Edevlet.net

SSK TARIM SİGORTASI

11.09.2014

Devlet tarafından çiftçinin kendi mülkü olan tarlasının, bağının, bahçesinin ve hayvanlarının güvence altına alındığı bir sigorta çeşidi olan SSK tarım sigortası ile devlet ödemenin yüzde ellisini karşılayarak çiftçiye kolaylık sağlamaktadır. Bu şekilde çifçinin mağdur olmasının da önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Vatandaşların hayvanlarının ve tarlarının miktarına göre SSK tarım sigortası değişiklilik gösterse de herkesin SSK tarım sigortasından yararlanabilmesine olanak sağlanmaktadır. 

SSK Tarım Sigortasının Avantajları

Sosyal Güvenlik Kurumu; SSK tarım sigortası hakkından yararlanmakta olan çalışan eğer  bir iş kazası ya da meslek rahatsızlığına yakalanırsa sağlık yardımında bulunmaktadır. 

Bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumu sürekli iş göremezlik durumunda yasada belirtilen koşullara bağlı olarak maaş bağlanması, gereksinimi doğrultusunda protez araç ve gereçlerin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi, cenaze giderlerinin karşılanması ve kişinin vefat etmesi durumunda hak sahiplerine maaş bağlanmasını da sağlamaktadır.

Vatandaşların SSK tarım sigortası hizmetlerinden yararlanabilmesi için yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlardan önce bir yıl içerisinde 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. 

Ayrıca vatandaşların yakınlarının da bu hizmet ve sağlık olanaklarından yararlanabilmesi için bahsettiğimiz durumlardan önce bir yıl içerisinde 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Adem KARADEMIR dedi ki:

    Emekli numaram 63351078 dir. 16.08.2018 tarihinde Emekli oldum klasik 33 yıl filan Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde görev yaptim 20 ay da askerliğimi borçlandı m ve ödedim memur olmadan önce18 yaş öncesi toplam da yaklaşık 1 yıl ve 18 yaş sonrası yine toplamda yaklaşık 1.5 yıl sigortalı hizmetim var idi. bu hizmetleri mi zannedersem2000 yılında G.Antep Emniyet Müdürlüğünde görevli iken birlestidim. fark parayı da ödeyin makbuzunu kurum mutemetine verdim. Ancak Emekli olduğum da bu hizmetlerinin s ayilmadigini gördüm. toplam da 42 yıl 0 ay hizmet gösterilmiş benim hizmeti mi n 43 yıl 10 ay olması lazim Emniyet personel bilgi o ortamında da böyle yazıyordu. bu konu ile ilgili daha önceki dilekcelerim vardı sonuç tarafıma bildirilmedi.
    Gereğini arz ederim