Trafik

2024 HGS Geçiş İhlali Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS Geçiş İhlali Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır? e-Devlet HGS Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır? HGS Ceza Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılıyor? HGS Borç Ödeme Nereye Yapılır? e-Devletten HGS Ödenir mi? HGS Mobil Bankacılıktan Ödenir mi? HGS Hangi Bankalara Ödenir? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

HGS Geçiş İhlali Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır? Ülkemizde araç trafiğinin sağlıklı sürdürülebilmesi için kullanılan sistemlerden biri HGS yani Hızlı Geçiş Sistemidir. HGS Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor? e-Devlet HGS Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır? HGS Ceza Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılıyor gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Eylül 2012’den beri aktif bir şekilde hizmet veren ve her geçen gün daha da yaygın olarak kullanılmaya devam eden Hızlı Geçiş Sistemi, otoyol ve köprü üzerlerinde yer alan ücretli gişelerin önündeki araç kuyruğunu ve bekleme sürelerini ortadan kaldırmak için yürürlüğe giren bir uygulamadır. Nakit para ve kartlı geçişteki yoğunluğun sebep olduğu bitmek bilmeyen kuyruklar HGS ile minimalize edilmeye çalışıldı. Bu sayede hem vakit kaybı hem de kuyrukların oluşturduğu trafikte yaşanan stres de ortadan kalkmış oldu.

Her geçen gün abone sayısı artmaya devam eden Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili en büyük meselelerden biri de geçiş ihlalleridir. Önden ödemeli bir sistem olan HGS’de bakiyenin yetersiz olması halinde gerçekleştirilen her geçiş cezaya tabidir. Dolayısıyla bakiyesinin bittiğinden habersiz olan sürücüler beklenmedik cezalarla karşılaşabiliyorlar. Gecikme bedelleri ile cezanızın katlanmaması için belli periyotlar içerisinde araç ceza sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmek yararınıza olacaktır.

HGS Geçiş İhlali İtiraz İşlemi Nereden Yapılır?

HGS Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Önceden bakiye yüklenmesi ve bu bakiyeden her geçiş ücretinin düşülmesi şeklinde çalışan Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili sürücülerin en büyük sıkıntıları umulmadık zamanlarda oluşan cezalardır. Zaman zaman da sistemde yaşanan aksaklıklar yüzünden kaçak geçiş ihlali olmasa bile yanlışlıkla bazı cezalar araç sahiplerine yansıtılabiliyor. Bu durumda kısa sürede olaya müdahale edip gereksiz yere ceza ödememek için ceza sorgulama işlemlerinizi aksatmadan yapmanız gerekir.

Hali hazırda Karayolları Genel Müdürlüğünün internet hizmetlerini genişletmesiyle beraber oldukça kısa sürede ve ücretsiz olarak yapılan sorgulamalar sayesinde en doğru bilgiye en çabuk şekilde ulaşabilirsiniz.

Sorgulamalar neticesinde tarafınıza yansıtılan cezanın hangi gün, saat kaçta, hangi bölgede gerçekleştiğine ilişkin detayları da öğrenebilirsiniz. Eğer bahsi geçen saatte söz konusu mekanda aracınızla seyir halinde değilseniz tarafınıza yanlış bir ceza yansıtılmış olabilir ve duruma müdahale etmeniz gerekir. Bu müdahaleleri daha hızlı yapabilmek için aşağıda anlatacağımız kaçak geçiş sorgulama sorgulama yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

e-Devlet HGS Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 • e-Devlet üzerinden geçiş ihlali sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün hemen altında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

 • Bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra alt kısımda mavi kutucuk içerisinde yazılı olan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayıp giriş ekranına gelebilirsiniz.

l4sknv87pewv8zzh4ptjx6nfnrh1bcknajg23t7b.jpeg

 • Sisteme giriş yapabilmek için sırasıyla ilk olarak TC kimlik numaranızı ve daha sonra e-Devlet şifrenizi alakalı boşluklara yazın.
 • Eğer henüz bir e-Devlet şifresi temin etmediyseniz en yakın PTT merkezine giderek yeni bir şifre alıp giriş işleminizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • e-Devlet şifresine alternatif olarak mobil imza, internet bankacılığı, elektronik imza ya da TC kimlik kartı seçenekleriyle de sisteme giriş yapabilirsiniz.

d8hzdc0zjkockvz1y29vyvrlaqbzzisjw0qkjevb.jpeg

 • Giriş işleminizi hallettikten sonra adınıza kayıtlı bir HGS hesabı varsa ve bu hesap bir ihlale imza attıysa karşınıza kaç tane ihlalin olduğu, bu ihlallerin nerede, ne zaman, saat kaçta gerçekleştiği sırasıyla çıkacaktır. Eğer isminize kayıtlı bir Hızlı Geçiş Sistemi ürünü bulunmuyorsa “adınıza kayıtlı herhangi bir HGS hesabı bulunmamaktadır” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız.
hgs geçiş i̇hlali sorgulama ve ödeme nasıl yapılır?
hgs geçiş i̇hlali sorgulama ve ödeme nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden HGS Kaçak Geçiş Cezalarınızı Sorgulamak için TIKLAYINIZ!

PTT Sitesinden HGS Cezası Nasıl Sorgulanır?

Plaka ile HGS bakiye sorgulama hizmeti de veren PTT’nin online hizmeti sayesinde Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden yapmış olduğunuz ihlalli geçişleri ve cezalarınızı sorgulayabilirsiniz.

 • Bunun için ilk olarak yazının alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfaya ulaşın.

 • Bağlantıya tıklayıp sayfayı açtıktan sonra yukarıdaki ekranda da gördüğünüz sağ üst kısımda yer alan “geçiş ihlali sorgula” yazısına tıklamanız gerekiyor.

wx0otq5gice8n9c5gs33zr09kzuvpown4dckzyrm.jpeg

 • Bu yazıya tıkladıktan sonra önünüze üstte yer alan görseldeki sayfanın bir benzeri açılacak. Bu sayfada ilgili boşluklara sırasıyla aracınızın plaka numarasını ve sayfada gördüğünüz güvenlik kodunu girin.
 • Plaka kodunuzu harf ve sayı fark etmeksizin birleşik yazdığınızdan emin olun.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra sırasıyla tek tek “karayolları sorgula”, “YSS köprüsü ve kuzey çevre otoyolu sorgula” ve “Avrasya tüneli sorgula” butonlarına tıklayarak tüm ihlal sınıflarınıza yönelik sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Eğer herhangi bir ihlaliniz yoksa yukarıdaki görselde yer alan ibare ile karşılaşırsınız, ihlaliniz varsa bu ihlallerin hangi tarihte, saat kaçta gerçekleştiği tarafınıza sunulur.

PTT web sitesinden HGS geçiş ihlali sorgulamak için TIKLAYINIZ!

HGS Ceza Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

HGS cezalarınızı ödemek için Karayolları Genel Müdürlüğünün anlaşma yapmış olduğu bankalar ile irtibata geçebilirsiniz. İnternetten yukarıdaki yöntemlerde size anlatmış olduğumuz ceza sorgulama işleminin hemen ardından eğer bir cezanız varsa cezaların yer aldığı sayfada “ödeme yap” butonu karşınıza çıkacaktır. Bu butona tıklayıp KGM’nin kabul ettiği kredi kartları ve banka kartlarıyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer taraftan bankanızı arayıp isimden HGS sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir, eğer cezanız varsa müşteri hizmetleri vasıtasıyla ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu noktada hesabınızda cezayı ödemeye yetecek kadar para bulunması gerekir. Aynı şekilde ATM cihazları ve banka şubeleri aracılığıyla da HGS cezalarınızı ödeyebilirsiniz.

HGS online ceza ödeme işlemi için kullanabileceğiniz bankaların kartları şu şekildedir:

 • Yapı Kredi – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
 • Türkiye Finans Katılım Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası VISA ve MasterCard
 • Alternatifbank Bonus, Ing Bonus, Şekerbank Bonus, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
 • Ziraat Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Ziraat Bankası VISA ve MasterCard
 • HSBC – Geçerli Kredi Kartları: Tüm HSBC Bankası VISA ve MasterCard
 • Garanti Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Garanti American Express, VISA ve Mastercard,
 • İş Bankası – Geçerli Kredi Kartları: Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
 • TEB – Geçerli Kredi Kartları: Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Finansbank – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Finansbank VISA ve MasterCard
 • Halkbank – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • Denizbank – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Denizbank VISA ve MasterCard
 • Akbank – Geçerli Kredi Kartları: Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
 • Vakıfbank – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Vakıfbank VISA ve MasterCard
 • Aktif Bank – Geçerli Kredi Kartları: Tüm Aktif Bank kredi kartları

Online ödeme için bankalarınızın mobil şube ve internet bankacılığı hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Ceza durumuyla karşı karşıya kalmamak için HGS bakiyenizi düzenli olarak kontrol edip eksildiği zaman vakit kaybetmeden bakiye yüklemesi yapmanızı tavsiye ederiz.

 

HGS Geçiş İhlalini Nereden Ödeyebilirim?

HGS geçiş ihlali durumunda hem online olarak hem de banka şubelerinden ödeme yapma imkanınız bulunmaktadır.

HGS Nereye Yapıştırılmalıdır?

Aracın ön camına yapıştırılması önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu