SGK - SSKKamu Haber

2024 SGK Teşvikleri Nelerdir? SGK Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK Teşvikleri Nelerdir? SGK Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır? İşveren Teşvikleri, SGK Teşvik Sorgulama, Teşvikten Yararlanma Şartları, SGK Teşvik Uygulamaları, SGK Teşvik Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK İşveren Sistemi, e-Devlet SGK Teşvik Sorgulama ve daha fazlası hakkındaki tüm ayrıntılar yazımızda...

SGK Teşvikleri Nelerdir? SGK Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır? SGK teşvik programları hakkında son zamanlarda merak edilen ve araştırılan pek çok konu bulunmaktadır. SGK teşvik programları ile farklı alanlardaki birçok işletmeye destek oluyor. SGK teşvikleri orta, büyük ve küçük ölçek fark etmeksizin birçok işletmenin sigorta prim giderini azaltarak tasarruf etmesini sağlıyor. Elbette teşvik yasası çerçevesinde belirlenen birtakım şartlar ve sınırlamalar var. Fakat bunları sağlamak çok zor değil. Yani, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu bu teşvik programları arasında her türlü işletmeye fayda sağlayabilecek paketler yer alıyor diyebiliriz. 

Biz sizler için hazırladığımız bu yazıda SGK teşvikleri tablosu içerisinde yer alan tüm programları tek tek açıklayacağız. Bunun yanında teşviklerden faydalanmak için ne gibi bir yol izlemeniz gerektiğini de anlatacağız. Böylece siz de sigorta teşvikleri ve farklı SGK programları hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız. İlk olarak yazı içerisinde bahsedeceğimiz tüm konuların bir listesini yapalım:

 • SGK teşvik programları nelerdir?
 • SGK teşvik şartları nelerdir?
 • SGK teşviklerine nasıl başvuru yapılır?
 • SGK teşvik sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
 • SGK geriye dönük teşvik veriyor mu?

Hemen ilk maddeyi incelemeye başlayalım. Böylece hem teşvik ne demek ona bakarız hem de SGK teşvik programı listesi içerisinde yer alan ürünleri inceleriz.

Devlet İmplant Karşılıyor mu? SGK İmplant Karşılıyor mu?

Makalede Neler Var?

SGK Teşvikleri Nelerdir? SGK Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak teşvik nedir, onu açıklayalım. Teşvik, bir eylemin gerçekleştirilmesi için dışarıdan gelen motive edici unsurlar olarak tanımlanabilir. SGK teşvik programları da işverene farklı alanlarda destek olarak işin yürütülmesi aşamasında hem işverene hem de sigortalılara motivasyon sağlıyor diyebiliriz. SGK teşviklerinin temel amaçları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kayıtlı sigorta istihdamını artırmak
 • Kadın, genç ve engelli istihdamını artırmak
 • İşverenleri bölgesel ve büyük yatırımlara yönlendirmek
 • Her bölgenin gelişimine destek olarak bölgesel dengesizlikleri en aza indirmek

İşte bu amaçlarla geliştirilen farklı SGK teşvik programları var. Bunlar arasında SGK prim teşvikleri, puan indirimleri ve ilave istihdam ücreti desteği gibi farklı amaçlarda ürünlere yer verilmiş. Bu programları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası için 5 puanlık indirim
 • Yurt dışına gönderilen sigortalı için 5 puanlık indirim
 • İlave 6 puanlık indirim
 • Yatırımlarda devlet yardımları hakkında teşvik
 • Genç girişimci teşviki
 • Asgari ücret desteği
 • İşsizlik ödeneği alanların istihdam edilmesi halinde uygulanan prim teşviki
 • Genç, kadın ve mesleki belge sahibi olanların istihdamı halinde uygulanan prim teşviki
 • İşbaşı eğitim programlarını tamamlayan kişilerin istihdamı halinde uygulanan prim teşviki
 • İlave istihdam teşviki
 • Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için işsizlik sigortası teşviki
 • Kültür yatırımları ve girişimleri hakkında teşvik
 • Engelli sigortalıların istihdamına yönelik teşvik
 • Ar-Ge çalışmalarına yönelik teşvik
 • Sosyal hizmetlerden faydalanan kişilerin istihdam edilmesi durumunda uygulanan teşvik
 • Sosyal yardım alanların istihdamı durumunda uygulanan teşvik
 • İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi teşviki
sgk teşvikleri nelerdir? sgk teşvik başvurusu nasıl yapılır?
sgk teşvikleri nelerdir? sgk teşvik başvurusu nasıl yapılır?

Birazdan tüm teşvikleri sırayla inceleyeceğiz. Fakat önce genel olarak şartlar nasıl ona bakalım. Teşviklere başvuruda aranan temel şartları şöyle sıralayabiliriz:

 • Aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süreler içerisinde teslim edilmesi
 • Primlerin yasal süreler içerisinde ödenmesi
 • SGK’ya herhangi bir borcun bulunmaması. Varsa borçların yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olması
 • Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması

Bunlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun her teşvikte baktığı ana konular. Bunun yanında teşviklerin kendi içerisinde farklı şartları da bulunuyor. Onlara açıklama yaparken değineceğiz. Şimdi hemen ilk teşvik ile başlayalım.

SGK İşe Giriş Çıkış Nasıl Yapılır? 

1. Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası İşveren Hissesinden 5 Puanlık İndirim Teşviki

İşverenler sigortalının prime esas kazancı üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutar kadar indirimden yararlanabiliyor.

Destek için temel teşvik şartları sağlamak ve 5510 kanun numarası kapsamında işçi bildirgesini sunmak gerekiyor. 

Malullük ve yaşlılık durumuna baktık. Şimdi yurt dışına çalışan gönderme teşviki var. 

2. Yurt Dışına Gönderilen Sigortalılar İçin Uygulanan 5 Puanlık İndirim Teşviki

İşverenler yurt dışına gönderdikleri sigortalılar için uygulanan bu indirim kapsamında, sigortalıların prime esas kazançları üzerinden hesaplanan genel sağlık sigortası primlerinin işverenin hissesine düşen 5 puanlık kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bu SGK prim indirimi ile işveren %37,5 yerine %32,5 oranında prim ödemesi yapabiliyor. 

Bu destek için de, tıpkı bir önceki teşvikte olduğu gibi, temel teşvik şartları sağlamak ve 5510 kanun numarası kapsamında işçi bildirgesini sunmak gerekiyor. 

Yurt dışına gönderilen sigortalılar için teşvik programı bu şekilde. Sırada 6 puanlık indirim var.

3. İlave 6 Puanlık İndirim Teşviki

Bu teşvik bölgesel yapılanma desteği olarak da görülebilir. Şöyle ki:

 • Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen 51 il ile Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde faaliyet gösteren işverenler, prime esas kazanç alt sınırına kadar olan kazançlar üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinde 6 puanlık indirimden yararlanabiliyor.
 • Genel şartları sağlayan işletmeler teşvike başvurabiliyor. Bu teşvik asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 
 • Bahsedilen 51 il ise şu şekilde: Afyon, Ağrı, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bitlis, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kastamonu, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Kahramanmaraş, Kilis, Kütahya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sivas, Sinop, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Trabzon, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat. Bu illere ek olarak da, yukarı da da belirttiğimiz gibi, Çanakkale’nin 2 ilçesi olan Bozcaada ve Gökçeada var. 

Bu teşvik hakkındaki detayları da paylaştık. Yatırımlarda devlet desteği konusuna gelelim.

4. Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararlar Uyarınca Uygulanan Teşvik

Belirlenen bazı illerde prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin, işveren hisseleri ile birlikte sigortalı hisselerinin tamamına kadar olan kısmı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesinden karşılanabiliyor. 

Bu teşvikten yararlanmak için ilk olarak genel şartların sağlanması lazım. Sonrasında Ekonomi Bakanlığından tamamlama vizesi yapılmış olan teşvik belgesinin onaylanması gerekiyor. 

Sıradaki teşvik genç girişimcileri yakından ilgilendiriyor.

5. Genç Girişimci Teşviki

SGK genç yaşta kendi işini kurmak isteyen girişimcilere de destek oluyor. Kurum, 18 – 29 yaş aralığında kendi işini kuran gençlere ilk defa sigortalı olanlar için teşvik veriyor. Bu teşvik kapsamında ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanıyor. 

Eğer iki genç girişimci adi ortaklık kurduysa ya da şahıs şirketi ortaklığı varsa; teşvik yalnızca bir girişimci için alınabiliyor. Bu noktayı belirtmekte fayda var.

Genç girişimcilerin yükünü hafifletecek bir destekten bahsettik. Şimdi yeniden bir puan indirimi teşviki üzerine konuşalım.

6. Asgari Ücret Desteği

Bu teşvik her yıl yenileniyor. Bu yıllık değişimin amacı her sene o yıl için yeniden değerlendirme yapılıyor olması. Detaylarsa şu şekilde:

 • İşverenlerin ödeyeceği sigorta prim tutarından, teşvik şartlarını sağlayan gün başına 13,33 TL düşülüyor. SGK prim desteği olarak da değerlendirilebilecek bu teşvikte işverenin tasarruf miktarı işsizlik fonundan karşılanıyor.
 • Teşvikin uygulandığı yıl içinde yeni açılacak iş yerlerinde çalışan sigortalıların tamamı için, ücret sınırı olmaksızın, destek ödemesinden yararlanılabilir. 
 • Destekten, 2021 yılında ilk defa tescil edilen iş yeri işverenlerinin yanında; toplu iş sözleşmesi uygulanan iş yerlerinde 500 TL ve linyit ve taşkömürü iş yerlerinde 667 TL altında ücretle çalıştırılan sigortalıların işverenleri faydalanabilir. 

Önemli bir desteğin daha detaylarını paylaştık. Şimdi bir istihdam desteği ile devam edelim.

7. İşsizlik Ödeneği Alanları İstihdamı Halinde Uygulanan Prim Teşviki

SGK, işverenleri işsizlik ödeneği alan ve çalışmayan vatandaşların istihdamına teşvik eden bir programa da sahip. Bu teşvik kapsamında, işsizlik ödeneği alan birini işe alan işverene SGK teşvik indirimi yapıyor.

 • Sigortalının işsizlik ödeneğine hak kazandığı süre boyunca prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan kısa vadeli sigorta primlerinin %1’i ile uzun vadeli sigorta primleri ve genel sağlık sigortası priminin tamamı, kalan işsizlik ödeneği süresince işsizlik ödeneği fonundan ödeniyor. 
 • Bu teşvikten yararlanmak için işe alınacak sigortalının gerekli şartları sağlaması ve işverenin de genel teşvik şartlarına uygun olması gerekiyor.
 • İşsizlik ödeneği istihdam teşviki ile 5 puan indirimi aynı anda uygulanamıyor. 

Hem işveren hem de iş arayan açısından oldukça faydalı bir destek üzerinde durduk. Şimdi sırada bir başka istihdam teşviki var.

8. Genç, Kadın ve Mesleki Belge Sahibi Olanların İstihdamına Yönelik Teşvik

Bu uygulama 6111 teşvik programı olarak da biliniyor. Teşvik uyarınca 01.03.2011 – 31.12.2020 tarihleri arasında sigortalılar için ödenecek sigorta primi işsizlik sigortası fonundan ödeniyor. Burada işverenin teşvik genel şartlarını sağlaması gerekiyor. İstihdam edilecek kişilere göre belirlenen koşullarsa şu şekilde:

 • Kadın sigortalının 18 yaşından büyük olması halinde 24 ile 54 ay arası destek veriliyor.
 • Erkek sigortalının 18 – 29 yaş aralığında olması durumunda 24 ile 54 ay arası; 29 yaşından büyük olması durumunda 6 ile 24 ay arası destek veriliyor.
 • Destekten faydalanılması için işe alınan sigortalının son 6 aydır çalışmıyor olması gerekiyor. 

Farklı bir istihdam programını daha açıkladık. Şimdi işbaşı eğitim programları ile ilgili desteğe bakalım. 

9. İşbası Eğitim Programını Tamamlayanların İstihdamına Yönelik Teşvik

Bildiğiniz gibi İŞKUR destekleri ile hem iş arayanlara hem de işverenlere yardımcı olan bir kurum. Bu teşvik de İŞKUR bağlantılı bir program. Şöyle ki:

 • İŞKUR’un verdiği işbaşı eğitim programlarını tamamlayanları üç ay içinde işe alan özel sektör işverenlerine destek uygulanıyor.
 • İşverenler işe aldıkları bu sigortalılar için, sigorta primi ödemekten muaf tutuluyor.
 • İşveren payının tamamı, işsizlik fonu üzerinden karşılanıyor. 
 • Bu teşvikten faydalanmak isteyen işverenlerin genel şartları sağlaması ve belirtilen koşullara uygun birini işe alması gerekiyor.

İŞKUR ve SGK işbirliği içeren güzel bir destek programını detaylandırmış olduk. Şimdi ilave istihdam ücreti desteği hakkında konuşalım.

10. İlave İstihdam Teşviki

Bu teşvik 01.01.2018 ile 31.12.2020 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için uygulanıyor. Teşvik şartları sektöre göre değişiyor. 

 • Bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketler için, brüt asgari ücreti geçmemek üzere, prime esas kazanç üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı,
 • Diğer sektörlerde faaliyet gösteren iş yerleri için ise; prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin hepsi işsizlik sigortası fonu tarafından karşılanıyor. 
 • Yalnız belirtelim. Bu teşvikten yararlanabilecek sigortalıların İŞKUR’a kayıtlı iş arayan olması şartı var. Yani ancak bu şartı sağlayan kişileri işe alan ve genel teşvik şartlarına uygun işverenler programdan faydalanabiliyor. 

Özellikle bilişim sektörü üzerine gelişimi destekleyen bir SGK teşvik programını geride bıraktık. Şimdi çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için verilen teşvikten bahsedelim.

11. Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İş Yerlerinde İşsizlik Sigortası İşveren Hissesi Teşviki

İş yerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında farklı sınıflara ayrılıyor. Bu teşvikte “çok tehlikeli” olarak sınıflandırılan iş yerlerini içeriyor.

 • Bu sınıfta yer alıp ondan fazla çalışanı bulunan ve üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen iş yerlerinde, çalışanların işsizlik sigortasına destek veriliyor.
 • İlgili sigorta, işveren hissesi teşviki olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle %1 olarak uygulanıyor. 

İşverenleri iş güvenliğine önem vermeyi teşvik eden bu programı da açıkladık. Engelli teşvik programına geçelim.

SGK İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

12. Engelli Sigortalı İstihdamına Yönelik Teşvik

Özel sektöre dahil iş yerlerinde çalıştırılan engelli sigortalıların, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hisselerinin tamamının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. İşverenin bu teşvikten faydalanması için engelli bireyleri işe alması ve genel teşvik şartlarını sağlaması yeterli. 

Toplum yararına düzenlenmiş olan bir programdan bahsettik. Şimdi Ar-Ge teşvikleri üzerinde duralım.

13. Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerine İlişkin Teşvik

Ar-Ge Tasarım ve destek personeli ve 4691 sayılı Kanun i uyarınca ücreti gelir vergisinden muaf olan personelin; ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin yarısı hazine tarafından karşılanıyor. 

Farklı alanda bir teşvik programını açıkladık. Sırada kültür yatırımlarını teşvik eden bir ürün var.

14. Kültür Yatırımları ve Gelişimleri Hakkında Uygulanan Sigorta Prim Teşviki

Bu teşvik yalnızca “Kültür Yatırım Belgesi” ya da “Kültür Girişim Belgesi” almış olan iş yerleri için geçerli. Detaylar şu şekilde:

 • Kültür Yatırım Belgesi olan iş yerlerinde fiilen çalışan sigortalıların prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin 3 yıl boyunca %50’si,
 • Kültür Gelişim Belgesi olan yerlerin ise 7 yıl boyunca %25’i Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesindeki ödenekten sağlanıyor. 

Kültür teşvikleri de bu şekilde. Şimdi sosyal teşvik programlarından birine bakalım. 

15. Sosyal Hizmetlerden Faydalanan Çocukların İstihdamı Halinde Uygulanan Teşvik

2828 sayılı Kanunun birince ek maddesi kapsamına giren kişileri işe alan işverenlere SGK destek oluyor. Prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan sigorta primi ve işsizlik sigortası priminin sigortalı ve işveren hissesinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödeniyor. Bu teşvikten yararlanma süresi ise, 5 yıl.

Şimdi sırada bir başka sosyal teşvik programı var. 

16. Sosyal Yardım Alanların İstihdam Edilmesi Halinde Uygulanan Teşvik

Dar gelirli vatandaşlara sosyal yardımlar yapılıyor. İşte bu vatandaşların işe alımlarını teşvik etmek isteyen SGK da, bu durumdaki kişilere istihdam sağlayan işverenlere sigorta primi konusunda destek oluyor.

Teşvik kapsamında işe alınan kişinin prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin tamamı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanıyor. 

İhtiyacı olanlara iş fırsatı sunmak amacıyla geliştirilen bir programdan bahsettik. Son olarak iş sağlığı konusundaki teşviki açıklayalım.

17. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi

Daha önce iş yerlerinin tehlike durumuna göre sınıflandırıldığından bahsetmiştik. Bu teşvik de bahsettiğimiz sınıflara göre veriliyor. 

 • 10’dan az çalışanı bulunan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla teşvik veriliyor.
 • Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde sigortalı başına günlük brüt asgari ücretin %1,4’i, çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde %1,6’sı işverene ödeniyor.
 • Bu teşvik programının finansmanı ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısa vadeli sigorta kolları. 

SGK teşvikleri nelerdir, teşvik primi nedir gibi sorulara yanıt vermiş olduk. Siz daha detaylı bilgi almak isterseniz, bölüm sonunda verilen linkten ilgili yönetmeliğe ulaşabilirsiniz. 

Şimdi SGK teşvik tanımlama ve başvuru işlemleri nasıl yapılıyor, ona bakalım.

SGK teşvikleri hakkındaki yönetmeliğe ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Güncel SGK Nace Kodları

SGK Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK teşvik şartlarını sağlayan bir işveren istediği programa başvurabilir. Bu noktada SGK teşvik hesaplama işlemleri ile uygun programlardan hangisine katılmanın daha faydalı olduğuna bakılabilir. Sonrasında online sistemler aracılığıyla başvuru tamamlanabilir.

Bu noktada pratik bir bilgiye değinelim. Eğer hangi teşvik programının şartlarını tam olarak sağladığınızı bilemiyorsanız, E-SGK üzerinden işveren desteği sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede şartları sağladığınız teşvik programlarını tek sayfada görebilirsiniz. Sonrasında uygun olan programa aynı sistem üzerinden başvurabilirsiniz.

Şimdi gelin SGK işveren teşvik sorgulama ve başvuru sürecini adım adım açıklayalım.

SGK İşveren Desteği Sorgulama ve Başvuru İşlemleri İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Online sistemleri kullanarak hem teşvik sorgulama hem de başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu noktada izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Öncelikle bölüm sonunda verilen linke tıklayarak E-SGK işveren girişi sayfasına gidin.
e sgk
 • Açılan sayfayı biraz aşağıya kaydırdığınızda bir menü göreceksiniz. Orada “E-SGK Uygulamaları ve E-SGK Şifre” kısmını seçin.
e sgk giris
 • Karşınıza bu menü içerisinde yapabilecek işlemlerin açıklandığı bir sayfa çıkacak. O sayfanın sol tarafında yer alan “Uygulamaya Git” yazısına tıklayın.
edevlet
 • Sistem sizi giriş için e-Devlet portalına aktaracak. Burada şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapın. Şifreniz yoksa PTT’den alabilirsiniz. Alternatif giriş seçeneklerini de kullanabilirsiniz.
 • Sisteme girdikten sonra açılan iş yeri listesinden seçim yapın. Ardından karşınıza çıkan menüden “Teşvikler ve Tanımlar” yazısını seçin.
 • Burada şartları sağladığınız teşvikleri görüntülemek için “Potansiyel Teşvik Sorgulama” yazısına tıklayın.
 • Başvuru içinse “Teşviklerden Faydalanma/Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” menülerini seçin.

Sorgulama ve başvuru adımlarını da konuştuk. İşlemleri tamamlamak oldukça basit. Şimdi son olarak açıklamak istediğimiz bir konu var. O da, SGK teşvik iadesi ve geriye dönük ödeme.

E-SGK İşveren Giriş Portalı sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

SGK Geriye Dönük Teşvik Ödemesi Yapıyor mu?

Bu, oldukça merak edilen bir konu. Şöyle açıklayalım:

 • SGK geriye dönük teşvik ödemesi yapıyor. Ama bu yalnızca 5 aylık bir süreci kapsıyor. Daha fazla geriye gidilmiyor.
 • Bu fırsattan yararlanmak için ilk olarak genel teşvik şartlarının sağlanması gerekiyor. Onun yanında teşviklerin özel şartlarına da bakılıyor.
 • Geriye dönük teşvik ödemesinin sorgulaması ve ardından başvuru yapılması için bir önceki bölümde verilen adımların takip edilmesi yeterli.
 • Açılan teşvik programları sayfasında işverenin geriye dönük olarak faydalanabileceği teşvikler de yer alıyor.

Sizlere SGK teşvikleri hakkında oldukça kapsamlı bir yazı sunduk. Şimdi konuyu toparlayalım ve kısa bir özet yapalım:

 • SGK farkı teşvik programları ile hem işverenleri hem de iş arayanları destekliyor.
 • Teşviklerin çoğunda sigorta primine odaklanılıyor. Bu sayede işverenin prim yükü ciddi oranda azaltılıyor.
 • Teşvikler arasında başta, kadın ve engelli vatandaşlar olmak üzere, iş arayan ve dar gelirli kişilerin işe alınmasını kolaylaştıracak programlar yer alıyor.
 • Başvuru için istenen genel teşvik şartları oldukça basit. Temelde SGK’ya prim borcu olmayan ve belge teslimlerini zamanında yapan neredeyse tüm işverenlere uygun bir teşvik programı var diyebiliriz.
 • Teşvik sorgulama ve başvuru işlemleri internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.
 • SGK geriye dönük teşvik ödemesi de yapıyor.

Siz SGK teşviklerinin işveren ve sigortalılara yeteri kadar destek olduğunu düşünüyor musunuz? Teşviklerde gördüğünüz eksiklikler var mı? Konu ile ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için yazının altında yer alan yorumlar kanalını kullanabilirsiniz.

Bizlere iletmek istediğiniz öneri ve düşünceleriniz için iletişim sayfamızı ya da yazıların altındaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

SGK Zor Durum Belgesi Nedir?

SGK E-Bildirge Nedir? Nasıl Verilir? 

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

 

Genç Girişimci Teşviki İçin Yaş Sınırı Nedir?

18 yaş ile 29 yaş aralığı teşvik için belirtilen yaş sınırıdır.

Geriye Dönük Teşvik Ödemesi Süresi Ne Kadarı Kapsar?

5 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu