reklam
Yardım Başvurusu

Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu; Sosyal yardım denilince akla gelen ilk kurum Belediyedir. Hem ayni hem de nakdi sosyal yardımları ihtiyaç sahiplerini belirleyerek dağıtan belediyeler, yardım çalışmalarına aralık vermeden devam etmektedir. Belediyeler tarafından sağlanan gıda, erzak, yakacak gibi yardımlar gelen başvurular dikkate alınarak başvuruda bulunan kişinin durumuna göre cevaplanmaktadır. Bizler de Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler için merak edilenleri cevapladık…

Belediye yardımları nelerdir, belediye para yardımı başvurusu nasıl yapılır, belediye erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır, belediye yardım başvuru formu, belediye yardım kolisi ve erzak yardımı başvurusu telefon numarası, belediye yardım kolisi kimlere verilir, belediye gıda ve erzak yardımı başvurusu için gerekli belgeler, belediye maddi yardım ne kadar gibi pek çok sorunun cevabına gelin birlikte bakalım…

Hane Yardımı Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

Dar gelirli aileler özellikle son zamlardan sonra marketten istediklerini alamamaktadır. Yardıma muhtaç pek çok vatandaşa belediyeler bu konuda sahip çıkmaktadır. Gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kira yardımı gibi pek çok sosyal yardım ile belediyeler vatandaşlara destek olmaktadır.

Muhtaçlık sınırının altında kalan ve geçim sıkıntısı olan ailelere sosyal yardımlarının yanı sıra sosyal destek kartı yardımı da verilmektedir. Sosyal destek kartı sayesinde vatandaş temel ihtiyaçlarını anlaşmalı marketlerden alabilmektedir.

Ayni ve nakdi birçok yardımda bulunan belediyeler yardıma muhtaç vatandaşlara her daim umut kapısı olmuştur. Kira yardımı, burs yardımı, para yardımı gibi yardımlarda da bulunan belediyeler çalışmalarına 2023 yılında da hızla devam etmektedir.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Dar gelirli ve muhtaçlık sınırının altında kalan yoksul kimselere belediyeler sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Yapılan sosyal yardımlar ise şunlardır;

 • Okul ve kırtasiye yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Burs yardımı
 • Para yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Afetzedelere yardım
 • Kira yardımı
 • Aşevi hizmeti
 • Şehit ve gazi yakınları için yardım
 • Engelli vatandaşlara yardım
 • Diğer yardımlar
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Muhtaç asker yakınları için yardım
 • Mama ve bez yardımı
 • Bebek paketi yardımı
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Süt yardımı

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Okul çağındaki öğrencilere belediyeler burs yardımları ile eğitim hayatlarına sorunsuzca devam etmelerine olanak sağlamaktadır. Eğitim hayatına devam eden öğrenciler bu sayede kendi hayatlarını idame edebilecek düzeye gelmektedirler.

Özellikle soğuk kış aylarında belediyeler yoksul kimselere yakacak yardımında bulunarak onların çetin kış şartlarını daha hafif atlatmasına yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca yakacak yardımlarının yanı sıra evlerinde odun sobası olmayan kişilere belediyeler soba yardımlarında da bulunabilmektedir.

Eğitim masraflarını karşılayamayan yoksul durumda olan anne ve babalar çocukları için belediyelerden kırtasiye yardımları için başvuruda bulunabilmektedirler. Anne ve baba kırtasiye yardımlarının yanı sıra maddi yardım talebinde de bulunabilirler.

Yardıma muhtaç kişilere her daim destek olan belediyeler yeni doğan bebek paketi desteği ile bebek bezinden bebek mamasına kadar pek çok ihtiyacı yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için vermektedir.

Kronik hasta ya da yaşlı kimseler için belediyeler, sağlık personellerini görevlendirerek evlerinde tedavi olmalarına yardımcı olmaktadır. Hasta ve yaşlı kimselerin sağlık kontrolleri bu şekilde düzenli yaptırılmaktadır. Yoksul aile çocuklarına mont, bot, ayakkabı ve çanta gibi yardımlarda bulunan belediyeler onların eğitimden geri kalmamaları adına ellerinden gelen her şeyi yapmaktadırlar.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi ailelere para yardımında bulunan belediyeler özellikle bayramlarda zor durumda olan vatandaşlara nakdi yardımlar yapmaktadır.

Belediyelerin para yardımına başvurmak için bulunduğunuz yerin belediye binasına giderek sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunu dolduran vatandaşlar para yardımın yanı sıra belediyelerin diğer sosyal yardımlarına da başvuruda bulunabilirler.

Belediyelerin para yardımına başvuruda bulunmak için e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru yaparken önce belediyeyi seçmeli sonra da sosyal yardım türlerinden para yardımı seçeneğini tıklayarak ön başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca buradan diğer sosyal yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara belediyeler düzenli bir şekilde erzak yardımı yapmaktadır. Gıda yardım kolisi sayesinde pek çok vatandaş evlerinde yemek yapabilmektedir. Yardım kolilerinde salça, bulgur, makarna, pirinç, çay, tuz, şeker gibi temel gıda ihtiyaçları bulunmaktadır.

Erzak kolisi almak için bulunduğunuz yerin belediyesine ya da sosyal hizmet merkezine gitmeniz gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra başvurusu onaylanan kişilere belediye erzak yardımında bulunmaktadır.

Belediye erzak yardımı için e-Devlet üzerinden de ön başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurusu kabul edilen vatandaşlara belediyeler randevu tarihi vermektedir. Randevu tarihinde belediyeye giden vatandaş istenilen belgeleri kuruma teslim ettikten sonra başvurusu tamamlanmış olur.

Gıda Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyelerin gıda ve erzak yardımlarına başvuruda bulunan vatandaşlar başvuru sonuçlarını merak etmektedirler.  Başvuru sonuçlarını öğrenmek için ilk olarak e-Devlet başvuru sayfasından sonucu görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca başvuru sonucu için başvuruda bulunduğunuz belediyeye gidebilir ya da arayabilirsiniz. ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da sonucunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvuru Formu 2023

Belediyelerin sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden ön başvuru şeklinde bulunabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise belediyeye giderek sosyal yardım başvuru formunu doldurarak bizzat sosyal yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Başvuru formunda kişisel bilgilere dair sorular yer almaktadır. Yani aylık gelirinizden hane içindeki kişi sayısına kadar birçok soru yer almaktadır.

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız önem arz etmektedir. Kurum tarafından başvuru formu incelenen ve sosyal yardımı almaya engeli bulunmayan kişilere belediyeler sosyal yardımlarda bulunurlar.

Başvuru formunda yalan yanlış beyanlarda bulunan kişilerin sosyal yardımları aldıktan sonra fark edilmesi üzerine aldıkları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri ödemesi gerekmektedir. Geri ödemeyi kabul etmeyen kişiler hakkında ise belediyeler mahkemeye verebilmektedir.

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Nasıl Alınır 2023

Belediye değerlendirme kurulu başvuruda bulunan kişilerin formlarını titizlikle incelemektedir. Başvuru formunu inceleyen kurul daha sonra bir komisyon oluşturarak yerinde değerlendirme yapma açısından başvuruda bulunan vatandaşın evine inceleme komisyonu gönderir.

İnceleme komisyonu ailenin durumunu gözlemleyerek bir rapor hazırlar ve bunu değerlendirme kuruluna sunar. Değerlendirme kurulu raporu da göz önüne alarak başvurusu kabul edilecek olan kişileri liste şeklinde hazırlar.

Liste sırasına göre başvurusu kabul edilen kişiler vermiş oldukları iletişim bilgileri üzerinden aranarak bilgilendirilirler.

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Başvuruda bulunduğunuz belediyenin iletişim bilgilerini bularak başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ALO 153 beyaz masa hattını arayarak başvuru şartlarından başvuru belgelerine kadar pek çok konu hakkında yetkili kişilerden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler 2023

Gıda ve erzak yardımı başvurusu için gerekli olan belgeler;

 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Aile bireylerinin kimlik fotokopisi
 • Aile bireylerinin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ailenin ikametgah belgesi
 • Fakirlik belgesi
 • Mal beyanına dair belge
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • SGK dan alınan gelir ya da gelirsizlik belgesi

Başvuru esnasında talep edilen belgelerin yanı sıra kişinin özel durumuna bağlı olarak ekstra belgelerde talep edilebilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Belediye Yardım Kolisi Kimlere Verilir?

Belediyelerin yardım kolilerinden yaralanabilecek olan vatandaşlar;

 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Afetzedeler
 • Engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • Geliri olmayan kişiler
 • Dul kadınlar
 • Kimsesiz yaşlı vatandaşlar

Kısacası belediyeler yardıma muhtaç bütün kişilere imkan dahilinde yardım edebilmektedir.

Belediye Maddi Yardım Ne Kadar 2023

Belediye tarafından yoksul kişilere verilen maddi yardım miktarı belediyenin bütçesine, ailedeki kişi sayısında ve ailenin muhtaçlık durumuna göre belirlenmektedir.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvurunun yoğunluğuna göre başvuru sonuçlarının açıklanma süresi değişmektedir. Ortalama bir ay içerisinde belediye para yardımı başvurusu açıklanmaktadır.

Başvuru sonuçları sms ya da mail yolu ile vatandaşlara bildirilmektedir.

Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Tek seferlik nakdi yardım olabileceği gibi düzenli olarak nakdi yardım da yapılabilmektedir. Tek seferlik mi yoksa düzenli olarak mı yapılacağının belirlenmesi ise başvuru yoğunluğuna, belediyenin bütçesine ve ailenin muhtaçlık durumuna bağlıdır.

 

Kaymakamlık Sosyal Yardım Parası Ne Kadardır?

500 TL.

Kaymakamlık Para Yardımını Kaç Ay Verir?

2 ayda bir yardım yapmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Yardım almak için başvurdum lütfen bize yardımcı olun çok ihtiyacım var lütfen bize yardımcı olun lütfen çok ihtiyacım var lütfen bize yardımcı olun lütfen lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu