Edevlet.net

DANIŞTAY DOSYA SORGULAMA

15.02.2015

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza danıştay dosya sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Aslında internet üzerinden birçok işlem kolayca yapılabiliyor. Bu sorgulama işlemlerinden birisi de bu yazımızda sizlere anlattığımız danıştay dosyası sorgulamadır. İnternet üzerinden sağlık, ekonomi, spor gibi işlemlerin yanın da da hukuk alanın dada bir çok sorgulama işlemi yapılabiliyor. Ayrıca bu sorgulamalar için çok zaman harcamaya ya da eskiden olduğu gibi kamu kurumlarına gidip sıra bekleme derdi de yoktur. Bu sorgulama işlemini sizlere birkaç farklı resmi siteden verdik. Danıştay dosya sorgulama işlemi için ise sizlerin tek yapması gereken aşağıdaki adımları uygulamaktır. Ayrıca adımların hemen altların dada resimlerini bulabilirsiniz. Şimdi danıştay dosyası sorgulama işlemi nasıl yapılır bakalım.

Danıştay Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  • Danıştay dosyası sorgulama işlemi için öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayalım.
  • Daha sonra ise açılan sayfada işlemimizi yapmak için öncelikle dosya sorgulama biçimini seçiyoruz.

1

  • Daha sonra ise birim adı yazan yere tıklıyoruz ve birim adımızı da seçiyoruz.

2

  • En son olarak esas numarası kısmına dosya yıl ve numarasını yazarak sorgulamanızı yaparak, Danıştay’da bulunan dosyanıza ilişkin detaylı durum bilgisine ulaşabilirsiniz. Böylece danıştay dosya sorgulama işlemini tamamlamış oluyoruz.
  • Eğer en başta dosya sorgulama biçimi olarak diğer seçeneği seçersek yine aynı şekilde işlemlerimizi uyguluyoruz.

Danıştay Dosya Sorgulama İşlem Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

UYAP Sisteme Giriş Nasıl Yapılır ?

  • UYAP vatandaş portala giriş yapmak için öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayalım.
  • Daha sonra ise açılan sayfada ilk olarak TC kimlik numaramızı ardından da PTT şubelerine gidip 2 lira karşılığında satın almamız gereken E-Devlet şifremizi yazıyoruz.

3

  • Son olarak ise SİSTEME GİRİŞ YAP yazan kısma tıklıyoruz ve böylece işlemimizi tamamlıyoruz.

4

UYAP Sisteme Giriş İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yargıtay Dava Sorgulama

Yargıtay dava sorgulama işlemleri için aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra şehir adı ve amhkeme türünü seçmeli ve Mahkeme Sorgula seçeneğine basmalısnıız. Daha sonra seçmiş olduğunuz kriterlere uygun bir şekilde listenecek olan mahkemelerden birini seçerek mahkeme esas numarası, mahkeme karar numarası ve savcılık esas numarasına göre yılve sıra numarası bilgileri ile sorgulama yapmanız mümkün olur.

Yargıtay Dava Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Danıştay Karar Sorgulama

Danıştay karar sorgulama işlemleri için aşağıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonra dosya sorgulama seçeneği olarak danıştay esas numarası ya da geldiği yer esas ve karar numarasından seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Daha sonra tercih ettiğiniz seçeneklere göre karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Bu şekilde adımları takip ederek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Danıştay Karar Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E Devlet Sorgulamaları

E Devlet sistemi üzerinden dava dosya sorgulama ya da mahkeme dava dosya sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek TC Kimlik no ile dava sorgulama işlemlerini yerine getirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey aşağıda yer alan linklere tıklamak ve T. C. kimlik numarası ile birlikte E Devlet şifrenizi girmek olacaktır. Böylelikle adınıza bir dava olması halinde otomatik bir şekilde sonuca ulaşırsınız.

Yargıtay – Dava Dosya Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Adalet Bakanlığı – Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Danıştay Personel Alımı

Danıştay personel alımı her yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilmekte olan bir işlemdir. Böylelikle bireyler danıştay tarafından sunulmuş olan adaylarda aranan kriterleri yerine getirmeleri halinde danıştay başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Danıştay Başvuru

Çeşitli sebeplerden dolayı danıştay başvuru işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra T. C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapabilmeniz mümkündür. Şifrenizi unuttuysanız ya da henüz üyeliğiniz yoksa bu site üzerinden her ikisini de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Danıştay Başvuru İçin TIKLAYINIZ!

Danıştay İletişim

Danıştaya bizzat giderek yapılacak olan başvurular bu adres üzerinden yapılır; Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:149 Eskişehir Yolu 10. Km Çankaya/ANKARA

Bununla birlikte dilerseniz aşağıda yer alan numaraları kullanarak da Danıştay ile iletişime geçebilirsiniz.

0(312) 253 10 00

0(312) 425 99 14

0(312) 425 99 19

0(312) 419 65 11

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.