enflasyonemeklilikötvdöviz

Numara Taşıma Sorgulama – Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?

Numara Taşıma Sorgulama – Numara Taşıma Kaç Gün Sürer?
A+
A-

Numara Taşıma Sorgulama – Numara Taşıma Kaç Gün Sürer? Telefon operatörleri müşteri sayılarını arttırmak için farklı kampanyalar düzenleyerek dikkat çekmeye çalışmaktadır. Bunlardan biri de numara taşıma kampanyasıdır. Numara Taşıma Ücretli midir? Numara taşıma kaç gün sürer gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Her an ve her yerden internete erişebilme, istenildiği an kolaylıkla ve hızlıca dünyanın geri kalanıyla iletişim kurabilme, daima haberlerden ve yeniliklerden haberdar olabilme günümüzün en büyük talepleri arasındadır. Operatörler, müşterilerinin bu taleplerini hem kendi tercihlerine hem de bütçelerine en uygun şekilde karşılayabilme amacıyla her gün yepyeni ve çok cazip kampanyalar üretmeye devam etmektedirler.

Siz de her gün bir yenisi üretilen kampanyaları incelediğinizde başka bir operatörün kendiniz için daha uygun olduğunu görebilir ve mevcut operatörünüzü değiştirmeyi kendiniz için daha karlı veya avantajlı bulabilirsiniz. İşte tam bu noktada hat taşıma, operatör değiştirme veya hat değiştirme isimleriyle de bilinen numara taşıma hizmeti size oldukça büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Bu uygulamayla mevcut numaranızı koruyarak size daha iyi fırsatlar sunan bir operatöre geçiş yapabilirsiniz. Birkaç şarta dikkat ettiğiniz sürece arandığınızda ulaşılamama kaygısı taşımadan bu uygulamayla operatörünüzü kolay ve hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Üstelik dilediğinizde operatör değiştirme sürecinizi internet üzerinden kolaylıkla takip edebilme olanağına da sahipsiniz.

Ücretsiz İsimden Numara Sorgulama Yöntemleri [DENENDİ]

Numara Taşıma Ücretli midir?

Numaranızı mevcut operatörünüzden bir başkasına taşıma işlemi tamamen ücretsiz bir işlemdir. Mevcut operatörle aranızdaki taahhüt bozulmadığı müddetçe kimse sizden bu işlem için bir ücret talep edemez. Taahhüt bozulursa ödemeniz gereken ücret bir hat taşıma ücreti değil taahhüt bozma, taahhüt bitmeden numara taşıma cezasıdır.

Numara Taşıma Süreci Nasıl İşler?

Hat değiştirmeye karar verdikten sonra mevcut operatörünüze herhangi bir bilgilendirme yapmanıza gerek yoktur. Yalnızca geçiş yapmak istediğiniz operatöre bu talebinizi iletmeniz gerekir. Geçiş yapmak istediğiniz operatör, sizden istediği belgeleri onayladıktan sonra mevcut operatörünüze gerekli bilgilendirmeyi yapar ve numaranızı taşıma konusunda herhangi bir engel bulunmadığına dair onay alır. Numara taşıma talebinizin iptalini gerektirecek herhangi bir durumla karşılaşılmaması halinde operatör değiştirme işleminiz başarıyla gerçekleştirilir. Ayrıca bu süre içerisinde herhangi bir iletişim kesintisi de yaşanmaz.

Hat değiştirme talebinizi internet üzerinden hizmet almak istediğiniz operatörün ilgili sayfasındaki formu doldurarak iletebilirsiniz. Aynı zamanda ilgili operatörü telefonla arayarak ya da kimliğiniz ya da kimlik yerine kabul edilen başka bir belge ve son iki aya ait ödenmiş telefon faturanızla birlikte geçiş yapmak istediğiniz operatörün satış merkezine giderek numara taşıma başvuru formunu doldurarak numara taşıma sürecinin ilk aşamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Numara taşıma kaç gün sürer?

Numara taşıma işlemleri hattın transfer edileceği operatörün işlem hızına ve yoğunluğuna bağlı olarak farklı sürelerde gerçekleşebilir. Fakat genel olarak işlemler en geç bir hafta içerisinde tamamlanır ve yeni operatörün vermiş olduğu hat kullanıma açılır. 

Numara Taşıma İçin Gerekli Şartlar

 • Numara taşıma talebinde bulunabilmek için numara kimin üzerine kayıtlıysa bizzat o kişinin talepte bulunması gerekmektedir. Diğer bir deyişle eğer taşımak istediğiniz numara sizin üzerinize kayıtlı değilse, hat sahibi olmadan numara taşıma işlemi yalnızca sizin kimlik bilgilerinizle gerçekleştirilemez.
 • Mevcut operatörünüz olarak belirttiğiniz firmada numara bilgilerinizin bulunmaması ve kimliğinizin doğrulanmaması halinde numara taşıma işlemi gerçekleştirilemez.
 • Eğer numara taşıma işleminde bulunduğunuz sırada halihazırda devam eden bir başka numara taşıma işleminiz varsa yeni talebiniz geçersiz sayılır.
 • Mevcut operatörünüz ile devam eden bir taahhüdünüz varsa ve bu sözleşmede belirtilen süreyi doldurmadan numara taşıma talebinde bulunduysanız, mevcut firmanıza taahhüt bozma cezası ödemeniz gerekir.
 • Numara taşıdıktan sonra tekrar numara taşıma süresi 90 gündür. Diğer bir deyişle, bir operatörde abonelik başlattıktan sonra 90 gün içerisinde bir başka operatöre geçmeniz mümkün değildir. Ancak 90 günü tamamladığınız sürece dilediğiniz sıklıkta operatörünüzü değiştirmekte özgürsünüz. Kısacası, numara taşıma ne zaman yapılmalı diye merak ediyorsanız, cevabı bir önceki aboneliğin başlangıcından 90 gün geçtikten sonra olacaktır.

Turkcell Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Turkcell, numara taşıma işleminin yasal olarak en fazla dört gün içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtir. Dolayısıyla başvuru yapıldığı andan itibaren belgeler onaylandığı sürece herhangi bir ücret ödemeksizin numaranız Turkcell’e dört gün içinde taşınır.

 • Turkcell numara taşıma işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayın.

37uk7t3x9kqlki389llhmmcma0qtzphrztyjb8s1.jpeg

 • Karşınıza çıkan sayfadaki “hemen başla” butonuna tıklayın.

 • “Numara taşıma” ekranındaki başka bir operatöre bağlı olup Turkcell’e taşımak istediğiniz numarayı girin.
 • Formun ikinci kısmında bulunan alandan “ödeme tipi” seçimini gerçekleştirin.
 • Daha sonra sarı renkli buton içerisindeki “doğrulama kodu gönder” yazısına tıklayın.
 • Bu butona tıkladıktan sonra girmiş olduğunuz cep telefonu numarasına bir doğrulama kodu gönderilir, bu kodu ilgili alana girerek işlemlere başlayabilirsiniz.
 • Numara taşıma süreciniz tamamlandığında tarafınıza bilgi verilir ve yeni hattınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Turkcell numara taşıma işlemi için TIKLAYINIZ

Vodafone Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Operatörünüzü değiştirip numaranızı Vodafone’a taşımak istiyorsanız işlemleri 0542-542-00-00 numaralı çağrı merkezinden, Vodafone şubelerinden ya da internet sitesi aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • İnternet üzerinden numara taşıma başvurusu yapmak isterseniz öncelikle bu bölümün altında yer alan bağlantıya tıklayıp Vodafone sitesinden ilgili sayfayı açın.

 • Karşınıza gelen ekrandaki butonlardan üzerinde “hattımı Vodafone’a taşı” yazısı olana tıklayın.

zjpzbcxkicgc7ukzau2dc5quvm9qq1t1rbg0bywu.jpeg

 • Butona tıkladıktan sonra karşınıza çeşitli tarifler çıkar, bu tarifeler arasından ilginizi çekeni seçin.

 • Paket seçimi yapıp devam ettikten sonra taşımak istediğiniz cep telefonu numarasını yazmanız gereken bir ekran göreceksiniz.
 • Bu ekrandaki boşluğa telefon numaranızı girin ve taşıma işlemi için onay kodu talep edin.
 • Vodafone tarafından gönderilen kısa mesajdaki onay kodunu ilgili alana girmeniz halinde sistem sizden kişisel bilgilerinizi talep eder.
 • Bu bilgileri de doğru bir şekilde girdikten sonra teslimat seçeneklerini doldurursunuz ve başvuru süreci sona erer.
 • Vodafone’a numara taşıma işlemi başvurunuz onaylandığı takdirde 4 gün içerisinde tamamlanıyor. Bu süre içerisinde mevcut operatörünüzden hizmet almaya devam ediyorsunuz. Numaranız Vodafone’a taşınırken herhangi bir iletişim kesintisi yaşamıyorsunuz ve işlem tamamen ücretsiz gerçekleştiriliyor.

Numaranızı Vodafone’a taşıma başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ

Türk Telekom Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

Türk Telekom mevcut numarayı koruyarak operatör değiştirme işlemini en fazla altı günlük bir süreç olarak açıklamaktadır. Numara taşıma işlemini Türk Telekom merkezlerinden ve 444-1-444 numaralı çağrı merkezinden yapabileceğiniz gibi internet sitesinden de başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Halihazırda sahip olduğunuz ama başka bir operatöre bağlı olan hattınızı Türk Telekom’a internet üzerinden taşımak için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

hghkrha2ovzyfbjmd6nylsiaetmeo3ntj57shg9f.jpeg

 • Siteye giriş yaptığınızda “numaramı taşımak istiyorum” başlıklı bir formla karşılaşırsınız. Bu formdaki ilk boşluğa adınızı ve soyadınızı, ikinci boşluğa taşımak istediğiniz numarayı, üçüncü boşluğa ise kurumun sizinle irtibat kurabileceği bir numarayı girin.
 • Eğer irtibat numaranız taşımak istediğiniz numara ile aynı ise üçüncü satırın altındaki ifadeyi işaretleyin.
 • Son olarak sayfada gördüğünüz güvenlik kodunu ilgili alana girerek “gönder” butonuna tıklayın.
 • Bu butona tıkladıktan sonra talimatları takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Türk Telekom’a numara taşıma süreci sırasında yeni hattınız kullanıma açılana kadar mevcut operatörünüzden hizmet almaya devam edersiniz.

Türk Telekom numara transfer işlemleri için TIKLAYINIZ

Numara Taşıma Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Numara taşıma ile ilgili sorgulama işlemlerinizi E-devlet sistemi aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • İşleme başlamak için öncelikle bölümün en altındaki bağlantıya tıklayarak E-devlet sistemindeki BTK aracılığıyla hizmet sağlayan numara taşıma sorgulama sayfasını açın.

k8vmnqffsgd9vjzobqwe0m8vgtjnublo7tcalvkp.jpeg

 • İşlemi gerçekleştirirken herhangi bir şekilde T.C. kimlik numarası ya da şifre girmenize gerek yoktur. Sadece gördüğünüz boşluğa hakkında sorgulama yapmak istediğiniz numarayı girip “sorgula” butonuna tıklayın.

zoidujp0fybqwnggah7jrffb84wza1fnwd1eczlz.jpeg

 • Sorgulama işlemi sonucunda numaranın taşınıp taşınmadığı, eğer taşıma işlemi gerçekleştiyse hangi operatöre taşındığı gibi bilgiler karşınıza gelecektir.

E-devlet sisteminden hat geçiş sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

Numara Hangi Operatörde?

Eğer sahip olduğunuz cep telefonu numaraları ile ilgili operatör sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız E-devlet sisteminden faydalanabilirsiniz.

 • BTK’nın sağladığı verilerle hizmet veren mobil hat sorgulama sayfasına geçiş yapmak için bölümün en altındaki bağlantıya tıklayın.

 • Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için sisteme giriş yapmanız gerektiğinden “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklamalısınız.

uburpqhiomknpylqmduqoaasnqnzrrs9v5ohozx5.jpeg

 • Bu butona tıkladıktan sonra giriş sayfasına yönlendirilirsiniz. Sayfadaki boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın.
 • Daha sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer şifrenizi hatırlayamıyorsanız “şifremi unuttum” seçeneğine tıklayıp yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
 • Şifre oluşturamıyorsanız ya da ilk kez şifre alacaksanız mesai günleri ve saatleri içinde PTT ofislerini ziyaret ederek şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Giriş sayfasındaki internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı seçenekleriyle de sisteme giriş yapmak mümkündür.

jkljuqwhrprjrjvnk9tonlavcdn2hbj3k19vnnqo.jpeg

 • Sisteme giriş yaptığınızda otomatik olarak hangi operatörde hangi numaranızın yer aldığını görebilirsiniz.

E-devlet aracılığıyla numaranızın hangi operatörde olduğunu sorgulamak için TIKLAYINIZ

Benzer Sorgulamalar:

ADSL Kota Sorgulama

KVK Garanti Sorgulama

Faturaya Ek Telefon Alma Şartları Neler? 

Numara Taşımadan Sonra Bir Daha Numara Taşımayı Ne Zaman Yapabilirim?

90 gün sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

0542 542 00 00 dır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Kadir dedi ki:

  Lamak idiyon