Edevlet.net

2021 Öğrenci Okul Numarası Öğrenme ve Sorgulama

Ülkemizde her yıl binlerce öğrenci uzun yıllar sürecek bir eğitim hayatına başlıyor. Binlerce kişi de eğitim gördükleri kurumlardan mezun olmanın heyecanını yaşıyor. Ve tüm bu öğrencilik ve mezuniyet işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenerek kayıt altına alınıyor. Bu kayıtların daha sağlıklı tutulabilmesi ve gerektiği zaman öğrencilere ait bilgilere kolaylıkla ulaşılabilmesi için de bir numaralandırma sistemi kullanılıyor.

Hem öğrencilerin hem de kurumların işlerini kolaylaştıran bu sistem de her öğrencinin kendisine ait bir okul numarası bulunur ve söz konusu kurumda eğitim gördüğü süre boyunca o numara öğrencinin adıyla bütünleşir. Okullar tarafından öğrencilere tanımlanan bu numaralar özeldir ve birbirini tekrar etmez. Bu da kurumların arşivleme sistemlerine büyük kolaylık sağlar.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde okul numarası sadece eğitim kurumu içerisindeki öğrencinin kimliğini belirtmekle kalmıyor, aynı zamanda birçok online platforma erişim imkanı sunuyor. Başta velilere büyük kolaylık sağlayan e-okul gibi, internet üzerinden takip yürütülebilen sistemlere ulaşmak için bilgileri sorgulanacak öğrencinin okul numarasını bilmek gerekiyor.

Okul numarası ilgili eğitim kurumuna kayıt olduktan sonra öğrenciyle ve velisiyle paylaşılır. Ama hem öğrenci hem de veli bu numarayı unutabilir veya kayıt sırasında onlara verilen belgeleri kaybedebilir. Bu gibi durumlarda öğrenci için büyük önem taşıyan okul numarasını öğrenmek için izlenebilecek birkaç basit yol vardır.

E-devlet Okul Numarası Öğrenme

İlkokul, ortaokul veya lise seviyesindeki herhangi bir öğrenciye ait okul no sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi aracılığıyla yapabilirsiniz.

 • İlkokul ya da lise okul numarası öğrenme işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığı ile e-devlet iş birliğinde hizmet veren öğrenci bilgi sistemi sayfasını açın. 

 • Sisteme giriş yapabilmek için ilk olarak karşınıza gelen sayfadaki mavi renkli buton içerisindeki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklamanız gerekir.

 • Bu aşamada ise giriş yapmak için sayfadaki uygun boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numarası ile e-devlet parolasını yazmanız gerekir. Daha sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Eğer e-devlet şifrenizi henüz temin etmediyseniz mesai saatleri içerisinde size yakın bölgede PTT şubesine başvurabilirsiniz. Burada yetkili personele kimlik belgenizi göstermek koşuluyla içerisinde e-devlet parolanızın yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız halinde ise giriş sayfasında bulunan “Şifremi Unuttum” bağlantısını kullanıp sistemin sizden güvenlik amaçlı istemiş olduğu kimlik bilgilerinizi ve yakın bir akrabanıza ait olan T.C. kimlik numarasını yazdıktan sonra cep telefonunuza gönderilen kısa mesajdaki onay kodunu doğru bir şekilde girerek şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sistemde cep telefonu numaranız kayıt edilmemiş ise ya da yakın akrabalarınızdan birine ait T.C. kimlik numarasına ulaşamıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.
 • E-devlet şifresi dışındaki yöntemlerle de sisteme giriş yapılabilir. Giriş ekranında üst menüde yer alan T.C. kimlik kartı, mobil imza, elektronik imza ya da internet bankacılığı seçeneklerinden birine tıklayıp ilgili aşamaları takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Lise, ortaokul ve ilkokul okul no öğrenme işleminin sonucu, sisteme giriş yaptığınızda doğrudan karşınıza çıkacaktır.
 • Eğer Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda kendi adınıza bir kayıt yoksa ya da velisi olduğunuz bir öğrenci bulunmuyorsa yukarıdaki uyarı ile karşılaşırsınız. Bir kayıt söz konusu olması halinde ise öğrenciye ait numara bilgisini bu sayfadan öğrenmeniz mümkün olacaktır.

E-devlet sisteminden MEB öğrenci numarası öğrenme işlemi için TIKLAYINIZ!

Çocuğumun Okul Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

E-okul sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte öğrenciler ve veliler notları, devamsızlık bilgisini ve eğitim hayatıyla ilgili pek çok diğer bilgiyi veli bilgilendirme sistemi aracılığıyla öğrenmeye başladı. Fakat öğrencinin T.C. kimlik numarası ve okul numarası ile giriş yapılan e-okul sistemi, okul numarasının bilinmemesi durumunda kullanılamıyor. Bu durum da hem veliler hem de öğrenciler için okul numarası son derece önemli bir bilgi haline getirdi. Yani çocuğunun notların düzenli olarak takip etmek isteyen velilerin öğrenciyle ilgili tüm gelişmeleri yakından takip edebilmesi için okul numarasını öğrenmesi gerekir.

Okul numarasını öğrenmek için kayıt esnasında size verilen belgeleri, çocuğunuzun eski bir karnesini ya da sınav kağıdını kullanabilirsiniz. Ya da okulun idari bölümüne kimliğinizle beraber başvurup durumu açıklayarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Elbette günümüzde okul numarasını öğrenmek için kullanılan online sistemler de var. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulamalar ile çocuğunuzun okul numarasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı standart okullarda değil, aynı zamanda açık öğretim kurumlarında eğitim gören tüm öğrenciler için de açık lise öğrenci numarası öğrenme işlemini online olarak gerçekleştirmek mümkündür.

Yeni Okul Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Şehir ve bölge değiştirme gibi durumlar sonrasında bir başka okula geçiş yapan öğrenciler, okul numarası alabilmek için işlemlerinin tamamlanmasını beklerler. Fakat özellikle dönem ortası gibi eğitimin yoğun olduğu dönemlere denk gelen nakillerde iki eğitim kurumu arasındaki aktarım beklenilenden uzun sürebilir. Bu durumda öğrenci numarasını öğrenmenin en rahat yolu, e-devlet üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirmektir. Çünkü öğrencinin bilgileri okullar arasındaki nakil işlemi başlatıldığı anda sisteme işlenir. Böylece resmi evrak işlerinin tamamen bitmesini beklemeden okul numaranızı öğrenebilirsiniz.

Açık Öğretim Öğrenci Numaramı Öğrenmek İstiyorum, Ne Yapabilirim?

Açık Öğretim okul numarası öğrenme işlemini de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-devlet sistemi üzerinden sağlanan açık öğretim liseleri öğrenci durum belgesi sorgulama işlemi ile öğrencinin numarası ve diğer bilgileri öğrenilebilir.

 • Bu işleme başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak girişi işlemlerini tamamlayın. Giriş ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara bir üst başlıktan ulaşabilirsiniz.

 • Eğer T.C. kimlik numarası ile eşleşen bir öğrenci bilgisi söz konusu değilse yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan uyarı ile karşılaşırsınız. Bir eşleşme söz konusu olursa öğrenciye ait numara ve diğer bilgileri görmek mümkün olacaktır.

E-devlet sisteminden Açık Öğretim Lisesi öğrenci numarası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Üniversite Öğrenci Numarası Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüm eğitim kurumlarında öğrencilerin kimliklerini belirleyen okul numarası, üniversite yaşamı boyunca da sık sık kullanılır. Üniversitelerde burs başvuruları, okul etkinlikleri, ders ve proje kayıtları ve yurt işlemleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü prosedür öğrenci numarasına dayalı sistemler üzerinden yürütülmektedir.

Üniversite öğrenci numarasını öğrenmenin en kolay yolu kayıt işlemi sonrasın verilen belgeye bakmak olacaktır. Okula girişinizle ilgili tüm detayları içeren kayıt belgesini mezun olana kadar saklarsanız, öğrenci kimliğinizle ilgili tüm detaylara istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Elbette bu tarz belgeler her zaman kişinin yanında olmayabiliyor veya kaybolabiliyor. Böyle bir durumda kimliğinizle beraber öğrencisi olduğunuz üniversitenin öğrenci işleri departmanını ziyaret edebilirsiniz. Oradaki memura okul numaramı bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum diyerek durumu açıklarsanız, ilgili kişiler size yardımcı olacaktır.Eğer açık öğretim üzerinden eğitim görüyorsanız, size en yakın açık öğretim bürosuna başvurarak öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

Tüm bunların yanında ülkemizdeki birçok üniversitenin öğrenci numarasını bilmeyen kişilere kolaylık olması açısından oluşturduğu sayfalar vardır. Siz de öğrenim gördüğünüz üniversitenin öğrenci numarası sorgulama servisi sayfasını ziyaret edip, sizden istenilen bilgileri doldurarak öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

Çocuğum Hangi Okula Kayıtlı
Eşit Ağırlık, Sözel ve Sayısal Bölüm Rehberi
Kayıp Diploma Çıkarma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. blank zeynep dedi ki:

  iyi bir site

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.