Trafik

Tramer No Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır? 2024 Tramer Belge No Nedir?

Tramer No Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır? Tramer Belge No Nedir? e-Devlet Tramer Sorgulama, Tramer Girişi Nasıl Yapılır? Tramer Belge Sorgulama, Tramer Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Tramer No Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır? Tramer Belge No Nedir? Tramer işlemleri hakkında aradıklarınızı burada bulabilirsiniz. Tramer Kaydı Nedir? Tramer No Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır? Tramer Kaydı ile Neler Sorgulanır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sıfır araç fiyatlarının artış göstermesiyle birlikte ikinci el araçlara olan talep arttı. İkinci el araçların fiyatları da aynı şekilde günden güne değişim gösterse de ikinci el piyasası her zaman canlılığını koruyor. Sıfır araç satın alırken tek dikkatli edilen husus aracın özellikleridir ancak iş ikinci el araç alışverişine geldiğinde aracın özellikleriyle birlikte geçmişine de dikkate alınır.

Bu aşamada araç sahibinin alıcıya verdiği bilgiler tam anlamıyla doğru olmayabilir, ufak detaylar atlanabilir. Bu sebepten ötürü araç sahibi olmak isteyenlerin olası mağduriyetleri önlemek amacıyla uygulamaya koyulan tramer sorgulaması sayesinde aracın kaza geçmişi, kazalardaki kusur oranları, değişen parçasının olup olmadığı, trafik sigortası ve kasko gibi bilgilere ulaşılabilir. Tramer sorgulaması internet üzerinden yapılabildiği gibi SMS kanalıyla da bu işlemi kolayca gerçekleştirmek mümkün.

Tramer Kaydı Nedir?

Tramer kısaca tüm sigortalara ait bilgilerin toplandığı bir merkezdir. Tramer sorgulaması yapmak bir araçla ilgili sigorta işlemlerini göstereceği gibi aynı şekilde araçla ilgili kaza bilgilerini de verir. Bu şekilde alacağınız aracın ağır hasarlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İnsan her an bir kazayla ya da beklenmedik bir durumla karşılaşabilir. Bu yüzden canımızı ve malımızı güvence altına alacak sigortalar çok önemli. Her gün trafiğe çıktığımız araçların da mutlaka sigortası olmalı. Zaten “Zorunlu Trafik Sigortası” sayesinde şimdi bütün araçlarda sigorta var. Tramer kaydı araçla ve sigortalarla ilgili çok fazla bilgiye ulaşmanızı sağlar. Ayrıca bünyesinde barındırmış olduğu online hizmetler sayesinde sağladığı birçok kolaylık da mevcut.

Tramer Kaydı ile Neler Sorgulanır?

  • Hasar kaydı
  • Mağduriyet bilgileri
  • Aracın trafik poliçesi
  • Aracın kasko bilgileri
  • Kaza sonucu yapılan kaza tutanağı ardından kusur oranları

Yukarıdaki bilgilerin tümü online olarak birkaç işlem sayesinde öğrenilebileceği gibi 19,90 TL karşılığında kısa mesaj yoluyla da öğrenilebilir.

Yeni Ehliyet Alma İşlemi Nereden Yapılır?

tramer no öğrenme i̇şlemi nereden yapılır? tramer belge no nedir?
tramer no öğrenme i̇şlemi nereden yapılır? tramer belge no nedir?

Tramer No Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır?

Trafikte yaşanan kazalar sonucu meydana gelen hasarlar ile ilgili bilgi almak için tramer uygulaması kullanılır. Eğer bir kazaya karışırsanız ve sigorta şirketinizin imkanlarından yararlanmak isterseniz, hasar tutanağı tutmak zorundasınız. İki tarafın da ifadesinin geçtiği ve taraflarca imzalanan hasar tutanağını ilgili yerlere verdikten sonra tramer no öğrenmek istiyorsanız öncelikle e-Devlet kanalını kullanabilirsiniz. Tramer no öğrenme işlemi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfada öncelikle araç plakasını ardından Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı girdikten sonra son bölümdeki doğrulama kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayede sorguladığınız araçla ilgili sigorta bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Görüldüğü üzere plaka girildikten sonra aracı satın aldığınızdan bu yana yaptırdığınız tüm sigortaları ve detaylarını görebiliyorsunuz. Görseldeki “Detaylı Bilgi” butonlarına basarak poliçelerin neleri karşılayabileceğini öğrenebilirsiniz. Kaza sonucu kişi başı tedavi teminatları, kaza başına maddi teminat ve kaza başına ölüm sakatlık teminatları gibi belirlenmiş rakamları bu sayfadan öğrenmek mümkün. Ayrıca otomobilinizin şasi numarası, tescil tarihi ve model numarası gibi birçok detay da ulaşabileceğiniz bilgiler arasında.

e-Devlet üzerinden tramer no öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Tramer Şase No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakayla sorgulama yapıldığında ulaşılabilecek bilgilerin aynılarına şase numarasıyla da ulaşabilmek mümkündür. Plaka ile sorgulama yönteminin yanı sıra bazı kişiler şase no ile sorgulama yöntemini de tercih edebilirler. Araç sorgulama işlemi için plaka numarası kolay öğrenilebilirken, şase no öğrenmek biraz daha uğraştırıcıdır. Şase no araçların motor kaputunun altında şaseye kazılı bir biçimde ya da ön yolcu koltuğunun ayak bölümünde bulunur. Onun harici aracın ruhsatından da şase no öğrenilebilir. Fakat en faydalı yöntem şaseye kazılı numarayı okumaktır. Şase no ile sorgulama işlemi internet üzerinden ya da SMS aracılığıyla yapılabilir.

 

Şase no ile sorgulama için “HASAR S ŞASİ NO” yazıp 5664’e kısa mesaj göndermek yeterlidir. Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere “HASAR S ABC987DEF12345” yazıp gönderdiğinizde “ABC987DEF12345” Şaseli aracın kaza bilgilerini alabiliyoruz. Bu işlemler için 5664’e atacağınız her bir SMS ücreti  19,90 TL’dir. Bu fiyat tüm operatörler için sabittir.

Şase No ile (SMS) Neler Sorgulanır?

Bu işlemlerin çoğunu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Sitesi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Ancak internet erişimi mümkün olmayan ya da internet üzerinden sorgulama yapmayı tercih etmeyen kişilerin SMS ile alabileceği bilgiler şu şekildedir:

  • Hasar Sorgulama: HASAR S ABC987DEF12345 yazıp 5664’e göndererek,
  • Detay Sorgulama: DETAY S ABC987DEF12345 yazıp 5664’e göndererek,
  • Değişen Parça Bilgisi Sorgulama: PARCA S ABC987DEF12345 yazıp 5664’e göndererek,
  • Trafik Sigortası Sorgulama: TRAFIK S ABC987DEF12345 yazıp 5664’e göndererek,
  • Kasko Bilgisi Sorgulama: KASKO S ABC987DEF12345 yazıp 5664’e göndererek sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca tüm bunların yanı sıra eğer Trafik sigortanızın yenilenmesi gereken zamanın hatırlatılmasını istiyorsanız, “HATIRLAT PLAKA” yazarak 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Bu sayede poliçe bitimine 30 gün ve 5 gün kala bilgilendirme mesajları alabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Tramer Referans No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer sisteminde her araç için belgeler mevcuttur. Bu belgelerde ise belgeleri gruplandırmak, sistemleştirmek adına çeşitli numaralar bulunmaktadır. Bu numaralar arasında belge no ve tramer referans no gibi çeşitli numaralar yer almaktadır. Tramer referans no sorgulama işlemi ile araç sahipleri sistemdeki bilgiler için sorgulamalar yapabilir. Bu işlem için öncelikle Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden bilgi almak gerekmektedir. Bunun için Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden size uygun sorgulama yöntemiyle ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Doğru sorgulamayı yaptığınız takdirde tramer referans no ve diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezindeki sorgulama yöntemleri için TIKLAYINIZ!

Tramer Belge No Nedir?

Tramer belge no, Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından verilen belge numarasıdır. Tüm sigorta şirketleri ve benzeri kuruluşlar yaptıkları işlemleri bu numaralar aracılığıyla yaparlar. Bu numaralar yardımıyla sigorta şirketiniz veya benzeri kuruluşlar istediğiniz belgelere kolaylıkla ulaşabileceği gibi işlemlerinizi de hızlandırırlar. Sigorta şirketleri ve acenteler yapacakları herhangi bir sigortalama işleminde tramer belge no almak zorundadırlar. Bu yüzden Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden belge numarası alınmamış poliçeler veya sisteme hatalı girilen tramer belge numaraları şirkete geri gönderilerek düzelttirilir.

 

Sigorta poliçe numarası sizin tramer belge numaranız anlamına gelir. Tramer belge no sorgulama ekranına gitmek için Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca SMS ile yapabileceğiniz tüm sorgulamaları öğrenmek için de yine Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SMS Sorgulama bölümünden gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Tüm bunlar dikkatle incelendiğinde Trafik Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, bünyesinde barındırdığı hizmetlerle ikinci el piyasası için gerçekten çok önemli.

Tramer belge no sorgulama ekranına gitmek için TIKLAYINIZ!

SMS ile yapılabilecek tüm sorgulama işlemlerini görmek için TIKLAYINIZ!

Plakasız Araç Cezası Nedir?

 

Tramer Kaydı Kaç Günde Çıkar?

1-3 günde çıkar.

Yönetmeliğe Aykırı Plaka Kullanma Cezası Kaç TL?

1.671 TL.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu