E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER Şikayet Hattı

Hayatımızın her alanında hissettiğimiz teknolojinin varlığı devlet ve vatandaş ilişkilerini de geliştirmiş, yeni uygulamaların yürürlüğe konmasına neden olmuştur. Başbakanlık İletişim Merkezi olarak bildiğimiz 2004 yılında BİMER ile başlayan uygulamalar, 2006 yılında e-devlet kapısı ile devam etmiş ve son olarak da yine 2006 yılında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak tanıdığımız CİMER uygulaması kullanıma açılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Nedir?

Açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olan CİMER’e başvuru yapmak için CİMER nedir? Ne işe yarar? CİMER’e nasıl başvuru yapılır? Konularında bilgi sahibi olmakta fayda var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), vatandaşların sorunlarını, dileklerini, taleplerini ve şikayetlerini en hızlı şekilde alıp cevaplamak üzerine kurulu olan bir birimin adı ve internet sitesinin uzantısıdır. Site ve uygulama önceden vatandaşların dilekçelerle başvuru yaptığı Cumhurbaşkanlığı makamına daha hızlı ulaşmasını hedeflemiş, talepleri en ivedi şekilde alıp konuyla alakalı ve yetkili olan makamlara iletip konuyu çözüme kavuşturmayı planlamıştır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, kuruluşta üç ana ilkeyi kendisine hedef almıştır. Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER’in yetişemediği veya çözüme kavuşturamadığı konularda devreye girip şikayeti veya sıkıntıyı çözerek, vatandaşın talebini karşılamak bu ana hedeflerinden ilkidir. Cumhurbaşkanlığı ile vatandaş arasındaki iletişimi sağlayıp bağı kuvvetlendirmek Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin bir diğer ana hedefidir. Dilekçeler ile başvuru süreçlerindeki uzayan zaman dilimlerini ortadan kaldırarak, vatandaşa şikayetleri ve talepleri doğrultusunda ivedi hizmet vermek CİMER biriminin son ana hedefidir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin Görevi Nedir?

Vatandaşların şikayetlerini dile getirdiği Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı olarak da çalışan CİMER, sadece şikayetleri değil aynı zamanda kamu kuruluşlarından beklentileri veya Cumhurbaşkanlığı makamından talepleri de alıyor olmasıyla Cumhurbaşkanlığı ile vatandaş arasında köprü olma görevini üstlenmiştir. CİMER’e yapılan şikayetler, dilekler veya talepler Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nde toplanarak, şikayetle ilgili olan bakanlığa veya kamu kuruluşuna iletilir. Bakanlık ya da konuyla ilgili olan kamu kuruluşu konuyla ilgili çalışmasını yapıp sorunu çözmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne geri dönüş yaparak bilgi verir. Böylece Cumhurbaşkanlığı, vatandaşların sorunlarının takipçisi olarak çözümünde aracı görevi üstlenmiş olur.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin görevini bir örnek ile açıklamak gerekirse, Ahmet adında bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının çevre kirliliği ile ilgili herhangi bir şikayeti olduğunu ve şikayetini CİMER şikayet hattı üzerinden Cumhurbaşkanlığı’na ilettiğini varsayalım. Şikayeti alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, konuyu ilgili olan bakanlığa yani Çevre Bakanlığı’na iletecektir. Çevre Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmasını yürütüp sonuca vardığında konuyla ilgili hem vatandaşa hem de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne geri dönüş yaparak bilgi verecektir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne Nasıl Başvuru Yapılır?

Herhangi bir kamu kuruluşunun işleyişi ilgili bir şikayetiniz veya kamu kuruluşlarından bir beklentiniz varsa CİMER ile iletişime geçmeniz çözüme yönelik atacağınız ilk adım olacaktır. Şu an için CİMER ile iletişim iki yol ile sağlanıyor. Her iki yöntem aracılığıyla da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikayetlerinizi, dileklerinizi veya taleplerinizi iletebilirsiniz. CİMER iletişim yollarından biri e-devlet kapısı, diğeri ise Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesidir.

E-devlet ile CİMER’e Başvuru

Şikayetinizi, talebinizi veya dileğinizi e-devlet kapısı üzerinden CİMER’e iletmek için;

1adım

 • Öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

2adım

 • Girmiş olduğunuz internet sitesinde karşınıza çıkacak olan giriş ekranında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu belirten T.C Kimlik numaranız ve daha önceden PTT’den edinmiş olduğunuz e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

3.adım

 • E-devlet kapısına girdikten sonra, arama butonuna “Cumhurbaşkanına yazın” yazarak aratırsanız CİMER başvuru paneli karşınıza çıkacaktır. E-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilmeniz için e-devlet sistemine kayıtlı ve onaylı bir e-posta adresiniz olmanız gerektiğini unutmamanızda fayda vardır.

E-devlet üzerinden CİMER’e başvuru yapmak için TIKLAYINIZ!

Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesi ile CİMER’e Başvuru

1.adım

 • Öncelikle aşağıda sizinle paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

2.adım

 • Siteye giriş yaptıktan sonra üst kısımdaki panellerden biri olan “bilgi edinme” başlıklı paneli bularak altında bulunan “Cumhurbaşkanlığına yazın” kısmına tıklayınız.

3adım

 • Cumhurbaşkanlığına yazın kısmına tıkladıktan sonra karşınıza bir ekran çıkacaktır. Bu ekran size adınızı, soyadınızı, T.C kimlik numaranızı ve e-posta adresinizi soracaktır. İlgili alanları doğru bir şekilde doldurduktan sonra, sistem e-postanıza bir link gönderecektir.

4.adım

 • E-postanıza gelen linki tıklayarak e-postanızı onayladıktan sonra karşınıza CİMER başvuru paneli çıkacaktır. Dilek, şikayet ve isteklerinizi yazmak için Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesini kullanacaksanız, sisteme vereceğiniz e-posta adresinizin güncel ve şifresini hatırlıyor olmanızda fayda vardır.

Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi üzerinden CİMER’e başvuru yapmak için TIKLAYINIZ!

Her iki yöntemin sonucunda da sistem sizi Cumhurbaşkanlığı başvuru paneline yönlendirecek ve talebinizi yazmanızı sağlayacaktır. Taleplerinizi nasıl yazacağınız konusunda ise internet üzerinden Cumhurbaşkanlığı mektup örnekleri adı altında birçok örnek dilekçe görebilir ve inceleyebilirsiniz. Şikayet, talep veya dileklerinizi standart dilekçe tarzında veya samimi bir mektup havasında yazmanız sizin tercihinizdir. Ama önerilerinizi veya şikayetlerinizi dile getirirken açık ve anlaşılır bir dil kullanmaya özen göstermeniz konuyu CİMER yetkililerine daha kolay aktaracak ve çözüme daha çabuk kavuşturacaktır. Yazacağınız dilekçe CİMER biriminde çalışan görevliler tarafından alınacak ve ilgili kurum ya da makama aktarılacaktır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Başvuru Sonucu

CİMER görevlileri gelen metinleri ilgili makam veya kuruma yönlendirir. İlgili kurum ya da makam gerekli çalışmayı yaparak en geç 30 gün içerisinde talep sahibine geri dönüş sağlar. Henüz Başbakanlık İletişim Merkezi kadar popüler olmayan CİMER, kurulduğu günden bugüne 6 milyondan fazla vatandaşa hizmet vermiştir. Vatandaş ile Cumhurbaşkanlığı iletişimini kuvvetlendirmek isteyen CİMER, yazdığınız metnin önem seviyesi fark etmeksizin konuyla ilgili mutlaka geri dönüş sağlayacaktır. Ayrıca, başvurunun asılsız olduğunun anlaşılmasında, herhangi bir kişiye ya da kuruma atılan iftira söz konusu olduğunda yazdığınız metinden sorumlu tutularak, Türk Ceza Kanunu’nun 276. maddesi gereğince cezalandırılacağınızı bilmenizde fayda vardır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Yolları

Cumhurbaşkanlığı’na ulaşmanın tek yolu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi değildir. CİMER’in yanı sıra yazdığınız dilekçeyi posta ve faks yoluyla veya elden Cumhurbaşkanlığı makamına iletebilirsiniz. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı ile iletişim kurmak için Cumhurbaşkanlığı iletişim numarasını da kullanabilirsiniz.

Posta Adresi: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara-Türkiye

Telefon Numarası: 0 (312) 525 55 55

Faks Numarası: 0 (312) 525 58 31

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. erol bayraktar dedi ki:

  ben erol bayraktar hani taş ören kalkiyordu bugun yine devlet kurumumuz yine bizim icin tasören ihalesi yapildi biz aldandik kadro vadiyle al

 2. Burak dedi ki:

  Engelli olduğum için Bursa Valiliği ve Türkiye cumhur başkanlığı randevu vermiyor Adalet nerede ya raif

 3. ÖZLEM Erdoğmuş dedi ki:

  Ben özlem Erdoğmuş taserondan geçici işçi olarak kadroya girdim.bu kadronun surekli olarak gecmemizi ve maasimizin yukselmesini istiyorum dulum ve cocuk okutiyorum evim kira suan aldigim maasla gecinemiyorum.cok zor durumlar geciriyorum.syn.baskanimizin bu konuda bana yardim elini uzatmasini istiyorum.lutfen bu konuyu iletirmisiniz

 4. Rıdvan özel dedi ki:

  Slm sayın cumhur başkanım beni ridvan özel mardin savur içören köyde beni irak gitti geliyordu irak ta geldiğim zaman 67 karton sigara giderdim kacak olduğun bilmiyordu ondan sonra köy kurucusu oldum ondan sonra uzmanlık gittim ben guvenli soruşturma olumsu geldi devlet büyüklerim arz ederim