enflasyonemeklilikötvdöviz

Emekli Sandığı Danışma Hattı İletişim – Genel Müdürlük

Emekli Sandığı Danışma Hattı İletişim – Genel Müdürlük
A+
A-

Emekli Sandığı Danışma Hattı İletişim – Genel Müdürlük; Emekli Sandığı Danışma Hattı hakkında gerekli tüm bilgileri sizler için derledik. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait pek çok uygulama hayatımızı kolaylaştırıyor. Hem internet hem de telefon aracılığıyla ulaşılabilen farklı uygulamalar sayesinde bilgilere kolayca ulaşabiliyor, hesaplama veya belge sorgulama gibi işlemleri rahatlıkla yapabiliyoruz. İşte Emekli Sandığı Danışma Hattı da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak için kurduğu sistemlerden biri.

Memur Olma Yaş Sınırı Kaç? Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar (Güncel)

Emekli Sandığı Danışma Hattı Nasıl Kullanılır?

Emekli Sandığı Danışma Hattı 2010 yılının kasım ayından beri vatandaşlara hizmet veriyor. Eğer siz de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bu hizmetten faydalanmak bu hattı arayabilirsiniz.


Emekli sandığı bilgi edinme telefon numarası Alo 170 olarak geçer. Herhangi bir sabit hattan veya cep telefonundan 7 gün 24 saat boyunca arayabileceğiniz bu hat üzerinden emeklilik ve sigorta işlemleri hakkındaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.


Sosyal Güvenlik Kurumu’nun danışma hattından işlem yapmak için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

 • Herhangi bir operatöre bağlı olan cep telefonunuzdan veya bir sabit hattan Alo 170 Emekli Sandığı Danışma Hattını arayın. Daha önce de söylediğimiz gibi bu hat 7/24 hizmet vermektedir.
 • Sizinle görüşen müşteri temsilcisine yapmak istediğiniz işlemi kısaca açıklayın. Örneğin ilgili kişiye sigorta ödemelerinizin düzenli olup olmadığını sorabilirsiniz. Ya da emekliliğinize kalan zamanı gün, ay ve yıl olarak öğrenmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu tamamen sizin ihtiyacınız olan hizmetle alakalıdır.
 • Siz durumu açıkladıktan sonra çağrı merkezi yetkilisi ilgili sorgulamaları yapabilmek için sizden kimlik bilgilerinizi isteyebilir. Kimlik doğrulaması yaparak sisteme ulaşan yetkili öğrenmek istediğiniz konuyla ilgili cevapları tarafınıza iletecektir.
 • Emekli Sandığı Danışma Hattını arayarak sistemde yaşadığınız bir sorunu da dile getirebilirsiniz. Böyle bir durumda yetkili kişi sizden yaşadığınız problemi detaylı bir şekilde anlatmanızı isteyecek ve iletişim bilgilerinizi alacaktır. Talebinizi sisteme işleyen yetkili en geç 72 saat içerisinde size dönüş yapar ve konuyla ilgili çözümü sizinle paylaşır.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli Sandığı Danışma Hattı Üzerinden Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Emekli Sandığı Danışma Hattı Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine kayıtlı olan tüm sigortalıların ulaşabileceği bir bilgi alma hattıdır. Her gün yaklaşık olarak 20 bin kişiye hizmet veren bu hat, vatandaşlara bilgi vermek, sistemdeki aksaklıkları tespit etmek, kişilerin görüş ve önerileri almak ve en önemlisi vatandaşların yaşadığı sorunları çözümlemek amacıyla kurulmuştur.


Alo 170 Emekli Sandığı Danışma Hattı üzerinden yapabileceğiniz işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili aksaklıkları iletmek
 • İşçi hakları ve yasal prosedürler hakkında bilgi almak
 • İş kanunu ile ilgili detayları öğrenmek
 • Sigorta bilgilerini sorgulamak
 • İşveren hakkında bilgi almak
 • Emeklilik işlemleri hakkında bilgi almak ve gün sorgulamak
 • Emekli maaşı ödemeleri ve kesintileri hakkında detaylı bilgi almak
 • Görüş ve önerileri bildirmek


Eğer yukarıda sıralanan konularla ilgili aklınıza takılan bir soru varsa Alo 170 Sosyal Güvenlik Kurumu Hattını arayabilirsiniz.

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne Ulaşmak İçin Ne Yapılabilir?

Vatandaşlar kimi zaman emeklilik başvuruları ve işlemleri için Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne ulaşma ihtiyacı da duyabilir. Fakat belirtmek isteriz ki genel müdürlükle iletişime geçmek her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle emeklilik başvurularınızla ilgili ilk olarak Alo 170 emekli sandığı iletişim hattına danışmanızı öneririz.


Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü iletişim bilgileri şu şekildedir:

 • Ankara Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü posta adresi: Sosyal Güvenlik Kurumu, Ziyabey Caddesi, No:6 06520 Balgat/Ankara
 • Ankara Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü telefonu: 0312 207 80 00


Ayrıca dilerseniz bölüm sonunda verilen linkleri kullanarak genel müdürlükte hizmet veren merkezi birimlerin telefon numaralarına ve Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinin iletişim bilgilerine de ulaşabilirsiniz.


Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü merkezi telefon numaralarını görüntülemek için TIKLAYINIZ!

Türkiye genelindeki Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinin adres ve telefon bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

SGK Emeklilik Hesaplama ve Yaş Tablosu

TC Kimlik Numarası ile Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK İletişim Numarası Nedir?

0312 207 80 00 numarası aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Destek Hattı Nedir?

ALO 170 dir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Mevlüde Avazoğlu dedi ki:

  Hayırlı günler !! Sigortalı kaç günlerim var olduğunu bilmiyorum. Aynı şirkette 10 senedir hizmet etmekteyim.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   PTT den e-devlet şifresi alarak e-devletten hizmet dökümünüzü kontrol edebilirsiniz.

 2. Abdulkadir YILDIZ dedi ki:

  06.02.2017 tarihinde sgk ya emeklilik için başvurdum. 5 ay geçmesine rağmen işlemim yapılmadı. Sebep olarak “EMEKLI SANDIĞI NA YAZİ YAZDIK HENÜZ CEVABI GELMEDİ ” Bu nedir allah aşkına ya. Online mail ortamında bir bilgi 6 ayda iletilemiyormu. 1991-1992 dönemindeki hizmet dökümümü ben e-devletten alabiliyorken, siz aynı bilgiyi nasıl iletemiyorsunuz. Aynı statüdeki arkadaşım 15 gün içerisinde emekli olurken benim 6 aydır beklemem normalmi sizce.

 3. hikmet akman dedi ki:

  merhaba 657 tabi belediyede teknik memur olarak çalışmaktayım.
  SSK İşe Giriş Tarihi 01.12.2006 ssk Gün Sayısı 2115 Özel Sektör
  Memuriyete Giriş Tarihi 15.09.2013 Toplam Gün Sayısı 1320 halen aktif devam etmektedir.
  Hizmet birleştirmesi yapmış olsam yıllık iznim suan 20 gun bunu 30 güne cıkarmı acaba veya bana ne gibi faydaları olur tesekkur ederım iyi günler .

  1. Şaziye Kaplan dedi ki:

   15 Ekim 2017 tarihinde bir devlet kurumundan emekli oldum. Tazminatımı aldım maaşım bağlandı. Ancak kurumumum ve benim hesabıma göre 30 yıl çalışma sürem vardı. Emekli sandığından 29 yıl 4 ay geldi. Tekrar 30 yılı tamamlamak istesem nasıl dönebilirim. Birde 30 yılı tamamlarsam maaşımda ve tazminatımda ücret olarak çok fark edermi. Dönmek istediğimde tazminatımı tekrar iade etmem gerekirmi. Sorularıma cevap verebilirsenizi sevinirim.

   Teşekkürler
   Şaziye Kaplan

 4. NİHAT TOPKARA dedi ki:

  19-06-2017 günü iadeli taahhütlü olarak SGK emeklilik hizmetleri kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına yedek subay öğrencilik dönemim için 120 günlük sürede ne kadar borçlanacağıma ilişkin dilekçeme daha cevap alamadım .(meb personeliyim devlet memuru-
  BABADAĞ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BABADAĞ-DENİZLİ

 5. Remzi Keleş dedi ki:

  Sicil numaram.63.482.031 Bu ayki maaşımdan 30.Tl kesinti yapılmıştır. Bu neyin kesintisidir. Bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar.

 6. haluk dedi ki:

  27.09.2017 günbü e devlet üzerinden emekli maaşıma baktığımda 284.08 tl dönem borcu olduğunu gördüm bunun nereden kaynaklandığını öğrenmek istiyorum.

 7. Guler abak dedi ki:

  Merhabalar emekli sandığından yetim aylığı alan bekar kiz sigortalı bir işe girerse yetim aylığı kesilir mi lütfen cevap bekliyorum teşekkürler

 8. Yaşar Tuncer Bayser dedi ki:

  24 ağustos 2017’de emekliliğimi verdim Fakat hiçbir evrağım sistemde gözükmüyor yaşar tuncer bayser Acaba evraklar nerede niye takip edemiyoruz

 9. Yaşar Tuncer Bayser dedi ki:

  8461307 varide no ile sgk’ya gönderilen emeklilik evraklarımın sonucu ne oldu? Ne zaman emekli maaşı bağlanacak ve ne zaman emekli edileceğim. Kasım 15 maaşını alamadım bu mağduriyetim ne zaman giderilecek

 10. hatice kayacıklı dedi ki:

  iyi günler 15.02.1991 yılında memuriyete başladım 14.09.2001 yılında istifa ettim. şu an sigortalı olarak çalışiyorum acaba kıdem tazminatı alabirmiyim.

 11. Erdal demircioğlu dedi ki:

  30 yıldan fazla çalışkanların ikramiyelerini almak için nereye başvuracaklarını öğrenebilir miyim

 12. Osman Yeşilyurt dedi ki:

  Osman Yesilyurt
  30.11.1991-30.11.1992,tarihleri arasinda Yedeksubay olarak görev yaptim.
  05.08.1993 den itibaren yurtdisinda (Almanya) ikamet etmekteyim,yurdisiemeklilik borclanmasi yapmak istiyorum.

  Emeklisandiginda bulunan hizmet süresinin tarafima bildirilmsesi icin ne yapmam gerekmektedir.Bu konuda beni bilgilendirmenizi saygilarmla arz ederim.

 13. Canan Ferhan doğualp dedi ki:

  Ben 1997 yılından bu yana TSK da VHKİ kadrosunda görev yapmaktayım 2018 yılında emekli olmak istiyorum yas olarak emekli olmama 7 yıl var emekli ikramiyeni alabliyormuyum

 14. mehmet calik dedi ki:

  Sayin skk genel müdürlügü

  Ben 1981 yilindaalmanyaya gittim 1983 yilindan bu yana caliscaktayim almanya gelmeden önce
  türkiyede sigortali olarak calismistim 2008 yilinda borclanma yaptim tüm skk borcumu ödedim
  ben 1964 dogumluyum su an almanyada calisiyorum halle almanyada calisirkan türkiyeden
  emeklilik alabilirmiyim saygilarimla

 15. selver Kılınc dedi ki:

  Merhaba.babam vefat ettiginden emekli maasini aliyorum.sigortali ise baslarsam babamdan aldigim maas kesilirmi.babam ögretmen emeklisiydi.

 16. Saffet Bilir dedi ki:

  Ocak ayı maaşımdanfet Bilir 90 liraya yakın kesinti yapılmış. Ayrıntısını görmek istitorum.

 17. Neşe TURAL dedi ki:

  Emekli sandığı çalışanıyım. Boşandım bir çocuk sahibiyim. 2005 yılında vefat eden babamdan yetim aylığı almak istiyorum. Kurumlar birleşti.
  Llakin emekli sandığı çalışanıyım diye alamıyorum. Yaşam şartları ağır, evde oturan ve SSK lı çalışan veya emeklisi kendi, ölen eşi, anne babasının maaşını alıyor. Benim gibi bir sürü mağdur bulunmakta. Bununla ilgili düzenlemenin yapılması hususunu arz ederim.

 18. Penbe Nursel Soydemir dedi ki:

  babam( müteveffa) arif coşkun 20.08.1971 yılında bayındırlık bakanlığından 08.198.75 emekli sicil no ile emekli olmuştur. acaba 30 yıl üstü çalışmadan dolayı ek emekli ikramiyesi alabilirmi. hak edebiliyorsa ne yapmamız gerekiyor. saygılarımla

 19. Bilal Temoçin dedi ki:

  1991/2013 arası SSK 2013/2018 arası emekli sandığı hangisinden emeklilik işlem i yapılır . saygılarımla

 20. ismail alper dedi ki:

  merhaba, babam 07.10.2018 tarihinde vefaat etti, emekli sanğından emekli idi,
  annem hem babamdan dul maaşı, hemde kendi babasından yetim maaşı alabilr mi(dedem vefaat edeli yaklaşık 20 yıl oldu ve oda devlet memuru idi(emekli sandığı))
  saygılarımla

 21. Erkan dedi ki:

  1969 doğumluyum.1984 ten 120 gün 1985 ten 150 gün sigortam var.1991 den 2019 a kadar da emekli sandığı çalışanıyım.Cinsiyet erkek ne zaman emekli olabilirim.Maaşım ne kadar olur öğrenmek istiyorum

 22. Metin kaya dedi ki:

  Vermiş olduğunuz hizmetler için basta emegi geçen devlet buyuklerimize ve tum calisanlara sonsuz teşekkürler.
  Vatandaşın aklinda hic bir soru işareti bırakmıyorlar ve cok nazik davranarak kisilere hak ettikleri muameleyi gosterdikleri icin yani insan yerine koyduklari icin sonsuz teşekkürlerlerimi sunarım.iyi çalışmalar dilerim.saygilarim ile

 23. Üzeyir Özdemir dedi ki:

  39 yıl hizmet sürem var.1/4 ünden emekli oldum.Sistemde aylık bağlanma oranım 1/1 olarak görünüyör .Burda yanlışlık olduğunu düşünüyorum .

 24. kıymet dedi ki:

  ben babamın maaşına baglanmak istiyorum eşimden ayrıldım resmen boşandım bi senedir ayrı yaşıyorum ablamla kalıyorum gelirim falan yok hiç bi yerden nası başvurabilirim ne yapmam gerek bilğilendirirseniz sevinirim şimdiden tşk ederim

 25. YILMAZ DEMİRSOY dedi ki:

  MERHABALAR.BABAM DEVLET MEMURUYDU VE 1 ŞUBATTA VEFAT ETTİ.ÇALIŞTIGI KURUM EVRAKLARI YOLLADI EMEKLİ SANDIGINA ACABA ANNEME MAAŞ VE BABAMIN TAZMİNATI NEZAMAM YATAR.TEŞEKKÜRLER

 26. Gökhan dedi ki:

  çok madur bir durumdayım hiç bir şekilde bilgi alamıyorum “Alo 170” arayıp emekli sandığı 4C kapsamında bilgi almak istediğimi belirtiyorum, ancak Vatandaş temsilcisi arkadaşlar sadece 4A kapsamında bilgi verdiklerini ve emekli sandığı ile ilgili bilgi paylaşamayacakları belirtmekte hiç bir şekilde bilgi alamıyorum lütfen mağduriyetimi gidere bilirmişsiniz geri dönüş beklemekteyim.

 27. 29737657196 Durmuş Furkan DOLU dedi ki:

  27 senelik sağlık memuruyum 2016 yılında ihraç oldum Samsun Tıp Fak. 5 aydır kan kanseri (lenfoma) tedavisi görüyorum mahkemem halen devam etmekte sormak istediğim malulen emekli olabilir miyim nasıl bir yol izlemem gerekli bilgilendirirseniz ziyadesiyle memnun olurum.

 28. Ece dedi ki:

  01.09.1997 tarihinde 4a (işçi)kapsamında 61 gün prim yatırıldı.
  27.09.2002. Tarihinde 4c (memur) kapsamında 5070 gün prim yatırıldı.
  Doğum borçlanmasına tabi 1080 günüm var. Prim yatırılmadı(aylıksız izin kullandım)
  1979 doğumluyum.
  İatifa etmek istiyorum. Yurtdısına tasınacagım.
  Haklarımı kaybetmeden en uygun hangi yöntemi secerek emekliliğimi devam ettirebilirim.
  Bag kurdan emekli olabilirmiyim nasıl?
  Sgk mı bagkurmu ssk mı hangisi daha faydalı olur benim için.

  İstege baglı dısardan prim ödeme için istifadan altı ay içinde basvurmak gerekiyormus.
  – [ ] Şahsen mi basvuru yapılır(yurtdısında olacagım için)
  – [ ] Ödemeler düzenli ay ay mı yoksa ileriki bir tarihte toplu ya da taksitli mi olur
  – [ ] Aylık ne kadar ödeme yapılır

 29. Ayşe cura dedi ki:

  Babam Özcan emekli 86 yaşında 4 evladı var fakat torunu kandırdı ve maaşını çekiyor devamlı internet bankacılığı yapmış neyle tehtit ediyor bilmiyoruz bizle görüştürmüyor bu kişiye biz evlatları olarak ne yapabiliriz ve emekli sandığı maaş dökümanlarına baktığı zaman internet bankacılığı yapılmış olduğunu göreceksiniz bu yaşlı adam nasıl böyle Bir şey yapabilirki kardeşim konuşmuş haberim Yok demiş sağlık raporu almış babamı hastaneye bile götürmemiş ilgilenmeniz rica ediyorum saygılar

 30. lider alan dedi ki:

  EMEKLİ SANDIĞINDAN EMEKLİYİM BU GÜNE KADAR ÖDEDİĞİM PİRİMLERİMİ GERİ ALMAK İSTİYORUM GEREĞİNİN YAPILMASINI SAygılarımla arz ederim lider alan

 31. Adalet Sirin dedi ki:

  SAYIN EMEKLI SANDIGI GENEL MÜDÜRLÜGÜNE,

  Ben Adalet Sirin, dogum yeri Ankara, dogum tarihi , Ögretmen emeklisi, sicil no:, T.C. kimlik no: , 01.08.2009 yilindan beri emekliyim. Yurt disinda yasamakta oldugum icin,Corona nedeniyle 1 yildan beri ülkeme gelemez oldum. Gecen ay geldigimde ne yazikki banka hesabimdan hic para cekemedim. Neyapmam gerektigi hakkinda beni bilgilendirmenizi sizlerden rica ediyorum.

 32. Erdem dedi ki:

  Askerlik borclanmam cıkıyor e devlette baktıgımda..askrrlik hizmet borcumu kamuda emniyet teşkilatında calişrken taksitle ödedi m.ayrıca 1994 ile 2004 yılları arasında kamuda memur olarak calıştım lakin ne hikmetse hizmet dökümü görünmüyor..bu hizmetler sisteme neden gecmiyor…

 33. Muhterem Nokay dedi ki:

  Üç aylık maaş alıyordum bugüne kadar. E devlet üzerinden bir aylık başvurusu yaptım ama sonra pişman oldum. Daha aylık almama bir aydan fazla bir zaman var. Bu talebi iptal edebilir miyim. Yani gene eskiden olduğu gibi 3 aylık almaya devam edebilir miyim. Bunun için ne yapmalıyım acaba? Daha işleme girmeden İPTAL etmek istiyorum

 34. İbrahim Bostancı dedi ki:

  Emekli maaşımı Eylül 1 itibarıyla iş bankasına taşıdım.İlk maaşımda1005 TL aylık borcu diye kesinti oldu.Benim herhangi bir yere borcum yok bu kesintinin neden kaynaklandığı borum olmadığı halde (aylık borcu) diye belirtisiz bir ifade ile kesinti yapılıyor olması bizi mağdur etmekde şu ekonomik sıkıntıların olduğu bir zamanda mağduriyetimizin giderilmesini talep ederim.

 35. Berna Şimşit dedi ki:

  Eşim ihraç edildi haksız yere henüz dava süreci devam etmesine rağmen. Bu süreçte sigortalı bir işte çalışa bilirmi? Bir Allah ın kulu cevap veremiyo. Vatanımızı seviyoruz yerimiz belli yurdumuz belli vergimizi veriyoruz T.C vatandaşıyız. Bir çözüm yolu gösterin lütfen çocuklarım bir ailem var ne yapmalıyız?