Yardım Başvurusu

Ramazan Yardımı Başvurusu ve Yardım Yapan Kurumlar

Ramazan Yardımı Başvurusu ve Yardım Yapan Kurumlar; Her yıl büyük bir mutlulukla karşılanan Ramazan ayı, ihtiyaç sahiplerine temel gıda yardımının yapıldığı aydır. Bu yardımla ihtiyaç sahipleri en azından bir aylık gıda ihtiyacını giderebilmekte ve bir nebze de olsa rahat bir ay geçirebilmektedirler.

Yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için başvuru hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızda, yardım yapan kurum ve kuruluşlar hakkında ayrıntılı bilgi verdik…Toplumumuzda bilindiği üzere Ramazan ayı sadece oruç ayı değil aynı zamanda yardımlaşma ayıdır da. Bu ay içinde veya başlamadan önce bir çok hayırsever, ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımında bulunmak istemektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ramazan Yardımı Başvurusu ve Yardım Yapan Kurumlar

İhtiyaç sahibi ailelerin tespiti için devlet kurumlarına başvurmayı tercih eden hayırseverler için çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır. Bire bir yardıma muhtaç ailelere erişemeyecek olan bir çok hayırsevere de böylelikle kolaylık oluşmaktadır. Dar gelirli ailelerin en çok talep ettiği mali yardımlardır. Özellikle Ramazan ayında gıda kolileri ön plana çıkmaktadır. Ramazan’da hazırlanan gıda kolilerinin içinde genellikle kahvaltılık ürünler, bakliyatlar, baharatlar, irmik, sıvı yağ gibi malzemeler bulunmaktadır.

Yardım kolileri genellikle gıda içerikli olabildiği gibi kurumlara göre farklılık göstermekle birlikte, giysi, yakacak, mali yardımlar şeklinde de olabilmektedir. Bu tarz farklılıklar başvurmayı düşünülen kurumun önceden araştırılmasıyla ihtiyaca göre yönelebilmekte önem arz eder.

Kuruluşlar her yardımı yapmamaktadır. Yılın belli aylarında yardım yapan kuruluşlar olabildiği gibi yılın her ayında dar gelirli ailelere yardım sağlayan kurumlar da vardır. Özellikle sadece Ramazan yardımı başvurusu alan kuruluşlar da bulunmaktadır. Bu kuruluşlar diğerlerine göre içerik olarak, genellikle bir aylık gıda, erzak yardımında bulunmaktadır. Başvurularda yardımların hangi şartlarda ve hangi zamanlarda geçerli olduğuna da dikkat edilmesi gerekir.

Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir diğer merak edilen konu Ramazan yardımı başvurusu yapmak için nereye, nasıl müracat edileceğidir. Yapılması gereken belirtilen sitelerin kendi sayfalarına girip başvuru formunu doldurmak ve gereken ücreti yatırmak şeklindedir.

Peki başvurulacak doğru kurumu bulan dar gelirli ailelerin bundan sonra ne yapmaları gerekecek? İhtiyaç sahibi ailelerin başvurusunda ise birkaç belge istenmekte ve gerçekten yardıma muhtaç olup olmadıkları tespit edilmektedir. Bu şekilde belge talep edilmesindeki temel sebep gerçek yardıma muhtaç ailelerin tespit edilmesidir. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere yapılan yardımlar ulaştırılmaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelerden istenen belgeleri belirtecek olursak:

 • Adli sicil kaydı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi arkalı önlü
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınıp kabul edilme şansını yükseltme)
 • İkametgah belgesi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Engelli belgesi (varsa)
 • Aileye ait mali durumu gösteren belgeler

Belgelerin çeşitlenmesi kurumlara göre farklılıklar da gösterebilmektedir. Verilen belgeler neticesinde yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen, başvurusu onaylanan aileler kurumlara yapılan yardımlar sonucu bu haktan faydalanabileceklerdir.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler

Ramazan Yardımı Alacak Kişiler Nasıl Belirlenir?

Yardıma başvuran herkes ihtiyaç sahibi mi? Yardım alan ama ihtiyaç sahibi olmadığı tespit edilen ailelere ne olacak? Sonradan ihtiyaç sahibi olmadığı tespit edilen kişilere cezai işlemler uygulanmakta ve verdikleri yardımlar faiziyle alınmaktadır. Cezai işlem uygulanması caydırıcı bir sebep olmaktadır ve bu uygulamayla haksız alınan hizmetlerin önüne geçilebilmektedir.

Online olarak e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkteki formu doldurarak başvuruda bulunabilirler. Sosyal yardım türünü de gıda veya çeşitli yardım şekillerinden biri olarak seçilebilir. Bu başvurular aslında Ramazan yardımı başvurusu değildir. İhtiyaç sahibi aile eğer gıda yardımını seçerse ramazan ayı dışında da devam ederek yılın 12 ayı bu yardımdan faydalanabileceklerdir. Aynı zamanda Kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na giderek de yüz yüze başvuruda bulunabilmektedirler. Ramazan yardımı yapan yerler bu başvurular sonucu muhtaçlık sınırı altındaki bu ailelere daha kolay ulaşabilecektir.

Ramazan Yardımı Yapan Yerler

Ülkemizde dar gelirli ailelere başvuruları halinde çeşitli yardımlar yapan kurumlar mevcuttur. Ramazan ayı dışında da yardım yapan yerler bulunmaktadır. Örnek olarak birkaç kurum paylaşacağız.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ramazan Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) kapsamlı yardımlar yapan bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerin eski ve bakımsız olan evlerini tadilat ettirme gibi barınma yardımlarında bulunmaktadır. Bunun dışında doğum yardımı, sağlık, gıda, yakacak, eğitim, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardım ve evlerine bakım yapılan ailelere sağlıklı yaşam alanlarını sürdürebilmeleri adına nakdi yardımlar da yapılmaktadır. Ramazan yardımı başvurusu da almaktadır. Başvurusu kabul edilen ailelere bu kurum da her ay yardımda bulunmaya devam etmektedir.

Yardım Yapan Kurumlar

Eğitim yardımlarının içeriğinde neler var diye bakacak olursak, ilkokuldan üniversiteye kadar olan eğitim dönemlerini içermektedir. Yüksek öğrenim bursları, öğle yemeği yardımları, öğrencilere barınma yardımı, engelli öğrencilerin ücretsiz olarak okullarına taşınması, bedava kitap yardımı, şartlı yardım gibi seçenekleri bulunmaktadır.

Gıda ve Yakacak Yardımı

SYDV kurumu hane yardımı kapsamında dar gelirli ailelere gıda ve yakacak yardımında bulunmaktadır. Kuruma başvuru yapan ailelerin ihtiyaç sahibi oldukları onaylandıktan sonra yaklaşık bir ay içinde gıda ve yakacakları teslim edilmektedir. Başvururken gerekli belgelerden bahsedelim. SYDV başvuru kayıt formu, kimlik fotokopisi ve yardım başvuru dilekçesi. Bu belgeler temin edildikten hemen sonra incelenmeye alınmaktadır.

Doğum Yardımı

Doğum yardımı almak isteyen bireyler  Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapabilmektedirler. İkamet edilen yerde bulunan kuruma göre başvurularını gerçekleştirebilirler. Yapılması gerekenler arasında öncelikle  Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan başvuru formu doldurulmalıdır. Uygun görülüp kabul edildiği takdirde ilk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira ve üçüncü çocukta 600 lira yardım sağlanmaktadır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardım (Dul Maaşı)

Eşi vefat eden kadınların yararlanabilecekleri haklar vardır. Bu yardımlardan yararlanabilmek için bağlı bulundukları  belediyelerin SYD Vakıflarına başvuruda bulunarak faydalanabilmektedirler. Başvuruda sadece nüfus cüzdanları talep edilmektedir. Aylık 1.430 lira nakdi yardım almaktadırlar.

Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Türk Kızılayı

Kızılay yardıma muhtaç ailelere Kurban Bayramlarında da gıda ve erzak yardımı yapmaktadır. Daha çok afet zamanlarında ön plana çıksa da Ramazan ve Kurban Bayramlarında da dar gelirli ailelere gıda, erzak temininde bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aynı zamanda dar gelirli ailelere elektrik yardımı, yakacak yardımı, gıda yardımı yapmaktadır. Yardım yapılacak aileler sitelerinde yer alan belgeleri kuruma sunmaları gerekmektedir.

İHH (İnsani Yardım Vakfı)

İnsani Yardım Vakfı oldukça aktif çalışmakta ve birçok yardımlaşma gerektiren durumlarda ön plana çıkmaktadır. Acil yardım bağışları, su kuyusu açtırma, Ramazan yardımı ve Kurban Bayramı yardımları gibi birçok alanda çalışmalar yürütmektedir.

Yaklaşık 1.5 milyon insana ramazan kumanya paketi dağıtmıştır. Yardım yapan yerler arasında ön sıralarda gelmektedir. Ramazan kumanyası adet fiyatı 400 lira olarak belirlenmiştir. Yardımda bulunmak isteyen hayırseverler bir kumanya bağış yaparak bir ailenin iftar sofrasını kurmasına yardımcı olabilmektedir. Yapılması gerekenler, İHH online sitesine girip ramazan kumanya paketi yardımında bulunmayı seçerek ücretini ödemektir. Sitelerinde mevcut olan banka hesaplarına da ücret gönderimi yapılabilmektedir.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü

Vakıflar Genel Müdürlüğü de aynı şekilde gıda yardımı yapmak, erzak temin etmek, aşevlerini kullanıma sunmak, fakirlik maaşları vermek gibi bir çok yardımda bulunmaktadır ailelere.

Yardıma muhtaç aileler dernek ve vakıflara da başvurulması halinde giysi yardımı, öğrenci bursları, gıda yardımı gibi çeşitli yardımlardan faydalanabilmektedir. Ülkemizde de bir çok dernek ve vakıflar bulunmaktadır. Hangi kuruluşun hangi yardımlarda bulunduğu tespit edilip aileler ya da ihtiyaç sahipleri o kuruluşlara başvurabilir.

Ramazan yardımı yapan yerler arasında valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, sosyal yardım ve dayanışma vakıfları, VGM gibi kurumlar örnek gösterilebilir. Kolilerin içinde genellikle bir aylık gıda yardımı bulunmaktadır.

Ramazan yardımı yapan yerlerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • İHH Vakfı
 • Deniz Feneri Derneği
 • Umut Kervanı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)
 • Türk Kızılayı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)
 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
 • Merhamet Derneği
 • Yardim Eli Derneği
 • Şefkat Derneği
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi
 • Adana Büyükşehir Belediyesi
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi

Listede yer alan büyükşehir belediyeleri de Ramazan ayında aktif hale gelmekte ve tespit edilmiş dar gelirli ailelere bir aylık gıda ve erzak yardımı yapabilmektedir.

 

Kızılay Yardım Numarası Kaçtır?

168 arayabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Almak İsteyen Kişiler Nereye Başvurmalıdır?

Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurmalıdır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Eşim epleks hastası çalışamıyor 2 kızım var. Birisi okuyor biriside küçük sizden erzak gıda ve temizlik yardım edin.

 2. Kirkandan yazıyorum depremden dolayı ihtiyacımız var depremden sonra bebeğim oldu yardımınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu