Edevlet.net

2021 Kırmızı Plaka Listesi – Hangi Plaka Kimin?

Bilindiği gibi plakalar araçların kimliklerini oluşturur. Her aracın kendine özel numaralardan ve harflerden oluşan bir plakası vardır. İlk hanesi il kodunu, harfli kısmı ilçe kodunu içeren plakalar ülkemizdeki tüm araçlar için zorunludur. Fakat bazen bilinen dizilimin dışındaki plakalara da rastlarız. Bunlardan bazısı kişilerin kendi istedikleri plaka numarasını satın alarak kullanmaya başladıkları özel plakalardır. Bir de makam araçları plakaları olarak adlandırılan resmi plakalar vardır. Devlet protokol araçlarına takılan bu özel plakalar kırmızı renklidir ve dizilimleri de bilinen plakalardan farklıdır.

Kırmızı Plaka Nedir?

Kırmızı plakalı araçlar Devlet Protokol araçlarıdır. Kimi zaman trafikte gördüğümüz ancak kime ait olduğunu bilmediğimiz ve merak ettiğimiz bu kırmızı plakalı araçlara özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde sıkça rastlamamız mümkün. Bu araçları takip eden eskort olarak tabir edilen polis koruma araçlarını da mutlaka görmüşsünüzdür.


Genellikle lüks araçlara verilmiş olan bu özel kırmızı yazılı plakalar devlet protokol sıralamasına göre sıralanmıştır. Bu plakalar ön ve arkalarına herhangi bir ek almadan yalnızca sayılardan oluşurlar. Bu protokol plakaları kırmızı üstüne altın renklerle yazılmış kabartmalı numaralardan oluşur.

Devlet Protokol Plakaları Kimlere Aittir?

Trafikte geçiş üstünlüğü bulunan protokol plakaları devletin üst kademesinde görev yapan kişilere verilir. TBMM meclis plakaları, bakanların plakaları ve cumhurbaşkanı araç plakası için ayrı ayrı plaka numaraları mevcuttur. Bu plakaları gören herkes doğal olarak geçen kişinin kim olduğunu merak eder. Eğer siz de resmi plaka sıralaması hakkında bilgi edinmek ve geçen makam araçlarının kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız, detayları bir sonraki bölümde bulabilirsiniz.

Kırmızı Plaka Listesi 2021 Yılında Ne Şekilde Sıralanıyor? Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Kırmızı plaka listesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından kullanılan 0001 plaka ile başlar. İlk dört plakadan sonra bakanlık plaka sıralaması başlar ve sıralı liste 0035 plaka ile sona erer.


Kırmızı plaka sıralaması, resmi plakalar ve anlamları şu şekildedir:

 • 0001 plaka TBMM Başkanı’nın aracına aittir.
 • 0002 plaka Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı’na aittir.
 • 0003 plaka daha doğrusu 0003-0036 kırmızı plakalı araç Anayasa Mahkemesi Başkanı’na aittir.
 • 0004 plaka Genel Kurmay Başkanı’nın aracına aittir.
 • 0005 plaka Dış işleri Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0007 plaka Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0011 plaka Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın aracına aittir.
 • 0016 kırmızı plaka Milli Savunma Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0017 plaka İçişleri Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0018 plaka Hazine ve Maliye Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0021 plaka Sağlık Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0023 kırmızı plaka Tarım ve Orman Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0025 plaka Ticaret Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0026 plaka Milli Eğitim Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0027 plaka Kültür ve Turizm Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0028 plaka Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0029 kırmızı plaka Kuvvet Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0033 kırmızı plaka Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın aracına aittir.
 • 0035 plaka Adalet Bakanı’nın aracına aittir.

TMBB İle Başlayan Kırmızı Plakalar Kimler Tarafından Kullanılıyor?

Bu resmi plakalar dışında kırmızı plakaların verildiği diğer makamlar ise; Türkiye Büyük Millet Meclisi divan kurulu üyeleridir. TBMM plakaları olarak kullanılan bu kırmızı plakaların sayısı oldukça fazladır. Plakaların başında TBMM ibaresi yer alır. Örneğin;

 • TBMM 021
 • TBMM 069
 • TBMM 087 gibi.

Meclis başkan vekilleri, divan katipleri ve idari amirleri adına tahsis edilen bu plakalı araçlar kişinin görev durumuna göre kullanılır.


TBMM 10 Plaka Kime Ait?


TBMM 10 plakası özel olarak bir kişiye tahsis edilen bir kırmızı plaka değildir. Bu plakalı araç görev dahilinde genellikle divan katipleri tarafından kullanılır.


TBMM 15 plaka Kime Ait?


TBMM 15 plakası tek bir kişiye ait değildir. Bu plaka Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne tahsis edilmiştir. Genellikle TBMM idari amirleri tarafından kullanılır.


TBMM 019 Plaka Kime Ait?


TBMM’de bu plakanın özel olarak tahsis edildiği biri yoktur. TBMM plakalı araçlarını kullanma yetkisi olan kişiler tarafından görev dahilinde bu araçlarla yolculuk edebilirler.


TBMM 055 Plaka Kimin?


TBMM 055 plaka meclisteki siyasi partilerin grup başkanvekilleri veya divan üyeleri tarafından kullanılabilir. Bu plaka da diğer TBMM plakaları gibi herhangi bir isme veya makama tahsis edilmemiştir.

Cumhurbaşkanı Araç Plakası Nasıldır?


Cumhurbaşkanı plakası kırmızı plaka değildir. Cumhurbaşkanı’nın aracında Cumhurbaşkanlığı Forsu kullanılır. Kimi zaman CB 001 plakası da kullanılabilir.


Milletvekilleri Kırmızı Plaka Kullanır mı?


Milletvekilleri kırmızı plakaya sahip değillerdir. Hatta milletvekilleri için tahsis edilmiş bir makam aracı da yoktur. Ancak istisnai olarak bir görev için TBMM Başkanlığı tarafından milletvekillerine makam aracı tahsis edilebilir. Zaman zaman meclis üyelerinin makam aracı talepleri olmuştur ancak sayıca çok oldukları için bu talep geri çevrilmiştir.

Peki, Kırmızı AA Plaka Kimin?


Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Başbakan ve Bakanlar dışında kırmızı plakaya sahip başka makamlar da mevcuttur. Bu makamlardan biri de valiliktir. İşte kırmızı AA plakalar da valiler tarafından kullanılır. Vali plakaları;

 • 06 0001
 • 06 AA 01 şeklinde olabilir.


34 AA 001 Kırmızı Plaka Kime Ait?


34 AA 001 ve 34 AAA 100 plaka kimin olduğu merak edilen plaka kodları arasındadır. Bu tip kırmızı plakalı makam araçları da valiliklere tahsis edilmiştir.


Valiliğe tahsis edilen araçların bazılarında beyaz üzerine kırmızı plaka bulunur. Söz konusu plakaların plaka zemini beyazdır fakat plaka üzerindeki yazı ve rakamlar kırmızıdır. Bu tür plakaya sahip olan araçlar çoğu zaman rektör, kaymakam ve vali yardımcıları tarafından kullanılır.

Askeri Plakalar Nelerdir?

blank


Genel olarak “0”, Milli Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Bakanlığı için tahsis edilmiş araçlarda kullanılır. Diğer askeri plakaların hiyerarşi sıralaması şu şekildedir:

 • “1” 1. ordu
 • “2” 2. ordu
 • “3” 3. ordu
 • “4” 4. ordu
 • “5” Deniz Kuvvetleri
 • “6” Hava Kuvvetleri


Askeri plakalardaki yıldızlar ise tıpkı rütbelerdeki gibi sıralanır. Tek yıldız plaka o araçta Tuğgeneral ya da Tuğamiral bulunduğuna işaret eder. 4 yıldızlı makam aracı olarak karşımıza çıkan araçlar Genel Kurmay başkanlığı için tahsis edilmiş araçlardır. Bu araçlarda Orgeneral veya Oramiral seyahat eder. 2 yıldız kırmızı plaka Tümgeneral için tahsis edilmiş makam aracında bulunur. 3 yıldızlı plaka ise Korgeneral’e ait makam aracında bulunur. Geri kalan haneler ise askeri hiyerarşi doğrultusunda çeşitli birlikleri (tümen, kolordu, tugay, alay) temsil eder.

Askeri plakaya bakıldığında o plakanın hangi birliğe ait olduğu, hangi rütbedeki bir komutana tahsis edildiği bile anlaşılabilir. Ancak bazı durumlarda, askeri araçlar tatbikata gittiklerinde plakalar kapatılabilir.

Jandarma Plakaları Nasıl Olur?

Jandarma Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlandıktan sonra araç plakalarında değişikliğe gidildi. Eskiden Jandarma Komutanlığı’na bağlı araçlarda beyaz zemin üzerine siyah rakamların işlendiği plakalar kullanılıyordu. Ancak 2017 yılında yapılan düzenlemelerle plakalar değiştirilerek turkuaz zemin üzerine beyaz rakamların işlendiği plakalar kullanılmaya başlandı.

Düzenlemeden önce jandarma komutanlığına ait olan makam araçlarının dizimi de daha farklıydı. Önceden bu plakalarda hem jandarma plaka kodu hem de il kodu yer alıyordu.  Örneğin İstanbul’da bulunan bir Jandarma araç plakası 734 ile başlarken Antalya’da bulunan bir Jandarma aracı ise 707 ile başlıyordu. Artık yalnızca iki haneli il plaka kodu yazılıyor. 

Plaka Nasıl Çıkarılır?

Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.