Trafik

2024 Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar? Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar? Kış Lastiği Ne Zaman Takılır? Kış Lastiği Zorunluluğu Hangi Araçları Kapsıyor? Kış Lastiği Tüm Araçlar İçin Zorunlu mu? 4 Mevsim Lastik Kışın Ceza Yer mi? Kış Lastiği Zorunluluğu Kimleri Kapsıyor? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar? Kış Lastiği Ne Zaman Takılır? Kış aylarının gelmesi ile birlikte kış lastiği takmak zorunlu hale geldi. Kış lastiği ne zaman takılır, hususi araçlara zorunlu mu, kış lastiği fiyatları nelerdir gibi pek çok soruyu sizler için cevapladık.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen yasalarla, her yıl belirli zaman aralığında belirlenmiş araçlar için kış lastiği yakılması zorunlu hale getirildi. Yasa kapsamında kış lastiği uygulaması hangi araçlar için geçerli ve ne zaman kış lastiğine geçilmelidir gibi soruların cevapları açıkça belirtilmekte. Araçların zorlu iklim koşullarına uyum sağlayabilmesi amacıyla zorunlu tutulan uygulamaya uymayan araç sahipleri para cezasına tabi tutuluyor.

TOGG İş Başvurusu 2024 Başvuru Formu – TOGG İş İlanları Gemlik

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastikleri, yazlık lastiklerden farklı bir teknolojiyle üretilir. Lastiklerin imal edildiği malzemenin yapısında silika isimli kimyasal bileşik bulunur ve bu sayede yazlık lastiklerden daha yumuşaktırlar. Bu yumuşaklıkları sayesinde de soğuk havalarda araçların yol tutuşuna katkı sağlarlar. Yaz lastikleri çok soğuk havalarda sertleşerek yol tutma kabiliyetini kaybederken kış lastikleri aynı iklim koşullarında %50’ye varan oranda daha iyi yol tutar. Aynı durum fren mesafeleri için de geçerlidir. Kış şartlarında 50 kilometre hızla seyreden bir araç yazlık lastiklere sahipse fren yaptığında 43 metre civarında durabilir. Ancak kış lastikleriyle fren yapan bir araç 35 metrelik bir mesafede durmuş olur.

Kış lastiklerinin diş derinlikleri yaz lastiklerine göre çok daha fazladır. Bu da özellikle kar yağışının mevcut olduğu günlerde araçların yol tutuşuna etki eden en önemli faktördür. İstatistiklere göre kış aylarında yaşanan kazalar yaz aylarında gerçekleşen kazalara göre 6 kat daha fazla. Bu da kış lastiği kullanımının gerekliliğini açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar? Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği hava sıcaklığının düşmeye başladığı tarihlerden itibaren kullanılmaya başlanmalıdır. Özellikle yağışların arttığı dönemleri beklemeye gerek yoktur. Yazlık lastiklerin karlı havalardaki performansı oldukça düşüktür. Ayrıca yağmurlu havalarda yol tutuş kabiliyetlerini yitirerek risk yaratırlar.

Kışlık lastikler, havanın 10 derece ve altına düştüğü dönemlerde takılabilir. Hava 10 derecenin altına düştüğü zaman asfalt yollar sertleşerek yol tutuşunu azaltır. Aynı şekilde yazlık lastikler de havalar 10 derece ve altına düştüğünde sertleşmeye başlar. Ancak kar lastikleri sadece kar ya da yağmur değil, çamurlu zeminlerde bile yüksek performans gösterirler. En doğru dönem kış şartlarının başladığı başladığı ekim ayıdır.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Nedir?

Kış Lastiği Zorunluluğu

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yasalaştırılan kış lastiği uygulamasıyla ticari araçlarda kış lastiği kullanımı belirli dönemlerde zorunlu hale getirildi. Genelgede yer alan ifadelere göre, ülkemizde tescil edilmiş olsun ya da olmasın, şehirler arası karayollarında seyreden bütün kamyonlar, çekiciler, otobüsler, minibüsler, tankerler ve kamyonet tipi ticari araçlar, Karayolu Yönetmeliğinde “A” türü yetki belgesine sahip araçlar her yılın 1 Aralık tarihi ve diğer yılın 1 Nisan tarihi arasında kış lastiği takmak zorunda bırakıldı. Ticari araçların, yolcu ya da yük taşıyan araçların tamamı bu dönemler arasında kış lastiği kullanmak zorunda. Şehir içi ulaşımda ise bu karar valiliklere bırakılıyor. Taksiler, dolmuşlar ve otobüsler, yük taşıyan her türlü ticari araç bu yasa kapsamında kış lastiği takmak zorunda.

Kış Lastiği Uygulaması Hususi Araçlara Zorunlu mu?

Haber sitelerinde yayılan bilgiler ve lastik satışı yapan firmaların duyuruları doğrultusunda hususi araç sahipleri zorunlu uygulama konusunda endişeye kapıldı. Ancak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yasalaştırdığı kararda hususi araçlar için herhangi bir zorunluluk belirtilmiyor. Bu bağlamda hususi araçlar kış aylarında normal lastiklerle yolculuk yapabilir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının önerisi ise 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında hususi araçların da kışlık lastiği kullanması yönünde.

Yaşadığınız şehrin hava durumuna göre, valiliğin vereceği kararla kış lastiği uygulaması hususi araçlar için de zorunlu hale getirilebilir. Bu, her sene söz konusu olmayan bir durumdur. Valiliğin vereceği karar ilerleyen dönemlerdeki meteoroloji raporlarına ve hava şartlarına göre değişkenlik gösterir. Cezalarla karşılaşmamak için kış aylarında valilik haberlerini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Kendinizin ve trafikteki diğer insanların can güvenliği için aracınıza kış lastiği taktırmanızı öneririz.

kış lastiği takmama cezası
kış lastiği takmama cezası

Kış Lastiği Takmama Cezası Nedir?

1 Aralık tarihinden itibaren trafik denetimleri sıklaştırıldı ve ticari araçlar bu konuya ilişkin kontrol edilmeye başlandı. Kış dönemi içerisinde ceza ücreti 2.534 Türk Lirası oldu. Cezanın yükseltilmesindeki amaç ticari araçlarda ihmal edilen kışlık lastik takma zorunluluğuna araç sahiplerinin uyum sağlamasına katkıda bulunmak. Bu zorunluluk hakkında farkındalık yaratmak için ceza fiyatları yükseltilmiştir.

Kış Lastiği Fiyatları

Yasal zorunluluğun gelmesiyle beraber kış lastiği stoklarındaki azalma ve tedarik sorunlarının yaşanması sebebiyle kışlık lastik fiyatları yükseldi. Binek araçlarda kışlık lastik fiyatları jant ebatlarıyla doğru orantılı olarak yükselebiliyor. Örneğin, standart arabalar için ortalama fiyatlar 3 binden başlayan fiyatlardan oluşur. Pahalı marka otomobillerin lastikleri 50-100 bin TL civarındadır.

Ticari araçlarda ise fiyatlar daha farklı. Farklı yük taşıma kapasitelerine ve daha zorlu yol koşullarına dayanıklı, patlamayan kışlık lastikler de mevcut. Buradaki en önemli etken aracınızın jant ölçüsü ve lastik boyutlarıdır. Kışlık lastik tercih ederken fiyatlandırma önemli bir kriter olsa da lastiğin bilinen bir markadan tercih edilmesi ve vakumlu olması daha önemli. Lastik alımının son dakikaya bırakılması durumunda karşılaşacağınız fiyatlar yaz dönemlerinde alacağınız kışlık lastik fiyatlarıyla değişkenlikler gösterebilir. Bu sebeple kışlık lastiğe geçmeden en az 3 ay önce araştırmalarınızı tamamlayın ve üretim tarihi en yeni lastiklerden almaya gayret gösterin. Her lastiğin belli bir raf ömrü vardır ve bu raf ömrünü geçtikten sonra sertleşmeye, bozulmaya başlarlar. Bu sebeple lastik üzerindeki değerleri okuyarak yıl içerisinde üretildiğinden emin olmalısınız.

Getirilen yasal zorunlulukla birlikte ticari araç sahipleri ve işletmeler kışlık lastiklerini ihmal etmemeli, hususi binek otomobil sahipleri ise gündemdeki haberleri takip ederek şehirlerinde yaşanabilecek olası kış lastiği uygulamalarını takip etmelidir. Valiliklerin vereceği kararlar genellikle uygulama başlamadan daha önce web sitelerinde duyuruluyor. Zorunluluk ticari otomobillere gelmiş olsa da kış şartlarında kışlık lastik kullanmanın avantajları sayılamayacak kadar fazla. Bu sebeple hususi araç sahiplerine kış şartlarında kışlık lastik kullanmalarını ve can güvenliklerini ihmal etmemelerini şiddetle öneriyoruz.

Arabam Nereye Çekildi? Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

 

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası Kaç TL?

951 TL.

Drift Atma Cezası Kaç TL?

20.342 TL.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu