SSK TARIM SİGORTASI | E-Devlet

SSK TARIM SİGORTASI

Devlet tarafından çiftçinin kendi mülkü olan tarlasının, bağının, bahçesinin ve hayvanlarının güvence altına alındığı bir sigorta çeşidi olan SSK tarım sigortası ile devlet ödemenin yüzde ellisini karşılayarak çiftçiye kolaylık sağlamaktadır. Bu şekilde çifçinin mağdur olmasının da önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Vatandaşların hayvanlarının ve tarlarının miktarına göre SSK tarım sigortası değişiklilik gösterse de herkesin SSK tarım sigortasından yararlanabilmesine olanak sağlanmaktadır. 

SSK Tarım Sigortasının Avantajları

Sosyal Güvenlik Kurumu; SSK tarım sigortası hakkından yararlanmakta olan çalışan eğer  bir iş kazası ya da meslek rahatsızlığına yakalanırsa sağlık yardımında bulunmaktadır. 

Bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumu sürekli iş göremezlik durumunda yasada belirtilen koşullara bağlı olarak maaş bağlanması, gereksinimi doğrultusunda protez araç ve gereçlerin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi, cenaze giderlerinin karşılanması ve kişinin vefat etmesi durumunda hak sahiplerine maaş bağlanmasını da sağlamaktadır.

Vatandaşların SSK tarım sigortası hizmetlerinden yararlanabilmesi için yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlardan önce bir yıl içerisinde 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. 

Ayrıca vatandaşların yakınlarının da bu hizmet ve sağlık olanaklarından yararlanabilmesi için bahsettiğimiz durumlardan önce bir yıl içerisinde 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.