Trafik

Çalıntı Araç ve Motosiklet Nereden Sorgulanır? 2024 Kayıp Çalıntı Araç Sorgulama

Çalıntı Araç ve Motosiklet Nereden Sorgulanır? Kayıp Çalıntı Araç Sorgulama, Çalıntı Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? Çalıntı Araç Sorgulama, Çalıntı Araç Nereye Bildirilir? Çalıntı Araba Nasıl Bulunur ve daha fazlası yazımızda...

Çalıntı Araç ve Motosiklet Nereden Sorgulanır? Kayıp Çalıntı Araç Sorgulama; Son günlerde duyulan araç dolandırıcılığı olaylarından sonra araç sorgulama işlemleri artmıştır. Çalıntı Araç Sorgulama nasıl yapılır? Çalıntı Motor Sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet üzerinden sorgulama nasıldır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Araç sahibi olmak isteyen hemen hemen herkes kullanacağı aracın ilk sahibi olmak ister. Fakat piyasadaki ekonomik durumlardan kaynaklanan kur farkı dalgalanmaları sıfır araç fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Mevcut piyasa, bütçesi sınırlı olan veya aynı bütçeyi sıfır araç almak yerine aynı aracın bir üst segmentine ayırmak isteyen herkesi zaman zaman ikinci el piyasasına yöneltmektedir.

İkinci el araç piyasasına olan bu rağbet kötü niyetli kişilerin bu durumdan faydalanarak belirli hilelere başvurmasını da beraberinde getirmektedir. Bu kötü niyetli insanların başvurduğu hileler gerekli önlemler alındığı takdirde oldukça kolay bir şekilde fark edilip önlenebilir. Art niyetli kişilerin tuzağına düşmemek için öncelikle kullandığı yöntemleri çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bu yöntemlerin başında bu kişilerin çalıntı araç ve motosikletlerin gerçek sahipleri tarafından satılıyormuş izlenimi vererek alıcıları dolandırması gelmektedir. Peki ikinci el araç satın alırken dolandırılma riskine karşı önleminizi nasıl almalısınız?

Ehliyet Borç Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Çalıntı Araç Sorgulama

İkinci el araç satın alırken çalıntı araç riskine karşı oldukça dikkatli davranmalısınız. Çünkü araç teslimatında size verilen belgelerin alacağınız araca ait olmama durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Belgeler dolandırıcılar tarafından değiştirilmiş veya yerine tamamen sahtesi düzenlenmiş olarak size sunulabilir. Bu belgeler oldukça profesyonel hazırlandığı için de gerçeğinden ayırt etmekte zorlanabilirsiniz.

Bu tarz olaylarının artması ile birlikte devlet, alıcıların haklarını dolandırıcılıklara karşı korumak adına bazı önlem metotlarını uygulamaya sokmuştur. Devletin sunmuş olduğu bu hizmet ile çalıntı plaka sorgulama işlemi yaparak araca ait tüm bilgelere ulaşmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Plaka sorgulama işlemleri bazı akıllı cihaz uygulamaları, sms ve e-Devlet üzerinden çok kısa sürede kolaylıkla yapılabilmektedir.

çalıntı araç ve motosiklet nereden sorgulanır?
çalıntı araç ve motosiklet nereden sorgulanır?

1. Akıllı cihaz uygulamaları ile sorgulama

IOS ve Android cihazlar için App Store ve Play Store’da kolaylıkla ulaşabileceğiniz uygulamalar mevcuttur. Genellikle ücretsiz olan bu uygulamalar ile akıllı cihazlarınızdan tek tıkla araç hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

2. SMS ile sorgulama

Aracınızın tramer bilgisini sms ile öğrenebilme olanağınız da bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için kullandığınız operatör farketmeksizin sorgulatmak istediğiniz araç plakasını aralarında boşluk bırakmadan yazarak 5664’e kısa mesaj atmanız yeterlidir. Araç ile ilgili bilgiler dakikalar içerisinde sms ile size iletilecektir. Bu hizmet bedeli 7 tl’dir. Bu yöntem sayesinde aracın son sahibinin kim olduğunu öğrenebilir ve aracın çalıntı olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Aynı sms içerisinde ekstra olarak aracın hangi tarihte kazaya karıştığı, aracın değişen parçaları ve araçta oluşan toplam hasarı da öğrenebilirsiniz. Fakat yalnızca 2003 yılı ve sonrası bilgilerine ulaşabilirsiniz.

3. e-Devlet üzerinden sorgulama

Sürekli olarak geliştirilip güncellenen e-Devlet sistemi herhangi bir araca ait bilgileri plaka sorgulama yöntemiyle size sunmaktadır. e-Devlet’in tamamen ücretsiz ve devlet güvencesinde olması sorgulama işlemlerinde en çok tercih edilen yöntem olmasını sağlamıştır. e-Devlet’e girmek için ihtiyacınız olan tek şey e-Devlet şifresidir. Bu şifre PTT şubelerinden kolaylıkla temin edilebilir. e-Devlet üzerinden araç sorgulamak için şu adımları izlemelisiniz:

e devlet giriş

  • e-Devlet adresine giderek karşınıza çıkacak ekranda üst satıra T.C kimlik numaranızı, alt satıra ise PTT üzerinden temin ettiğiniz e-Devlet şifrenizi yazarak ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

e-Devlet resmi sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

  • Emniyet genel müdürlüğü araç sorgulama sayfasında araç bilgileri bölümünde bulunan ”plaka numarası” alanına sorgulamak istediğiniz plakayı aralarında boşluk bırakmadan giriniz ve ”sorgula” butonuna tıklayınız.

plaka giriş

  • Karşınıza çıkan ekranda araçla ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
  • Aynı ekranda bulunan ”çalıntı mı?” sekmesinden aracın çalıntı olup olmadığına dair bilgiye erişebilirsiniz.

araç sorgulama

Çalıntı Motor Sorgulama

Motosikletlerin trafikte daha az yer kaplaması ve yoğun trafikte daha seri hareket edebilmesi nedeniyle motosikletlere olan rağbet giderek artmaktadır. Diğer araçlara nazaran daha hafif ve taşınmasının kolay olmasından ötürü motosiklet hırsızlık olayları oldukça fazladır.

Bu nedenle ikinci el piyasasında çalıntı motosikletlere rastlamak mümkündür. Aynı şekilde ikinci el motosiklet alırken de diğer araçlarda uygulanan sorgulama yöntemleriyle alacağınız motosikletin çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Kaybolan Araç Ruhsatı İçin Ne Yapmalısınız?

Herhangi bir notere giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Araç Hasar Geçmişini Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

Plakayı yazarak 5664 e mesaj atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. E devlette araç sorgulama diye bir yer yok. Ne emniyette var nede başka bir yerde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu