SGK - SSK

SGK Aktivasyon Formu 2024 e-Devlet SGK Aktivasyon Nasıl Yapılır? (Eş ve Çocuklar İçin)

SGK Aktivasyon Formu | e-Devlet SGK Aktivasyon Nasıl Yapılır? (Eş ve Çocuklar İçin), SGK Aktivasyon Nedir? SGK Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılır? SGK Aktivasyon Başvuru Formu, SGK Aktivasyon e-Devlet, SGK Aktivasyon Nasıl Yapılır? SGK Aktivasyon Kodu Nasıl Alınır? SGK Aktivasyon İşlemi, SGK E-Borcu Yoktur Aktivasyonu ve daha fazlası yazımızda...

SGK Aktivasyon Formu | e-Devlet SGK Aktivasyon Nasıl Yapılır? (Eş ve Çocuklar İçin); Aile bireylerinin SGK aktivasyonu nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. SGK aktivasyon nedir, başvuru formu ile işlem nasıl yapılır, SGK aktif mi gibi birçok merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışan kişinin yalnızca kendisine değil, bakmakla yükümlü olduğu kişilere de sağlık hizmeti sunar. SGK aktivasyon işlemi yalnızca sigorta sahibini ilgilendiren bir durum değildir. Sigortalı kişi üzerinden, eş ve çocuklar aktivasyon kanalı ile hastane, sağlık ocağı ya da aile hekiminden yararlanabiliyor. Bu açıdan işlemler birtakım ayrıntılar barındırıyor. Sigortalının eş ve çocukları için belirlenmiş şartlar mevcuttur. Belirlenen koşulları yerine getirenler bu haktan yararlanabilirken çizilen çerçeve dışında kalanlar ise farklı şekillerde sağlık hizmetinden faydalanabilirler.

İnternet çağında yaşamanın verdiği rahatlığı son yıllarda hizmet alanında görmeye başladık. Ülkemizde pek çok işlem; gelişen teknoloji ile birlikte interaktif ortam üzerinden yürüyor. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili birçok başvuru e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Bunun yanı sıra kuruma direkt başvuru yoluyla da işlemler başlatılıyor.

2012 yılına kadar genel bir çerçevesi olmayan sağlık sistemi, tek çatı altına toplanarak düzenli hale getirildi. Bu bağlamda Sosyal Güvenlik Kurumu, genel şartlar ışığında kişilere ve yakınlarına sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için birtakım şartları ortaya koydu.

SGK Aktivasyon Nedir?

İşe yeni başlayan bir sigortalının 30 gün prim ödemesi yapıldığında eczane ve hastane hizmetlerinden yararlanma hakkının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aktif hale getirilmesi işlemine SGK aktivasyonu denir. Sigortalısınız ancak aktivasyon işlemini yaptırmadınız. Bu durumda herhangi bir sağlık hizmetinden SGK kapsamındaki avantajlarla yararlanmanız söz konusu değildir.

Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde, sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilere de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık hizmeti sağlanır. SGK aktivasyonu bazı özel durumlarda otomatik olarak sistem tarafından gerçekleştirilir. SGK, online sistem üzerinden aile fertlerinin tüm bilgilerine otomatik olarak ulaşabilir.

 • Sigortalı kişinin çocukları 18 yaşından küçükse aktivasyon için herhangi bir işlem yapmaya gerek yok.
 • Bu durum eş için de geçerli olup, otomatik olarak SGK aktivasyonu gerçekleşir.
sgk aktivasyon
sgk aktivasyon

SGK Aktivasyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK aktivasyonu konusunda vatandaşların kafasında birçok soru işareti var. Aktivasyon iki şekilde yapılır. İlk seçenekte e-Devlet üzerinden online olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

SGK aktivasyonu nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı ise birebir başvuru yoludur. Bağlı bulunduğunuz ilçenin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak, tüm işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Kuruma dilekçe vererek aktivasyonunuzu başlatmak için gerekli adımı atabilirsiniz. Çizilen çerçevedeki şartları taşımanız durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık işlemleriniz için provizyon ekranınızı aktif hale getirir.

Ölen Kişinin Emekli Maaşını Kimler Nasıl Paylaşır?

SGK Aktivasyon Başvuru Formu ile İşlem Nasıl Yapılır?

Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için başvuru yapılması gerekir. SGK aktivasyon başvuru formunu, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edebilirsiniz. Sağlık Provizyon Aktivasyon işlemlerini formu doldurduktan sonra başlatabilirsiniz. 

 wevij6t4zbwy4squijpzmmduxf2whyjafhaibpvf

e-Devlet Üzerinden Aktivasyon Formu Nasıl Doldurulur?

Günümüzde form doldurmadan ve SGK’ya gitmeden interneti kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet üzerinden bilgilerinizi girerek gerekli işlemi hemen başlatabilirsiniz. 

 • e-Devlet üzerinden bilgilerinizi girerek gerekli işlemi başlatmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın

1pbdnwpek8cjiv2xlsh2t2jyahfagfrgopc6mwgd

 • e-Devlet’e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın

 • Karşınıza gelen ekrandan üzerinize birisini almak istiyorsanız “Genel Sağlık Sigortası” bölümünü, bir yakınınızın üzerinden sağlık hizmeti almak istiyorsanız, “Bakmakla Yükümlü Olunan” seçeneğini işaretleyerek, sizden istenen bilgileri sisteme girebilirsiniz.
 • İlgili kişilere ait kimlik bilgilerini girerek başvuru yaptığınızda söz konusu kişiler ve başvuruyu yapan kişi olarak siz şartlara uyum sağlıyorsanız talebiniz olumlu bir şekilde sonuçlandırılır.

Sağlık Aktivasyon Başvuru Formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Eşimin SSK’dan Yararlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde pek çok işlem internet ortamından yapılabiliyor. Birçok kişinin “eşimin SSK’dan yararlanması için gerekli evraklar nelerdir” şeklinde sorusu yanıtsız kalıyor. Artık evrak toplayıp, kuruma başvuru yapmak zorunda değilsiniz. Tüm işlemler e-Devlet üzerinden ilerliyor. Kaldı ki sizin SGK aktivasyonunuz yapıldıysa, eşiniz için ayrıca başvurmaya gerek yok. Sigorta aktivasyon için gerekli bilgileri sistem üzerinden otomatik olarak çeken SGK, eş durumunda işlemleri başvuru olmaksızın başlatır.

Ancak bazı durumlarda otomatik başlatma söz konusu olmaz. Eşiniz sigortalı bir işte çalışıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık sigortasını kendisi üzerinden gösterir. Fakat işten ayrıldığı zaman aktivasyonun yapılabilmesi için bağlı bulunan ilçe SGK’ya başvurarak gerekli işlemleri tamamlamalıdır.

Çocuğun Sigortadan Yararlanması İçin Gerekli Şartlar

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girmeden önce her kurum kendi şartlarını belirliyor ve başvuruları bu çerçevede değerlendiriyordu. Ancak 2012 yılından sonra devreye alınan kanun ile birlikte her kurum için ortak şartlar belirlendi. Buna göre çocuğun sigortadan yararlanması için;

 • Sigortalının çocuğu 18 yaşından küçük ise işlem yapılmaksızın ebeveynin sigortasından yararlanır.
 • Ancak 18’den büyükse ve bir eğitim kurumunda öğrenimine devam ediyorsa gerekli evrakları toplaması halinde 25 yaşına kadar devlet hastanesi, sağlık ocağı ya da aile hekimine giderek sağlık hizmeti alabilir.
 • Kız çocukları için prosedür daha farklı şekilde işliyor. Kız çocuğu eğer sigortalı bir işe girmemişse veya evlenmemişse, 18 yaşını geçse dahi ebeveyni üzerinden hizmet almaya devam edebilir.
 • Babanın sigortasından yararlanmak için gerekli evraklar; babanın kimlik fotokopisi, sağlık yardım beyan, taahhüt belgesi ve öğrenci belgesi yeterlidir.
 • Aktivasyonun devam edebilmesi için kurumunuz her eğitim öğretim yılı başında sizinle ilgili bilgileri göndermelidir. Göndermemesi halinde aktivasyonunuz iptal edilir. Bu tarz durumlarda okulunuzdan öğrenci belgesi alıp SGK’ya ileterek gerekli işlemi tamamlayabilirsiniz. 

SGK Aktif mi?

Birçok yükümlü sigortasının aktif olup olmadığını takip etmeye çalışıyor. Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi, kısa adı ile SPAS kontrolünü sağlamak oldukça basit birkaç online işleme dayanıyor. İnternet ağının genişlemesi ile birlikte tüm hizmetler interaktif ortama taşındı. Dolayısıyla e-Devlet üzerinden sağlık hizmeti ile ilgili tüm bilgilerinize erişmek mümkün.

 • İşleme başlamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın

qwedgfek0vkbvhsq6nvawgfo5h1x1yidzqvtt2fb

 • Gelen ekrandaki bölüme T.C. kimlik numara ve şifrenizi girin

5uf55yfr49cqs6iqbcnlrxkc8jatpdej37jns7sx

 • Sisteme giriş yap butonuna tıklayın.
 • Karşımıza gelen ekranda sağlık provizyonumuzun kimin üzerinden aktif olduğu, provizyon tarihi gibi bilgiler yer alır. “Müstehaktır-provizyon alabilir” şeklinde ibare görüyorsak SGK’nın aktif olduğunu anlayabiliriz.

afsy5qph8feqjjai95xp1xetkzthk5eqmvtmwe9v

 • e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine gidip görevli kişiye kimliğinizi beyan ederek şifrenizin olduğu zarfı satın alabilirsiniz. Siteye girdiğinizde size verilen şifre ile giriş yaptıktan sonra değiştirebilir, yeni parola atayabilirsiniz.

SGK aktivasyon kontrolü için TIKLAYINIZ!

SGK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

SGK Danışma Hattı

 

SGK Aktivasyonu Kaç Gün Sürer?

30 gün prim ödenmesi sonrası sağlık hizmeti alma süreci aktif hale gelir.

SGK Durumum Aktif midir?

ALO 170 arayarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Çocuklarım 18 yaşından küçük olmasına ragmen benim sigortadan değilde yesilkarttan yararlanıyor 3 kızım var sadece eşim ve ben sigortadan yararlanıyoruz çocuklar yesilkarttan yararlanıyor yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu