Sorgulamalar

Sporcu Lisans ve Özgeçmiş Sorgulama 2024 Spor Bilgi Sistemi

Sporcu Lisans ve Özgeçmiş Sorgulama 2024 Spor Bilgi Sistemi, e-Devlet Lisans Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Lisans Nedir, Sporcu Lisansı Kaç Yılda Yenilenir, Sporcu Lisansı Kimler Alabilir, Sporcu Lisansı Ücretli mi, Sporcu Lisansı Nasıl Alınıyor.

Sporcu Lisans ve Özgeçmiş Sorgulama 2024 Spor Bilgi Sistemi;   Profesyonel sporla uğraşan birçok kişinin lisansı bulunmaktadır. Peki e-Devlet Lisans Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Sporcu Lisans Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Türkiye’de resmi kayıtlara göre gerçekleştirilen tüm spor dallarında bu sporlarla profesyonel olarak uğraşan kişilere lisans verilir. Lisans işlemleri ise her spor dalının kendi adına tahsis edilmiş federasyonu tarafından gerçekleştirilir ve sonrasında spor bilgi sistemi aracılığıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bildirilir. Buraya bildirilen lisansların takibini ise e-Devlet ve Spor Genel Müdürlüğü resmi sitesi aracılığıyla gerçekleştirmek mümkündür.

Sporcu Lisans Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sporun bağlı olduğu federasyonla ilgili yapılacak lisans sorgulama işlemleri iki farlı yöntemle gerçekleştirilebilir. Basketbol lisans sorgulamadan hentbol lisans sorgulamaya kadar tüm spor türlerine ait lisans görüntüleme işlemlerini hem e-Devlet aracılığıyla hem de Spor Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan e-lisans servisi vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Memur Nasıl Olunur?

e-Devlet Lisans Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkiye.gov.tr adresinden faaliyetlerini sürdüren ve pek çok alanda vatandaşların işlerini kolaylaştıran e-Devlet sistemi üzerinden taekwondo lisans sorgulamadan atletizm lisans sorgulamaya kadar aklınıza gelen tüm spor dallarına ait lisanslarınızı görüntüleyebilirsiniz. Veriler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından e-Devlet sistemine iletildiği için ilgili federasyonun GSB’ye lisansınızı aktarmış olması sorgulama neticesinde lisansınızın görüntülenmesi için yeterlidir. Ayrıca bu sayfadan sporcu özgeçmiş sorgulaması da yapabilirsiniz.

 • Sorgulama işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp e-Devlet hizmetinde yer alan “spor bilgi sistemi” sayfasını açın.

lvzgopmebqochgfd1i8m13kjvib1yo0tftfsoznb.jpeg

 • Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle karşınıza gelen sayfadaki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

tgykzgf8xjy62fximsm7irz0ek1inatyixz9p8hd.jpeg

 • Voleybol lisans sorgulamadan boks lisans sorgulamaya kadar pek çok işlemi yapabilmek için giriş formundaki ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet parolanızı yazın. Daha sonra “sisteme giriş yap” yazısının yer aldığı butona tıklayın.
 • Eğer hala e-Devlet şifresine sahip değilseniz mesai günü ve saati içerisinde olmak kaydıyla dilediğiniz bir vakitte herhangi bir PTT ofisine gidebilir ve kimlik belgeniz göstererek içerisinde parolanızın yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Daha önce şifre almış olmanıza rağmen bu parolayı hatırlayamıyorsanız “şifremi unuttum” butonuna tıklamanız gerekir. Bu butona tıkladıktan sonra TVF lisans sorgulama işlemi için yeni bir şifre belirleyebilmenizi sağlayacak bazı güvenlik amaçlı sorular karşınıza gelir. Bu sorulara yanıt verdikten sonra yakın bir akrabanıza ait T.C. kimlik numarasını sisteme girersiniz ve sistemde kayıtlı cep telefonu numaranıza şifre sıfırlama işlemi için bir doğrulma kodu gönderilir. Eğer sistemde kayıtlı cep telefonu numaranız yoksa bu doğrulama kodunu alamazsınız ve işlem gerçekleştirebilmek için yeniden PTT’ye gitmeniz ya da alternatif giriş yöntemlerini tercih etmeniz gerekebilir.
 • Sporcu lisans görüntüleme işlemi için e-Devlet şifresi dışında T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza gibi giriş opsiyonları da bulunur. Bunlardan size uygun olanı seçip sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra spor bilgi sistemine aktarılmak için “uygulamaya git” yazısına tıklamanız gerekir.

ny4gioozupb63yboyf7yp4zidro5oxoerpcs5qfu.jpeg

 • İlgili sayfaya aktarıldıktan sonra menüden “sporcu” yazısına tıklayın.

jmpa4hqpnd5quchpsrsjbvqjgb8r9daw3jlfmpaj.jpeg

 • Daha sonra karşınız çıkan ekrandaki menüden ise “sporcu bilgi formu” yazısına tıklayın.

hrgnezxqodx0cusnle7qgaer95x4mcwwnffubeyw.jpeg

 • Bu yazıya tıkladıktan sonra kendi adınıza ya da velayetiniz altındaki bir kişi adına sorgulama yapabilirsiniz. Eğer kaydınız yoksa yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan uyarı ile karşılaşırsınız. Kaydınız varsa karate lisans sorgulama, yüzme lisans sorgulama gibi spor türü fark etmeksizin tüm sporlara ait lisans kayıtlarınız ve özgeçmişiniz görüntüleyebilirsiniz.

e-Devlet aracılığıyla sporcu lisanslarınızı sorgulamak için TIKLAYINIZ

e-Devlet Şifreniz Yoksa: E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

SGM sitesinden lisans sorgulama nasıl yapılır?

Spor Genel Müdürlüğü sitesinden lisans sorgulama işlemi için ilk olarak bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayın.

0pdq0erzhabe48bszzjd80phcc2lr2btwpl0x9js.jpeg

 • Daha sonra sağ üst köşedeki “e-Devlet ile giriş” butonuna tıklayın.
 • Bu butona tıkladıktan sonra “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayıp T.C. kimlik numaranız ve parolanızla sisteme giriş yapın. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız bir üst başlıktan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 • Karşınıza çıkan ekrandaki sarı renkli buton içerisinde bulunan “lisans başvurularım” yazısına tıklayın.
 • Bu yazıya tıkladıktan sonra tüm lisans başvurularınız ve olumlu sonuçlandıysa almış olduğunuz tüm lisanslar liste şeklinde karşınıza gelir.

SGM sitesi üzerinden lisanslarınızı görüntülemek için TIKLAYINIZ

Sporcu Lisansını Nereden Alabilirim?

Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Sporcu Lisans Yenileme Ücreti Var mıdır?

Vardır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu