Emeklilik

Emekli Sandığı Danışma Hattı 2024 Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü İletişim

Emekli Sandığı Danışma Hattı 2024 Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü İletişim, SGK Müşteri Hizmetleri, SGK Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası, ALO 170, Emekli Sandığı Danışma Hattı Telefon Numarası, Emekli Sandığı Danışma Hattı Numarası ve daha fazlası yazımızda...

Emekli Sandığı Danışma Hattı – Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü İletişim; Emekli Sandığı Danışma Hattı hakkında gerekli tüm bilgileri sizler için derledik. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait pek çok uygulama hayatımızı kolaylaştırıyor.

Hem internet hem de telefon aracılığıyla ulaşılabilen farklı uygulamalar sayesinde bilgilere kolayca ulaşabiliyor, hesaplama veya belge sorgulama gibi işlemleri rahatlıkla yapabiliyoruz. İşte Emekli Sandığı Danışma Hattı da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak için kurduğu sistemlerden biri.

Memur Olma Yaş Sınırı Kaç? Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar (Güncel)

Emekli Sandığı Danışma Hattı Nasıl Kullanılır?

Emekli Sandığı Danışma Hattı 2010 yılının kasım ayından beri vatandaşlara hizmet veriyor. Eğer siz de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bu hizmetten faydalanmak bu hattı arayabilirsiniz.


Emekli sandığı bilgi edinme telefon numarası Alo 170 olarak geçer. Herhangi bir sabit hattan veya cep telefonundan 7 gün 24 saat boyunca arayabileceğiniz bu hat üzerinden emeklilik ve sigorta işlemleri hakkındaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.


Sosyal Güvenlik Kurumu’nun danışma hattından işlem yapmak için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

 • Herhangi bir operatöre bağlı olan cep telefonunuzdan veya bir sabit hattan Alo 170 Emekli Sandığı Danışma Hattını arayın. Daha önce de söylediğimiz gibi bu hat 7/24 hizmet vermektedir.
 • Sizinle görüşen müşteri temsilcisine yapmak istediğiniz işlemi kısaca açıklayın. Örneğin ilgili kişiye sigorta ödemelerinizin düzenli olup olmadığını sorabilirsiniz. Ya da emekliliğinize kalan zamanı gün, ay ve yıl olarak öğrenmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu tamamen sizin ihtiyacınız olan hizmetle alakalıdır.
 • Siz durumu açıkladıktan sonra çağrı merkezi yetkilisi ilgili sorgulamaları yapabilmek için sizden kimlik bilgilerinizi isteyebilir. Kimlik doğrulaması yaparak sisteme ulaşan yetkili öğrenmek istediğiniz konuyla ilgili cevapları tarafınıza iletecektir.
 • Emekli Sandığı Danışma Hattını arayarak sistemde yaşadığınız bir sorunu da dile getirebilirsiniz. Böyle bir durumda yetkili kişi sizden yaşadığınız problemi detaylı bir şekilde anlatmanızı isteyecek ve iletişim bilgilerinizi alacaktır. Talebinizi sisteme işleyen yetkili en geç 72 saat içerisinde size dönüş yapar ve konuyla ilgili çözümü sizinle paylaşır.
emekli sandığı danışma hattı
emekli sandığı danışma hattı

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli Sandığı Danışma Hattı Üzerinden Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Emekli Sandığı Danışma Hattı Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine kayıtlı olan tüm sigortalıların ulaşabileceği bir bilgi alma hattıdır. Her gün yaklaşık olarak 20 bin kişiye hizmet veren bu hat, vatandaşlara bilgi vermek, sistemdeki aksaklıkları tespit etmek, kişilerin görüş ve önerileri almak ve en önemlisi vatandaşların yaşadığı sorunları çözümlemek amacıyla kurulmuştur.


Alo 170 Emekli Sandığı Danışma Hattı üzerinden yapabileceğiniz işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili aksaklıkları iletmek
 • İşçi hakları ve yasal prosedürler hakkında bilgi almak
 • İş kanunu ile ilgili detayları öğrenmek
 • Sigorta bilgilerini sorgulamak
 • İşveren hakkında bilgi almak
 • Emeklilik işlemleri hakkında bilgi almak ve gün sorgulamak
 • Emekli maaşı ödemeleri ve kesintileri hakkında detaylı bilgi almak
 • Görüş ve önerileri bildirmek


Eğer yukarıda sıralanan konularla ilgili aklınıza takılan bir soru varsa ALO 170 Sosyal Güvenlik Kurumu Hattını arayabilirsiniz.

emekli sandığı genel müdürlüğü i̇letişim
emekli sandığı genel müdürlüğü i̇letişim

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne Ulaşmak İçin Ne Yapılabilir?

Vatandaşlar kimi zaman emeklilik başvuruları ve işlemleri için Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne ulaşma ihtiyacı da duyabilir. Fakat belirtmek isteriz ki genel müdürlükle iletişime geçmek her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle emeklilik başvurularınızla ilgili ilk olarak Alo 170 emekli sandığı iletişim hattına danışmanızı öneririz.


Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü iletişim bilgileri şu şekildedir:

 • Ankara Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü posta adresi: Sosyal Güvenlik Kurumu, Ziyabey Caddesi, No:6 06520 Balgat/Ankara
 • Ankara Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü telefonu: 0312 207 80 00


Ayrıca dilerseniz bölüm sonunda verilen linkleri kullanarak genel müdürlükte hizmet veren merkezi birimlerin telefon numaralarına ve Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinin iletişim bilgilerine de ulaşabilirsiniz.


Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü merkezi telefon numaralarını görüntülemek için TIKLAYINIZ!

Türkiye genelindeki Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinin adres ve telefon bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SGK Emeklilik Hesaplama ve Yaş Tablosu

TC Kimlik Numarası ile Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK İletişim Numarası Nedir?

0312 207 80 00 numarası aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Destek Hattı Nedir?

ALO 170 dir.

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. SAYIN EMEKLI SANDIGI GENEL MÜDÜRLÜGÜNE,

  Ben Adalet Sirin, dogum yeri Ankara, dogum tarihi , Ögretmen emeklisi, sicil no:, T.C. kimlik no: , 01.08.2009 yilindan beri emekliyim. Yurt disinda yasamakta oldugum icin,Corona nedeniyle 1 yildan beri ülkeme gelemez oldum. Gecen ay geldigimde ne yazikki banka hesabimdan hic para cekemedim. Neyapmam gerektigi hakkinda beni bilgilendirmenizi sizlerden rica ediyorum.

 2. Askerlik borclanmam cıkıyor e devlette baktıgımda..askrrlik hizmet borcumu kamuda emniyet teşkilatında calişrken taksitle ödedi m.ayrıca 1994 ile 2004 yılları arasında kamuda memur olarak calıştım lakin ne hikmetse hizmet dökümü görünmüyor..bu hizmetler sisteme neden gecmiyor…

 3. Üç aylık maaş alıyordum bugüne kadar. E devlet üzerinden bir aylık başvurusu yaptım ama sonra pişman oldum. Daha aylık almama bir aydan fazla bir zaman var. Bu talebi iptal edebilir miyim. Yani gene eskiden olduğu gibi 3 aylık almaya devam edebilir miyim. Bunun için ne yapmalıyım acaba? Daha işleme girmeden İPTAL etmek istiyorum

 4. Emekli maaşımı Eylül 1 itibarıyla iş bankasına taşıdım.İlk maaşımda1005 TL aylık borcu diye kesinti oldu.Benim herhangi bir yere borcum yok bu kesintinin neden kaynaklandığı borum olmadığı halde (aylık borcu) diye belirtisiz bir ifade ile kesinti yapılıyor olması bizi mağdur etmekde şu ekonomik sıkıntıların olduğu bir zamanda mağduriyetimizin giderilmesini talep ederim.

 5. Eşim ihraç edildi haksız yere henüz dava süreci devam etmesine rağmen. Bu süreçte sigortalı bir işte çalışa bilirmi? Bir Allah ın kulu cevap veremiyo. Vatanımızı seviyoruz yerimiz belli yurdumuz belli vergimizi veriyoruz T.C vatandaşıyız. Bir çözüm yolu gösterin lütfen çocuklarım bir ailem var ne yapmalıyız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu