enflasyonemeklilikötvdöviz

Araç Muayenesinden Önce Hazırlanması Gereken Evraklar

Araç Muayenesinden Önce Hazırlanması Gereken Evraklar
A+
A-

Araç Muayenesinden Önce Hazırlanması Gereken Evraklar, muayene randevusu nasıl alınır, muayene ücretleri nelerdir, ekipmanlar nelerdir gibi merak edilen soruların cevapları yazımızda…

Trafikte aktif olarak yer alan her aracın Karayolları Trafik Kanunları çerçevesinde, belirli aralıklarla araç muayenesi yaptırması gerekiyor. Ancak periyodik araç muayenesinin dışında da bazı durumlarda muayene yaptırılması gerekebilir. Türkiye’de bu muayenelerin gerçekleştirildiği kurum TÜVTÜRK’tür. Bu alanda tek yetkili kurum olarak hizmet veren TÜVTÜRK, yıllık ortalama 8 milyon aracın periyodik muayenesini gerçekleştirerek araçların yola uygun hale gelmesi için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Yıllık ortalama 3 milyon aracın egzoz emisyon ölçümü, muayene tekrarları, tespit muayeneleriyle birlikte toplam muayene sayısı 14 milyonu aşmaktadır. Eğer sizin de aracınızın muayene zamanı geldiyse araç muayene evraklarınızı edinip, teknik kusurlar ve gerekli ekipmanları tamamlayarak muayenenizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii önce muayene randevusu almanız gerekiyor.

Araç Muayenesi İçin Yapılması Gerekenler

Araç muayenesi yaptıracak araç sahiplerinin izlemesi gereken bazı adımlar bulunuyor. Araç sahibi olarak muayene esnasında bir aksaklık yaşamamak için TÜVTÜRK istasyonlarına gitmeden önce bazı işlemleri gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Bu açıdan yapmanız gereken ilk iş aracınızın borcunu sorgulamak. Borcunuz olmadığına emin olduktan sonra muayene için randevu alabilirsiniz. Randevunuza ise belgeleriniz eksiksiz bir şekilde katılmalısınız. Araç muayenesi için TÜVTÜRK gerekli belgelerin kesinlikle yanınızda olmanı istemektedir, aksi halde muayeneniz gerçekleştirilmez. Bir diğer konu ise araçta bulunması gereken ekipmanlar. Ekipmanları da tamamladıktan sonra geriye sadece muayene ücreti kalıyor. Muayene ücreti ise randevu saatinde muayene istasyonunda ödenir.

Borç Sorgulama

Trafikle ilgili herhangi bir borcu olan araçların muayenesi gerçekleştirilmez. Hatta sistemde borçlu görünen araçlar için muayene randevusu dahi alınamaz. Aracınızla ilgili trafik cezası, vergi borcu ya da OGS borcu olup olmadığını aşağıda bağlantıya tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

Aracınızla ilgili borç sorgulama işlemleri için TIKLAYINIZ!

Muayene Randevusu Alma

Araç muayeneleri, TÜVTÜRK istasyonlarında, randevu sistemiyle yapılıyor. TÜVTÜRK’ün randevu sistemiyle çalışmasındaki amaç, muayene işlemlerinin daha hızlı ve daha sağlıklı ilerlemesini sağlamaktır. Bu nedenle araç muayenesi için öncelikle randevu almanız gerekiyor. Tabii bir de muayene gitmeden önce aracınızın teknik olarak da muayene hazır olması lazım. Aracınızın temel fonksiyonlarında herhangi bir problem olmadığından emin olduktan sonra TÜVTÜRK’ün çalışma saatleri dahilin randevu alarak muayene işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Haftanın altı günü sabah 08:30 ile akşam 17:30 saatleri arasında hizmet veren TÜVTÜRK’ün mesai günleri arasında pazar günü yer almaz.

TÜVTÜRK’ün çalışma saatleri içerisinde randevu almak için TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Gerekli Evraklar Listesi

  • Araç ruhsatı
  • Trafik sigortası poliçesi
  • Kimlik
  • Egzoz emisyon belgesi
  • Araçlara özel diğer belgeler

Araç ruhsatı / trafik tescil belgesi: Ruhsat olarak bilinen trafik tescil belgesi, aracınızın kimliği olarak kabul edilir. Dolayısıyla aracınızla ilgili yaptıracağınız her işlem için ruhsat, olmazsa olmaz bir belgedir. Araç muayenesi de ruhsatın gerekli olduğu işlemlerden birisidir. Aracınızı yeni aldıysanız, tescil işlemleri tamamlanmadığından dolayı henüz ruhsatınızı alamamış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda satış esnasında noterin düzenlediği EK-44/Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge ile araç muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Trafik sigortası poliçesi: Trafik sigortalarının, ilgili kurumlar tarafından yaptırılması zorunludur. Trafik kazalarında zarar gören tarafların maddi kayıplarını karşılamak amacıyla yapılır. Araç muayenesi yaptırmak için aracınızın geçerli bir trafik sigortası olmalıdır. Sigorta poliçesi de araç muayenesi için gerekli evraklar arasındadır.

Kimlik belgeleri: Üzerinde kimlik bilgilerinizin yazılı olduğu T.C. nüfus cüzdanınızın ya da kimlik yerine geçebilen ehliyet, pasaport gibi belgelerden bir tanesinin yanınızda olması gerekir.

Egzoz gazı emisyon ruhsatı: Her aracın bir egzoz emisyon ruhsatı bulunur. Araç muayenesi gibi belirli aralıklarla periyodik egzoz gazı emisyon ölçümü yapılarak bu ruhsata işlenir. Araç muayenesi sırasında aracınızın geçerli bir egzoz emisyon ölçümü olmalıdır ve bu ruhsatın yanınızda bulunması gerekir. Egzoz emisyon ölçümünüz yok ise TÜVTÜRK muayene istasyonuna randevu saatinizden önce giderek ölçümünüzü yaptırabilirsiniz.

Tespit muayenesi için gereken belgeler: Aracınızda yapılan bir tadilat ya da montaj sonucunda aracınızın teknik özellikleri değiştiyse tespit muayenesi yaptırmanız gerekir. Tespit muayenesinde giderken diğer evraklara ek olarak yetkili mühendis tarafından çizilen proje ile EK-1 belgesinin de yanınızda olması şarttır. EK-1 belgesini Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan temin edebilirsiniz.

LPG’li araçlar için gerekli belgeler: Araç muayenesi sırasında LPG’li araçların yakıt tankı da kontrol edilir. Yakıt tankının üzerindeki bilgiler ise tankın belgesi olarak kabul edildiği için bu bilgilerin okunur halde olması gerekir. Ayrıca LPG-CNG ruhsatı da bulundurulmalıdır. Aracınıza LPG tankını yeni taktırdıysanız yakıt sistemi montaj belgesini de ibraz etmelisiniz.

Ekipmanlar

Muayene sırasında aracınızda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı (yangın tüpü) ve stepne (yedek lastik) bulundurmanız zorunludur.

Muayene Ücretleri

Tüvtürk istasyonlarında;

  • Otomobil, kamyonet, arazi taşıtı, özel amaçlı taşıt, minibüs ve römorklar için 507,40 TL
  • Motosiklet ve traktörler için 258,42 TL
  • Otobüs, kamyon, tanker ve çekiciler için ise 685,58 TL muayene ücreti alınır.

TÜVTÜRK Randevu İptali ve Randevu Değiştirme İşlemleri

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.