enflasyonemeklilikötvdöviz

Tramer Dosya Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Tramer Dosya Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?
A+
A-

Tramer Dosya Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Araç ile ilgili merak edilen konulardan biri de Tramer dosyasıdır. Kısaca TRAMER olarak da bilinen Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi, araç sigortalarının ve araçlara ilişkin verilerin toplandığı bir bilgi merkezidir. Bu merkezde araç hakkında kayıtlara geçirilmiş bütün sigorta raporları, aracın karıştığı tüm kazalar ve bu kazalar yüzünden meydana gelen bütün detaylar toplanır ve adeta araç hakkında bir bilgi deposu oluşturulur. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin kontrolünde olan bu bilgi merkezinin sunduğu veriler üzerinden bir araç hakkında kolaylıkla çeşitli sorgulamalar yapabilirsiniz. Özellikle ikinci el araba alırken ya da kendi arabanızın geçmişini daha detaylı öğrenmek istediğinizde oldukça faydalı sonuçlar elde edilebilen bu uygulama sayesinde bilgi kirliliği ve yanlış bilgilerin sunulmasıyla birilerinin mağdur olması gibi olayların önüne geçmek mümkün hale geldi.

TRAMER Dosya Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TRAMER dosyalarını sorgulamak için birden fazla yöntem bulunuyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından kurulan resmi internet sitesi üzerinden dosya sorgulaması yapabileceğiniz gibi SMS yoluyla da sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

1. İnternetten TRAMER Dosya Sorgulama

 • Online yöntemlerle internet üzerinden dosya sorgulaması yapmak isterseniz ilk olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sorgulama hizmeti sunduğu sayfaya geçmek için aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekiyor.

 

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza trafik poliçe sorgulaması yapabileceğiniz bir ekran çıkacaktır. Bu ekran üzerinden üç farklı yöntemle sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer plaka ve T.C. kimlik numarası aracılığıyla sorgulama yapacaksanız uygun yerlere sırasıyla bu iki bilgiyi girin.

 

 • Dilerseniz plaka ve vergi numarasını yazarak da aynı işlemi yapabilirsiniz.

 

 • Sigorta bilgileri ile sorgulama yapmak isterseniz bu seçeneğe tıkladıktan sonra sigorta şirketi, poliçe numarası, acente numarası ve yenileme numarası gibi verileri girmeniz gerekecektir.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra “ben robot değilim” ibaresine tıklayarak güvenlik aşamasını geçin ve “ara” butonuna basarak sorgulamanızı tamamlayın.

İnternet üzerinden TRAMER dosyası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Tramer Kasko Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

2. SMS ile TRAMER Dosya Sorgulama

TRAMER dosyalarındaki bilgileri SMS ile sorgulamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin açmış olduğu servisten faydalanabilirsiniz. Aşağıda sizlere dosyada yer alan her bir detay için nasıl sorgulama yapmanız gerektiğini detaylı olarak açıkladık. Tüm detaylar birbirinden ayrı olduğu için bilgi almak istediğiniz konular hakkında birden fazla kısa mesaj göndermeniz gerekebilir.

Tüm bu sorgulamalar bütün operatörler için sorgulama başı 9 Türk Lirası ile ücretlendirilir.

 • Eğer aracın hasar geçmişini öğrenmek istiyorsanız plaka kodunu yazıp 5664’e bir SMS göndermeniz yeterli olacaktır.
 • Eksper raporu tutulmuş bir aracın karıştığı kazalardan herhangi birine ait parça değişimlerini öğrenmek istiyorsanız PARCA yazın, bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plaka kodunu bitişik olarak yazın ve tekrar bir boşluk bırakıp hasarın gerçekleştiği tarihi girerek kısa mesajı 5664’e yollayın.
 • Bir araca ilişkin detayları öğrenmek istiyorsanız DETAY yazın, bir boşluk bırakarak birleşik şekilde arabanın plaka numarasını yazın ve 5664’e yollayın. Bu sayede araca ilişkin model, tescil tarihi, türü, sahiplik süresi, kasko durumu, trafiğe çıkma tarihi, kaskolu ve kaskosuz geçirdiği süre gibi tüm detaylar karşınıza çıkacaktır.
 • SMS ile poliçe bilgisi sorgulamak için TRAFIK ya da KASKO yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plakasını bitişik olarak yazın. Bu mesajı 5664’e yolladıktan sonra poliçe hakkındaki bilgiler telefonunuza gelecektir.
 • Şasi numarasıyla araç hasar bilgilerini sorgulamak istiyorsanız HASAR S yazıp bir boşluk bırakarak aracın şasi numarasını girin ve mesajı 5664’e gönderin. Sorgulama neticesinde arabanın toplam kaç tane kazaya karıştığına ve bu kazaların hangi tarihlerde, hangi sebepler yüzünden meydana geldiğine ilişkin bilgiler karşınıza çıkacaktır.
 • Şasi numarasıyla araç detayı sorgulamak için DETAY S yazıp bir boşluk bırakın ve aracın şasi numarasını girip mesajı 5664’e gönderin.
 • Şasi numarası ile aracın değişen parçalarını sorgulamak için PARCA S yazıp bir boşluk bırakın ve arabanın şasi numarasını yazın, daha sonra bir boşluk daha bırakarak hakkında parça değişimi sorgulaması yapmak istediğiniz kazanın tarihini yazarak mesajı 5664’e gönderin.
 • Kaza tespit tutanağı sorgulamak için KTT yazıp bir boşluk bırakın ve aracın plaka kodunu boşluksuz olarak girdikten sonra mesajı 5664’e SMS olarak gönderin.

Eksper Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarından sonra tutulan tutanaklar yetkililer tarafından değerlendirmeye alınır ve kazaya karışan her araç sürücüsünün kusur payı belirlenir, bu sayede hatalı olan kişi ortaya çıkar. Kusur payına göre sigorta şirketlerinin masrafları karşılama durumları değişkenlik göstereceği için kazadaki kusur payınızın düşük olması aracınızdaki hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması ihtimalini artıracaktır.

 • Eksper raporu ve trafik kazası kusur oranı sorgulamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından online olarak sağlanan hizmetlerden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. İlk adım olarak yazının devamında yer alan linke tıklayarak ilgili sayfayı açmanız gerekiyor.

 

 • Bu noktada isterseniz plaka ve sigortalının T.C. kimlik numarası ile, isterseniz plaka ve sigortalının vergi kimlik numarası ile, isterseniz de plaka ve sürücünün T.C. kimlik numarası ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra “ben robot değilim” seçeneğine ve ara butonuna tıklayın.
 • Sorgulamanızı tamamladıktan sonra bu sayfa üzerinden itirazınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Trafik Kazası Kusur Oranına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik kazası kusur oranına itiraz dilekçesi doldurmak için yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemin haricinde bağlı olduğunuz sigorta şirketinin online hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Her şirketin kendi web sitesinde itiraz için bir form bulunmaktadır.

 

 • Örnek vermek gerekirse Axa Sigorta’nın itiraz sayfası üzerinden trafik kazasındaki kusur oranına itiraz etmek istiyorsanız en baştaki başvuru içeriği bölümüne tıklayarak “trafik kazası kusur oranına itiraz” seçeneğini işaretleyin.
 • Daha sonra SBM kaza ihbar numarası, aracın plaka numarası, sigortalı kişinin kimlik numarası, sigorta şirketinde açılmış olan hasar dosyasına ilişkin numarayı uygun yerlere sırasıyla girin.
 • Kaza resmi bölümüne geldiğinizde kazaya ait farklı açılardan çekilmiş birden çok fotoğrafı sisteme yükleyin. Ne kadar farklı konumdan fotoğraf çekildiyse, kazaya ilişkin en doğru kararın alınması da o derece kolay olacaktır. Bu yüzden kazaya ait tüm fotoğrafları sisteme yüklemelisiniz.
 • Daha sonra güvenlik kodunu da girip “gönder” butonuna tıklayarak itiraz işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemler birçok sigorta şirketi için aynı şekilde gerçekleşir, dilerseniz şirketin bir şubesine giderek oradaki görevlilerin yardımıyla elle de itiraz dilekçesi doldurabilirsiniz. Eğer sigorta şirketiniz daha farklı bir politika benimsiyorsa en doğru adımı öğrenmek için müşteri temsilcisiyle iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Bir kazada kusursuz olsanız bile kaza tespit tutanağını doldururken hata yapmamanız gerekiyor. Kazaya karışan diğer sürücünün vereceği yanlış bir bilgi ya da sizin tutanağı doldururken yapacağınız bir hata yüzünden kusur payınız normalden daha fazla olabilir. Bu da kazanın size daha büyük masraflar çıkarmasına sebep olabilir ve itiraz işlemleriyle vakit kaybedebilirsiniz. Bu yüzden aşağıda sizlerle paylaştığımız kaza tespit tutanağı örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

 

Tramer Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Tramer Kayıtlarını Kimler Oluşturur?

Sigorta şirketleri.

Araç Eksper Raporu Kaç Günde Çıkar?

Ortalama 3 gün içinde çıkar.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.