E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir? Nereden Sorgulanır?

E-okul sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte öğrenciler ve veliler notları, devamsızlık bilgisini ve eğitim hayatıyla ilgili pek çok diğer bilgiyi veli bilgilendirme sistemi aracılığıyla öğrenmeye başladı. Öğrencinin T.C. kimlik numarası ve okul numarası ile giriş yapılan bu sistem, okul numarasının bilinmemesi durumunda veli ya da öğrenci tarafından kullanılamaz. Dolayısıyla hem veliler hem de öğrenciler için okul numarası son derece önemli bir bilgi haline geldi. Notların düzenli takip edilebilmesi ve velinin öğrenciyle ilgili gelişmeleri yakından takip edebilmesi için okul numarasının öğrenilmesi gerekir. Günümüzde okul numarasını öğrenmek için klasik yöntemler uygulanabileceği gibi e-devlet gibi dijital sistemler de kullanılabilir. Ayrıca sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı standart okullarda değil, aynı zamanda açık öğretim liselerinde eğitim gören öğrenciler için de okul numarasını online olarak sorgulamak mümkündür.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

E-okul öğrenci numarası öğrenmek için öğrencinin kayıtlı olduğu okul yönetimi ile iletişime geçebilir, öğrencinin eski dönemlerde almış olduğu karnelerdeki “numara” bölümünü kontrol edebilir, kayıt esnasında size verilen belgelerdeki “numara” alanını inceleyebilir ya da internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

 • Öğrenciye ait okul no sorgulama işlemlerini Turkiye.gov.tr adresinden faaliyetlerini sürdüren e-devlet sistemi aracılığıyla yapabilirsiniz.
 • İlkokul ya da lise öğrenci numarası öğrenme işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığı ile e-devlet iş birliğinde hizmet veren öğrenci bilgi sistemi sayfasını açın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için ilk olarak karşınıza gelen sayfadaki mavi renkli buton içerisindeki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklamanız gerekir.

 • Bu aşamada ise giriş yapmak için sayfadaki uygun boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numarası ile e-devlet parolasını yazmanız gerekir. Daha sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Eğer e-devlet şifrenizi henüz temin etmediyseniz mesai günü ve saatleri içerisinde size yakın bölgede yer alan herhangi bir PTT iş yerine giderek yetkili personele kimlik belgenizi göstermek koşuluyla içerisinde e-devlet parolanızın yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız halinde ise giriş sayfasında bulunan “şifremi unuttum” bağlantısını kullanıp sistemin sizden güvenlik amaçlı istemiş olduğu kimlik bilgilerinizi ve yakın bir akrabanıza ait olan T.C. kimlik numarasını yazdıktan sonra cep telefonunuza gönderilen kısa mesajdaki onay kodunu doğru bir şekilde girerek şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sistemde cep telefonu numaranız kayıt edilmemiş ise ya da yakın akrabalarınızdan birine ait T.C. kimlik numarasına ulaşamıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.
 • E-devlet şifresi dışındaki yöntemlerle de sisteme giriş yapılabilir. Giriş ekranında üst menüde yer alan T.C. kimlik kartı, mobil imza, elektronik imza ya da internet bankacılığı seçeneklerinden birine tıklayıp ilgili aşamaları takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Lise, ortaokul ve ilkokul öğrenci numarası öğrenme işleminin sonucu, sisteme giriş yaptığınızda doğrudan karşınıza çıkacaktır.
 • Eğer Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda kendi adınıza bir kayıt yoksa ya da velisi olduğunuz bir öğrenci bulunmuyorsa yukarıdaki uyarı ile karşılaşırsınız. Bir kayıt söz konusu olması halinde ise öğrenciye ait numara bilgisini bu sayfadan öğrenmeniz mümkün olacaktır.

E-devlet sisteminden MEB öğrenci numarası öğrenme işlemi için TIKLAYINIZ

E-okul kayıt sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için: E-Okul Kayıt Sorgulama; Çocuğum Hangi Okula Kayıtlı?

AÖL Öğrenci Numarası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-devlet sistemi üzerinden sağlanan açık öğretim liseleri öğrenci durum belgesi sorgulama işlemi ile öğrencinin numarası ve diğer bilgileri öğrenilebilir.

 • Bu işleme başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.
 • Karşınıza çıkan sayfada “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayarak girişi işlemlerini tamamlayın. Giriş ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara bir üst başlıktan ulaşabilirsiniz.

 • Eğer T.C. kimlik numarası ile eşleşen bir öğrenci bilgisi söz konusu değilse yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan uyarı ile karşılaşırsınız. Bir eşleşme söz konusu olursa öğrenciye ait numara ve diğer bilgileri görmek mümkün olacaktır.

E-devlet sisteminden AÖL öğrenci numarası sorgulamak için TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.