enflasyonemeklilikötvdöviz

Şehirler Arası Otobüs Firmaları Nereye Şikayet Edilir?

Şehirler Arası Otobüs Firmaları Nereye Şikayet Edilir?

Şehirler Arası Otobüs Firmaları Nereye Şikayet Edilir? Ülkemizde en çok tercih edilen ulaşım yollarından biri kara yollarıdır. Bu nedenle sağlıklı ve konforlu bir yolculuk için otobüs firmaları önem arz etmektedir. Otobüs Firmaları Şikayet Hattı Bilgileri? Alo 176 Turizm İhbar ve Şikayet Hattı nedir gibi pek çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Şehirler arası yolculukları gerçekleştirmek için kurulmuş birçok özel otobüs firması mevcut. Sağlıklı ve güvenli bir yolculuk sağlayabilmek için Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) tarafından yolcu hakları ve kara yolu ile yolcu taşımacılığı kuralları belirlenmiş haldedir. Buna göre, yolcu biletleri ve tarifeler, yolcu eşyaları ve bagaj, çevreye saygı ve insan sağlığını koruma gibi konular garanti altındadır.

Fakat her zaman güvenli ve rahat bir yolculuk yapmak ne yazık ki mümkün olmuyor. Yolculuklarımız sırasında karşılaştığımız sorunlara çözüm getirmek amacıyla, şehirler arası otobüs firmaları için oluşturulacak şikayetler Ulaştırma Bakanlığı Şikayet Hattı, Alo 176 Turizm İhbar ve Şikayet Hattı gibi devlete ait kurumların yanı sıra özel firmalar tarafından kurulmuş şikayet hatları mevcuttur. Şikayetlerinizi dile getireceğiniz bir başka platform da şikayet sitesi olarak işlev gören bağımsız portallardır.

Otobüs Firmasını Nereye Şikayet Edebiliriz?

Devlete bağlı kurumların ve bakanlıkların turizm ihbar hattı, turizm şikayet hattı gibi iletişim kanallarının yanı sıra, yolculuk sırasında yaşayacağınız host veya hostes, şoför, araç, diğer yolcular, otobüs hareket saati, otobüs varış saati, otobüsün fiziki imkanları, mola ve diğer birçok konudaki şikayetlerinizi dile getirebileceğiniz otobüs firması şikayet hatları, firmaların kendi bünyelerinde oluşturdukları formlar ve 7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezleri ile yolcuların talep ve şikayetleri karşılanmaya çalışılır.

Kış Lastiği Takmama Cezası Nedir?

Alo 176 Turizm İhbar ve Şikayet Hattı

Otobüs firmaları nereye şikayet edilir sorusunun cevabı için başvurulabilecek ilk adres Alo 176 Turizm İhbar ve Şikayet Hattı olarak karşınıza çıkar. Buradan yapacağınız şikayetler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 7/24 kayıt altına alınıyor. 176 numaralı hattı arayarak şikayette bulunabileceğiniz gibi internet sitesini kullanmanız da mümkün:

Karşınıza çıkacak ekranın sağ üst tarafında göreceğiniz “başvuru oluştur” butonunu kullanarak ekrana gelen formu doldurmanız yeterli. Daha sona yine aynı ekrandan “başvuru takibi” bölümünden başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Yolcu otobüsleri ihbar ve şikayetleri için TIKLAYINIZ!

Otobüs Firmaları Şikayet Hattı Bilgileri ve Online Başvuru Kanalları

“Şehirler arası otobüs firmaları nereye şikayet edilir?” sorusuna karşılık gelecek başka bir adres de özel otobüs firmaları tarafından kurulmuş olan otobüs firmaları şikayet hattı olarak bilinen adreslerdir. Bazı otobüs firması şikayet hatları şunlardır:

Kamil Koç

Kamil Koç şikayet hattı: 444 0 562 numaralı Kamil Koç çağrı merkezi telefonunu kullanarak şikayetinizi direkt olarak müşteri temsilcisine aktarabilirsiniz.

Online başvuruyla Kamil Koç yolcu otobüsü şikayeti için TIKLAYINIZ!

Kamil Koç firmasına ait yolcu otobüsleri şikayetlerinizi karşınıza gelecek iletişim formunu doldurarak şikayetinizi iletebilirsiniz.

Metro Turizm

Metro şikayet hattı: 0850 222 34 55 numaralı telefonu arayarak şikayetinizi müşteri temsilcisine iletebilirsiniz.

Online başvuruyla Metro Turizm yolcu otobüsü şikayeti için TIKLAYINIZ! 

Karşınıza gelecek iletişim formunu doldurarak talep ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. 

İstanbul Seyahat

İstanbul Seyahat şikayet hattı: 0850 222 59 59 numaralı çağrı merkezi ve 0212 658 29 43 numaralı halkla ilişkiler hatları şikayetlerinizi iletmek üzere firmaya ulaşabileceğiniz telefon numaralarıdır.

info@istanbulseyahat.com.tr e-mail adresine mail atarak da şikayetlerinizi belirtebilirsiniz.

Nilüfer Turizm

Nilüfer Turizm şikayet hattı: 0850 222 00 99 numaralı çağrı merkezini arayarak şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Online başvuruyla Nilüfer Turizm yolcu otobüsü şikayeti için TIKLAYINIZ! 

Karşınıza gelecek başvuru formunu doldurup şikayetlerinizi firmaya iletebilirsiniz. 

Efe Tur

Efe Tur şikayet hattı: 0850 600 00 10 numaralı hat ise Efe Tur çağrı merkezine aittir. Bu numarayı kullanarak yolcu otobüsleri şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Online başvuruyla Efe Tur yolcu otobüsü şikayeti için TIKLAYINIZ! 

Efe Tur’a ait şikayet ve önerilerinizi açılan sayfada karşınıza çıkan forma yazabilirsiniz.

Şikayet Sitesi Aracılığıyla Otobüs Firmalarını Nasıl İhbar Edilir?

“Otobüs firmasını nereye şikayet edebilirim?” sorusunun cevabı için şikayetlerinizi dile getirebileceğiniz genel bir online şikayet sitesi de mevcuttur. Şikayetvar.com adresi yalnızca otobüs şirketleri şikayetleri için değil; tüm kurum, kuruluş ve özel firmalar için kullanabileceğiniz, her türlü şikayet ve talebinizin firmalara kısa sürede iletildiği bir internet sitesidir.

Bu platformdan yapacağınız şikayetler son derece hızlı bir şekilde cevaplanır ve şirketler müşteri memnuniyetini sağlanmak üzere derhal işe koyulur. Bu bakımdan Şikayetvar.com platformu, tüm şikayetleriniz için kullanabileceğiniz son derece faydalı bir oluşumdur. Müşteriler tarafından gelen yorumlara göre oluşan şirket puanları da size müşteri memnuniyeti bakımından fikir verici bir niteliğe sahiptir. 

 • Platformda şikayet oluşturmak için öncelikle üyelik oluşturmanız gerekir.
 • Üye girişinin ardından şikayette bulunacağınız firmanın aşağıdaki linkine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Şikayet Yaz” butonuna tıklayarak şikayetinizi oluşturun. 
 • Oluşturduğunuz talepleri takip etmek için hesabınızda “Şikayetlerim” butonunu kullanarak takip edebilirsiniz. 

alo 176 turizm i̇hbar ve şikayet hattı

Kamil Koç şikayetleri için TIKLAYINIZ!

Metro Turizm şikayetleri için TIKLAYINIZ!

İstanbul Seyahat şikayetleri için TIKLAYINIZ!

Nilüfer Turizm şikayetleri için TIKLAYINIZ!

Efe Tur şikayetleri için TIKLAYINIZ!

Alo Trafik ve Whatsapp İhbar Hattı

CİMER’e Şikayet Nasıl İletilir?

SGK Sigortasız İşçi Çalıştırma Şikayeti

Apartman Şikayetleri Nereye Yapılır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Hattı Nedir?

ALO 176

Metro Turizm Şikayet Hattı Nedir?

0850 222 34 55 dir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. S. D. dedi ki:

  3 Temmuz da 2 kişilik rezerve ettirdiğim 200 tllik biletin rezerve süresi 9 unda bitmesine rağmen bi kaç gün önceden almak istediğim de 240 TL olarak satılmak istendi.Şaşırarak sebebini sorduğumda ise zam geldiği söylendi.Ne yani bileti rezerve edince fiyatını etmiyor muyuz?Üstelik bileti rezerve ettiğim gün alsaydım eğer ilk fiyata alabileceğim söylendi.Öyleyse neden rezerve açıyorsunuz!?Bu nasıl bir sistem bu nasıl bir işçilik.???!!!

 2. Rashad Azımlı dedi ki:

  Merhaba 22.01.2022 tarihinde Iğdırlı Turizim in 34 DH 2654 Pilakalı otobüsü ile Erzurumdan Iğdıra sefere çıkdık. T.C nin Kars şehrinin girişinde otobüsümüz arıza yapdı saat gece 3 gibi. Sabah 8 buçukda İstanbuldan gelen Iğdırlı Turuzimin otobüsüne bindirerek Iğdıra kadar ayakda oturmadan götürdüler. O kadar şikayetimize rağmen biznen kaba davraniyolar ve kime şikayet ederseniz edin diyolar. 200+ km yolu ayaküsde getirdiler. Lütfen bana yarfımcı olun

 3. Lütfi kirdemir dedi ki:

  Ali Osman Ulusoy otobüsüne 10/3/20022 de akşam 8-30 otobüsüne Giresun’a gitmek için bindik ve bu firmanın otobüsü uğramadım yer kalmadı hatta yo kenarina bile yolcu indirdi.biz yanlışlıkla şehirler arası dolmusami bindik

 4. Yasin dedi ki:

  17/05.2022 izmir kuşadasından saat 4 te bindik ankaraya seyahat ediyoruz Tokat seyahat firmasi çok kötüydü içecek dagitmadilar muavin çok sorumsuz soru soruyoruz cevap vermiyor su istiyoruz getirmiyor sürekli mola veriyorlar

 5. Seçkin Çil dedi ki:

  AKSEL Akşehir firması cüzi fiat teklifi vererek harici kargo yükü alıp, teslim sırasında fahiş fiat isteyerek kargo yüküne elkoymak şartıyla mağduriyet yaratmaktadır.

 6. A,B,K dedi ki:

  Merhaba Ordu Ünye’den Ispartaya 06.09.2022 00,05 saatinde olan Lüks Karadeniz adlı firmandan bilet aldık otobüs tam olarak birbuçuk saat sora geldi Otobüs numarasını aradığımda ise karşımda ha hı diye konuşan konuşmadan aciz insanla karşılaştım özürleri kabahatlerinden beterdi

 7. Derviş dedi ki:

  73 DK 446plakali Cizre Nuh itimat adli firmayla yolculuk yaptım şoför durmadan seyir halindeyken sigara içiyor muavin küfürlü konuşuyor kurtce kimse anlamıyor sanıyor heralde akıl yoksunu yolculara laubali laubali konuşmalar böyle firma olmaz yetkililer ilgilensin hiç hoş görüntüler değil bunlar

 8. Derya dedi ki:

  Gaziantep yazar turizm firmasında telefon araması yapan kişi oldukça çirkin ve kaba bir üslupla bana ve kız arkadaşıma sesini yükselterek laubali Bir şekilde konuştu gerçekten dağdaki ayıları işe alsanız daha edebli konuşurdu

 9. Derya dedi ki:

  19 Kasım tarihinde Gaziantep Yazar firması telefon araması yapan kişi kadın müşterilere oldukça kaba ve saygısızca konuşup laubali cevaplar vererek üste çıkmaya çalışıyordu berbat bir durum yazar firması dört yıldır düzenli kullandığım bir firma ilk defa böyle bir saygısızlıkla karşılaştık. Dağdaki ayıları işe alsanız daha edebli konuşurdu 👍

 10. Kemal dedi ki:

  Bende bütün fürmalardan şikayetçiyim çocuk var diye hiç bir firma bilet kesmedi lütfen yetkililer bu işe bir çözüm bulsunlar çocuk var diyr bilet vermemek ne demek çocuklarımızı çöpemi atalım bu nasıl bi adalettir

 11. Z.n.e dedi ki:

  26/03/23 tarihinde gökbey firmasının otobüsüyle Aksaray’dan hataya yolculuğa çıktım otobüsün bütün camları çatlak ve sallanıyor yaklaşık 400 km lik yolu cam patlayacak korkusuyla gittim. Şikayetçiyim..

 12. Numan ay dedi ki:

  Ben İzmir den gebzeye şimdi yoldayım ama aydın seyahat a asla tavsiye etmem size özellikle 25 Aap 036 plakalı araca çünkü araç bakımsız yolda mağdur olduk bazı yolcuları 34 sy 554 plakalı araca gönderdiler yolda insanlara kaba davranıyorlar gece 00.00 aracına 25 Aap 036 plakalı araca bindim binmez olaydım nalet olsun bu şirkete

 13. Battal dedi ki:

  Ya bu nasıl bir iştir arkadaş ben buzluya bilet aldım sabah 06.00 Ra ve bana 05.23 de bildirim geldi ben terminale gelmişim otobüsü bekliyorum biletiniz 07.15 olarak güncellenmiştir diye mesaj geldi herkesin işi gücü var ona göre bilet alıyoruz üstüne birde 7.15 de deil 07.40 da geldi otobus ve şuanda saat .07.50.ve halen kalkış yalmadi ben bu firmadan şikayetçiyim
  Kime ve nereye şikayet edeceğiz