Trafik

Araç Kasko Değeri Hesaplama 2024 Araç Kasko Bedeli Nasıl Öğrenilir?

Araç Kasko Değeri Hesaplama - Araç Kasko Bedeli Nasıl Öğrenilir? Kasko Değeri, Kasko Hesaplama, Plakadan Araç Kasko Değeri Sorgulama, Kasko Değer Listesi, Araç Kasko Sorgulama, Araç Kasko Bedeli, Araç Kasko Bedeli Nasıl Hesaplanır? Araç Sigorta Fiyatları ve daha fazlası yazımızda...

Araç Kasko Değeri Hesaplama – Araç Kasko Bedeli Nasıl Öğrenilir? Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir trafik akışına ve kurallara riayet eden bilinçli sürücülerin eğitimine önem verilmektedir. Hem maddi hasarın hem de manevi olarak can kayıplarının önlenmesi için trafik eğitimi şarttır.

Hayatın birçok alanında olduğu gibi trafikte de birçok risk ile karşı karşıyayız. Türkiye’deki ölümlerin %42’si trafik kazaları neticesinde meydana geliyor ve bu kazalar sonucunda yüksek meblağlarda maddi hasar oluşuyor. Meydana gelen kazalardaki bu ciddi maddi hasarlardan kurtulmak içinse kasko son derece önem arz ediyor. Toplumda, kaskonun lüks olduğu yönündeki algının aksine rakamlar net bir şekilde kaskonun bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor. Park halindeki araca çarpılması ya da trafikte meydana gelen kazalar düşünüldüğünde, “nasıl olsa benim başıma gelmez” fikrine kapılmak doğru bir yaklaşım değil.

Ehliyet Harçları Ne Kadar? Ücretler Nereye Yatırılır? (Adım Adım)

Araç Kasko Değeri Hesaplama

Günümüzde bir ihtiyaç haline araç kaskosu yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktaları iyi tespit etmeniz halinde birçok açıdan avantaja sahip olabilirsiniz. Kaskoda ihtiyacınız olan teminatları doğru şekilde belirlemek kasko fiyatını doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla teminatlar konusunda iyi bilgi sahibi olunmalı ve hangi teminatın kaza ile karşılaştığınızda size ne getireceği iyi belirlenmelidir. Bunun yanında kasko şirketleri zaman zaman çok ciddi oranlarda indirimler yaparak müşterilerine avantajlı fiyatlar sunmaktadır. Bu indirimler takip edilerek aracınızın kaskosunu daha hesaplı ve daha uygun bir şekilde yaptırabilirsiniz.

araç kasko değeri hesaplama
araç kasko değeri hesaplama

1. Kasko teminatları

Kasko yaptırırken çeşitli kriterler fiyatta indirim sağlayacaktır. Bu indirimlere hangi durumlarda sahip olunduğunu bilmeniz kaskonuzu en uygun fiyatlara yaptırmanızı sağlayacaktır. Sürücü, çalışılan kurum, hasarsızlık, meslek gibi çeşitli kriterler kasko priminde ciddi indirimler yapılmasını ve kasko için daha az ücret ödemenizi sağlar.

2. Kasko indirimleri

Piyasada çok sayıda sigorta şirketi bulunuyor. Her biri müşterilerine farklı ürünler ve farklı teklifler sunuyor. Dolayısıyla her bir firmanın tekliflerinin iyice incelenmesi gerekiyor. Ayrıca bu firmaların size sunduğu sözleşmede yer alan bilgilerin de iyice okunması oldukça önemli. Burada yer alan taahhüt ve sözleşme sürelerinin aynı olduğundan emin olduktan sonra işlem yapmalısınız.

Araç Kasko Bedeli Nasıl Öğrenilir?

Kazalarda oluşabilecek maddi zararları en aza indirebilmek için kasko konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Araç kasko değer hesaplama ise kasko konusunda en önemli noktaların başında geliyor. Kasko ile alakalı hesaplamalar yapılırken her sigorta şirketinin kendine özgü yol ve yöntemleri bulunuyor. Hesaplamada yer alan değerlerin bazıları araca ait bilgiler (modeli, yılı vb.) iken bazıları da ruhsat sahibi ile alakalı bilgilerdir. Dolayısıyla her firma bu bilgileri farklı şekilde kullandığından kasko yaptırmadan önce iyi bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede sizin için en makul sigortayı bularak aracınızı trafik kazalarının olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.

  • Aşağıda yer alan linke tıklayarak hızlı ve kolay bir şekilde kasko hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

  • Linke tıkladığınızda karşınıza görselde yer alan ekran çıkacaktır. Bu ekranda araca ait bilgilerin girilmesinin ardından sigorta şirketleri arasından sizin aracınız için verilen en uygun kasko teklifini seçebilirsiniz. Her bir sigorta şirketi kendi kriter ve yöntemine göre bir teklif verecektir. Bu teklifler arasından fiyat, limit ve teminat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Ayrıca bazı firmaların tekliflerini internet üzerinden online olarak bulabileceğiniz gibi, bazı şirketleri telefonla arayarak ya da size yakın olan acentelerinde ziyaret ederek teklif hakkında bilgi alabilirsiniz.

araç kasko bedeli nasıl öğrenilir?
araç kasko bedeli nasıl öğrenilir?

Araç Bilgilerinizi Girerek Aracınızın Kasko Değerini Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Araç Kasko Değer Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Araçlar için kasko yapılırken, araç kasko değerlerinin haricinde poliçe primi de belirlenir. Genel olarak birçok yerde araca kasko değeri üzerinden sigorta ve kasko yapılması tavsiye edilir. Bu bilgilere Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından sunulan araç kasko listesi üzerinden kolay bir şekilde erişilebilir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği, web sitesi üzerinden düzenli olarak kamuoyuna açık bir şekilde ve ücretsiz olarak bu bilgileri yayınlar. Araç kasko değeri hesaplanmasında hem sıfır araçların hem de ikinci el araçların fiyatlarının hesaplanması gerektiğinden kasko değer listesinin bağımsız ve otoriter bir kurum tarafından hazırlanması gerekiyor.
  • Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği, ülkemizde araç kasko fiyatlarını belirleyen kuruluştur. Bu kurum aylık olarak 15 yaşına kadar olan araçların kasko fiyatlarını günceller. Araç kasko bedeli ise oluşacak kasko poliçesi için size bir fikir verecektir.
  • Araç fiyatlarının belirlenmesinde Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gündemin de oldukça önemi vardır. Ekonomik ve siyasi durumdaki olumlu ve olumsuz durumlar direkt olarak piyasayı etkiler. Bununla birlikte dünyadaki gelişmeler ve dövizin durumu da piyasalarda çeşitli dalgalanmaların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle araç kasko değerlerinde ve fiyatlarında çeşitli değişiklikler söz konusu olabilir.
  • Araçta yapılan donanımsal değişiklikler ve eklentilerin fiyatları normalde kasko değerinde etkili değildir ve hesaba katılmaz. Kaza durumunda bu parçaların da kasko kapsamında olması isteniyorsa firmaya bu konuda bilgi verilmeli ve beyanda bulunulmalıdır. Çünkü araç kasko değerinin belirlenmesinde aksesuar ve eklentilerin etkisi oldukça yüksektir.
  • Araç kasko bedeli sunulurken firma tarafından size sunulan teminatlar, kasko indirimleri, araç ruhsat sahibinin bilgileri, aracın durumu, aracın marka, model ve yılı, aracın bireysel mi yoksa ticari amaçlı mı kullanıldığı gibi kriterler dikkate alınır. Bu kriterler kapsamında en uygun teklifi veren firmayı bulmak bütçeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Araç Kasko Bedeli Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Hasarlı bir kaza neticesinde hem sigorta yaptıran hem de sigorta yapan tarafın herhangi bir problemle karşılaşmaması için, iki tarafın da dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Kasko yaptıran kişi kaza olduktan ya da kazayı fark ettikten sonra 5 gün içerisinde kaskoyu yaptırdığı şirkete bilgi vermelidir. Kaza nerede oldu ise bu noktada bir değişikliğe gitmemeli ve kazayla ilgili toplaması gereken bilgi ve belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde toplamalıdır. Ayrıca topladığı bu bilgileri de sigorta şirketi ile paylaşmalıdır. Daha sonra sigorta şirketi 3 iş günü içerisinde kazayı yapan sigortalıdan çeşitli ek bilgi ve belgeler talep edebilir. Talep edilen bu belgelerin de eksiksiz bir şekilde toplanıp sigorta şirketine teslim edilmesinin ardından 10 iş günü içerisinde sigorta şirketi sigortalıya ödemesini gerçekleştirmek zorundadır.

Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

 

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar Oldu?

Son yapılan değişiklikle birlikte 436 TL olmuştur.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadar Oldu?

2023 yılı ile birlikte 951 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu