reklam
Trafik

Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu? Hangi Araçlar İçin Zorunlu?

Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu? Hangi Araçlar İçin Zorunlu? Kış lastiği zorunluluğuna uymama cezası nedir, kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Araç sahipleri kış aylarında zincir, çeki halatı gibi önlemlerle hem can güvenliklerini hem de mal güvenliklerini sağlamaya almaya çalışırlar. Kış lastiği uygulaması ise bu önlemlerden öte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, her sene değişkenlik gösterebilen ancak genellikle 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu kılınan bir uygulamadır. Bu tarih aralığı mevsim şartlarına göre bakanlık tarafından öne alınabilir ya da ötelenebilir. Kış lastiği kullanması zorunlu tutulan araçların kontrolü bakanlığın yetkilendirdiği personellerin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapısındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılır. Uygulama şartlarının araç sahipleri tarafından ihlal edilmesi durumunda idari para cezası uygulanır. Geçmiş yıllarda bütün araçları kapsayan uygulama yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ticari olmayan otomobillerde zorunlu değil ve herhangi bir ceza yaptırımı yok.

Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kar lastiği kimlere zorunlu? Geçtiğimiz yıllarda kar lastiği uygulaması tüm araçlar için zorunluydu. Ancak yapılan yeni düzenleme sonrası bu zorunluluk sınırlandırıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada kış lastiğine ilişkin yapılan düzenlemenin hususi araçları kapsamadığı, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kılındığı belirtildi. Ancak yine de -güvenlik açısından zorunlu olmasa dahi- zorlu mevsim koşullarında daha güvenli bir şekilde araç kullanmak istiyorsanız mutlaka kış aylarına gelmeden aracınızın lastiklerini değiştirmeniz önerilir.

Hususi Araçlarda Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Yeni düzenlemeler sonucunda kış lastiği uygulaması ticari araçlar için zorunlu olup hususi araçlar için zorunlu değildir. Ancak can ve mal kaybı yaşanmaması ve trafiğin diğer unsurlarını tehlikeye atmamak adına yetkililer tarafından kış aylarında hususi araçlar için de kış lastiği önerilir.

Binek Araçlarda Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kış lastiği uygulaması araçların ticari ve hususi olmasına göre uygulanan bir zorunluluktur. Binek araçlarda ruhsatta hususi ibaresi var ise bu araçlar için kış lastiği zorunluluğu yoktur. Ancak araç ruhsatında ticari ibaresi mevcut ise bu araçlar için kış lastiği uygulaması zorunludur ve aksi durumu cezai işleme tabidir.

Kış Lastiği Zorunluluğuna Uymama Cezası

Kış lastiğinin kontrolü bakanlık tarafından yetkilendirilen ilgili birimler tarafından yapılır. Lastik üzerinde bir cihazla yapılan ölçümlerin sonuçlarına göre lastiğin diş derinliği 0,6 inçin altında olan araçların sahipleri para cezasına çarptırılır. Bu cezanın tutarı 2022 yılında 1.152 TL olarak belirlenmiştir.

Araç Muayenesinde Kar Lastiği Zorunlu Mu?

Kış lastiğinin hususi araçlarda takılı olup olmaması araç için hafif ya da ağır kusur oluşturmaz. Bu nedenle hususi araçlarda kış lastiği olsun olmasın araç muayenesine engel teşkil etmez. Ancak yük ve yolcu taşıyan araçlarda muayenede kış lastiği yapılan düzenlemeler sonucu zorunlu kılınmıştır. Ticari araçlar için hafif kusur olarak belirtilen kış lastiği muayenede bölgesel olarak değişim göstermekle beraber kusurun giderilmesi istenebilir.

Kış Lastiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kış ayları boyunca aracın çekiş yönüne göre ön ya da arka lastikler değil tüm lastikler kış lastiği olmalı.
  • Kış lastikleri sadece karda ve buzda değil 7 derecenin altındaki ıslak ve kuru hava şartlarında kullanılması önerilir.
  • Kış lastiğine ek olarak araçlarda kar lastiği zinciri bulundurulması önerilir.
  • Kış lastiklerinde diş derinliği önemlidir. Diş derinliği düşük olan lastiklerin fren mesafesi kısalarak araç kullanımını zorlaştırır.
  • Yaz aylarında kış lastiği kullanmak yakıt sarfiyatını artırır.
  • Kış lastiklerinin ömrü beş yıldır. Bu süre lastiklerin yıpranma durumuna göre kısalabilir.

Kış Lastiğini Yaz Lastiğinden Farkı Nedir?

Yaz lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması zorlaşır. Kış lastiklerinde bulunan özel profiller ve Silica esaslı malzeme sertleşmeyi önleyerek kar ve buzda tutunmayı artırır. Lastiklerin kış lastiği ya da yaz lastiği olduğu üzerindeki içerisinde kar tanesi bulunan üçgen şeklindeki sembolle anlaşılabilir. Ayrıca kış lastikleri, yaz lastiklerinden diş derinliği bakımından gözle görülür derecede farklıdır.

Kış Lastiğini Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Araç üreticisinin önerdiği kış lastiği markası takılmalıdır.
  • Araç üreticisinin önerdiği yük, ölçü ve hız sınıfına uygun lastik tercih edilmelidir..
  • Üretim yılı ve ayı kontrol edilmelidir.

Kış Lastiği Takmama Cezası Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu