Edevlet.net

Çocuğum Hangi Okula Kayıtlı? 2021 E-Okul Kayıt Sorgulama

Okul kayıtları ve adrese göre kayıt yapılacak okulun belirlenmesi için e-devlet sistemindeki MERNİS bilgi bankası kullanılır. Uzun ismi Merkezi Nüfus İdare Sistemi olan, adres kayıt sistemi MERNİS’e göre, yaşadığınız il, ilçe, semt ve mahalledeki okullardan, evinize en yakın olanlar gösterilir. E-okul kayıt sorgulama da bu sistemden aldığı verileri kullanır. Milli Eğitim Bakanlığının internet ortamındaki hizmeti olan e-okul, adres bilgisi ile bağlantılı çalışmaktadır. Okul kayıtlarında da size gösterilen bu bilgilerdir. Bu nedenle okul kayıt zamanından önce adresinizin nerede göründüğü, sistemde görünen ikametinizin şu anda oturduğunuz yer ile aynı olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Eğer yeni taşındıysanız, çocuğunuzun okulunun yakın bir bölgede olması için taşındığınız bölgedeki Nüfus Müdürlüğüne giderek adres yenileme işlemini yapmanız gerekir.

E-okul Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kayıt sorgulama ile ilgili tüm işlemler, e-okul üzerinden yapılır. Sorgulama işlemi için yazının devamında paylaştığımız bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Uygulamaya giriş

Bu ekrandaki ilgili boşluklara öğrencinin T.C. kimlik numarasını ve doğum tarihini gün-ay-yıl şeklinde olmak üzere doğru bir şekilde girin. Bu ekranda aynı zamanda dört haneli giriş kodu bulunur. Bu kodu da hemen altındaki satıra doğru bir şekilde yazdıktan sonra “Giriş” butonuna tıklayın.

blank

Açılan sayfada öğrencinin adı, soyadı bulunur. Ayrıca kaçıncı sınıfa kayıt yaptıracağı, kayıt yaptırabileceği okulun adı, telefonu ve adresi bulunan bir sayfa açılır. Bu sayfa aracılığı ile çocuğunuzun hangi okula kayıtlı olduğuna dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu, Milli Eğitim Bakanlığının resmi uygulamasıdır. Okul kayıt sorgulama bu uygulamadan yapılmaktadır. Bu sayfadaki okul bilgisi öğrencinin otomatik olarak söz konusu okula kaydının gerçekleştirileceği anlamına gelmez. Bizzat okula giderek kesin kayıt işleminin yapılması gerekir.

E-okul kayıt sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

Anaokulu Kayıt Sorgulama

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 4. maddesine göre anaokulu, 36-66 aylık çocukların eğitim görmesini faaliyet gösteren eğitim kurumu olarak tanımlanır. Okul öncesi eğitim kurumları içinde yer alan anaokuluna kayıt yapılabilmesi için çocuğun kayıtların yapıldığı yılın eylül ayının sonu itibarıyla 48 ayını tamamlamış ve 66 ayını doldurmamış olması gerekir. 48 aydan daha küçük çocuklar, aynı kurum içindeki uygulama sınıflarına kaydedilir. Yönetmeliğe göre, eğer okulda bir grup oluşturabilecek kadar çocuk yok ise 36-47 ay arası çocuklar da anaokuluna kaydedilebilir. Çocuklar, yakınlarındaki okul öncesi eğitim kurumlarına e-okul üzerinden aday kaydı yapılmak sureti ile yerleştirilir. Daha sonra belirtilen zamanlarda çocuğun kesin kaydının yapılması beklenir. Anaokulu kayıt sorgulama için de Milli Eğitim Bakanlığının sorgulama sayfası olan e-okul uygulamasından faydalanılabilir. Sorgulama şekli yazının başında anlattığımız gibidir, herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Uygulama, temmuz ayından önce yeni kayıt bilgileri ile güncellenir.

5. Sınıf Okul Kayıt Sorgulama

Ülkemizde uygulanan 4+4+4 eğitim sistemi dolayısıyla ilkokul 4. sınıftan sonra ortaokul öğrenimi başlar. İlkokulu bitiren öğrencilerin ortaokul kayıtları da yine e-okul üzerinden, adrese dayalı kayıt sistemi sorgulanarak yapılmaktadır. Otomatik atamalarda açılan kontenjan sayıları, ilgili yönetmeliğe göre belirlenir. Yönetmelikte belirtilen aşamalara göre, öğrencilerin yerleşecekleri okullar, mart ayında il ya da ilçe eğitim müdürünün görevlendireceği bir komisyon ile belirlenir. Bu komisyon, eğitim bölgesindeki en çok beş okul müdürü davet edilerek oluşturulur. Komisyon, okulların fiziki kapasite ve ulaşım imkanlarını da dikkate alır ve kayıt alanlarını belirleyerek e-okul sisteminin ilgili bölümüne işler. Dolayısıyla veliler için de 5. sınıf okul kayıt sorgulama bilgilerine ulaşmak için e-okul sorgulama sistemi kullanılır.

Adrese Dayalı Okul Sorgulama

Adrese dayalı okul sorgulama işlemini gerçekleştirerek “Çocuğum hangi okula gidecek?” sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Bunun için ilk olarak aşağıda paylaştığımız linke tıklamanız gerekiyor.

blank

Özel ya da resmi kurum seçimini yaptıktan sonra adres bilgilerinizi il, ilçe olarak girip istediğiniz kurum türünü belirleyerek adresinize en yakın okulların liste olarak dökümünü alabilirsiniz. Dilerseniz bu dökümü excel tablosu olarak bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

blank

Öğrencinin evine yakın okullardan birine gitmesi, özellikle kozmopolit şehirlerde çok büyük pratiklik sağlar. Adrese dayalı okul sorgulama sistemi ile öğrencinin devam etmesini istediğiniz okulu seçerek bu tip okulların yaşadığınız bölgede olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Adresime yakın okul hangisi sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Adresim Hangi Okula Yönlendiriyor?

MERNİS sistemindeki bilgiler, ikamet ettiğiniz adrese göre belirlenir. Eğer bu adresten taşındıysanız ve henüz nüfus müdürlüğü aracılığı ile bu taşınmayı bildirmediyseniz, seçim bilgileriniz, çocukların okul kayıtları ve devletle ilgili başka birçok yazışma eski adresinize gitmeye devam edecektir. Bunun için adresinizi muhakkak güncellemeniz gerekir. Taşınmış olduğunuz bölgenin nüfus müdürlüğüne başvuru yaptıktan ve yeni adres bilgilerinizi doğruladıktan sonra evinize yakın okulları listeden öğrenebilirsiniz.

Eğer okulun kayıt zamanında taşınma işlemi gerçekleştiyse ilgili belgelerle birlikte okula başvurulduğunda öğrencinin, önceki adrese göre kayıt yaptırması gereken okullardan yeni adrese nakil işlemi yapılır. Bu işlem için nüfus cüzdanı ve yeni adres beyanı ile başvuruda bulunmak yeterli olacaktır. MERNİS bilgileriniz güncellendiği anda adrese göre yönlendirme yapılan okul bilgileri de değişecektir. Taşınılan evde başkası da yaşıyor ise evde yaşanan kişinin de kendi kimliği ile nüfus müdürlüğüne gitmesi ve gelen kişileri tanıyor olduğunu bildirmesi gerekir. Bu yöntem, sahte kayıt gibi kanun dışı işlemlerin yapılmaması için uygulanır.

Çocuğum Hangi Okula Kayıtlı?

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre okul öncesi eğitim kurumları ve ilköğretim okullarında temmuz ayının ilk günü itibarı ile yeni kayıtlar başlar. Herhangi bir değişiklik duyurulmadıkça okul kayıt zamanları tüm ülke için aynıdır. Değişiklik duyurusu Milli Eğitim Bakanlığı ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilgili resmi sitelerden ve haber kaynaklarından bildirilir. Çocukların okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kayıt işleminde MERNİS ulusal adres veri tabanında yer alan adres bilgileri esas alınır. Adres bilgilerine göre çocukların okula yerleştirilmesindeki amaç; çocuğun eğitimini, ikamet edilen adrese en yakın okullarda almasını ve okula gidiş, okuldan dönüş vakitlerini yolda geçirmemesini sağlamaktır. Yönetmelik uyarınca, kayıt işlemi sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmemesi gerekir. Ancak aynı yönetmeliğin 12. maddesinin 9. fıkrasına göre, eğer anne ve babanın ikisi de çalışıyorsa ve çocuğun okulunun kendi iş yerlerine yakın olmasını istiyorlarsa, belgelendirmeleri şartı ile öğrencinin nakli gerçekleştirilir ya da kaydı anne veya babanın iş adresinin kayıt alanında yer alan okula kaydı yapılır.

Nüfus Kaydı Bulunmayan Çocukların Okul Kaydı

Öğrenim çağında olup nüfus kaydı bulunmayan çocuklar, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre, öncelikle nüfus cüzdanı düzenlenmesi için nüfus müdürlüğüne bildirilir ve T.C. kimlik numarası verildikten sonra öğrencinin kesin kaydı e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Çocuğun nüfus kaydı olmasına ve yaşı tutmasına rağmen sorgulamada kayıt yaptırabileceği bir okul görünmüyorsa ilgili bölgenin nüfus müdürlüğüne gidilip adres sorgulaması yapılması gerekmektedir. Bu tip sorgulamaların son güne bırakılmaması, çocuğun eğitim hayatının sürekliliği ve devamsızlık kaydının oluşmaması açısından önemlidir.

Çocuğumu Başka Okula Nasıl Kayıt Ettirebilirim?

Eğitim yaşına gelmiş çocuğun okula başlaması nasıl bir kanuni gereklilik ve hak ise çocuğun eğitime devam etmesi de kanuni bir yükümlülük olmakla beraber, çocuğun da kişisel hakkıdır. Bu nedenle doğal afet ya da başkaca beklenmedik durumlarda bile çocuğun eğitiminin sürekliliği devlet tarafından sağlanmış ve kanunlarla korunmuştur. Velinin de bu sürekliliğe aynı disiplinle yaklaşması ve çocuğunun eğitimini devam ettirmesi gerekir. Öğrencinin, eğitimini sürdürdüğü okuldan başka bir okula geçme işlemine nakil denir. İlgili yönetmelikte nakil işlemleri detaylı şekilde anlatılmıştır.

Nakil

Çocuğun başka bir okula nakil işlemlerinde öncelikle bu naklin neden yapıldığının beyan edilmesi gerekir. Bu beyanat için okula herhangi bir evrak götürülmesine gerek yoktur. Adres değişikliği beyanında sistem otomatik olarak öğrenciyi yeni adresinde görür ve yeni adres çevresinde yer alan okullara yerleştirir. Nakil zamanına göre okullar tarafından belirlenen kapasite ve kayıt alanlarıyla ilgili komisyon ve yetkili görüşleri önemlidir. Nakil işlemleri eylül ayının ilk iş günü başlar. Aynı yılın, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş ders yılının sonuna 15 iş günü kalıncaya kadar devam eder. Ders yılı, sene sonunda yapılan etüt ya da ek ders zamanlarını kapsamaz. Bu nakil işlemleri için velinin okulda herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Doğal afet, sağlık ve ailenin adres değişikliği gibi nedenlerde nakil işlemi için bir süre aranmaz. Ancak çocukların okula devam hakkı gereği, nakil işlemlerinde devamsızlık hakkı iller arası nakillerde en çok 5 gündür. 5 günden fazla yapılan devamsızlıklar, raporsuz olduğu takdirde çocuğun okul devamlılık zamanından düşürülür.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre, şehit, harp malulü ve muharip gazi çocuklarıyla ile özel eğitim gereksinimi duyan çocukların nakil işlemlerinde, durumun belgelendirmesi şartıyla adres veri tabanındaki bilgilere bakılmaksızın nakil işlemi gerçekleştirilir.

Ortaokuldan imam-hatip ortaokuluna geçmek isteyen öğrenci nakli; imam-hatip ortaokulu müdürlüğünce oluşturulacak komisyon aracılığı ile yapılır. Öğrenciye, ortaokulda zorunlu olmayıp imam-hatip ortaokulunda okutulan zorunlu dersler için bir sınav uygulanır. Başarılı olduğu taktirde adrese uygun okula nakli gerçekleştirilir.

Kontenjan Boşluğu Nedeni ile Nakil

Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yönetmeliğinin 12. maddesinin 10. fıkrasına göre, ilköğretim kurumlarında sınıf mevcutları otuzun altında kalan okullardaki boş kontenjanlar derslerin başladığı haftanın ilk iş günü, e-okul sistemi aracılığı ile ilan edilir. Bu okullara, bulunduğu bölgede ikamet eden ailelerin haricinde komisyonun belirlediği kayıt alanı dışından öğrenci nakil ettirmek isteyen veliler başvuru yaparlar. Kayıt alanı dışından nakil talebinde bulunan velilerin başvuruları da derslerin başladığı ilk hafta içinde e-okul sistemi üzerinden alınır. İkinci haftanın ilk iş günü tüm başvurular kontrol edilir, nakil başvurularının ilan edilen boş kontenjandan fazla olması halinde nakil ile gelecek öğrenciler e-okul sistemi üzerinden kura usulü ile belirlenir ve bu öğrencilerin nakilleri gerçekleştirilir.

Okul Kaydı İçin Misafir Gösterme

Okul kayıtları için bulunulan adres civarındaki okullara değil, başka semtlerdeki okullara kayıt yaptırmak isteyen velilerin başvurduğu bir yöntemdir. Genellikle kozmopolit şehirlerde, okul çevresi, okuldaki öğrenci popülasyonu ve kültürel çeşitlilik ile velinin hassasiyetinin söz konusu olduğu durumlarda veli, çocuğunun ikamet ettiği adrese en yakın okulda okumasını istemeyebilir. Sosyokültürel açıdan daha farklı nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerdeki okullara talep daha fazla olmakla birlikte, imam hatip kontenjanlarından faydalanmak istemeyen yeni taşınmış ailelerin de başvurduğu bir yöntem olarak başka bölgelerdeki okullara kayıt işlemine teşebbüs edilmektedir. Ailelerin, kayıt yaptırmak istedikleri okul çevresinde ikamet eden kişiler ile anlaşmalı olarak, kendilerini orada yaşıyormuş gibi göstermeleri ile yapılmaktadır. Ancak okul kayıtlarında bu tip ikametgah belgelerinin kabulü okul yetkililerinin sorumluluğundadır. Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde “misafir gösterme” gibi bir bilgi olmamakla birlikte, yeni adrese taşınma bilgisi dahilinde ikamet adresi değiştirilerek yapılan bu tip işlemlerle ilgili yapılan araştırmalar artırılmıştır.

Kayıt ettirilmek istenen okulun olduğu bölgeye nakil gerçekleştirilecek ya da yeni kayıt yapılacaksa, yönetmeliğe göre o bölgeye taşınılmış olması gerekir. Eğer taşınılan konut boş bir konut ise doğrudan nüfus müdürlüğüne gidilip yeni adres beyan edilir ve nakil işlemi gerçekleştirilir. Eğer taşınılan konutta başka yaşayanlar varsa yeni adres beyanı yapılırken nüfus müdürlüğüne konutta oturmakta olan kişinin de gitmesi gerekir. Adreste “oturuyor gösterilerek” yapılan kayıt işlemlerinde hem okula hem de kayıt yaptırmaya teşebbüs eden velilere ceza uygulanır. Bu tip teşebbüsler kanunen suç sayılmakta ve tüm sene boyunca denetlemeler devam etmektedir. Özel okullarda ve imam hatip okullarında otomatik kayıt uygulaması bulunmaz. E-devlet sisteminde kaydı görünmeyen çocuklar için ise bağı olunan nüfus müdürlüğüne gidilip adres araştırması yapılmalıdır.

İnternetten Adres Değişiklik Beyanı Nasıl Yapılır?

Nüfus müdürlüğüne gitmeden internet üzerinden yapılan adres beyanı işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. İkamet edilen adresten başka bir adrese taşındığınız zaman kanuna göre 20 gün içinde yeni adres beyanı yapmanız zorunludur. Bu işlem için bizzat bir kuruma gitmeye gerek yok, e-devlet üzerinden oldukça kolay ve hızlı bir şekilde adres beyanında bulunmak mümkün.

Adres değişikliği beyanatının internet üzerinden yapılması için www.turkiye.gov.tr adresinden yüksek güvenlikli giriş yöntemlerinden bir tanesini kullanarak e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.

blank

Daha sonra ise açılacak ekranın sol kısmında yer alan e-Hizmetler sekmesine tıklamalısınız.

blank

Daha sonra çıkacak linklerde “kişisel bilgiler” bölümüne tıklayabilirsiniz.

blank

Kişisel bilgilerinizin sayfası açıldığında karşınıza bir liste çıkacaktır. Bu listenin sol tarafında harfler var.

blank

Bu harflerden “N” harfine tıklayın. Nüfus Müdürlüğü Hizmetleri ile ilgili bölüme ulaşacaksınız. Listenin başındaki “Adres Değişikliği Bildirimi” linkine tıklayın.

blank

Mobil imza ya da elektronik imza uygulamalarına sahipseniz, adres değişikliğinizi bu yolla gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank ilker dedi ki:

    kardeşımimkini giriyorum yaşı yetmiyor diyo biz onu 1 yıl erken kaydettirmiştik ondan olabilirmi

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.