Sorgulamalar

Kim Bu Numara?- İsimden ve Numaradan Sorgulama

Kim Bu Numara?- İsimden ve Numaradan Sorgulama ; Telefonun hayatımızın odak merkezi haline gelmesi ile birlikte iletişimsiz bir hayat artık düşünülemez… Bazen bu iletişimlerde tanımadığımız numaralardan aranabilir ya da sms alabiliriz. Böyle durumlarda numarayı sorgulayarak bulabileceğinizi biliyor muydunuz? Türk Telekom Numara Sorgulama Nasıl Yapılır? Turkcell Numara Sorgulama Nasıl Yapılır? Vodafone Numara Sorgulama Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte kullanımı artan akıllı mobil cihazlar şu anda bir numaralı iletişim kanalı konumunda. Kimi zaman farklı sebeplerden dolayı tanıdıkların telefon numarasına ulaşma ihtiyacı hasıl olurken kimi zaman da rehberde kayıtlı olmayan numaralar tarafından aranmak, arayan numaranın sahibini öğrenmek için telefon numarası sorgulama ihtiyacını doğurur. Bu işlemler bizzat operatörlerin hizmetleriyle gerçekleştirilebilirken bazı alternatif yöntemler de mevcuttur.

Adına Kayıtlı Hat ve Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

İsim ve Numara Sorgulama

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan 3 adet GSM operatörü firması bulunuyor. Bunlar; Türk Telekom ya da eski adıyla Avea, Vodafone ve Turkcell’dir. Bu operatörlere ait telefon numaralarını kullanan kişileri ya da isim ve soy isme ait telefon numarası olup olmadığını öğrenmek için bazı numara sorgulama yöntemleri mevcut.

Türk Telekom Numara Sorgulama

Türk Telekom, kişilerin isminden telefon numaralarının öğrenilmesi için oldukça basit bir süreci kapsayan uygulama geliştirmiş durumda. Türk Telekom’un bu hizmetiyle ilgili aşağıda paylaştığımız bağlantıdan isim, soyisim, il ve doğrulama kodu alanları doldurulmak suretiyle işlem gerçekleştirilebilir.

Oldukça basit ve pratik bir işlemdir. Bu sorgulama sonucunda aynı şehirde yaşayan birden fazla aynı isim ve soyisme sahip kişilerin telefon numaraları listelenebilir. Bu durumda detaylı arama imkanı da mevcut. Aynı internet sayfasından detaylı sorgu kısmı seçilerek detaylı sorgulama yapılabilir. Detaylı sorgulamada aranan kişinin isim, soyisim, şehir, ilçe, semt ve mahalle gibi detaylı bilgileri isteniyor. Türk Telekom’un sunduğu bu hizmet tamamen ücretsizdir.

Türk Telekom Abonelerinin İsimden Numarasını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Türk Telekom’un, müşterilerinin bilinmeyen numaraların sahibini bulmaları amacıyla farklı bir hizmeti daha bulunuyor. Hizmeti kullanmak için merak edilen telefon numarasının başında 0 olmadan 11855’e kısa mesaj atılması yeterlidir. Bu işlem her mesaj için 1,64 TL olarak ücretlendirilir. Aynı zamanda 11855 aranarak da sorgulama yapılabilir. Bu aramanın ücreti ise dakikası 1,64 TL’dir.

Firmaların Türk Telekom’a ait sabit numaraları Türk Telekom’un internet sitesi üzerinden de öğrenilebilir. Türk Telekom’un verdiği bu hizmetin sayfasının ismi sarı sayfalardır. Sarı sayfalar sitesinde iki türlü arama yapma imkanı vardır. Bunlardan birincisi basit aramadır. Basit aramada aranan firmanın ismi, kategorisi, bulunduğu şehir ve bulunduğu ilçe girilerek arama yapılır. Bu bilgiler girildikten sonra mutlaka sol kısımdaki doğrulama kodu da yazılmalıdır. Arama sonucunda aynı isimli birden çok firma ile karşılaşılabilir. Bu durumda detaylı arama yapmak gerekir. Detaylı aramada sırasıyla firmanın adı, kategorisi, servis tipi (telefon, fax vb. ne tür servis numarası isteniyorsa), listeleme seçeneği, ili, ilçesi, semti, mahallesi, caddesi, sokağı, posta kodu yazılır. Yine basit aramada olduğu gibi doğrulama kodu mutlaka girilmelidir. Daha sonra arama butonuna tıklanmasıyla birlikte sonuçlar listelenir.

Türk Telekom Sabit Hat Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!!!

Türk Telekom şirketine ait diğer bir sabit hat sorgulama yöntemi de 118 81 numaralı telefonu aramaktır. Bu numara aranarak kolayca merak edilen sabit ev ya da iş telefonunun kime ait olduğu öğrenilebilir.

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell’e ait bilinmeyen numarayı öğrenmek için, öğrenmek istenen numaranın başına sıfır konmadan 2222’ye kısa mesaj göndermek yeterlidir. Bu kısa mesajın ücreti 4,99 TL’dir. Yine 11832 numaralı telefon aranarak da bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlemin ücreti de her bir dakika için 2,25 TL’dir.

Vodafone Numara Sorgulama

Vodafone şirketi de bilinmeyen numaranın kimin numarası olduğunun öğrenilmesi için benzer bir hizmet vermektedir. Vodafone’a kayıtlı bir numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için merak edilen telefon numarası, başına sıfır konmadan 7048’e kısa mesaj atılabilir. Bu mesajın ücreti 4 TL’dir. Aynı zamanda 11842 numaralı telefon aranarak da aynı işlem gerçekleştirilebilir. Bu arama işleminin ücreti, dakikası 1,25 TL’dir.

Alternatif Numara Sahibi Öğrenme Yöntemleri

Yukarıda bahsi geçen operatörlerin sorgulama hizmetlerinin dışında numaradan isim bulmak için alternatif yöntemler de mevcuttur.

  • Facebook: Numaranın sahibi olan kişi eğer Facebook profiline numarasını yazmış ve herkese açık hale getirmişse, Facebook arama çubuğuna numaranın yazılarak yapılan aramayla numaranın sahibine ulaşılabilir. Ancak kişi telefon numarasını gizli tutuyorsa bu yöntem işe yaramaz.
  • Whatsapp: İlk önce akıllı bir cihaza Whatsapp uygulaması kurulmalıdır. Ardından merak edilen numara rehbere kayıt edilmeli ve Whatsapp kişiler kısmından numaraya bakılmalıdır. Kişinin detaylarında profil resmine ulaşılabiliyorsa kim olduğu tahmin edilebilir.
  • Google: Google üzerinden yapılacak aramalarda nadiren de olsa numaranın kime ait olduğu öğrenilebilir. Bu yöntem özellikle şirketlere ait telefon numaralarının araştırılmasında olumlu sonuçlanır. Şirketlerin numaraları, özellikle firmaların kendi sitelerinde olmak üzere birçok yerde halka açık şekilde yayınlandığı için, Google aramalarında bulunma ihtimali oldukça kuvvetlidir.
  • CIA: Akıllı cihazlara yüklenecek CIA uygulamasıyla CIA numara sorgulama gerçekleştirilebilir. CIA uygulaması kurulu olduğu telefonların rehberlerini bir havuza kaydeder. Bu şekilde bu programı kullanan tüm kişilerin rehberindeki numaralar bir havuzda toplanır. Uygulama üzerinden yapılacak aramalarda CIA havuzunda yer alan numaraların sahiplerinin bilgisine ulaşılabilir.
  • Bu yöntemlerin dışında resmi izinlere sahip bazı şirketler de numaradan isim öğrenilmesi amacıyla hizmet verir durumdadır. Bu şirketlerin numaraları 118 ile başlar. Bu hizmetler ücretlidir.

Resmi izni olmayan yani yasal olmayan kurumsal firmalar dışında ve yukarıda sayılan yöntemler dışında bir numaranın kime ait olduğunun öğrenilmesi mümkün değildir. Aksi hallerin hepsi ya dolandırıcılık işlemine girer ya da özel hayatın gizliliğini ihlale girer. Özel hayatın gizliliğinin ihlali kanunlarca suç sayılır. Çünkü anayasa kişilerin özel hayatlarının gizliliğini korur ve kişilere ait telefon numaraları özel hayatın bir parçası durumundadır. Bu açıdan bir kimsenin izni olmadan o kişinin kamuya açık bir şekilde numarasının yayınlanması özel hayatı ihlal eder ve bu eylem Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayılır.

CIA Uygulamasının Havuzundan Numaranızı Silmek İçin 

Bilinmeyen Numaraları Sorgularken Dikkat Edilecek Hususlar

Kim bu numara merakıyla internet üzerinden yapılan aramalarda art niyetli kişilerin tuzağına düşmemeye dikkat edilmelidir. Yanlış yönlendirmelerle bu kişilerin hazırladığı internet sitelerinde yapılacak sorgulama işlemleri, kişisel verilerin çalınmasına neden olabilir. Bu tuzaklara düşmemek için, bu numara kimin diye sorgulama yapmak için GSM operatörlerinin kendi sayfaları kullanılmalıdır.

Gizli / Özel Numaradan Arayan Kişi Bulunabilir mi?

Ücretsiz Numara Sorgulama Yöntemi Nedir?

Bunun için mesaj bölümünde KIM yazıp bir boşluk bırakarak 10 haneli numarayı yazmanız ve 7048 e mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

Arayanı Bil Servisi Nasıl Aktifleştirilir?

KIM yazıp 2200 a göndermeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu