enflasyonemeklilikötvdöviz

İkinci El Araç Piyasasında Neler Oluyor? Fiyatlar Düşecek mi, Yükseliş Sürecek mi?

İkinci El Araç Piyasasında Neler Oluyor? Fiyatlar Düşecek mi, Yükseliş Sürecek mi?

İkinci El Araç Piyasasında Neler Oluyor? Fiyatlar Düşecek mi, Yükseliş Sürecek mi? Araç piyasalarındaki dalgalanmalar ne durumda gelin birlikte bakalım. Bilindiği gibi 2020’nin başında hayatımıza giren coronavirüs salgını araç piyasası üzerinde çok büyük bir etki yarattı. Üretimin durma noktasına geldiği bu dönemde sıfır araçlara ulaşmak neredeyse imkansız hale gelince, ikinci el piyasasında ani bir yükseliş trendi oluştu. Ve şu anda ikinci el araçlar geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında neredeyse %40’a varan fiyat artışıyla karşımıza çıkıyor. Peki, bu ne kadar süre daha böyle devam edecek? Fiyatlar düşecek mi? Şimdi sizlere bu konuyla alakalı uzman görüşlerini sunacağız.

“Sıfır Araçların Piyasaya Sürülmesi Fiyatlarda Değişiklik Yapabilir”

Motorlu Araç Satıcıları Genel Başkanı Aydın Erkoç geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ağustos ayına kadar yüksek fiyatlara rağmen artan ikinci el satış hacminin eylül ayı itibariyle düştüğünden bahsetti. Bunun sebebinin ÖTV zammı ve kredi faizlerinin artışı olduğunu dile getiren Erkoç, yıl sonuna doğru sıfır araç tedarikçilerinin piyasaya süreceği yeni araçlar sayesinde ikinci el piyasasında da bir hareketlenme olacağını söyledi. Ve bu hareketlenmenin bir denge yaratacağını umduklarını, bu sayede ikinci el araç piyasasındaki fiyatların bir nebze olsun düşmesini beklediklerini de ekledi.

Fakat herkes bu şekilde düşünmüyor. Galericiler olaya farklı bir açıdan bakıyor. Şimdi de onu konuşalım.

Araç Devir İşlemleri ve Alım Satım Masrafları Nelerdir?

“Herkes Araç Alma Derdinde. Bu, Piyasadaki Yükselişin Sürmesi Demek”

Bursa Oto Galericiler Başkanı Hakan Yanık ise ikinci el piyasasındaki yükselişin devam edeceğini öngördüklerini dile getirdi. Yanık “”İkinci elde fiyat artışı yıl sonuna kadar devam eder. Göstergeler onu gösteriyor. Her sene olan KDV, ÖTV, muhtasardaki oynamalar otomatikman fiyat dalgalanmasına sebep olacak. Son ÖTV zammı da bu artışların tuzu biberi oldu” diyerek galericilerin bu süreçle ilgili beklentilerini net bir şekilde açıkladı.

Son olarak araç fiyatlarına etki eden en önemli faktörlerden birine bağlı değişimleri de inceleyelim.

Araba Ruhsatı Nedir? Nereden Alınır?

“Bir Yandan Artan Döviz Kurlarının Araç Fiyatlarına Yansıması Durumu da Var”

Tabii araç fiyatları yalnızca talep doğrultusunda değişmiyor. İşin bir de kur artışı yanı var. Uzun dönemdir yükseliş trendinde olan döviz kurları sıfır araçların fiyatlarının da artması anlamına geliyor. Bu durumun piyasa üzerinde oluşturacağı etkiyi TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakçı, düşüş umutlarının beklentiyi karşılamayacağını düşünüyoruz diyerek açıkladı. Ve fiyatların en azından yılın ilk yarısında da herhangi bir düşüş göstermeyeceğini de üzülerek ekledi.

Siz de ikinci el araç piyasasıyla ilgili beklenti ve görüşlerinizi yazının altındaki yorumlar alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Şase No İle Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

700 bin TL Altında Olan Araçların ÖTV Oranı Kaçtır?

%10.

700 bin TL Üstünde Olan Araçların ÖTV Oranı Kaçtır?

%40.

Yazımızı Puanlamak İster misiniz ?
[Total: 0 Average: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.