enflasyonemeklilikötvdöviz

CİMER, BİMER Başvuru Hattı ve Sayfası – Şikayet Geri Alma

CİMER, BİMER Başvuru Hattı ve Sayfası – Şikayet Geri Alma
A+
A-

CİMER, BİMER Başvuru Hattı ve Sayfası – Şikayet Geri Alma; Son zamanlarda CİMER kullanımı oldukça artmıştır. CİMER, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dilekçe ve başvurularını doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmeleri için çalışmalar yapar. Kamu ya da sosyal konular hakkında çeşitli öneri, talep ya da şikayetlerini dile getiren vatandaşlar yöneticilerin aksaklıkları gidermesi için yardımcı olurlar. CİMER’e başvuru yapmak oldukça kolaydır. Pek çok vatandaş internet üzerinden başvuru yaparak bu kolaylıktan faydalanabilirler. Başvuru sürecini internet üzerinden aynı rahatlıkla takip edilebilirler.

Teknolojinin hayatımızın her alanında işlediği günümüzde devlet-vatandaş ilişkileri de dijitalleşti. Artık kurumlara ibraz edilecek dilekçeler internet üzerinden yazılabildiği gibi devlet makamlarına telefon üzerinden de ulaşılabiliyor. Bu vizyonla yola çıkan BİMER kurulmuş olduğu 2006 senesinde 129 bin başvuru aldı. 2022 senesinde CİMER adı altında hizmete devam eden sisteme toplam 6 milyon 138 bin başvuru yapıldı. Talep ve şikayetlerini bu sistemleri kullanarak internet üzerinden ulaştırmayı öğrenen vatandaşlar ise başvuru süreci hakkındaki detayları merak ediyorlar.

CİMER Nedir?

CİMERTürkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından kurulan ve 9 Temmuz 2018 tarihinden beridir de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren bir sistemdir. CİMER açılımı, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi”dir. Eskiden BİMER olarak geçen sistem 2018 senesinden bu yana CİMER adı altında hizmet veriyor. Bu sistem 20 Kasım 2006’da Resmi Gazete’de yayımlanmasından beri faaliyetlerini yürütüyor.

CİMER sayesinde vatandaşlar bilgi edinme ve dilekçe haklarını kullanabilirler. Bu hakları kullanmak isteyen vatandaşlar CİMER’in resmi web sitesi ya da telefon hattı üzerinden başvuru yapıp dilerlerse daha sonradan başvurularını geri çekebilirler. Vatandaşlar CİMER portal üzerinden kamu kurumları ile ilgili bilgi talep edebilirler. Aynı zamanda kamu ya da başka kurumlarla alakalı öneri, ihbar ya da şikayet niteliği taşıyan başvuruda bulunabilirler.

Aile Hekimi Nereye Şikayet Edilir? Nasıl Değiştirilir? (Detaylı)

CİMER Ne İşe Yarar?

CİMER, vatandaşların kamu ya da sosyal konular hakkındaki talep, öneri ya da şikayetlerini inceleyip gerekli iyileştirmeleri yapar. Vatandaşlar eleştiri ve talepleri sayesinde doğrudan devlet yönetimine katkıda bulunurlar. Yönetim sürecine katkıda bulunan vatandaşlar devlet ve toplum arasındaki iletişimi kuvvetlendirirler.

CİMER’in en büyük kolaylığı, bütün süreci elektronik ortamda yürütme imkanı sağlamasıdır. Bu sayede karmaşık evrak işleriyle uğraşmaktan kurtulursunuz. Aynı zamanda internet üzerinden başvuru yapma konforu size zaman kazandırır.

Peki, CİMER hangi konulara bakar?

 • Kamu birimleri hakkındaki şikayet ve taleplerinizle ilgilenir.
 • Kamusal haberler hakkında bilgi edinmenize olanak sağlar.
 • Toplumsal herhangi bir sorun hakkında şikayet ya da önerilerinizle ilgilenir.

BİMER Nedir? BiMER ve CİMER Arasındaki Farklar Neler?

BİMER’in açılımı “Başbakanlık İletişim Merkezi”dir. CİMER’le aynı hizmet amacı güder. 2018 senesinde sadece ismi değişen kurumun politikası aynıdır.

Pek çok vatandaş şikayet ve isteklerini iletebilmek için hala BİMER şikayet forum sayfalarını aramaktadırlar. Fakat böyle bir forum artık mevcut değildir. Bu işlemler artık CİMER üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşlar CİMER sisteminde aynı adımları izleyerek ilgili başvurularını iletebilir ve BİMER şikayet hattı yerine geçen CİMER şikayet hattı hizmetinden faydalanabilirler.

İnternet Üzerinden CİMER’e Nasıl Başvuru Yapılır?

 • İnternet üzerinden CİMER başvurusu yapmak için öncelikle bölüm sonunda verilen linke tıklayın. 
 • Bu sayfada CİMER şikayet ya da başka her hangi başvuru yapabilmeniz için öncelikle giriş yapmalısınız.
 • CİMER kullanıcı girişi yapmak için ana sayfa üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik bilgilerinizi doldurup ekranın altında ”Onay kodu gönder” butonuna tıklayabilirsiniz. Ya da ekranınızın yukarısındaki ”e-Devlet ile başvuru yapmak için tıklayınız” butonunu seçerek e-Devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. e-Devlet CİMER ile giriş sağlamak isterseniz e-Devlet bilgilerinizi girdikten sonra CİMER başvuru sayfasına yönlendirilirsiniz.

 • Eğer CİMER ana sayfası üzerinden giriş yaparsanız, yazmış olduğunuz telefon numarasına tek seferlik bir SMS onay kodu gönderilecek. Bu kodu ilgili yere yazdıktan sonra ”Devam et” butonuna tıklayın.

flovb4kcswng8wh5ryjhmengn2ewiradzzfpy6so

 • SMS kodunuz onaylandıktan sonra kayıtlı adres bilgilerinizin otomatik olarak doldurulduğu sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu aşamada eğitim durumunuzu seçip e-posta adresinizi ekledikten ”İleri” butonuna tıklayabilirsiniz. Nüfusa kayıtlı adresiniz dışında başka bir adresi ekleyebilir ya da ”Konum bilgilerimi paylaş” butonuna tıklayarak cihazınızın konum bilgilerini paylaşabilirsiniz.

mta9txfb0fdpucq2x1wpaevr9mmy8g9bz5h1r2em

 • Açılan sayfada ilgili bölüme talep, şikayet ya da önerinizi yazabilirsiniz. Fakat yazacağınız şikayet veya başvuru metninin 3000 karakteri geçmediğinden emin olmalısınız.
 • Başvuru metni yazdığınız bölümün alt kısmında bulunan ”Dosya(lar)” bölümüne başvuru metninizi destekleyecek görüntüyü ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz dosya kaba ya da müstehcen görüntüler içermemelidir.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra ”İleri” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

 • Bu sayfada başvurunuzun iletilip sonuçlandırılacağı kurumu seçmelisiniz. Bu aşamada size sunulan yasal bilgilendirmeyi okumayı ihmal etmeyin.
 • Bilgilerinizi ve gözden geçirip teyit ettikten sonra ”Yasal bilgilendirmeyi okudum, kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip ”BAŞVURUYU TAMAMLA” butonuna tıklayabilirsiniz.

 • Bütün aşamaları tamamladıktan sonra başvurunuz yetkili birimlere iletilir ve e-postanıza başvurunuzun iletildiğine dair bir mesaj gönderilir. Bu mesajın içeriğinde sistemin sizin için otomatik belirlediği takip numarası da yer alır.

CİMER başvuru ekranına erişmek için TIKLAYINIZ!

CİMER Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

CİMER başvuru takip süreci oldukça şeffaftır. Başvurunuzu yaptığınız andan itibaren dilekçenizin aşamaları kolayca takip edilebilirsiniz. Bu şekilde evraklarla ve yorucu bekleme süreleriyle uğraşmazsınız.

Başvurunuzun durumunu öğrenmek için iki farklı şekilde CİMER sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden CİMER Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 • E-devlet sisteminden CİMER sorgulaması yapmak için öncelikle bölüm sonunda verilen linke tıklayın.
 • E-devlet kimliğinizi doğruladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada yapmış olduğunuz başvuru ya da başvuruları tarihiyle görürsünüz. 
 • Başvurunuzun yanında bulunan ”Detay” butonuna tıklayarak dilekçenizin hangi aşamada olduğunun bilgisini öğrenirsiniz.

E-devlet üzerinden CİMER başvuru sorgulama yapmak üzere ilgili siteye erişmek için TIKLAYINIZ.

CİMER Giriş Ekranı Üzerinden Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 • CİMER sistemine bağlanarak başvuru sorgulamak için bölüm sonunda verilen linke tıklayın.

iuuv0sysrbp3ntpc28yn9epndwsdqgcnsf4pjkhv

 • Ana sayfa ekranının sağ yukarısında bulunan ”BAŞVURU SORGULA” butonuna girin.
 • Kimlik bilgilerinizi yazdıktan sonra ”Onay kodu gönder” yazılı yeşil butona tıklayın. Telefonunuza tek seferlik kullanabileceğiniz onay kodu gelecektir.

 • Karşınıza çıkan sayfada başvurunuzun kopyasını ve başvurunuzla ilgili detayları görebilirsiniz.

CİMER giriş ekranı üzerinden başvuru sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ.

CİMER’e Telefonla Nasıl Bağlanılır?

CİMERe sadece web sitesi yoluyla değil, faks, mektup ya da telefonla arama yollarıyla de ulaşabilirsiniz. Bu yolları daha çok web sitesini kullanmayanlar tercih eder. Telefon kullanarak talep ya da görüşlerinizi iletmek oldukça basittir. Telefonunuzdan CİMER şikayet hattı telefonu olarak da hizmet veren 150’yi arayarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne bağlanabilirsiniz. Başvurunuzu yetkili kişiye sesli olarak iletirsiniz ve telefon kaydınız ilgili birimlere yollanarak incelenir.

CİMER Başvurusu Sonunda Ne Olur?

CİMER’e başvurusunu ileten pek çok kişinin aklında ”CİMER şikayet sonucunda ne oluyor?”’ ya da ”CİMER başvuru sonucu ne zaman gelir?” gibi sorular oluşur. Başvurunuz, ilgili kurumlara iletildikten sonra incelemeye alınır ve şikayet ya da talebinizin sonucu size e-posta yoluyla bildirilir. CİMER başvuru sonucu açıklanma süresi tam olarak belli değildir ve yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir.

CİMER Başvurumu Nasıl Geri Çekebilirim?

Birçok vatandaş, özellikle yapmış oldukları şikayetleri geri çekmek için yollar arıyor. Peki, CİMER şikayetinin iptali mümkün mü? Eğer mümkünse, CİMER şikayeti nasıl geri alınır?

Yapmış olduğunuz CİMER şikayet, talep ya da önerinizi geri çekmek için uygulayabileceğiniz iki farklı yol var:

 • CİMER iletişim numarası olan 150’yi arayarak telesekreter yardımıyla başvurunuzu geri çekebilirsiniz.
 • İkinci bir CİMER başvurusu yaparak daha önceden yapmış olduğunuz şikayetinizi ya da talebinizi geri çekmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

İsimsiz CİMER Başvurusu Yapılabilir mi?

Kimlik bilgilerini vererek CİMER’e şikayet başvurusu yapmaktan çekinen pek çok kişi ”CİMER’e isimsiz şikayet yapılabilir mi?” sorusunu merak ediyor. Kimlik bilgilerinizi gizleyerek şikayet dilekçesi iletmeniz mümkün olmasa da CİMER gizlilik politikası oldukça nettir. CİMER’e yapmış olduğunuz ihbar ya da şikayetler, ilgili şahıslar haricinde bir ortamda paylaşılmaz. Bu yönüyle CİMER güvenilir bir kuruluştur.

CİMER Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

CİMER’e yazacağınız başvuru dilekçelerinizde öncelikle temiz bir Türkçe kullanmalısınız. Gereksiz detaylardan kaçınarak, açık ve net bir şekilde talep ya da şikayet ettiğiniz konu üzerinde durmalısınız. Başvuru dilekçeniz ne kadar anlaşılır olursa o kadar hızlı dönüt alırsınız.

CİMER şikayet dilekçesi örneği şu şekilde olmalıdır:

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Makamına

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi- Beştepe, ANKARA.

Başvuran ad-soyad, adres ve iletişim bilgileri.

Şikayet konusu.

Şikayetinizle ilgili açıklamalar.(Maddeler halinde yazabilirsiniz)

Sonuç ve talep(…şikayetim ile ilgili gereğinin yapılmasını arz ederim.)

Bankalar Nereye Şikayet Edilir?

CİMER İletişim Numarası Nedir?

ALO 150 üzerinden ulaşabilirsiniz.

CİMER Şikayet Metni Kaç Karakterden Oluşur?

3000 karakteri geçmemektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. erol bayraktar dedi ki:

  ben erol bayraktar hani taş ören kalkiyordu bugun yine devlet kurumumuz yine bizim icin tasören ihalesi yapildi biz aldandik kadro vadiyle al

 2. Burak dedi ki:

  Engelli olduğum için Bursa Valiliği ve Türkiye cumhur başkanlığı randevu vermiyor Adalet nerede ya raif

 3. ÖZLEM Erdoğmuş dedi ki:

  Ben özlem Erdoğmuş taserondan geçici işçi olarak kadroya girdim.bu kadronun surekli olarak gecmemizi ve maasimizin yukselmesini istiyorum dulum ve cocuk okutiyorum evim kira suan aldigim maasla gecinemiyorum.cok zor durumlar geciriyorum.syn.baskanimizin bu konuda bana yardim elini uzatmasini istiyorum.lutfen bu konuyu iletirmisiniz

 4. Özden Mumcuoğlu dedi ki:

  Ben Özden Mumcuoğlu,Kütahyada 4 yıldır sürmekte olan bir mahkememiz var.Bir buçuk yıldır bilir kişinin malların tespitinde verdiği yalanmı diyeyim yanlışmı diyeyim verdiği beyanattan sonuca ulaşılamıyor. İlk 6 aydan sonra ikinci bilir kişi tutuldu fakat onlarda farklı beyanat verdi, oysaki karşı tarafın verdikleri bilgilerden 400 bin liraya yakın paraya sahip olduklarını ispatlayan tutanaklar var fakat bu yeni bilir kişiler onu yok sayarak bin, iki bin gibi bir meblağ çıkarıyorlar. Karşı tarafın hiç bir yardımı olmadan 17 yıldır iki yetimime sahip çıkıyorum Biiznillah,ikiside Elhamdülillah üniversite talebesi oldular,evlatlarıma sahip çıkmam benim boynumun borcu olduğu gibi,devlerimizin borcu mutlaka ,devletimiz Cumhurbaşkanımız çok yaşasın zira devletin verdiği burslarla evlatlerımı okutuyorum çok şükür.Maduriyetimin giderilmesini bu bilir kişilerin denetlenmesini canı gönülden istiyorum . Geregidin yapılmasını arz ediyor sizleri Allaha emanet ediyorum.Kızım Fatma Melike Mumcuoğlu , oğlum Salih Ahmet Mumcuoğlu

 5. Ahmet yakaci dedi ki:

  İyi gunler cumhur başkanim diyarbakirdan iki kiz cocuklarim var aneleriyle b9şandik ve kizlar bendeydi uc aydir yargitay kizlarin fuuş yapan annede kalabilirlerkarari vermiş şimdi iseanelerinde ama aneleri ise kizlara viski icirmiş dahi fotuğrafi var v e daha ne fotuğraflar ve itiraf ettiği halde yaptiklarini ise randevu evinde ve diyarbakir eskorta fuuş yapiyor tumemniyet birumleri biliyor ve mahkeme ve emniyet birimlerine dilekcedede bildirmişim şikayetciyim ya kizlarimi yine bana verilmesi yada cocuk esirgeme kurumuna birakilmasini istiyorum once aile politikalar bakanliginada şikayet ettim ve eve gidip baktiklarinda kizlar okula gitmemiş ve randevu evinde kizli erkekli evde kaldiklari tesbit etikleri halde halen de o evde kaliyorlar gereğinin yapilmasini rica ediyorum

 6. Emine Kavalcı dedi ki:

  Samsun Doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi iki doktor görev yapıyor acilde 1000 tane hasta bakıyor perişanlık diz boyu saatlerce hasta çocuklar burada bekliyor 1 sene önce yine yazmıştım .1 tane devlet hastanesi var koca Samsun’da buna lütfen bir çözüm bulunsun .Araştırma hastanesi 18 yaş altı muayene yapmıyor.Universite hastanesi çok uzak . Atakum ilçesinde araştırma hastanesi ek binası yapıldı tertemiz çok güzel ama acili ve çocuk bölümü yok.Bilgilerinize

 7. Nazan Altaylı dedi ki:

  28 ocak pazartesi 08.00 ordu giresun havaalanına uçuşumuzun olduğu havaalanına gidip chekin işlemlerimizi yaptrmk için sırada bekleyip 07.15 te chein yaptrmk istediğimi çalışan memurun 2 saat önce işlemler bitti malesef deyip ukalaca davranmasını yüzlerce kişinin maduriyeti!! Biletimizi akşam uçagına kaydırabileceklerini söyleyip aradaki fiyat farkının 900 tl olması şiddetle kınıyorum pegasusu

 8. Rıdvan özel dedi ki:

  Slm sayın cumhur başkanım beni ridvan özel mardin savur içören köyde beni irak gitti geliyordu irak ta geldiğim zaman 67 karton sigara giderdim kacak olduğun bilmiyordu ondan sonra köy kurucusu oldum ondan sonra uzmanlık gittim ben guvenli soruşturma olumsu geldi devlet büyüklerim arz ederim

 9. erkan dedi ki:

  Lise mezunu ve kadrolu hizmetli olarak (4A) çalışıyordum. 2018 ağustosta 2yillik sağlık kurumları işletmeciliğini bitirip ön lisans mezunu oldum.Maaşim da kadromda ve nöbet ucretlerimde değişiklik olurmu.Tesekkurler.

 10. Vakkas dedi ki:

  Sayın cumhur başkanım ben asgari ücretle fabrika da çalışan biriyim geçen vodofon hattını turksel e geçtim cayma bedeli yok dediler sonra bana 100 tm cayma bedeli çıkardılar dar gelirki vatandaşın ödeyecek gücüm yok yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. ramazan dedi ki:

  benim ailem 3 kişi e devlet üzerinden maske istedim fakat 15 günü geçti halen gelen giden yok e ptt avm den istedim yine yok türk düşmanı ülkelere uçak dolusu yardım gönderiliyor o türk düşmanı ülkeler biz türk milletinden daha mı öneml
  i onlara öncelik veriliyor yoksa virüs bittikten sonra mı maske gelecek bize salgın başladığından bu güne kadar tek bir maske bulamadık bir markete gittiğinde masken yoksa seni marketten kovuyorlar insan muamelesi görmüyoruz