Yardım Başvurusu

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu 2024 Sigortasız Ev Hanımlarına Yardım

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu - Sigortasız Ev Hanımlarına Yardım, Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu e-Devlet, Ev Hanımlarına Aile Destek Paketi, Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ev Hanımlarına Elektrik Tüketim Desteği Yardımı, Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları, Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Sorgulama, Ev Hanımlarına Para Yardımı, Ev Hanımları Çocuk Yardımı, Ev Hanımlarına Destek, Ev Hanımlarına Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu, Ev Hanımlarına Çocuk Parası ve daha fazlası yazımızda...

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu – Sigortasız Ev Hanımlarına Yardım; Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu hakkında birçok konu merak edilmektedir. Ev Hanımlarına Yardım Başvuru Şartı Nelerdir, Ev Hanımları Devletten Yardım Alabilir mi, Ev Hanımlarına Elektrik Tüketim Desteği Yardımı Var mıdır, Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır, Ev Hanımları Yardım Başvurusu Kaç Günde Açıklanır ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Gelir sahibi olmayan ev hanımlarına devlet çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Ayni yardımların yanı sıra nakdi yardımlar sayesinde de ev hanımları birçok imkanlardan yararlanmaktadır. Gelen zamlar sonrası kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak isteyen ev hanımları devletin sunmuş olduğu sosyal yardımlara da başvurarak ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamıştır.

Yapılan maddi yardımlar sayesinde ev hanımları kendi ihtiyaçlarının yanı sıra evin ihtiyaçlarını da bu sayede karşılamıştır. Ev hanımlarına yönelik yapılan yardımlar şu şekildedir;

 • Çocuk bileşen desteği
 • Belediyelerin yardımları
 • Doğum yapan kadınlara yardımlar
 • Gıda yardımı
 • Maddi yardımlar
 • Valilik tarafından verilen yardımlar
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardımlar

Erzak Yardımı Başvurusu – Belediye Yardım Sorgulama

ev hanımlarına yardım başvurusu
ev hanımlarına yardım başvurusu

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları

Sosyal yardımlara başvurmak isteyen ev hanımları devletin sunmuş olduğu yardımlara başvuru yapabilirler. Başvuru için belli başlı bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Başvuru şartının ilki maddi zorluk içerisinde olmaktır. Yani muhtaçlık sınırın altında kalan ve maddi anlamda zorluk çeken ev hanımları sosyal yardımlar için başvuru yapabilirler.

Sosyal yardım için başvuru yapacak olan kişinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir. Ayrıca hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 altında olan ev hanımları da yardımlara başvuru yapabilirler.

Ev Hanımları Yardım Başvurusunu Nereye Yapabilir?

Ev hanımları yardım başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapabilir. Ayrıca bir yere gitmeden de sadece internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunun için sahip olmanız gereken tek şey e-Devlet şifresidir. e-Devlet şifresi olmayan kişiler en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirler. Daha sonra e-Devlet üzerinden ihtiyacınız olan sosyal yardım için başvuru yapabilirsiniz.

sigortasız ev hanımlarına yardım
sigortasız ev hanımlarına yardım

Ev Hanımları Devletten Yardım Alabilir mi?

Ekonomik özgürlüğü olmayan ev hanımlarının en çok araştırdığı konuların başında devletten yardım alıp alamayacakları konusu gelmektedir. Ev hanımları devletin birçok sosyal yardım imkanından yararlanabilmektedir.

En çok yapılan sosyal yardım ise Aile destek paketi dahilinde olan 850 TL ile 1250 TL verilen sosyal yardım parasıdır. Bunun yanı sıra çocuk destek bileşeni ile birlikte çocuk sayısına göre de para yardımı yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama – PTT Sosyal Yardım Sorgulama

Ev Hanımlarına Elektrik Tüketim Desteği Yardımı Var mıdır?

Maddi zorluk çeken yardıma muhtaç kimselere devlet elektrik tüketim desteği sağlamaktadır. Elektrik tüketim desteği;

 • 1-2 kişilik hanelere 75 kw destek
 • 3 kişilik haneye 100 kw
 • 4 kişilik haneye 125 kw
 • 5 ve üzeri haneye 150 kw destek verilmektedir.
ev hanımlarına elektrik tüketim desteği
ev hanımlarına elektrik tüketim desteği

Ev Hanımları Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımları, yardım başvurusu esnasında talep edilen bazı evrakları kuruma vermek zorundadır. Evrakların yanı sıra kurumun verdiği başvuru formunu da eksiksiz ve doğru doldurmanız önem arz etmektedir. Başvuru formunda yalan yanlış bilgiler veren kişilerin başvuruları dikkate alınmaz.

Yardım başvurularını ev hanımları e-Devlet üzerinden yapabileceği gibi bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de başvuru yapabilirler. e-Devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişiler bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini kullanabilirler.

Ev Hanımları Yardım Başvuru Formu

Ev hanımları sosyal yardımlar için öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunu tüm yardım başvurularında doğru ve eksiksiz doldurmak önemlidir. Bu form sayesinde yardımı alıp alamayacağınız belli olmaktadır.

Başvuru formunda kişisel bilgilerinize dair sorular yer almaktadır. Gelirinizden giderinize kadar birçok soru mevcuttur. Burada önemli olan güncel adres bilginizi vermiş olmanız gerekmektedir. Yardımların size doğrudan ulaşması için adresinizin doğru olup olmadığını kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

İnternet üzerinden başvuru yapacak olan kişiler yine başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunda ev hanımı olduğunuzu ve gelirinizin olmadığını açıkça belirtebilirsiniz.

Ev Hanımları Çocuk Destek Bileşeni Yardımı

Çocuk destek bileşeni yardımı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuk sayısına göre maddi yardım yapılmaktadır. İlave destek parası şu şekildedir;

 • 1-2 çocuklu haneye 350 TL
 • 3 çocuklu haneye 450 TL
 • 4 çocuklu haneye 550 TL
 • 5 ve üzeri çocuklu haneye 650 TL verilmektedir.
ev hanımları çocuk desteği
ev hanımları çocuk desteği

Ev Hanımları Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yardım başvurusunda bulunan ev hanımları daha sonra sürecin nasıl işlediğini ve başvuru durumunu merak etmekte ve araştırmaktadır. Belediyelere sosyal yardım başvuru için bulunan kişiler belediyeye bizzat gidebilir ya da belediyeyi arayarak başvuru hakkında bilgi alabilir.

e-Devlet üzerinden başvuru yapan kişiler yine başvuru durumunu öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Valilik yardım başvurularında ise ilgili makamı arayarak başvuru hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev Hanımları Yardım Başvurusu Kaç Günde Açıklanır?

Sosyal yardım başvuru talebinde bulunan ev hanımları sonuçların kaç günde açıklanacağını merak etmektedirler. Başvuru yoğunluğuna göre bu süre uzun ya da kısa olabilir. Başvuru sonuçları genellikle 2-4 hafta içerisinde açıklanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu