reklam
Nedir

Türkiye Kart Nedir? Nasıl Alınır? PTT Türkiye Kart Başvurusu

Türkiye Kart Nedir? Nasıl Alınır? PTT Türkiye Kart Başvurusu, Türkiye Kart Ne İşe Yarar? Türkiye Kartı Nerede Kullanabilirim? Türkiye Kart Kimler Alabilir? Türkiye Kart Başvurusu, PTT Türkiye Kart Başvurusu ve daha fazlası yazımızda...

Türkiye Kart Nedir? Nasıl Alınır? PTT Türkiye Kart Başvurusu; Hemen hemen birçok insanın merakla beklediği ulaşımda çığır açacak olan Türkiye Kart şimdilik pilot illerde kullanıma açılmıştır. Peki Türkiye kart nedir, Türkiye Kart Ne İşe Yarar? Türkiye Kartı Nerede Kullanabilirim? Türkiye Kart Kimler Alabilir? Türkiye Kart Başvurusu, PTT Türkiye Kart Başvurusu Nasıl Yapılır ve daha birçok sorunun cevabını yazımızdan bulabilirsiniz.

Türkiye Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Herkesin merakla beklediği Türkiye kart artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bu kart sayesinde ulaşımla ilgili birçok ödeme işlemi daha rahat yapılabilecek.

Yıl sonuna kadar Türkiye’de 6 ilde aktif olarak kullanılması planlanan Türkiye kart belediye kartlarının yerini alacak. Yani her ilde ayrı ayrı kart almanıza gerek kalmadan Türkiye kart ile her ilde ulaşımdan rahatlıkla faydalanabileceksiniz.

Türkiye kart ile birlikte otobüs, tramvay, vapur gibi ulaşım araçlarını tek kart ile rahatlıkla kullanabileceksiniz. Ayrıca bu kart ile birlikte para yatırma, para çekme, yiyecek içecek alma gibi işlemlerde yapabileceksiniz.

Türkiye kart önümüzdeki yıldan itibaren tüm Türkiye’de kullanılmaya başlanması planlanmaktadır.

İstanbul, Ankara, İzmir Öğrenci Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

türkiye kart nedir? nasıl alınır?
türkiye kart nedir? nasıl alınır?

Türkiye Kart Nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Türkiye Kart, Türkiye’nin her ilinde ulaşımda kullanılması amacı ile çıkarılmıştır. Bu kart sayesinde vatandaşlar Türkiye’nin birçok yerinde tek bir kart ile metrodan izbana kadar birçok ulaşımdan faydalanabilecektir. Yani başka şehre gittiğiniz zaman oraya ait ulaşım kartı almanıza gerek kalmayacaktır.

Ulaşımın yanı sıra banka kartı özelliği de taşıyan bu kart tüm ATM ve POS cihazlarında geçerli olup alışveriş imkanı da sunacaktır. Yani Türkiye kart ile hemen hemen birçok işlemi tek bir kart ile yapabileceksiniz.

Türkiye Kart Ne İşe Yarar?

Türkiye kart ne işe yarar diye merak edenler için şunu belirtmeliyiz ki bu kartın asıl amacı ulaşım kartlarının tek bir çatı altında toplanmasıdır. Yani Ankara’da yaşayan bir kişi İzmir’e gittiği zaman elinde olan Türkiye kart sayesinde yeni bir ulaşım kartı almasına gerek kalmayacaktır.

Ulaşımın yanı sıra banka kartı özelliği de taşıyan Türkiye Kart tüm POS ve ATM cihazlarında da rahatlıkla kullanılabilecektir. Yani otopark ödemleri, taksi ödemeleri, yiyecek içecek ödemeleri gibi birçok ödemeyi tek kart ile rahatlıkla yapabileceksiniz.

Türkiye Kartı Nerede Kullanabilirim?

Türkiye kartın asıl amacı ulaşım kartlarının tek elde toplanmasıdır. Birçok belediye ile yapılan anlaşmaya göre farklı şehirlerin farklı ulaşım araçlarında tek kart kullanılabilecektir. Ulaşımın yanı sıra alışveriş imkanı da sunan bu kart sayesinde vatandaşlar pek çok işlemini rahatlıkla yapabilecektir.

Türkiye kart nerelerde kullanılır;

 • Belediye ulaşım hizmetlerinde
 • ATM para çekme işleminde
 • POS cihazlarında ödeme
 • Belediye fatura ödemelerinde
 • Harç ve vergi ödemelerinde
 • Market alışverişlerinde
 • Metro hizmetlerinde
 • İnternet kullanımında
 • Para yükleme işleminde
 • Para çekme işleminde
 • TCDD
 • Online işlemlerde

Hemen hemen birçok alanda kullanabileceğiniz Türkiye Kart’ın kullanım alanı her geçen gün daha da artacaktır.

Türkiye Kart Kimler Alabilir?

Türkiye kart sahibi olmak isteyen kişilerin Türkiye’de yaşıyor olması ve T.C. kimlik sahibi olması yeterlidir.

Türkiye Kart Nasıl Alınır?

Türkiye kart almak isteyen kişiler T.C. kimlik kartı ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek bu kartı satın alabilirler.

Türkiye Kart Ne Zaman Çıkacak?

1 ilde pilot proje olarak kullanılmaya başlanan Türkiye kart, yıl sonuna kadar birçok ilde kullanıma başlanması için çalışmalara tüm hızı ile devam edilmektedir.

ptt türkiye kart başvurusu
ptt türkiye kart başvurusu

Türkiye Kart Başvurusu

Türkiye kart başvurusu yapmak isteyen kişiler için şunu belirtmeliyiz ki henüz online başvuru ya da e-Devlet üzerinden başvuru seçeneği yoktur. Türkiye kart sahibi olmak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine giderek bu kartı satın alabilirler.

Proje aşamasında olan bu kart henüz Türkiye’nin tüm illerinde kullanıma açılmadı. Yıl sonuna kadar birçok ilde kullanıma açılması planlanan Türkiye kart birçok belediye de kullanıma açılacak.

Türkiye Kart Hangi İllerde Var?

Belli başlı illerde kullanıma açılan Türkiye kart henüz deneme aşamasındadır. Yıl sonuna kadar tüm illerde kullanılması planlanan Türkiye kart şimdilik bu illerde bulunmaktadır;

 • Rize
 • Kayseri
 • Gümüşhane
 • Konya
 • Yozgat

PTT Türkiye Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye kart sahibi olmak isteyen kişiler PTT şubelerinden bu kartı satın alabilirler. En yakın PTT şubesine giderek bu kartı hemen satın alabilirsiniz. Ayrıca bu kartı aldıktan sonra yine PTT aracılığı ile karta para yükleme ve para çekme işlemini de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Türkiye Kart Ücreti Ne Kadar?

Kartın henüz net bir fiyatı yoktur. Pilot ilde kullanıma açılan kart şimdilik ücretsizidir. Tüm illerde kullanıma başlanması ile birlikte belli bir fiyat verilecektir. Detayların netleşmesi ile birlikte yine sitemiz üzerinden yaptığımız güncellemelerle birlikte bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Türkiye kart başvurusu yapmak istiyorum. Tüm Türkiye’de geçerli mi şuanda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu