Nedir

Sosyal Yardım Sorgu İzni Nedir? 2024 e-Devlet Sorgu İzni Nasıl İptal Edilir?

Sosyal Yardım Sorgu İzni Nedir? e-Devlet Sorgu İzni Nasıl İptal Edilir? Sosyal Yardım Sorgu İzni ile Veritabanına İşlenen Bilgiler Nelerdir? Sosyal Yardım Sorgu İzni Ne İşe Yarar? Sorgu İzni Hizmeti Alan Kişilerin Hakları Nelerdir? Sosyal Yardım Sorgu İznini Nasıl İptal Edebilirim? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

Sosyal Yardım Sorgu İzni Nedir? e-Devlet Sorgu İzni Nasıl İptal Edilir?; Birçoğumuz sosyal yardım sorgu hizmetinden faydalanıyoruz. Bu hizmetin ne olduğunu merak eden birçok kişi bulunmaktadır. Sosyal Yardım Sorgu İzni Nedir? Sosyal Yardım Sorgu İzni ile Veritabanına İşlenen Bilgiler Nelerdir? Sosyal Yardım Sorgu İzni Ne İşe Yarar? Sorgu İzni Hizmeti Alan Kişilerin Hakları Nelerdir ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sosyal Yardım Sorgu İzni Nedir? e-Devlet Sorgu İzni Nasıl İptal Edilir?

Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına, muhtarlığa, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurmaktadır. Başvuru esnasında kişisel bilgilerin sorgulanıp sisteme kaydedilmesi ile birlikte devreye sosyal yardım sorgu izni giriyor.

Sosyal yardım sorgu izni sayesinde vatandaşlar vermiş oldukları bilgilerin sorgulanmasına dair izin vermiş oluyor. Yani hanelerindeki yaşayan kişilerden vasisi oldukları kişilere kadar kuruma vermiş oldukları bilgilerin bakanlık tarafından araştırılmasına müsaade etmiş oluyorlar.

Sosyal yardım sorgu izni sayesinde muhtaç durumda olan kişilerin bilgileri sorgulanır ve yardımı alıp alamayacağı belli olur. Yani sorgu izni ile birlikte ihtiyaç duyduğunuz sosyal yardımlara dair bilgileriniz de toplanmış oluyor.

Başvuru yapan muhtaç durumdaki kişilere hakkında toplanan veriler sayesinde en uygun sosyal yardım sağlanmaktadır. Ayrıca toplanan veriler gerek duyulduğu zaman diğer kurumlarla da paylaşılabilir. Yani gerektiğinde kamu kurumları ya da kolluk kuvvetleri gibi kuruluşlarla da bilgileriniz paylaşılabilir.

Bilgi paylaşımı daha hızlı ve kolay bir şekilde e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir.

Kırtasiye Yardımı Nasıl Yapılır? 2024 Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Sosyal Yardım Sorgu İzni Nedir?

İhtiyaç sahipleri devletin vermiş olduğu ayni ve nakdi yardımlara başvuru yapabilirler. Vatandaşlar başvurularını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı gibi kurumlara sosyal yardım başvurusunda bulunabilirisiniz. Başvuru esnasında vermiş olduğunuz bilgiler kurum tarafından araştırılır ve gerektiğinde diğer kurumlar ile paylaşılır. Yani bunların yapılması sosyal yardım sorgu izni sayesinde olur.

Başvuru yapma işlemini kuruma giderek ya da e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Böylelikle başvuru yaparken sosyal yardım sorgu iznini de vermiş oluyorsunuz.

Sosyal yardım sorgu izni hizmeti sayesinde pek çok vatandaş başvuru yapmış olduğu sosyal yardım için bilgilerinin sorgulanmasına izin vermiş oluyor. Bilgileri sorgulanan vatandaşlar herhangi bir yanlışlık bulunmaması durumunda ve başvuru şartlarını taşıması durumunda sosyal yardımı alabilirler. Sorgulama izni sadece sizi kapsamaz hanenizdeki kişileri de kapsar. Yani hanenizde bulunan kişilerinde bilgileri toplanmış olur.

KVK Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine göre bilgileriniz toplanmaktadır. Vermiş olduğunuz bilgiler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın veritabanına işlenmiş oluyor. Ayrıca bu veritabanına sosyal yardım için başvuruda bulunan kişilerden toplanan veriler de işlenir. Örneğin sosyal yardım için başvuruda bulanan kişilerin şartları sağlayıp sağlamadığına dair ikametgah adresine bir inceleme komisyonu gönderilir ve bu komisyon bir rapor hazırlar. Bu raporda yer alan bilgiler de Bakanlığın veritabanına işleniyor.

sosyal yardım sorgu i̇zni
sosyal yardım sorgu i̇zni

Sosyal Yardım Sorgu İzni ile Veritabanına İşlenen Bilgiler Nelerdir?

Yardım başvurularında vatandaşların kişisel bilgileri sisteme kaydedilir. Yani bu bilgilerin işlenmesine izin veren kişilerin verileri bakanlığın veritabanına işleniyor. İşlenen bilgiler gerektiğinde diğer kurumlar ile de paylaşılabiliyor.

Sosyal yardımlara başvuran kişilerin yanı sıra yasal vasisi ya da yasal velisi olan kişilerin bilgileri de veritabanına işleniyor.

Veritabanına işlenen bilgiler şu şekildedir;

  1. Kimlik Bilgileri: Başvuru yapan kişinin adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, fotoğrafı, kimlik numarası bilgileri yer alır. Ayrıca yasal vasi ya da yasal temsilci olan kişilerin de aynı şekilde bilgileri yer alır.
  2. İletişim Bilgileri: Başvuru sahibinin ev adresi, cep telefonu bilgisi, iş yeri adresi, e-posta adresi gibi bilgilerin yer aldığı bölümdür.
  3. Banka Hesabı Bilgileri: Müşteri için açılan ve finansal hesap olan banka hesabı bilgileridir.
  4. Sağlık Verileri: Sağlık kurulu raporu, aşı takip bilgisi, kronik hastalık bilgisi gibi verilerin yer aldığı bölümdür.
  5. Varlık Verileri: Gayrimenkul bilgileri, vergi bilgileri, araç bilgileri gibi verilerin yer aldığı bölümdür.
  6. Siber Güvenlik Verileri: IP adresi, denetim izleri, şifre, kullanıcı adları, web sayfası erişim logları gibi siber güvenliğe ilişkin veriler yer alır.

Yukarıda saymış olduğumuz bilgiler Bakanlığın veritabanına işlenmektedir. Bu bilgilerin işlenmesine izin verdiğiniz durumda diğer kurumlar için de izin vermiş oluyorsunuz.

Sosyal Yardım Sorgu İznini Nasıl İptal Edebilirim?

Sosyal yardım sorgu izni veren kişiler bu işlemin nasıl iptal edileceğini merak etmektedir. Bu işlem için 160’ı arayabilir ya da [email protected] mail atabilirsiniz.

Sosyal Yardım Sorgu İzni Hizmeti Nasıl Alınır?

Sosyal yardım sorgu izni hizmeti, yardımlar için başvuru yapan kişilerin doldurdukları belge de izin veriyorum seçeneğini seçmeleri durumunda bu hizmetten yararlanmış olurlar.

Sosyal yardım sorgu izni hizmeti e-Devlet üzerinden de alınabilir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-sorgu-izni-hizmeti linkini kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Sorgu İzni Ne İşe Yarar?

Muhtaç durumda olan ihtiyaç sahiplerinin bilgileri toplanarak onlara en uygun sosyal yardım hangisi ise devlet tarafından o yardım sağlanmaktadır. Sosyal yardıma başvuru esnasında sorgu izni veren kişiler bu hizmetin ne işe yaradığını merak etmektedir. İlk olarak bu hizmeti kullanan kişiler ihtiyaç durumunda olup olmadığı tespit edilmektedir.

Sorgu izni sayesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında veritabanı oluşur. Bu verilerin işlenmesi durumunda vatandaşlar tüm sosyal yardımlardan faydalanabiliyor. Kısacası bu hizmeti kullanan kişiler sosyal yardım ve hizmetlerden faydalanabiliyor.

Sorgu İzni Hizmeti Alan Kişilerin Hakları Nelerdir?

e-Devlet sistemi üzerinden sorgu izni hizmeti alan kişilerin bazı hakları mevcuttur. Bunlardan ilki kişisel verilerin işlenip işlenmediğini öğrenme ve kişisel verilere dair bilgileri talep etmedir.

Diğer haklara bakacak olursak; kişisel verilerin kullanılma amacını ve bu amaca uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, verilerin silinmesini talep etme, yanlışlık varsa düzeltilmesini isteme, eksik bilgi olması durumunda eklenmesini isteme, kişilerin aleyhine çıkan sonuçlara itiraz etme, verilerin kanuna aykırı şekilde işlenmesi durumunda zararın giderilmesini talep etmedir.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eşimden ayrı yaşıyorum ev hanımıyım evim kira hiç bir gelirimiz yoktur evimin kirasini ődeyemiyorum çok zor durumdayız lűtfen yardım edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu