Edevlet.net

Muvafakatname Nedir? Nereden Alınır?

23.02.2018

Muvafakatname, kişilerin kendi şahısları dışında başka tüzel ya da özel kişileri, kendi üzerindeki haklar için, verdiği izin dahilinde yetkilendirmesini sağlayan izin ya da yetki belgeleridir. Muvafatnameler genel olarak noterlerde düzenlenir ya da düzenlenen muvafakatnameler noterlerde onaylanır. Muvafakatnameler olmadan, kamu kurum ve kuruluşlarındaki bazı işlemler gerçekleştirilemez.

Muvafakatname Nedir?

Muvafakatname; herhangi bir işlem ya da konuyla ilgili izin alınması gereken kişi tarafından, bu iznin verildiğine dair düzenlenmiş olan belgedir. Bu açıdan muvafakatnameler yetki ya da izin belgeleri olarak değerlendirilebilir. Resmi işlemler yürütülürken gerekli görülen hallerde işlemi yürüten kişi tarafından talep edilir. Miras yoluyla ya da farklı şekillerle el değiştirmiş olan dükkan, konut, devremülk vb. taşınmazlar ile motorlu araç sınıfına giren araçların devir teslim işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında işlemlerin gerçekleştirildiği kamu kurum ve kuruluşları tarafından talep edilir. Reşit olmayan kişilerin de pasaport, spor kulübü, eşlerden birinin yaşanılan evi satması gibi durumlarda muvafakatnameye ihtiyaçları vardır.

Gayrimenkul Satışları Açısından Muvafakatnameler

Türk Medeni Kanunu’na göre; bir kişi sahibi olduğu evi satmak istemesi halinde eşi tarafından verilen muvafakatname ile satış işlemini gerçekleştirebilir. Kanunun bu konularda muvafakatname aramasının sebebi oluşabilecek hak kayıplarının önüne geçmektir. Eşlerin birbirlerinden habersiz yapacakları satış işlemi, diğer eşin hayatını ciddi manada etkileyebileceğinden kanun, eşleri korumaya yönelik bu şekilde bir önlem almıştır.

Pasaport İşlemeleri Açısından Muvafatnameler

Boşanmış olan eşlerden birisi çocuğa pasaport çıkarmak isterse çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksızın eşler birbirinden muvafakatname almak zorundadırlar. Kanunun bu şartı koymasının sebebi; eşlerden birinin gizli bir şekilde yurt dışına çıkarak oraya yerleşmesi ve çocuğu da yanına alması durumunda diğer eşin çocuğunu göremeyerek mağdur olmasını engellemektir. Çünkü her ne kadar velayet sahibi anne veya baba farklı haklara sahip olsa da temel haklar açısından eşit haklara sahiptirler.

Reşit Olmayanların Taşıt Ya da Gayrimenkul Satış İşlemlerinde Muvafakatnameler

Devralacak ya da devredecek kişi eğer 18 yaşını doldurmamışsa, işlemlerin gerçekleştirilmesi için şahsın yasal vasisinden muvafakatname istenir. Muvafakatname olmaksızın bu işlemler kesinlikle gerçekleştirilmez. Kanunun burada muvafakatname aramasının sebebi; 18 yaşını doldurmamış olan bir kişinin yanlış kararlar alarak kendisine ya da yakınlarına mağduriyet yaratmasının önüne geçmektir. Bu kişiler açısından muvafakatname yapılmadan tesis edilecek tüm hukuki işlemler yok hükmünde kabul edilir.

Spor Kulüpleri Açısından Muvafakatnameler

18 yaşını doldurmamış olan kişilerin herhangi bir spor kulübünde, bu kulübün ilgili olduğu alanlarda çeşitli faaliyetler yapabilmesi ve müsabakalara katılabilmesi için ailesinden alınacak muvafakatnameye gerek duyulur. Yurt içi ya da yurt dışı spor müsabakaları için de muvafakatname gereklidir.

Muvafakatnamelerin Düzenleneceği Kurumlar

Muvafakatnameler noterler ya da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilir.

  • Noter tarafından verilen muvafatnameler: Bulunduğunuzun en yakın notere giderek noterden onaylı bir muvafakatname çıkarabilirsiniz. Ya da elinizde bulunan bir muvafatnameyi notere giderek onaylatabilirsiniz. Noterler düzenleyecekleri muvafakatnameler için bir ücret talep edeceklerdir.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen muvafakatnameler: Pasaport işlemlerinde kullanılacak olan muvafakatnameler Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınabilir. Ancak bu muvafakatname için biraz beklemeniz gerekebilir. Bu açıdan acil işlemleriniz için notere başvurabilirsiniz.
  • Bunun dışında kişiler de çeşitli işlemler için kendileri muvafakatname düzenleyebilirler. Bazı kurumlar ya da kuruluşlar kişilerin kendilerinin düzenleyeceği muvafakatnameleri yeterli görürken, bazıları da noter onaylı muvafatnameleri isterler. Bu ayrımı muvafakatnameyi talep eden kurum ya da kuruluş belirler. Muvafaktanamelerin noterden onaylı olması ya da noterde düzenlenmesi şartı olmayan kurumlarda, muvafakatnameler bu şekilde düzenlenebilir.

Muvafakatnameler İçin Gerekli Belgeler

Emeniyet Genel Müdürlüğü ve noterler tarafından düzenlenecek muvafakatnameler için nüfus cüzdanı yeterlidir. Ancak bazı işlemler için düzenlenecek muvafakatnamelerde, işin niteliğine göre ek belgeler istenebilir. Bu belgelerin ayrıntıları noter tarafından bildirilir.

Muvafakatname Nasıl Yazılır?

Muvafakatnameler içeriklerine göre farklı şekillerde hazırlanırlar. Muvafakatname hazırlanırken dikkat edilecek bazı noktalar:

  • Kimlik bilgileri eksiksiz ve doğru yazılmalı
  • Verilen haklar anlaşılır, net ve tam yazılm
  • Taraflar net yazılmalı
  • Süreler net yazılmalı

Muvafakatname Örneği

Muvafatkanme Örneği

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.