Devlet Destekli

Çiftçi Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? 2024 e-Devlet ÇKS Çiftçi Kayıt Belgesi Başvurusu

Çiftçi Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? e-Devlet Çiftçi Kayıt Belgesi Başvurusu, Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? Çiftçi Belgesi Alma Şartları, Çiftçi Belgesi Nereden Alınır ve daha fazlası yazımızda...

Çiftçi Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? e-Devlet Çiftçi Kayıt Belgesi Başvurusu; Ülkemiz bir tarım ülkesi olarak dört mevsimin belirgin yaşandığı ve farklı tarım ürünlerine yetişme imkanı sunan bir toprak parçasıdır. Bu nedenle ekip biçmek son derece önemli iken bu işle uğraşan çiftçilerin de emekleri göz ardı edilemez. Peki Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? e-Devlet Üzerinden Çiftçi Belgesi Alınabilir mi? Çiftçi Belgesi hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Günümüzde tarım ve sanayi, birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki endüstri. Tarım ve hayvancılığa hak ettiği değeri ve desteği vermeyen ülkeler, doğal kaynakların giderek azaldığı ve nüfusun da katlanarak arttığı günümüzde, tarım politikalarını gözden geçirme mecburiyetiyle karşı karşıyalar. Artık sadece vatandaşların gıda ihtiyacını karşılamak için değil, dünya ticaretinde de önemli bir yere sahip olmak için tarımın sürdürülebilir bir devlet politikası haline gelmesi şart.

Ek 5 Tarım Sigortası Primi, Emeklilik Şartları ve Emekli Maaşı

Çiftçi Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? e-Devlet Çiftçi Kayıt Belgesi Başvurusu

Çiftçi belgesi, ziraat odaları tarafından düzenlenen ve ilgili kişinin meslek olarak tarımsal faaliyetlerle uğraştığını gösteren resmi bir belgedir. Güçlü bir ekonomi ancak planlı bir tarım politikasıyla ve sistemli bir çalışmayla mümkün olabilir. Ve bu çalışma yurt sathına yayılmalı, herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. İlk kez 2005 yılında uygulamaya konan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) de, bu amaca hizmet etmek için hazırlanmıştır. Sistem, çiftçileri kayıt altına alarak tarımsal faaliyetlerinin izlenmesi, çiftçilerin eğitilmesi, desteklenmesi, ihtiyaçların yakından takip edilmesi ve eksiklerinin karşılanmasına yönelik adımların hızla atılabilmesini amaçlar.

Sisteme katılmak isteyen çiftçilerin öncelikle tarımsal faaliyetlerle uğraştıklarını belgelemeleri, yani “çiftçi belgesi” sahibi olmaları gerekir. 5488 sayılı Tarım Kanunu’na dayanarak hazırlanan ve 27 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği, sistemin işleyişinin usul ve esaslarını belirler.

Çiftçilerin;

 • Çiftçi Kayıt sistemine katılmak ya da kaydını güncellemek,
 • Devletin çiftçilere sağladığı desteklerden yararlanmak,
 • Tarım bağ-kuru başlatmak,
 • Müstahsil yol belgesi almak,
 • Tarım kredisi başvurusunda bulunabilmek,
 • Kredi kartı çıkartmak,
 • Mesleğini ibraz edebilmek için çiftçi belgesine sahip olmaları gerekir.
çiftçi belgesi nedir, nasıl alınır?
çiftçi belgesi nedir, nasıl alınır?

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçi belgesi, tarımsal arazinin bulunduğu il ya da ilçedeki ziraat odaları tarafından verilir. Çiftçilerin kendilerinden istenen bilgi ve belgelerle, bağlı bulundukları ilçe ziraat odalarına şahsen başvurmaları gerekir. Gerçek ya da tüzel kişiler çiftçi belgesi alabilirler.

İlk kez bir ziraat odasına kayıt yaptıracak olan gerçek kişilerden;

 • T.C. kimlik numarasının da bulunduğu kimlik fotokopisi,
 • Nüfus müdürlüklerinden alınan nüfus kayıt örneği,
 • 2 adet plastik dosya,
 • İlçe tapu müdürlükleri tarafından onaylanmış tapu kayıt örneği ya da tapu fotokopileri,
 • Tarım arazisi kendisine ait olmayanlardan, kira kontratı ya da muvafakatname (muhtar onaylı),
 • Hayvancılıkla uğraşanlar için, ilçe tarım müdürlüklerinden alınan “işletme tescil belgesi” ve hayvan listesi,
 • En fazla 6 ay önce çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf,
 • Varsa, traktör ruhsatının fotokopisi,
 • Sigortalı ya da emekli ise sigorta numarası,
 • İlgili ziraat odasından temin edilecek ve muhtar tarafından onaylanacak “çiftçi kütük belgesi” istenir. Başvuru sahibi başvuru sırasında emekli ya da sigortalı değilse, odaya kayıt olduğunda zorunlu olarak sigortası (tarım bağ-kuru) başlatılır. Bunun için gerekli olan evrak ve destek ziraat odaları tarafından sağlanır.

Çiftçi belgesi almak isteyen tüzel kişiler ise, yukarıda sıralanan belgelere ek olarak;

 • Vergi levhasının fotokopisi,
 • İmza sirküleri fotokopisi,
 • Yetki belgesi fotokopisi,
 • Resmi gazete ya da ana sözleşme fotokopisi ile ziraat odalarına müracaat etmelidir.

Ziraat odalarına kayıt olarak çiftçi belgesi almak isteyen kişilerin başvurularını, yönetim kurulu toplantısının olduğu gün ve şahsen yapmaları gerekir. Yönetim kurulunun yapılacağı gün şahsen gelemeyecek olanların ise vekilleri, noterden “ziraat odasına kayıt yaptırmaya yetkilidir” ibaresi olan vekaletname ile müracaat edebilirler. Bu şekilde yapılan başvurular ilgili ziraat odasının yönetim kurulu tarafından incelenir, uygun bulunması halinde kayıt aktif hale getirilir.

e-Devlet Çiftçi Kayıt Belgesi Başvurusu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği online bir sistem olan ZOBİS uygulamasını kullanır. ZOBİS sistemi henüz e-devlet portalına entegre olmadığı için, bu yolla sisteme giriş yapma imkanı da yoktur. Çiftçiler şahsen başvuruda bulunarak ziraat odalarına kayıt olduktan ve çiftçi belgelerini aldıktan sonra, e-Devlet portalı üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlarını yapabilirler.

Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Kapısı Üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemine Giriş İçin TIKLAYINIZ!

Çiftçi Kayıt Formu İçin TIKLAYINIZ!

Genç Çiftçi Projesi: Hibe Şartları, Başvuru ve Sonuçlar

 

Çiftçi Belgesi Kimlere Verilmektedir?

ÇKS belgesini herkes alabilmektedir.

ÇKS Belgesi Ne İşinize Yarar?

Devlet hibelerinden yararlanma imkanı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Mersin’de devlet memuru olarak görev yapıyorum. Eskişehir’de 10 dönüm ve 3 dönüm olmak üzere toplam 13 dönümlük iki ayrı tarla alacağım. Memur olmam nedeniyle Çiftçilik Belgesi almamda herhangi bir sıkıntı olur mu? Zaten 4c kapsamında memur olduğumdan sigorta bedeli alırlar mı? Ayrıca belge için Mersin’den mi yoksa Eskişehir’den mi müracaat etmem gerekiyor? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu