Yardım Başvurusu

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? 2024 PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? PTT Elektrik Yardımı Sorgulama, Elektrik Yardımı Ne Zamana Kadar Geçerli? Elektrik Yardımı Ne Kadar? Elektrik Yardımı Ne Zaman Yatacak? Elektrik Desteği Yardımı, Kullanılmayan Elektrik Yardımı ve daha fazlası yazımızda...

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? PTT Elektrik Yardımı Sorgulama; Elektrik yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişiler nasıl bir yol izlemeli gelin birlikte bakalım. Elektrik desteği yardımı nedir, elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, elektrik yardımı başvurusu sorgulama, PTT elektrik yardımı ne kadar, elektrik yardımı nakit olarak alınır mı? elektrik yardımı kimlere yapılır, elektrik yardımı hangi durumlarda kesilir, elektrik yardımı almak için gerekli evraklar gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlardan biri de elektrik yardımıdır. Yardıma muhtaç olan ve elektrik faturalarını ödemekte zorlanan kişilere yapılan elektrik yardımı ile çoğu vatandaş gelen faturaları ödeyebiliyor.

Elektrik yardımından faydalanmak isteyen kişilerin kaydı eğer sosyal yardımlaşma kurumunda bulunuyorsa yani başka yardımlarda alıyorsa elektrik yardımı için herhangi ekstra bir başvuruya ihtiyaçları olmayabilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlardan biri olan elektrik yardımı sayesinde geliri olmayan yardıma muhtaç vatandaşlar elektrik faturalarını ödeyemedikleri durumlardan kurtulmaktadır.

Gelen zamlar sonrası faturalarını ödeyemeyen ve elektrik kesintisine uğrayan yardıma muhtaç olan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı yardım eli uzatmaktadır. Bu yardım eli sayesinde pek çok vatandaş rahat etmektedir.

elektrik yardımı
elektrik yardımı

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik Desteği Yardımı Nedir?

Elektrik tüketim desteği yardım programı çerçevesinde yapılan bu yardımla dar gelirli ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım etmektedir. Elektrik desteği yardımı nakit bir yardım değildir. Bu yardım evlerine elektrik faturası gelen kişilerin PTT şubelerine gittikleri zaman ödeme esnasında indirimden yararlanma yardımıdır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kaydı bulunan kişilerin bu indirimlerden faydalanması için ekstra bir başvuruya ihtiyaçları gerekmeyebilir. PTT şubelerine giderek elektrik faturasını öderken bu indirimden faydalanabilir.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımından faydalanmak isteyen yardıma muhtaç vatandaşlar öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurusu incelenen ve onaylanan kişiler sosyal yardımları almaya hak kazanır.

Sosyal yardımları alabilen vatandaşların elektrik indiriminden de faydalanabilir. Bunun için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı bulunması yeterlidir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı bulunmayan vatandaşlar bu indirimden faydalanamazlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Sorgulama

Elektrik yardımı başvurusunu sorgulamak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bunlardan ilki bulunduğunuz yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ya da arayarak başvuruyu sorgulayabilirsiniz.

İkinci bir başvuru sorgulama yöntemi ise ALO 183 ve ALO 144 sosyal destek hatlarını arayabilirsiniz. Bunun dışında elektrik faturasını ödemek için gittiğiniz PTT şubesinden indirimden faydalanıp faydalanmayacağınızı öğrenebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımı alıp alamayacağınızı size en yakın PTT şubesine faturanız ile birlikte giderek öğrenebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik yardım miktarı aile sayısına göre değişiklik göstermektedir. Yani ailede kaç kişi varsa ona göre elektrik indirimi yapılır. 1-2 kişilik aileler için 75 KW elektrik indirimi yapılırken 2-3 kişilik aileler için 100 KW, 3-4 kişilik aileler için de 125 KW indirim yapılır. Eğer aile sayısı 5 ve üzeri ise burada yapılan elektrik indirimi 150 KW dır.

ptt elektrik yardımı sorgulama
ptt elektrik yardımı sorgulama

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır Mı?

Elektrik yardımını nakit olarak alıp alamayacağını merak eden vatandaşlarımıza şunu belirtmeliyiz ki elektrik yardımı nakit olarak alınmaz. Sadece gelen elektrik faturasında indirim sağlanır. Yani PTT şubelerine gidip ödeme yapacağınız zaman indirimli bir şekilde ödeme yaparsınız.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır?

Elektrik Yardımı Kimlere Yapılır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuran ve yardım talebinde bulunan muhtaç kişilere sosyal yardımların yanı sıra elektrik yardımı da yapılmaktadır. Burada kaydı bulunan kişilerin yeni bir başvuruda bulunmalarına gerek yoktur.

Elektrik yardımı genellikle; engelliler, dul kadınlar, kronik hastalar, afetzedeler, kimsesizler, işsiz olanlar, herhangi bir geliri bulunmayan kişilere yani muhtaç olan kesimlere yapılmaktadır. Ayrıca işi olup da aylık geliri asgari ücretin 1/3 ün altında kalan kişilerde elektrik yardımına başvurabilir ve indirimden faydalanabilir.

Vatandaşlara elektrik yardımlarının yanı sıra ihtiyaçları oldukları gıda yardımı, eğitim yardımı, yakacak yardımı ve sağlık yardımı gibi başka birçok yardımda yapılmaktadır. Bu kesimler yardıma muhtaç oldukları için devlet her konuda vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır.

Elektrik Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Elektrik yardımı alan kişilerin muhtaçlık durumu ortadan kalktığı zaman elektrik yardımı da kalkar. İşsiz kişilerden afetzedelere kadar pek çok insanın yararlanabileceği elektrik yardımının yanı sıra diğer sosyal yardımlardan da yararlanılabilir.

Elektrik yardımının kesilme durumlarından biri de herhangi bir işte çalışmayan ve sigortası bulunmayan kişinin sigortalı ve geliri olan bir işe girmesi durumunda elektrik yardımı kesilir. Çünkü vatandaşın elektrik faturasını ödeyebileceği bir maddi geliri olacaktır.

Diğer bir elektrik yardımının kesilmesi durumu ise eşi vefat eden ve geliri olmayan dul kadınların tekrar evlenmesi ya da sigortalı bir işe girmesi sonucunda elektrik yardımı kesilir. Ayrıca bunların dışında hak sahibi olan yani yardıma başvuran kişinin vefat etmesi durumunda da elektrik yardımı kesilir.

Herhangi bir sebepten ötürü şehir değişikliği yapan ve bu durumu yetkili kuruma bildirmeyen kişilerinde elektrik yardımı kesilir. Eğer kişi şehir içerisinde değişiklik yapıyor ise aldığı elektrik yardımı kesilmez. Aynı durum diğer sosyal yardımlar için de geçerlidir. Yani vatandaş şehir değişikliğinde diğer aldığı sosyal yardımları da kesilir.

Elektrik yardımı ve diğer sosyal yardımların kesilmemesi için kişinin gitmiş oldukları yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Burada şunu belirtmeliyiz ki vatandaşın muhtaçlık durumun ortadan kalkması durumunda eğer yardım aldığı kuruma bilgi vermeden yardımı almaya devam ederse güncel faizi ile birlikte aldığı yardımları geri öder. Ödeme miktarı ise muhtaçlığın ortadan kalktığı tarihten itibaren aldıklarıdır.

Yardımları güncel faizi ile birlikte geri ödemeyen kişiler hakkında kurum dava açabilir.

elektrik yardımı neden kesilir
elektrik yardımı neden kesilir

Yakacak ve Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

Elektrik Yardımı Kesilir Mi?

Elektrik yardımı muhtaçlık durumu devam etiği sürece düzenli olarak yapılmaktadır. Muhtaçlık durumu ortadan kalkması durumunda yani yardımı alan vatandaşın düzenli bir geliri olmaya başladığı zaman elektrik yardımı kesilir. Kısacası elektrik yardımı almak için mevcut olan imkanların düzelmesi durumunda yardımda kesilir.

Elektrik Yardımı Almak İçin Gerekli Evraklar

Elektrik yardımı almak isteyen ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna kaydı bulunmayan kişi elektrik yardımı alamaz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna kaydı bulunan kişi ise ekstra bir başvuruda bulunmasına gerek yoktur.

Elektrik yardımlarının dışında diğer yardımlardan da faydalanmak isteyen vatandaşlar öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve verilen formu doldurmaları gerekmektedir.

Elektrik yardımı için başvuruda bulunacak olan kişiden istenen evraklar; kimlik kartı fotokopisi, gelir belgesi, ikametgah belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, mal beyanına dair belge, engelliler için sağlık raporu, kronik hastalar için sağlık raporu, dul kadınlar için eşinin vefat ettiğine dair belge, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesidir.

Elektrik yardımı için istenilen belgelerin dışında kişinin özel durumuna bağlı olarak ekstra belge de talep edilebilmektedir. Başvuruda belgelerin eksiksiz olması önem arz etmektedir. Eğer kişinin üzerine herhangi bir gayrimenkul var ise bu kişi elektrik yardımından faydalanamaz.

 

Elektrik Yardımı İçin Nereye Gidilmelidir?

PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Nakit Olarak Elektrik Yardımı Alınır mı?

Hayır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu