Edevlet.net

SGK AKTİVASYON

18.08.2014

Yazımıza SGK aktivasyon işleminin ne demek olduğunu anlatarak başlayalım isterseniz. İşe yeni giriş yaptıysanız sizin de diğer sigortalı çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeniz için SSK aktivasyon işlemini yapmış olmanız gerekmektedir. SSK aktivasyon işlemini yapmadığınız takdirde devletin sigortalılara sunmuş olduğu sağlık ve eczane hizmetlerinden yararlanmanız zorlaşabilir. SGK aktivasyon işleminizi yapabilmeniz için SGK şubesine giderek aktivasyon şubesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. SGK’ya giderek başvuru yaptıktan sonra SSK aktivasyon sorgulama işlemi yapmak isterseniz yazımızı okumaya devam ediniz. SSK Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı açılımı da Sosyal Sigortalar Kurumu olan bir kurumdur ve bu kurumun özelliği işverene bağlı olmasıdır. İşveren aracılığıyla yapılan sigortanız sayesinde herhangi bir hastalık, kazada veya ilaç alımlarında kolaylık ve ucuzluk sağlamaktadır. Ayrıca şartlar tamamlanıp emekliliğinizi aldığınız zamanda emekli maaşı alma hakkına sahip oluyorsunuz.

SGK Aktivasyon Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çağımızın getirdiği kolaylıklar sayesinde çoğu işleminizde olduğu gibi SSK aktivasyon işleminizi de internet üzerinden kısa sürede yapabilmektesiniz. SSK aktivasyon sorgulama işleminiz için aşağıda yazacağımız adımları sırasıyla takip ediniz.

  • SSK aktivasyon sorgulama işleminiz için öncelikle yazının sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklayınız.
  • Açılan sayfada bulunan kimlik doğrulama işlemini gerçekleştiriniz.
  • Daha sonra E-Devlet şifrenizi alınız. E-Devlet şifresi almak için PTT şubelerine 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.
  • E-Devlet şifresini aldıktan sonra gereken boşluğa şifrenizi giriniz.
  • Daha sonra T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  • Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak SGK aktivasyon sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden yapılmakta olan bu sorgulama işlemi daha önceleri E-SGM sitesi üzerinden de şifresiz olarak yapılmaktaydı. Ancak sitenin az talep görüyor olması ve insanlara yanlış bilgiler veriyor olmasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun almış olduğu karar işe süresiz kapalı kalmasına karar verilmiştir. E-devlet üzerinden birçok işlem gibi bu işlem de kolay bir şekilde zaten yapılmaktadır.

SGK Aktivasyon Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.