Engelli

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir? 2024

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir? %40 Engelli Raporu ile Alınan Aracı Kimler Kullanabilir? Engelli Aracını Başkası Kullanabilir mi? Engelli Aracını Kimler Sürebilir? Engelli Aracını Torun Kullanabilir mi? Engelli Aracını Herkes Kullanabilir mi? Engelli Aracını Başkası Kullanırsa Cezası Nedir? Engelli Araç Alımı Hesaplama, Engelli Aracını Başkası Kullanırsa Ne Olur? gibi tüm soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda...

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir? Engelli araç alımında birçok merak edilen konuların başında bu aracı kimlerin kullanabileceği gelmektedir. Ayrıca Engelli Aracı için Ehliyet Zorunlu mudur? Özel Tertibatlı Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli Aracını Başka Biri Kullanırsa Cezası Ne Kadardır? Engelli Aracı Almak İçin Gerekli Belgeler, %40 Engelli Raporu ile Alınan Aracı Kimler Kullanabilir ve daha başka birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli aracını kimler kullanabilir son zamanlarda sıkça merak edilen konuların başında gelmektedir. Engelli araçların kimler tarafından kullanılabileceği yasal çerçevede düzenlenmiştir. 5 yılda bir alınabilen engelli araçlar ÖTV’den muaftır.

Engelli araç için kişilerin engelli heyet raporu ve engelli kimlik kartının bulunması gerekmektedir. Tam teşekküllü hastaneden alınan bu rapor ile engelli araç için başvuru yapabilirsiniz.

2024 Engelli Araç Alma Şartları – Engelli Araç Alımı Hesaplama

engelli aracını kimler kullanabilir?
engelli aracını kimler kullanabilir?

Engelli Aracı İçin Ehliyet Zorunlu mudur?

Engelli araç sahibi olan kişilerde ehliyet şartı aranmaz. Araç alımı sırasında trafik tescil işleminde engelli olan kişinin kaydı ve bu aracı kullanacak kişilerin kaydının yapılması gerekmektedir. Kan bağı olmayan kişiler engelli aracı kullanması gerekiyorsa şoför olan kişinin iş akdi noter tarafından düzenlenmesi yeterlidir.

%40 engeli olan kişilerin engelli sürücü belgesi olması ve %90 engelli olan kişilerin ise H sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. %90 ve üzeri engelli araç alımında kişiler ÖTV ödemesinden muaf tutulurlar.

Engelli Adına Olan Arabayı Kimler Kullanabilir?

Engelli adına kayıtlı olan arabayı engelli olan kişinin kendisi ya da o kişiye bakan birinci derece yakını kullanılabilir. Arabanın kullanımı için araç sahibinin izni gerekmektedir. Birinci derece yakınlarından kasıt anne babası, eşi, kardeşleri, çocukları ya da torunlarıdır.

Engelli kişinin arabasının kullanımı için izin verdiği kişiler noter tarafından tasdiklenmelidir. Yani vekaletname ile belgelendirilmelidir. Engelli kişinin adına alınan araçlar engelli kişinin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verilmektedir. Yani bu araçların ticari amacı ile ya da kiralanma amacı ile kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayan kişiler vergi indiriminden ya da diğer haklardan faydalanamazlar ve cezai yaptırıma uğrarlar.

engelli adına olan arabayı kimler kullanabilir?
engelli adına olan arabayı kimler kullanabilir?

Özel Tertibatlı Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Özel tertibatlı engelli araçlarını kişinin eşi ve kan bağı bulunan 3. Dereceye kadar akrabaları kullanabilir. Bu kişiler noter tarafından belirlenmiş kişiler olmalıdır. Ayrıca engelli araç sahibinin işe alınmış bir kişinin de aracı kullanma hakkı bulunmaktadır. Bu kişi de yine noter tarafından belirlenmelidir.

Şu kişiler özel tertibatlı engelli aracını kullanabilir;

 • Kişinin eşi
 • Derece akrabaları
 • Noter tarafından belirlenen kan bağı olmayan biri

Evde Bakım Maaşı Neden Yatmadı? 2024 Ne Zaman Yatar?

Kimler Engelli Adına Alınan Arabayı Kullanabilir?

Engelli adına alınan arabaların kimler tarafından kullanabileceği yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Buna göre arabayı kullanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Sözleşmeli olarak işe alınan şoför
 • %90 ve üzeri engelli bireylerin 3.dereceye kadar akrabaları
 • Araç sahibinin aparatlı işlemlerinde TSE onayı alan kişi
kimler engelli adına alınan arabayı kullanabilir?
kimler engelli adına alınan arabayı kullanabilir?

Engelli Aracını Başka Biri Kullanırsa Cezası Ne Kadardır?

Engelli aracını yetkili olmayan başka birinin kullanması durumunda idari para cezası kesilir. İdari para cezası ise 2000 TL’dir. Bunun yanı sıra araç trafikten men edilerek ilgili gümrük birimine teslimi yapılır. Belirlenen kişilerin dışında aracın kullanılması yasaktır ve tespit edilmesi durumunda cezai yaptırımları mevcuttur.

Engelli aracını kullanabilecek olan kişiler şu şekildedir;

 • Engelli olan kişinin kendisi
 • Kişinin eşi, çocukları, kardeşleri, anne babası, torunları ve eşinin anne babası kullanabilir
 • Kişinin 2. Ve 3. Dereceye kadar akrabaları
 • Sözleşmeli şoförü
 • TSE onaylı sürücüsü kullanabilir.

Yukarıda saydığımız kişilerin dışında araç kullanımı olması halinde cezai yaptırımlar uygulanır. Önemli ve özel durumlarda engelli aracın ruhsatta olmayan kişiler tarafından kullanılmasına bazı durumlarda izin verilir. Bu gibi durumlarda trafik polisinin izni olması gerekmektedir.

Engelli aracını başkası kullanırsa bu kişinin ceza almaması için ruhsatta isminin olması, engelli raporunu ve aracı kullanmaya hak kazandığını gösteren belgeyi yanında bulundurması gerekir. Ayrıca belirlenen hız limitine uyması ve özel tertibatın ruhsatta belirtilmesinin yanı sıra trafiği tehlikeye sokmadan aracı kullanması gerekmektedir.

Engelli Aracı Almanın Şartları Nelerdir?

Engelli raporu alan kişiler engelli aracı alması durumunda ÖTV’den muaf olurlar ve indirimli araç alma imkanına sahip olurlar. %40 engeli olan kişi aracı kendi kullanabilir ve indirimli alabilir. %90 ve üzeri engeli olan kişilerin aracı ise bireyin yakınları tarafından kullanabilir.

Engelli aracı alma şartları;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Tam teşekküllü hastaneden engelli raporu almak
 • 0 KM araç almak
 • Özel tertibatların bulunması
 • Engelli kişinin eski tip H sınıfı yeni tip B sınıfı sürücü belgesinin olması
 • 2024 yılında engelliler için ÖTV muafiyeti 1.004.000 TL’yi aşmaması engelli aracı almanın şartlarındandır.
engelli aracı almanın şartları nelerdir?
engelli aracı almanın şartları nelerdir?

Engelli Aracı Almak İçin Gerekli Belgeler

Engelli aracı almak isteyen kişiler bazı belgeleri de satın işlemlerinde teslim etmesi gerekmektedir. ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen kişiler şu belgeleri hazırlamalıdır;

 • Engelli kişinin kimlik fotokopisi
 • Aracı kullanacak kişinin sürücü belgesi
 • Engelli kişinin kullanması gereken teçhizatın açıklama kısmında belirtildiği engelli sağlık kurulu raporun orijinali
 • Kullanması gereken teçhizatın noter tarafından çoğaltılıp “Aslı gibidir” ibaresi eklenmiş iki adet kopyası

Bu belgelerin hazırlanması durumunda araç satın alımını gerçekleştirebilirler.

Engelli Aracı Başkası Kullanırsa Ceza Var mıdır?

Engelli aracı kullanımında kimlerin kullanabileceği belirlenmiştir. Yasal olarak düzenlenenlerin dışında engelli araç kullanımında cezai yaptırım uygulanır. %40 engeli olan kişilerin ve özel tertibatlı aracı olan kişilerin H sürücü belgesi olmalıdır. Olmaması durumunda bu aracın kullanımı yasaktır. %90 ve üzeri engeli olan kişilerin aracı kullanılmasında herhangi bir ceza yoktur.

%40 Engelli Raporu ile Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

%40 engelli raporu ile alınan aracı kişinin kendisi kullanabilir. Bu kişinin eşi ve 3. Dereceye kadar akrabaları da kullanabilir. Bu kişilerin noter tarafından düzenlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü de bu aracı kullanabilir.

Alınan engelli aracı başkası kullanacak ise bu kişinin adı aracın ruhsatında olması gerekmektedir. Ayrıca engelli raporu ya da aracı almaya hak kazandığı belgeyi de yanında bulundurması gerekmektedir. Bununla birlikte özel tertibatın bulunması durumunda bunun ruhsatta belirtilmesi gerekmektedir.

engelli raporu ile alınan araç
engelli raporu ile alınan araç

Engelli Adına Alınan Aracı Yabancı Biri Kullanabilir mi?

Engelli adında alınan aracı belirlenen kişiler kullanabilir. Yani noterde onaylanmayan kişilerin bu aracı kullanması yasaktır. 3. Derece akrabalara kadar aracı kullanma hakkı vardır. Yabancı birinin kullanması için noter aracılığı ile belirlenmesi gerekmektedir.

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelli adına alınan aracı kullanabilecek olan kişiler;

 • Engelli sürücü belgesi olanlar
 • Engelli kişinin 3.dereceye kadar akrabaları
 • %90 ve üzeri engeli olan kişilerin aracını herkes kullanabilir kısıtlama yoktur.

Engelli Araç Ruhsatı Kimin Üzerine Olur?

Engelli araç alımında ruhsatın kimin üzerinde olduğunu merak edenler için şunu belirtmeliyiz ki engelli bireyin adına ruhsat çıkarılır ve bu kişinin ismi ruhsatta yer alır.

2024 Araba Cam Filmi Cezası – Hangi Cam Filmi Serbest?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu