enflasyonemeklilikötvdöviz

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?
A+
A-

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?;  Vergi borcu yapılandırmasından kimler yararlanabilir? Vergi borcu yapılandırması ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz…

Gelir İdaresi Başkanlığı, kamu idarelerine olan borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, vergi dairelerinin 30 Temmuz’da saat 19.00’a kadar, 31 Temmuz’da ise saat 23.59’a kadar açık olacağı belirtildi. Kararın; başvuruların alınması, taksit ödemeleri sırasında vergi dairelerinde oluşacak sıkışıklığın önüne geçmek, mükelleflere kolaylık sağlamak için alındığı açıklandı.

Vergi Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Vergi borcu olanlar için, yeniden yapılandırma başvurusu 27 Ağustos’ta sona erecek. Son başvuru gününde vergi borcu olanlar vergi dairelerine gitmeden de işlemlerini, gib.gov.tr internet sitesinden ya da e-Devlet sisteminden yapabilecekler. İşlem yapılma sırasında yoğunluk olmaması için, vatandaşlar tarafından ödemelerin son güne bırakılmaması gerekiyor. Vergi dairelerine ödeme yapacak olanlar ise, eylül ayında işlem gerçekleştirecekler.

Borç yapılandırmasından yararlananlar için süreç devam ederken, mükellefler de devlete borcu olup olmadığını Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden sorgulayarak öğrenebilirler. Yapılandırmadan yararlananlar, vergi aslına bağlı olmayan cezalarının yüzde 50’sini öderlerse kalan yüzde 50’lik kısım tahsil edilmeyecek.

Vergi Borcunu Peşin Ödeme Avantajı

Vergi borcu yapılandırma sürecinde başvuru yapan ve peşin ödeme seçeneğini kullanan mükellefler, vergi borçlarının sadece anaparasını ödeyecek. Düzenleme sonucunda biriken vergi borçlarının ceza borçları varsa, bu cezalar silinecek. Hesaplanan gecikme faizi, zamları da ilgili dönemlerde geçerli olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanıp yeniden yapılandırılabilecek.

Yapılandırılan borç 1 Ekim 2018 tarihinde kadar ödenirse; Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı oranında, idari para cezasının aslından da yüzde 25 oranında indirim uygulanacak. Eylül ayında borcunu peşin olarak ödemeyenler ise taksitle ödeme yapabilecek. Bu seçenekte de birinci taksidin ödenmesinin ardından ikinci taksit ödeme süresinde, borcun tamamını ödemiş olanlara da indirim uygulanacak.

Vergi Borcunu Kredi Kartı İle Ödeme

Yapılandırması yapılan borçların, kredi kartı kullanılarak peşin ya da taksitli ödenmesi de mümkündür. Kredi kartı ile ödeme yapacak olanlar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın gib.gov.tr internet sitesinde bulunan internet vergi dairesi bölümünü kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Kredi kartı ile ödeme yapıldıktan sonra, işlem tarihinde borç ödenmiş olur.

Borç yapılandırmasından yararlanmak isteyen mükelleflerin, ilk 2 taksidi tam olarak ve süresinde ödemesi gerekecek. Bir takvim yılı içerisinde ikiden daha fazla taksit süresinde ödenmemişse, yapılandırma hakkı kaybedilir.

Vergi Borcu Yapılandırmasından Kimler Yararlanabilir?

31 Mart ve öncesine ait olan vergi, resim, harç borçları bu kapsamda yer alıyor. Yapılandırmadan; nüfus, askerlik, seçim, karayolları taşıma, ihlalli geçiş para cezaları, RTÜK tarafından verilen para cezası borçları da bu kapsamda bulunuyor. Vadesi 18 Mayıs öncesine ait olan; katkı ve öğrenim kredisi, kaynak kullanım destekleme fonu da vergi borcu yapılandırma kapsamına giriyor.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.