Trafik

Ehliyet Sınav Tarihleri 2024 Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Ehliyet Sınav Tarihleri 2024 Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama, Ehliyet Sınavı Ne Zaman? Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular, Ehliyet Sınav Ücretleri, MEB Ehliyet Sınav Sonuçları ve daha fazlası yazımızda...

Ehliyet Sınav Tarihleri | Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama; Ehliyet alacak olan adaylar sınav tarihlerini araştırmaktadır. 2024 Yılı Ehliyet Sınav Tarihleri? Ehliyet Sınav Sonuçları Nereden Sorgulanır? Ehliyet Sınav Ücretleri ne kadar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Ülkemizde motorlu taşıt sınıfına geren herhangi bir aracı kullanabilmek için sürücü belgesi almaya hak kazanmış olmak ve araç sürerken bu belgeyi yanında bulundurmak gerekir. Sürücü belgesi ya da diğer deyişle ehliyet sahibi olabilmek için her sene yüz binlerce kişi sürücü kurslarına yazılır ve kısa süreli eğitimin ardından test sınavlarından ve direksiyon imtihanından başarılı bir şekilde geçen sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanır.

Sürücü kursunda görmüş olduğunuz eğitimin boşa gitmemesi için sınav tarihlerini takip etmeniz son derece önemlidir. Aksi durumda bir dönem daha beklemek ve tekrar ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ehliyet sınavları genelde senede en az beş defa yapılır ve dönem dönem Milli Eğitim Bakanlığının talimatı doğrultusunda e-sınavlar gerçekleştirilir.

2024 Yılı Ehliyet Sınav Tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen ehliyet sınavları için tarihler açıklandı. 2024 senesinde gerçekleştirilecek olan MTSKS, yani Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı, tarihleri her zaman olduğu gibi yeni yılın ilk çeyreği içerisinde açıklandı ve adaylarla paylaşıldı. Bu yılın sınav takvimi bir değişiklik yapılmadığı takdirde son güncellenmiş haliyle şu şekilde olacak:

 • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1-10 
 • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1-10 
 • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1-10
 • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1-10 
 • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1-10 Ocak 2024
 • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1-10 Şubat 2024
 • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 1-10 Mart 2024

E-sınav için açıklanmış resmi bir tarih bulunmuyor fakat sınavın düzenlendiği dönemlerde haftanın yedi günü, e-sınav için uygun salonların yer aldığı şehirlerde adaylar sınava katılabiliyorlar.

ehliyet sınav tarihleri | ehliyet sınav sonuçları sorgulama
ehliyet sınav tarihleri | ehliyet sınav sonuçları sorgulama

Ehliyet Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Adayların ehliyet sınavlarına sorunsuz bir şekilde girebilmeleri için önceden duyurulmuş olan sınav yerlerine başlama saatinden en az yarım saat önce gitmeleri gerekir. Bu sayede oluşabilecek aksaklıklara karşı önceden müdahale etme şansları olur. Sınav yerlerini öğrenmek için ise e-Devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 • Ehliyet sınav yerinizi öğrenmek için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.
 • Bağlantıyı açtıktan sonra eğer sisteme giriş yapmamış durumdaysanız “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basarak kimlik doğrulama aşamasına geçmeniz gerekir.
 • Kimlik doğrulaması yapmak için alakalı boşluklara sırasıyla şahsınıza ait T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi bilgilerini yazın.
 • Eğer henüz bir e-Devlet şifresi almadıysanız şifre edinmek için size en yakın PTT merkezine gidebilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız ve daha önce sisteme bir cep telefonu numarası kaydettiyseniz “şifremi unuttum” seçeneği yardımıyla PTT merkezine gitmenize gerek kalmadan şifrenizi yenileyerek işlemlere devam edebilirsiniz. Şifre sıfırlama seçeneği için bir yakınınıza ait T.C. kimlik numarasını bilmeniz gerekiyor.
 • E-devlet şifresine alternatif metotlar ile sisteme giriş yapmak istiyorsanız sayfadaki menüde yer alan T.C. kimlik kartı, e-imza, mobil imza ya da internet bankacılığı opsiyonlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.
 • Bilgilerinizi doğru bir biçimde girdiğinize emin olduktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Sisteme girişinizi gerçekleştirdikten sonra otomatik olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile e-Devlet ortaklığında sağlanan sınav yeri sorgulama hizmetinin olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada sorgulama gerçekleştirmek istediğiniz sınav tarihi aralığını belirleyerek “sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

e-Devlet üzerinden ehliyet sınav yeri sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Ehliyet Sınav Sonuçları Nereden Sorgulanır?

Sınavın üstünden kısa bir süre geçtikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden sınav sonuçlarını adaylar ile paylaşır. Sürücü adayları Milli Eğitim Bakanlığı ya da e-Devlet siteleri üzerinden sınav sonuçlarına ulaşabilecekleri gibi sürücü kurslarındaki yetkili vasıtasıyla da sonuçlarını görebilirler. Sınav sonucu görüntüleme işlemi tamamen ücretsizdir.

 • Milli Eğitim Bakanlığının resmi web sitesi aracılığıyla ehliyet sınav sonucunuzu öğrenmek için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayın.
 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere karşınıza açılan sayfada en son yapılan sınavdan daha eski sınava doğru bir sınav listesi göreceksiniz. Bu listeden sınava girmiş olduğunuz tarihi belirten sonuç bilgisi bağlantısına tıklayın.
 • Doğru tarihteki sınav sonuç bağlantısına tıkladıktan sonra önünüze açılan sayfada ilgili boşluklara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu yazın ve “tamam” butonuna tıklayarak sonucunuzu görüntüleyin.

MEB’in sitesinden ehliyet sonucunuzu öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Ehliyet Sınav Ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavı’na ilişkin tartışmalı konulardan bir tanesi de sınav için belirlenen ücretlerdir. Normalde Milli Eğitim Bakanlığı tek bir ücret belirlese de para yatırma işlemini sürücü kursuna bırakan adaylar farklı ücretlerle karşılaşabiliyorlar.

2024 yılı itibarıyla son açıklanan rakamlara göre ehliyet sınav ücreti için Milli Eğitim Bakanlığına KDV dahil 160 Türk Lirası yatırmak yeterli olacaktır. Bu para hiçbir durumda değişiklik göstermez. Parayı yatırdığınıza ilişkin dekontu ise sürücü kursuna vermek durumundasınız. Direksiyon sınav giriş ücreti ise 295 TL dir.

Kimi sürücü kursları para yatırma ve dekont getirme işlemleri ile sürücü adaylarının uğraşmasını istemediği için bu işlemleri kendileri gerçekleştiriyorlar ve 160 Türk Lirası’nın üzerine kendi verdikleri hizmetin parasını da sürücü adaylarından talep edebiliyorlar. Eğer ek masraf ödemek istemezseniz kendi ücretinizi kendiniz yatırabilirsiniz.

Ehliyet Borç Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorulara Nereden Ulaşılır?

Ehliyet sınavının bitmesiyle beraber sonuç açıklama tarihini beklemek istemeyen adaylar kendi cevaplarıyla Milli Eğitim Bakanlığının paylaşmış olduğu çıkmış sorular ve onlara ilişkin cevap anahtarlarını karşılaştırmak isterler. Ya da sınava hazırlanan sürücü adayları geçmiş dönemde sorulan çıkmış sorulara bakarak soru formatını öğrenip sınava daha hazır halde girmek için çalışmalar yaparlar. Bu bağlamda daha önceden çıkmış sorulara ulaşmak için iki yöntem vardır. Kitap şeklinde bu soruları satın alabileceğiniz gibi Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden ücretsiz olarak da görüntülemeniz mümkündür.

Aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığının geçmiş dönemde sormuş olduğu soruları ve cevap anahtarlarını tarih bazlı bir sıralama ile görebilirsiniz. Dilediğiniz tarihte gerçekleştirilen sınava ilişkin bağlantıya tıklayarak sorulara ve yanıtlara ulaşmanız mümkün.

Geçmiş dönemde sorulan ehliyet sınav sorularını ve cevaplarını incelemek için TIKLAYINIZ!

Araç Cezaları Nelerdir?

 

Kaç Tane Ehliyet Sınıfı Vardır?

16 tane.

Drift Atma Cezası Ne Kadar Oldu?

20.342 TL oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu