reklam
TrafikKamu HaberSorgulamalar

TÜVTÜRK Randevu İptali ve Randevu Değiştirme İşlemleri (Adım Adım)

TÜVTÜRK Randevu İptali ve Randevu Değiştirme İşlemleri (Adım Adım); TÜVTÜRK randevu iptali, kurumdan araç muayene randevusu alan fakat herhangi bir sebepten dolayı randevuya gidemeyecek olanların yapması gereken bir işlem. Çünkü randevuya zamanında gitmemek bir süre sonra sıkıntı olabiliyor. Neyse ki, online sistemler üzerinden rahatlıkla yapılabilen TÜVTÜRK randevu iptal ve değiştirme işlemleri ile başka bir tarihe randevu oluşturmak oldukça kolay.

Bildiğiniz gibi trafikte aktif olarak yer alan tüm araçlar, trafik yasaları dahilinde yetkilendirilmiş bir kurum tarafından denetlenirler. Türkiye’de bu denetim işlemi “araç muayenesi” adı ile bilinir. Araç muayenesi için yetkili olan tek kurum ise TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK, araçlar için gerekli denetimi kendi istasyonlarında yapar. Bu istasyonlardaki denetim işlemi, randevu sistemi ile yapılır. Araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahiplerinin TÜVTÜRK sisteminden randevu alması gerekir. İşte herhangi bir sebepten dolayı alınan randevuya gidilemeyeceği durumlarda araç muayene randevusu iptali işleminin yapılması gerekir.

Biz sizler için TÜVTÜRK muayene iptal ve araç muayene tarihi değiştirme işlemleri hakkında kapsamlı bir rehber hazırladık. Tüm işlemleri adım adım açıkladığımız bu yazımızı inceledikten sonra TÜVTÜRK muayene iptal etme işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz. Böylece muayeneye gitmemenin yarattığı sorunları önleyebileceksiniz. Yazımıza devam etmeden önce sizlere bir liste sunmak istiyoruz. Yazı boyunca açıklacağımız konuların sıralamak takibi kolaylaştıracaktır:

 • TÜVTÜRK randevu değiştirme, iptal ve yeni randevu oluşturma işlemleri nereden yapılır?
 • TÜVTÜRK randevu iptali nasıl yapılır?
 • e-Devlet sisteminden araç muayene iptali nasıl yapılır?
 • TÜVTÜRK randevu değiştirme işlemi nasıl yapılır?
 • TÜVTÜRK muayene iptali yapılmazsa ne olur?
 • TÜVTÜRK sistemi nedir, nasıl işler?

Şimdi ilk maddeyi inceleyerek başlayalım. Araç muayene randevu alma, TÜVTÜRK randevu günü değiştirme ve araç muayene iptal etme işlemleri nereden yapılıyor; onu öğrenelim.

Tramer Araç Km Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

1. TÜVTÜRK Araç Muayene Randevu Sistemi Nasıl Kullanılır?

Aracınızı TÜVTÜRK’e götürmeden önce randevu almanız gerekiyor. Burada izleyebileceğiniz birkaç farklı yol var:

 • Aracınıza muayene randevusu almak için TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Bu site üzerinden TÜVTÜRK’ün çalışma saatleri içerisinde bir randevu talebi oluşturabilirsiniz.
 • Dilerseniz e-Devlet sistemine bağlanarak da TÜVTÜRK’ten randevu alabilirsiniz. R
 • andevu işlemleri için 0850 222 88 88 numaralı müşteri destek hattını da arayabilirsiniz.

TÜVTÜRK’ün çalışma saatleri pazartesiden cumartesiye kadar sabah 08:30 ile akşam 17:30 arasındadır. Pazar günleri hizmet verilmediğinden dolayı pazar gününe randevu almak mümkün değildir.

Randevu işlemleri için izlenebilecek yolları açıkladık. Şimdi bunları tek tek inceleyelim. İlk olarak resmi internet sitesinden TÜVTÜRK randevu değişikliği ve iptali nasıl yapılır, ona bakalım.

2. TÜVTÜRK İnternet Sitesi Üzerinden Randevu İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

 • TÜVTÜRK sisteminden muayene randevusu almak için ilk olarak bölüm sonunda verilen linki kullanın ve ilgili sayfaya gidin.
tüvtürk
 • Açılan ekrana aracınızın plakası ve ruhsatın seri numarasını girerek muayene randevusu oluşturmak istediğiniz şehri seçin.
tüvtürk2
 • Bir sonraki ekranda sistem size ne tür bir hizmet almak istediğinizi soracak. Talebinize uygun seçeneğe tıklayın.
 • Daha sonra açılan ekranda aracınızın herhangi bir borcu olmadığını doğrulayın ve randevu tarihinizi ve yerinizi seçerek işlemi tamamlayın.
 • Bu sisteme araç plakanız ve ruhsat numaranızla giriş yaparak TÜVTÜRK araç muayene randevu sorgulama işleminizi de dilediğiniz zaman gerçekleştirebilir ve oluşturduğunuz randevuyu görüntüleyebilirsiniz.

Randevu oluşturmayı konuştuk. Sırada TÜVTÜRK randevu erteleme ve iptal işlemleri var.

TÜVTÜRK randevu sisteminden araç muayenesi randevusu almak için TIKLAYINIZ!

Peki, Aynı Sistemden TÜVTÜRK Randevu İptal ve Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri, araçlarını muayeneye götürmekten vazgeçerlerse randevularını iptal ettirebilirler. Veya evrakların eksik ya da aracın teknik açıdan kusurlu olması durumunda randevuyu daha ileri bir tarihe almak erteleyebilirler.

TÜVTÜRK randevu sistemi, istasyonların çalışma saatleri dahilinde araç sahiplerine uygun randevu zamanları sunar. Bu sistem üzerinden TÜVTÜRK muayene tarihi değiştirme veya araç muayene randevu iptali işlemlerinizi de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar şöyle:

 • TÜVTÜRK randevu iptal etme işlemi için bir önceki bölümde verilen randevu sistemi linkini veya bu bölümün sonunda verilen, sizi TÜVTÜRK’ün ana sayfasına yönlendirecek linki kullanabilirsiniz.

tüvtürk3

 • Her iki ekranda da aracın plaka numarasını ve ruhsat bilgilerini yazarak sisteme giriş yapın.

tüvtürk4

 • Açılan ekranda sizden istenilen soyadı bilgisini girin ve “Devam” yazısına tıklayın.

tüvtürk5

 • Karşınıza randevunuzla ilgili dilediğiniz işlemi yapabileceğiniz bir ekran açılacak. Eğer araç muayene randevu erteleme işlemi yapmayı tercih ediyorsanız “Güncelle” sekmesine tıklayın. TÜVTÜRK randevu iptal etme işlemini içinse “İptal Et” yazısına basın.

Resmi internet sitesi üzerinden yapılan işlemlere baktık. Şimdi de e-Devlet kapısını kullanarak TÜVTÜRK randevu sorgulama, değiştirme ve iptal adımlarına gelelim.

TÜVTÜRK randevu güncelleme ve iptal işlemleri için TIKLAYINIZ!

3. e-Devlet Üzerinden Araç Muayene Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Artık TÜVTÜRK randevusu oluşturma ve araç muayene iptal talebi gönderme işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Siz de aşağıda verilen adımları takip ederek randevu alma ve araç muayene tarihi öğrenme işlemlerini tamamlayabilirsiniz:

 • e-Devlet üzerinden muayene randevusu oluşturmak için bölüm sonunda verilen linki kullanarak ilgili sayfaya gidin.

meb1

 • Eğer daha önceden giriş yapmadıysanız “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayarak sisteme giriş yapın.

tüvtürk6

 • Açılan ekranda ilk olarak araca ait bilgileri girmeniz istenecek. Bu bilgileri yazıp devam dedikten sonra sırayla sizden istenilen diğer bilgileri de ilgili boşluklara yazın ve muayene randevunuzu oluşturun. Ekranın sol tarafında yer alan menüden ilerleyen sayfalarda istenecek bilgilerin özetine ulaşabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden yeni randevu oluşturma işlemlerine baktık. Şimdi iptal ve randevu değiştirme konusunu inceleyelim.

e-Devlet sistemine giriş yaparak TÜVTÜRK randevusu oluşturmak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Sisteminden TÜVTÜRK Randevu İptal Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceden e-Devlet sistemine bağlanarak oluşturduğunuz randevularla ilgili iptal ve değişiklik işlemlerini de aynı sistem üzerinden yapabilirsiniz.

tüvtürk8

 • TÜVTÜRK randevu saati değiştirme işlemi için bölüm sonunda verilen linke tıklayarak e-Devlet sisteminin “TÜVTURK Muayene Randevu Listeleme” sayfasına gidin. Sisteme giriş yapıp sizden istenilen plaka bilgisini yazdıktan sonra randevunuzu görüntüleyebilir ve dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

tüvtürk7

 • Araç muayene randevu iptal işlemleri için ise bölüm sonunda verilen diğer linke tıklayın ve “TÜVTÜRK Muayene Randevu İptal” sayfasını açın. Eğer sisteme daha önce giriş yapmadıysanız şifre ve TC kimlik numaranızla beraber giriş yapın. Daha sonra aracın plaka numarasını girerek iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet sisteminden TÜVTÜRK randevu iptali ve araç muayene tarihi sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını da öğrenmiş olduk. Peki, gidemeyeceğimiz randevuyu iptal etmezsek ne olur? Sırada bu sorunun yanıtı var.

e-Devlet sisteminde yer alan TÜVTÜRK Muayene Randevu Listeleme sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

e-Devlet’in TÜVTURK Muayene Randevu İptal sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

4. Eğer TÜVTÜRK Randevusunu İptal Etmezsek Ne Olur?

Eğer TÜVTÜRK’ten aldığınız muayene randevusuna gidemeyecekseniz, geç olmadan söz konusu randevunuzu iptal etmenizi öneririz. Eğer elinizden olmayan nedenlerden dolayı randevuyu iptal edemezseniz, ilk etapta herhangi bir sorun yaşamazsınız. TÜVTÜRK randevu iptalinin herhangi bir maddi cezası yoktur.

Fakat TÜVTÜRK üzerinden bir sene içerisinde yalnızca 3 defa randevu talebi oluşturulabilir. Eğer bu hakkınızı doldurursanız, o yıl bitmeden yeni randevu talebi oluşturamazsınız.

Bu soruyu da yanıtladık. Şimdi biraz TÜVTÜRK sisteminin işleyişinden bahsedelim. Yeni araç sahipleri bu konu hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç duyabilir.

5. TÜVTÜRK Sistemi Nasıl İşler?

Araçlar için zorunlu tutulan periyodik muayeneler ve belirli durumlarda gereken muayene işlemleri TÜVTÜRK istasyonları tarafından yapılır.

 • Periyodik araç muayenesi
 • Tadilat sonrası muayene
 • Tespit muayenesi
 • Egzoz gazı emisyon ölçümü
 • Zorunlu muayene ve yola elverişlilik muayenesi TÜVTÜRK’ün sunduğu hizmetler arasında yer alır.

TÜVTÜRK muayene istasyonları Türkiye’deki tüm şehirlerde hizmet verir. Türkiye genelinde 210 adet sabit muayene istasyonu olan TÜVTÜRK’ün ayrıca 74 tane de gezici muayene istasyonu vardır. Bunlara ek olarak motosikletler için 5, traktörler için ise 13 adet istasyon bulunur.

Bulunduğunuz şehirdeki araç muayene istasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak için TÜVTÜRK ile iletişime geçebilirsiniz. TÜVTÜRK’e 0850 222 88 88 numaralı telefondan ya da [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz TÜVTÜRK’ün internet sitesinde bulunan iletişim formunu doldurarak sizinle iletişime geçmelerini de sağlayabilirsiniz.

Son olarak TÜVTÜRK randevu işlemleri ve araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken birkaç noktaya daha değinelim.

TÜVTÜRK iletişim formunu doldurmak için TIKLAYINIZ!

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Randevu Sistemi Hakkındaki Diğer Detaylar

Araç sahipleri, araçlarını muayeneye götürmek için önceden randevu almalıdır. Randevudan önce ise gerekli belgeleri hazırlamalı ve aracın teknik eksikliklerini gidermelidir. Muayeneye giderken hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

 • Araç ruhsatı (trafik tescil belgesi)
 • Sigorta poliçesi
 • Kimlik belgesi
 • Egzoz emisyon ölçüm ruhsatı
 • LPG’li araçlar için ise LPG/CNG bilgilerinin yazılı olduğu ruhsat

Bunların yanında, aracın teknik özelliklerinin değiştiği tadilatlardan sonra yapılan tespit muayenelerinde ise yetkili mühendisin çizdiği proje ve EK-1 formu da gerekli evraklar arasındadır. Ayrıca muayene için gitmeden önce ödenmemiş vergi borcunuz var mı diye kontrol etmenizi öneririz. Eğer aracınıza ait ödenmemiş bir vergi borcu çıkarsa, muayene işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Yukarıda listelenen belgelerle beraber daha önceden randevu talebi oluşturduğunuz TÜVTÜRK istasyonuna giderek aracınızın muayene işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Araç Muayenesinden Önce Hazırlanması Gereken Evraklar

TÜVTÜRK muayene iptali, randevu değişikliği ve yeni randevu oluşturma konularını detaylı bir şekilde açıkladık. Son olarak kısa bir özet yapalım ve konuyu toparlayalım:

 • TÜVTÜRK’e muayene için gitmeden önce randevu alınmalıdır.
 • Randevu için kurumun resmi internet sitesi, e-Devlet kapısı ya da çağrı merkezi kullanılabilir.
 • Alınan randevu gününde araç TÜVTÜRK’e götürülmeyecekse, randevunun değiştirilmesi ya da iptal edilmesi gerekir.
 • TÜVTÜRK randevu iptal ve değiştirme işlemleri de internet üzerinden yapılabilir. Bu aşamada hem TÜVTÜRK’ün sitesi hem de e-Devlet sistemi kullanılabilir.
 • Randevu iptal edilmeze herhangi bir para cezası uygulanmaz. Fakat yıl içerisindeki randevu oluşturma hakkı dolarsa araç muayenesi gecikebilir.
 • Yıl içindeki randevu hakkı 3’tür. Yani bir araç için en fazla 3 defa randevu oluşturabilirsiniz. Hepsini iptal ederseniz yeni randevu için bir sonraki seneyi beklemek zorunda kalırsınız.
 • TÜVTÜRK muayenesine giderken sizden istenen belgeleri götürmeniz gerekir.

Siz TÜVTÜRK randevu sistemini pratik buluyor musunuz? Daha önce hiç randevu iptali ya da değişikliği yaptınız mı? Konuyla alakalı tecrübe ve düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Facebook sayfamıza üye olarak bizleri daha yakından tanıyabilirsiniz. Yazılarımızla ilgili görüş ve önerilerinizi bizlere iletmek için yazıların altında yer alan yorumlar kısmını ya da iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

TÜVTÜRK Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Muayenesiz Araç Cezası Ne Kadar?

Araç Vergi Borcu Sorgulama

 

Araç Muayenesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Her gün için %5 gecikme faizi uygulanır.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar Oldu?

951 TL oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu