E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Tüvtürk Randevu İptali veya Randevu Değiştirme Nereden Yapılır?

Trafikte aktif olarak yer alan tüm araçlar, trafik yasaları dahilinde yetkilendirilmiş bir kurum tarafından denetlenirler. Türkiye’de bu denetim işlemi “araç muayenesi” adı ile bilinir. Araç muayenesi için yetkili olan tek kurum ise TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK, araçlar için gerekli denetimi kendi istasyonlarında yapar. Bu istasyonlardaki denetim işlemi, randevu sistemi ile yapılır. Araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahiplerinin TÜVTÜRK sisteminden randevu alması gerekir.

TÜVTÜRK İstasyonları

Araçlar için zorunlu tutulan periyodik muayeneler ve belirli durumlarda gereken muayene işlemleri TÜVTÜRK tarafından yapılır.

 • Periyodik araç muayenesi,
 • Tadilat sonrası muayene,
 • Tespit muayenesi,
 • Egzoz gazı emisyon ölçümü,
 • Zorunlu muayene ve yola elverişlilik muayenesi TÜVTÜRK’ün sunduğu hizmetler arasında yer alır.

TÜVTÜRK muayene istasyonları Türkiye’deki tüm şehirlerde hizmet verir. Türkiye genelinde 207 adet sabit muayene istasyonu olan TÜVTÜRK’ün ayrıca 76 tane de gezici muayene istasyonu vardır. Bunlara ek olarak motosikletler için 5, traktörler için ise 16 adet istasyon bulunur.

Bulunduğunuz şehirdeki araç muayene istasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak için TÜVTÜRK ile iletişime geçebilirsiniz. TÜVTÜRK’e 0850 222 88 88 numaralı telefondan ya da info@tuvturk.com.tr mail adresinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz TÜVTÜRK’ün internet sitesinde bulunan iletişim formunu doldurarak sizinle iletişime geçmelerini de sağlayabilirsiniz.

TÜVTÜRK iletişim formunu doldurmak için TIKLAYINIZ!

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Randevu Sistemi

TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarındaki işlemlerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için randevu sistemi kullanılır. Araç muayenesi randevu sistemi, araç sahiplerinin istasyonlarda uzun süre beklemesini önler. Hızlı işleyen sistem ile muayene işlemi hızlı bir şekilde yapılır. Araç sahipleri, araçlarını muayeneye götürmek için önceden randevu almalıdır. Randevudan önce ise gerekli belgeleri hazırlamalı ve aracın teknik eksikliklerini gidermelidir.

Muayeneye giderken hazırlanması gereken evraklar arasında;

 • Araç ruhsatı (trafik tescil belgesi),
 • Sigorta poliçesi,
 • Kimlik belgesi,
 • Egzoz emisyon ölçüm ruhsatı gibi evraklar bulunur. Ayrıca LPG’li araçlar için de LPG/CNG bilgilerinin yazılı olduğu ruhsatın bulundurulması gerekir. Aracın teknik özelliklerinin değiştiği tadilatlardan sonra yapılan tespit muayenelerinde ise yetkili mühendisin çizdiği proje ve EK-1 formu gerekli evraklar arasındadır.

Muayene randevusu almak için, aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada aracınızın tanınması için bazı bilgiler girmeniz gerekir. Aracınızın plakası ve ruhsatınızın seri numarasını girerek randevu alabilirsiniz. Ruhsat seri numarası, trafik tescil belgesinde kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfada, sağ alt köşede yer alır. TÜVTÜRK randevu sorgulama işlemi ile randevuya uygun zamanları görüntüleyebilirsiniz. Belirlediğiniz tarihte randevu almak için TÜVTÜRK çalışma saatleri dahilinde bir saat seçmeniz gerekir. TÜVTÜRK’ün çalışma saatleri pazartesiden cumartesiye kadar sabah 08:30 ile akşam 17:30 arasındadır. Pazar günleri hizmet verilmediğinden dolayı pazar gününe randevu almak mümkün değildir. Randevu aldığınız tarihte planlarınız değişirse TÜVTÜRK randevu değiştirme işlemi yapmak için TÜVTÜRK randevu güncelleme sayfasına giriş yapabilirsiniz.

TÜVTÜRK randevu sisteminden araç muayenesi randevusu almak için TIKLAYINIZ!

TÜVTÜRK Randevu İptali Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK randevu sistemi, istasyonların çalışma saatleri dahilinde araç sahiplerine uygun randevu zamanları sunar. Randevu sistemi dahilinde randevuları güncelleme ve iptal etme imkanı da bulunur. Araç sahiplerinin randevu aldığı tarih ve saat için başka bir planları olması durumunda TÜVTÜRK randevu güncelleme sayfasına girilerek güncelleme yapılabilir.

Araç sahipleri, araçlarını muayeneye götürmekten vazgeçerlerse randevularını iptal ettirebilirler. Evrakların eksik ya da aracın teknik açıdan kusurlu olması, araç sahiplerinin randevu iptal etme sebepleri olabilir.

Ayrıca araçta birtakım ekipmanların yer alması gerekir. Bu ekipmanların araçta bulunmaması, muayene sonucunda aracın kusurlu bulunmasına sebep olur. Bu ekipmanların eksik olması da araç sahiplerinin randevusunu iptal etme sebeplerinden birisi olabilir.

TÜVTÜRK randevu güncelleme işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

TÜVTÜRK randevu iptali için TIKLAYINIZ!

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar

Aşağıdaki ekipmanlar, acil durumlar ve ilk yardım için gerekli olan ekipmanların arasında yer alır. Bu ekipmanların her zaman araçta bulunması gerekir. Muayene sırasında da bu durum dikkate alınır. Bu ekipmanların eksik olması, muayene sonucunun kusurlu olmasına yol açar. Muayene sırasında araçta bulunması gereken ekipmanlar ise şöyledir:

 • Üçgen reflektör
 • Yangın tüpü (yangın söndürme cihazı)
 • İlk yardım çantası
 • Yedek lastik (stepne)

Aracınızın cinsine ve modeline göre bu ekipmanların sayısı ve boyutu değişkenlik gösterebilir.

Araçta bulunması gereken ekipmanlar hakkındaki detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.