Yardım Başvurusu

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Kimler Alabilir?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Kimler Alabilir? Bakıma ihtiyacı olan ileri derecede yaşlı ya da engelli ya da hasta bireyler için bakımlarına destek olmak adına devlet evde bakım maaşı vermektedir. Evde Bakım Maaşı hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Evde Bakım Parası, Evde Bakım Parası Başvuru Yöntemi, Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir? 2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar? Evde Bakım Parası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Evde Bakım Parası Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?, Evde Bakım Parası Başvuru Formu Nasıl Olur gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Kimler Alabilir?

Sosyal yardımlar devlet politikası olarak uygulanmakta ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının öncüsü olduğu sosyal hizmetlerden biri de evde bakım parasıdır.

Evde bakım maaşı engel derecesi kendi temel gereksinimlerini karşılamaya yetmeyen, muhtaç yaşlılar ya da bakıma muhtaç kimselerin bakımlarını üstlenen yakınları için verilen sosyal yardım parasıdır. Amaç yardıma ihtiyaç duyan yaşlı ya da kişinin, engel derecesi ağır olan kişinin bakımlarını üstlenen kişilere maddi olarak destek olmak ve koşullarını iyileştirmektir.

Evde bakım parası alabilmek için birtakım şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Ayrıca muhtaç durumda olan kişi ya da yaşlı ile engelli bireyin de birtakım özellikleri taşıması gerekmektedir.

Evde bakım parası alması olması sonuçlanan kişiler bu sayede zor şartlar altında bakımlarını üstlendikleri kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

Evde Bakım Parası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvuruları alınan sosyal yardımlar içinde özellikle maaş yardımları ayrı bir öneme sahiptir.

Evde bakım parası; bakıma muhtaç yaşlı kimseler ile bakıma muhtaç engelli bireyler yani engelli raporuna sahip olan bireylerin bakımlarını üstlenen yakınlarına her ay düzenli olarak verilen para yardımıdır. Evde bakım parası ya da evde bakım maaşı ile kişilerin temel ihtiyaçları karşılanması amaçlanmıştır.

Evde bakım parası alan kişiler, muhtaç yaşlı ya da muhtaç engelli bireyin bakımları için gerekli olan tüm gereksinimleri karşılamakta ve bu para yardımı ile onların hayatlarını sürdürmesine maddi anlamda yardımcı olmaktadır.

Evde bakım parası ile özellikle pandeminin hayatları daha da zorlaştırdığı bu günlerde bir nebze de olsa rahatlamaya çalışan kişiler en azından asgari düzeyde ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Engelli Hakları Nelerdir? [GÜNCEL TAM LİSTE]

Evde Bakım Parası Başvuru Yöntemi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da il – ilçe temsilcilikleri aracılığıyla alınan evde bakım parası başvurusu için buralara bizzat gitmek gerekmektedir.

Engel derecesi bakıma muhtaç durumda olacak kadar ağır olan kişiler ya da bakıma muhtaç yaşlı kimseler için bakıcı olmak isteyenler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru talep formunu doldurmak zorundadır. Başvurular engelli ya da bakıma muhtaç kişinin yerleşim yeri olan yerdeki ilgili vakıflara ya da temsilciliklere yapılmaktadır.

Evde bakım parası başvurusu için doldurulması gereken talep formunun doğru ve eksiksiz doldurulması ve paylaşılan bilgilerin ayrıca belgelerle de ibraz edilmesi şartı vardır.

Evde bakım parası başvurusunu henüz e-Devlet sistemi almamaktadır. Ancak kişiler ALO 144 ya da ALO 183 hatlarını arayarak başvuruda bulunabilir ya da gerekli bilgileri öğrenebilmektedir.

Evde Bakım Parası Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım parası başvuru talebinde bulunan kişiler başvurularını farklı yollardan sorgulayabilmektedir.

Evde bakım parası başvuru talebini henüz almayan e devlet istemi başvuru durumunu sorgulama talebini almaktadır. e-Devlet sistemi üzerinden evde bakım parası başvuru durumunu sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanarak T.C. kimlik numarası ve e devlet şifresini girip bilgilerini doğrulamalıdır.

Verdiğimiz link üzerinden yapılan diğer sosyal yardımlara da ulaşabilirsiniz. Gerekli olan e-Devlet şifresine sahip olmanızdır. e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

ALO 183 ya da ALO 144 numaralı hatlar üzerinden de evde bakım parası başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Başvuru Formu Nasıl Olur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da il-ilçe temsilcilikleri tarafından alınan evde bakım parası başvuru talebi için öncelikle talep formu doldurmanız gerekmektedir. Hane kayıt talep formunu doldurarak evde bakım parasına başvuruda bulunan kişiler formda yer alan tüm bilgileri eksiksiz doldurmak zorundadır.

Başvuru formunda hem kendisine bakamayacak durumda olan engelli birey hem de muhtaç yaşlı ya da bakıma muhtaç kişinin bilgileri alınmaktadır. Ayrıca bakıcı olmak isteyen kişi hakkında da çeşitli bilgileri sorgulayan başvuru formu ile amaç kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaktır.

Formda her iki tarafın aylık geliri, giderleri, bakıcı kişinin eğitim durumu gibi farklı birçok soru yöneltilmektedir.

Yöneltilen sorulara yanlış bilgiler vererek dolduran kişinin durumu tespit edilirse cezai yaptırıma maruz kalmaktadır. Amaç gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişinin bakımını kolaylaştırmak iken bu durumdan faydalanmak isteyen ve yanlış bilgilerle kurumu kandırmaya çalışan kişi maaş ödemesi alsa dahi faiziyle geri ödemek zorundadır.

Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvuru talebini aldıkları evde bakım parası alabilmek için baktıkları kişinin birtakım şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Evde bakım parası alabilecek kişilerin bakıcısı olmak istedikleri kişiler; ağır derecede engel derecesine sahip, bakıma muhtaç durumda olan yaşlı kimseler, hane halkı kişi başı aylık kazanç asgari ücretin 2/3 ü aşmayan muhtaç kişiler olmalıdır.

Evde bakım parası alabilmek için bakılan kişinin engel derecesi de önemlidir. En az %70 engel derecesine sahip kişilerin bakımlarını üstlenen kişiler evde bakım parası almak için başvuruda bulunabilirler. Kişinin bu engel derecesini gösteren engelli sağlık kurulu raporuna da sahip olmak gerekmektedir.

Evde Bakım Parasın İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım parası ya da evde bakım maaşı almak isteyen bakıcı ve bakmak istediği kişiden birtakım belgeler istenmektedir. Talep edilen belgeler; ağır engel derecesine sahip kişi ya da muhtaç yaşlı bireyin T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, bakıcı olmak isteyen kişinin T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, engel sahibi bireyin en az %70 engel derecesine sahip olduğunu gösteren rapor, vesikalık fotoğraftır.

Ayrıca bakıcı olarak aylık almak isteyen kişinin eğitim durumunu gösteren belge, her iki tarafın ikametgah belgeleri, engelli birey ya da muhtaç durumdaki yaşlının gelir belgesi yine istenen belgeler arasındadır.

Vesayet altına alınan kişinin vasisi olduğunu gösteren belge, eğer bu kişi bakıcı olarak maaş almak istiyorsa mahkeme kararını ibraz etmek zorundadır.

Akli dengesi yerinde olmayan ya da akıl zayıflığı yaşayan, kendisine ve çevresine can ve mal tehdit durumu oluşturan kişi vesayet altına alınmalı ve bu durum mahkeme kararı beyan edilmelidir.

Evde bakım parası almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvurularını gerçekleştirmek isteyen kişilerin saydığımız belgeleri de yanlarında götürmeleri gerekmektedir.

2023 Evde Bakım Parası Ne Kadar?

Yapılan zamlar oranında değişen evde bakım maaşı ya da evde bakım parası, son güncellenen rakamlar ile birlikte 4.336 TL olmuştur.

Evde Hastası Olana Aylık 2706 TL Sosyal Yardım Veriliyor! İşte Detaylar…

 

Evde Bakım Maaşı Alabilmek İçin Engel Derecesi Ne Olmalıdır?

Kişinin en az %70 engel derecesine sahip olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

4.336 TL oldu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Benim engelli bir kızım var kızım bir yıldır tedavisi sürüyor kızım üç seyas ameliyat var matti durumum iyi değil kızım sağlığına kavuşması için yardım talep ediyoruz kızım devlet hastanesi tedavisi yok İstanbul Beşiktaş fulya özel bir hastanede tedavisi var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu