Meslekler ve Maaşlar

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur? 2024 İnsan Kaynakları Maaşı

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur? İnsan Kaynakları Maaşı, İnsan Kaynakları Ne İş Yapar? İnsan Kaynakları Nedir? İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar? İnsan Kaynakları Uzmanı Hangi Bölüm? İnsan Kaynakları Uzmanı Kimler Olabilir? İnsan Kaynakları Uzmanı Görev Yetki ve Sorumlulukları, İnsan Kaynakları Yetkinlikleri ve daha fazlası yazımızda...

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur? İnsan Kaynakları Maaşı; Son dönemlerin parlayan mesleği olarak adını sıkça duyduğumuz bölüm, insan kaynaklarıdır. Peki İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar? İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Özellikle genç neslin ilgi duyduğu ve yönelmeyi tercih ettiği bir meslek dalı olan insan kaynakları uzmanlığı kolay gibi görünse de bazı kalifiye nitelikler gerektirir. Öyle ki, hem çalıştığınız firmanın profilini çok iyi anlamanız, hem de çalışan profilini buna uygun olarak değerlendirme (analiz etme) kabiliyetine sahip olmanız gerekir.

Pedagog Nasıl Olunur?

İnsan Kaynakları Uzmanının Bilmesi Gerekenler

Yatırımınızı ürün ya da firmaya değil her daim insana yapmanız gerektiğini bilmelisiniz; sizin ürününüz insandır. Ayrıca stratejik bir bakış açısına sahip olmalı ve hem çalıştığınız firma hem de sorumlu olduğunuz ekip için süreç içerisinde takip edilecek en doğru haritaları oluşturmalısınız.

i̇nsan kaynakları uzmanı nasıl olunur?
i̇nsan kaynakları uzmanı nasıl olunur?

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar?

İşe alınacak insanlarla tanışıp görüşmeler yapacak ve pozisyonlarla ilgili en uygun adayları siz belirleyeceksiniz; uzun vadede en verimli olacak kişileri belirlemek için gerekli sezgi ve iletişim kabiliyetine sahip olmanız şart.

İlan Oluşturmak

İşe alım için ilan oluşturmak en önemli ve mesleki basamaklar arasındaki ilk sorumluluğunuzdur. Yapılacak olan işin ne tür bir pozisyonda olduğunu, bu çerçevede işe alınacak kişilerde ne tür nitelikler olması gerektiğini, yine yapılacak işin ne tür gereklilikler yaratabileceğini doğru ve vurucu bir biçimde ifade eden bir ilan oluşturmanız gerekir.

Adaylarla Görüşmek Ve İşe Alım Sonrası Adaptasyon Sürecini Yönetmek

Yığınla başvurunun arasından en doğru seçimi yapabilmek için, adaylarla tanışmak ve görüşmeler yapmak, tüm süreci özenle değerlendirmek, uygun insanları işe almak, onları firmaya adapte etmek ve bazen de uyumsuz adayları işten çıkarmak insan kaynakları uzmanının görevidir. Mülakatlar sırasında insanları okuyabilmek oldukça değerlidir.

Kim ekip çalışmasına uygun, kim dominant, kim içe dönük bir yapıda gibi bazı detayları görebilmek pozisyonlar için uygun seçimler yapabilmeyi sağlayacaktır. Diğer yandan işe alımlardan sonraki süreçte bireyleri firma içinde yönetebilmek için de bu niteliği taşımanız şarttır. Sizin uzman olarak elemanı çok sevmiş ve beğenmiş olmanız tek başına yeterli olmayacaktır. Bu durumda firmanın da elemanı onaylaması ve elemanın da firmaya (iş ortamına) alışması için adaptasyon sürecini çok iyi yönetmeniz gerekir. İşi öğrenene kadar ona eşlik etmek, onu firma içinde işi öğreneceği insanlarla kontak etmek gibi sorumluluklarınız olacaktır.

Evrak İşleri

İşe alımlardan sonra bireylerin dosyalarını tutmanız gerekir, birtakım resmi belgeler veya sizin çalışanlarla ilgili notlarınızı da kapsayan bir evrak boyutundan bahsediyoruz.

İzin Süreçlerinin Takibi

Firma dahilinde bulunan tüm çalışanların izin süreçlerinin takibi de insan kaynakları uzmanının sorumluluğudur. Tarihlerin birbiriyle çakışmadan trafiğini dengelemeniz ve herkesin hak ettiği kadar izin yapabilmesini sağlamanız, izin talepleri ve onaylarını takip etmeniz gerekecektir.

Muhasebe Departmanına Ulaştırılacak Bilgilerin Takibi

Çalışanların mesai ücretleri, masraflar, avans takipleri de sizin sorumluluğunuzdadır. Tüm bunlar sizin takibiniz ve onayınız sonucunda muhasebe departmanına ulaştırılacaktır.

i̇nsan kaynakları uzmanı maaşı
i̇nsan kaynakları uzmanı maaşı

Genel Durum Takibi ve Süreç Yönetimi

Firma dahilinde eski ya da yeni olan tüm çalışanların genel durumunu sürekli takip ediyor olmanız gerekir. Onları dinlemek, sıkıntılarını anlamak ve performanslarını yükseltmeleri için birtakım çözümler yaratmak için gereken iletişim kabiliyetine mazhar olmalısınız.

Bir departmanda son derece düşük performans gösterirken, bir diğerinde ışıl ışıl parlayacak bir elemanı fark etmeniz ve onu doğru alana sevk etmeniz hem firma hem çalışan açısından kıymetlidir. Firma dahilinde ekip ruhu oluşturabilmek için birtakım etkinlikler düzenlemek de yine insan kaynaklarının görevidir. Bir mekanda akşam yemeği gibi sosyalleşme içerikli faaliyetlerin dışında, bazen de ekip olarak alınacak bazı eğitimleri düzenlemeniz ve organize etmeniz gerekir.

Rapor Oluşturmak

İş hayatınızın büyük bir kısmını iletişim, diğer önemli kısmını da raporlar oluşturuyor olacak. İnsan kaynakları uzmanı sürekli nabız tutmak zorundadır. Hangi birimde çok fazla eleman çıkışı gerçekleşiyor, hangi birimde gereksiz ve yüksek bir harcama gerçekleşiyor, kadın çalışanların başarı oranı, erkek çalışanların başarısızlık oranı gibi pek çok konuda düzenli rapor oluşturmanız gerekecektir. Çünkü ancak bu raporlar sayesinde firmanın (aynı zamanda çalışanların) performansını düzgün ve verimli yönetmeniz mümkün olacaktır.

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Bu alanda uzmanlaşmak için pek çok bölümden mezun olunabilir. Sahadaki çoğunluk Mühendislik, Sosyal Bilimler veya İktisadi İdari Bilimler mezunu olsa da Psikoloji mezunları da bu mesleği başarıyla icra edebiliyor. Diğer yandan mezuniyet sonrası İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri (İKSY) ile ilgili katılabileceğiniz birtakım sertifika/uzmanlık programları da mevcuttur ve bu programlara katılmanız mesleki gelişiminiz için oldukça önemlidir. Bu programlarda dikkat edilmesi gereken, eğitimcilerin insan kaynakları konusunda bir geçmişe ve yoğun tecrübeye sahip olmalarıdır. Çünkü bu şekilde sadece teorik değil bazı pratik bilgileri de ihtiyacınız dahilinde öğrenmeniz mümkün olacaktır.

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

 • İlk ve temel olan insanları ve iletişimi seviyor olmaktır. İçinde güçlü bir insan sevgisi taşımayan bir kimse bu meslekte başarılı olamaz. Sosyalleşmek ile ilgili her zaman diğer insanlardan bir tık üstte olmanız gerekir.
 • Liderlik becerisine sahip olmak, karar almak, kararları yönetmek, inisiyatif kullanmak, sonuç ve çözüm odaklı olmak, geleneksel liderlik anlayışını aşan vizyoner ve yenilikçi bir tavırda olmak gerekir. Ayrıca liderlik kavramını despotluk ile karıştırmamak da oldukça önemlidir. Anlayışsız, kaba, asık suratlı ve kibirliyseniz bu mesleği icra etmeniz mümkün olmayabilir.
 • Bireysel anlamda gelişmiş bir yapıya sahip olmak, aşağılık kompleksi, sevgisizlik, hoşgörüsüz olmak gibi durumlardan tamamen arınmış olmak gerekir.
 • Tutarlı ve güvenilir bir yapıda olmak gerekir. Durumlar karşısında sürekli değişen tepkiler veren bir bireyin insan grupları üzerinde güven telkin etmesi ve onları yönlendirmesi pek mümkün olmayacaktır. Dürüst; ‘aklıyla dili bir’ davranabilen bir yapıda olmak oldukça mühimdir.
 • Yüksek kişisel enerji, kararlı ve cesur tavırlar içinde olmak gerekir. Pesimist bir yapı bireyleri demotive edeceği için asla bu mesleğe uygun değildir.
 • Yazım ve konuşma dilinde üstün beceri sahibi olmak gerekir. bu mesleğin temelinde insanlarla süreğen bir biçimde gerçekleştirilen görüşmeler yattığı için aksi kabul edilemez.
 • Sadece iletişim ve ilişki kurma becerisi yüksek bireyler bu işe uygundur. Karşınızdaki bireyleri iyi okumak, empati ve gelişmiş bir duygusal zeka, ifadelerde doğru seçimler, ikna kabiliyeti, analitik düşünme yetisi insan kaynakları uzmanlarının temelde sahip olması gereken karakteristik özelliklerdir.
 • Sürekli kendini geliştirme eğilimi içinde olunmalıdır. Alanınızla ilgili yayınları takip etmek, çok okumak ve zaman zaman birtakım konferanslara, seminer ve eğitimlere katılmak sizi meslek hayatınızda ileriye taşıyacaktır.
 • Proje üretme kabiliyetinizin yüksek olması gerekir. Bu meslekte devamlı proje geliştirmeniz gerekir.
 • Değişen koşullara adapte olma yetiniz gelişmiş olmalı. Durumlar devamlı değişkenlik gösterecektir ve değişim karşısında panikleyen bir kişi liderlik yetisine de sahip olamaz.
 • Zamanı yönetme becerisine sahip olunması şarttır. Ağır sorumluluk söz konusu olduğunda zamanı yönetmekten aciz kalan bir lider insanları da yönetmekte güçlük çekecektir.

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Oldukça geniş kapsamlı bir görev tanımı olan İK uzmanları 13.000-16.000 TL arasında aylık kazanç elde ederler.

İkinci Üniversite Rehberi: Şartlar, Üniversiteler ve Bölümler (Güncel)

İnsan Kaynakları Yönetimi Hangi Puan Türünden Alınmaktadır?

Eşit Ağırlık

Üniversite Sınavı Oturum Ücreti Kaç TL?

150 TL

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Henüz lise öğrencisiyim, meslek seçmek istiyordum yani kaderime yol vermem gerekiyordu. Sosyal platformlarda yaptığım araştırmalar beni İnsan Kaynakları Uzmanı mesleğine yöneltti. Güzel bir mesleğe benziyor. Aldığım bilgiler bana yardımcı oldu. Teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu