İş Fikirleri

Türkiye’de Okuyup Yurt Dışında Yapılabilecek Meslekler 2024

Türkiye’de Okuyup Yurt Dışında Yapılabilecek Meslekler, Uluslararası Meslekler, Yurt Dışı İmkanı Olan Bölümler, Hangi Ülkenin Hangi Mesleğe İhtiyacı Var? Yurt Dışında En Çok Aranan Meslekler, Dünyanın Her Yerinde Yapılabilecek Meslekler, Dünyada En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler, Yurt Dışında İcra Edilebilecek Meslekler, Yurt Dışı İmkanı Yüksek Olan Meslekler ve daha fazlası yazımızda...

Türkiye’de Okuyup Yurt Dışında Yapılabilecek Meslekler; Yurt dışında okumak ya da yurt dışında yaşamak zaman zaman herkesin hayali haline gelebilir. Kariyer odaklı olan ve planlamalarını her daim doğru stratejilerle belirleyen herkes yurt dışında çalışma ya da okuma şansına sahiptir.

Siz de yurtdışında yaşayarak yeni yerler keşfedebilir ve farklı kültürleri tanıyarak hedefinize giden yolda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Biz de bu yazımızda Türkiye’de okuyup yurt dışında yapılabilecek mesleklerden bahsedeceğiz.

Siz de yurt dışında yapabileceğiniz bir meslek arayışına girdiyseniz içeriğimizde yer alan mesleklere bakıp fikir sahibi olabilirsiniz…

Getir Kurye Maaşları Ne Kadar? 2024 Getir Kurye Nasıl Olunur?

türkiye'de okuyup yurt dışında yapılabilecek meslekler
türkiye’de okuyup yurt dışında yapılabilecek meslekler

Türkiye’de Okuyup Yurt Dışında Yapılabilecek Meslekler

Siz de kariyer hedefiniz ve daha iyi bir yaşam koşulu için yurt dışında yaşamak istiyor olabilirsiniz. Bu oldukça normal bir durumdur. Yurt dışında farklı kültür ve tarzdaki insanları tanıyarak kendinize yeni bilgiler katabilir ve kariyerinize odaklanabilirsiniz.

Yurt dışında yapabileceğiniz ve iş imkânı bulunan birçok meslek dalı vardır. Siz de Türkiye’de okuyorsanız ve genel hedefiniz yurt dışına yerleşmekse, iş imkânı yüksek olan mesleklerden birini seçmeniz sizin için daha doğru bir seçim olacaktır.

Türkiye’de okuyup yurt dışında yapılabilecek meslekler aşağıda verilmiştir:

  • Psikolog
  • Yazılım Mühendisliği
  • Doktor
  • Yapay Zekâ Mühendisliği
  • Gıda Mühendisliği
  • Kuaför
  • Aşçılık
  • Hemşirelik
  • Elektrik- Elektronik Mühendisliği
  • Pilot

Psikolog

psikolog
psikolog

Psikoloji bölümü okuyan biri, yurt dışında rahatlıkla iş bulabilme imkânına sahiptir. Psikoloji her ülkede ihtiyaç duyulan genel bir meslek dalı olduğundan siz de psikoloji bölümünü okuyorsanız yurt dışında iş imkânı bulabilirsiniz.

Özellikle de Avrupa ülkelerinde ve Amerika’ da psikolog olarak iş bulma olasılığınız oldukça yüksektir. Psikoloji alanında kendinizi geliştirerek yüksek lisans yaparsanız daha kolay ve pratik bir şekilde yurt dışında hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışında psikolog olarak çalıştığınızda aylık alacağınız maaş ortalama $60000 ile $70000 arasında olacaktır.

Yazılım Mühendisliği

yazılım mühendisliği
yazılım mühendisliği

Yurt dışında iş imkânı olan mesleklerden biri de yazılım mühendisliğidir. Yazılım mühendisliğinde mobil uygulama geliştirebilir ya da kodlamada dâhil olmak üzere daha birçok şeyi yapabilirsiniz.

Siz de yurt dışında hayalinizin mesleği olan yazılım mühendisliğini yapmak istiyorsanız sürekli kendinizi geliştirmeli ve farklı yazılım dillerini de öğrenmelisiniz. Ayrıca yurt dışında yaşamak ve yazılım mühendisliğini yapmak için İngilizce diline ihtiyaç vardır.

Yurt Dışında Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2024

Doktor

doktor
doktor

Yurt dışında iş açığı olan meslek dallarından biri de doktorluktur. Siz de Tıp fakültesinde okuyorsanız bölümünüzü en iyi puanla bitirmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz. Tıp fakültesini başarıyla bitirdikten sonra doktorluk mesleğinizi icra etmek için yurt dışındaki iş ilanlarına başvurabilirsiniz.

Ancak yurt dışında doktor olabilmeniz için Almanca veya İngilizce dilini su gibi biliyor olmanız gerekir. Bu dilleri bilmek yurt dışında iş bulma ya işe kabul edilme olasılığınızı arttırır.

Yapay Zekâ Mühendisliği

yapay zeka mühendisliği
yapay zeka mühendisliği

Günümüzde dünya çapında yaygın olarak aranan meslekler arasında yapay zekâ mühendisliği bulunmaktadır. Her geçen gün yapay zekâ gelişerek hayatımızda yer edinmeye başlamaktadır.

Robottan tutun da akıllı aletlere kadar yapay zekâ ile ilişkimiz bulunduğundan siz de yapay zekâ mühendisliğini okuyorsanız bu alanda kendinizi ilerletebilir ve yurt dışında çalışma imkânını elde edebilirsiniz. Yapay zeka mühendisliği, yurt dışında önü açık mesleklerden biri olarak karşımıza çıkar.

Gıda Mühendisliği

gıda mühendisliği
gıda mühendisliği

Yurt dışında en çok iş imkânı bulunan meslekler arasında gıda mühendisliği yer alır. Gıda harcamalarına çok büyük masraf yapıldığından gıda mühendisleri bu harcamaları kontrol altına alır.

Türkiye’de gıda mühendisliğini okuyorsanız yurt dışında iş imkânı geniş olduğundan siz de çeşitli şirketlerde çalışma şansını yakalayabilirsiniz. Tabi yurt dışında gıda mühendisliği mesleğinde ilerlemek istiyorsanız en az iki yabancı dili adınız gibi biliyor ve konuşuyor olmalısınız.

KPSS-A Grubu ve KPSS-B Grubu Meslekleri Nelerdir? 2024

Kuaför

kuaför
kuaför

Yurt dışında personel ihtiyacı çok fazla olduğundan en çok aranan meslekler arasında kuaförler var diyebiliriz. Siz de kuaför sertifikasını aldıysanız ve bu meslekte kendinize olan güveniniz tamsa yurt dışındaki fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Özellikle de Avrupa ve Amerika’da gittiğinizde ilanlarda sıklıkla kuaför arandığını görebilirsiniz. Siz de Türkiye’de okuyor ve yurt dışında mesleğinizi icra etmek istiyorsanız tercihinizi kuaförlükten yana kullanabilirsiniz.

Aşçılık

aşçılık
aşçılık

Aşçılık bölümünü okuyorsanız okulunuz muhtemelen staj için sizi yurt dışına gönderme fırsatını sunacaktır. Aşçılık mesleği turizm olan yerlerde daha çok tutacağından siz de staj fırsatını değerlendirebilir ve yurt dışında mesleğinizi en iyi şekilde icra edebilirsiniz.

Siz de çeşitli kurslara ve programlara giderek eğitim alabilir ve aşçılık mesleğinizde kendinizi geliştirerek iş bulma olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Hemşirelik

hemşirelik
hemşirelik

Hemşirelik mesleğinde ülkemizde iş imkânı mevcut olsa da özellikle Avrupa ülkeleri ve Almanya’da verilen iş ilanları oldukça fazladır. Yurt dışında en çok talep gören meslekler arasında sayılabilir.

Siz de yurt dışında yaşamak ve hemşirelik mesleğinizi orada icra etmek istiyorsanız iş ilanlarına bakabilir ve iyi fırsatlar sunan iş ilanlarını değerlendirebilirsiniz. Yurt dışında hemşire olarak çalışabilmek için aranan şartlar arasında dil bilmek de zorunludur. İngilizce ya da Almanca dilini bilmeniz yurt dışında çalışabilme ihtimalinizi arttıracaktır.

Ayrıca hemşirelik mesleği için yurt dışında alacağınız aylık ortalama maaş 2500 Euro olacaktır. Siz hemşirelik mesleğinizde kendinizi geliştirdikçe ve ilerlettikçe alacağınız maaş da zamanla artacaktır.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği

elektrik - elektronik mühendisliği
elektrik – elektronik mühendisliği

Türkiye’de okuyup yurt dışında yapılabilecek meslekler arasında elektrik – elektronik mesleği de mevcut olarak bulunur. Elektrik – elektronik mesleği, makine mühendisliği ile benzerlik gösterdiği için karıştırılabilir. Ancak iki meslek de birbirinden oldukça farklıdır.

Siz de elektrik – elektronik mesleğinde kendinizi geliştirerek yurt dışında çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca illa yurt dışında çalışmak için iş teklifi beklemenize gerek yok. Kendi girişim ve imkânlarınızla da rahat bir şekilde bu meslekte iş bulabilirsiniz.

Elektrik – elektronik mühendisliği mesleğini yurt dışında icra eden kişilerin aldıkları yıllık maaş 90 Bin $ ile başlayıp zamanla değişmektedir.

Pilot

pilot
pilot

Yurt dışında kolaylıkla iş imkânı bulabileceğiniz mesleklerden biri de pilotluktur. Yapılması zor bir meslek olduğundan çok fazla tercih edilen meslekler arasında değildir. Ancak yine de pilotluk mesleğini okuyorsanız ve bu mesleği icra etmek istiyorsanız yurt dışındaki iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

Türkiye şartlarında bile pilotluk mesleği maaşı 5000 Euro’dan başladığı bilindiğine göre yurt dışındaki çalışma şartları ve aylık maaşı oldukça yüksektir. Siz de yurt dışında özel jet şirketlerinde rahatlıkla pilot mesleğinizi yaparak yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Yurt Dışında Nasıl İş Bulabilirim?

CV Oluşturun!

Yurt dışında iş bulabilmenin etkili yollarından biri de CV’ dir. CV’niz işe girmeden önce sizin hakkınızda bilgi edinmelerine yaracaktır. Aldığınız eğitimleri ve daha önceden çalıştıysanız örnek referanslarınızı eklemeniz işe alınma olasılığınızı artırır.

Kariyerinizi ve eğitim geçmişiniz hakkındaki bilgileri eksiksiz bir şekilde hazırlayarak sunmanız işe alınırken ilk izlenim için oldukça önemlidir.

Farklı Bir Dil Öğrenin!

Yurt dışında çalışma fırsatını elde etmek için zaten bir dili biliyor olmanız gerekir. Bunun yanında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmeniz size ekstra katkı sağlayacak ve olumlu bir şekilde geri dönecektir.

Ayrıca öğreneceğiniz dildeki seviyenizi arttırmalısınız. Böylece siz de yurt dışındaki iş imkânlarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Diğer iş fikirlerini de sitemizde yer alan ilgili kategoriden öğrenebilirsiniz!

 

Sizler için hazırlamış olduğumuz yurt dışında iş imkânı bulunan meslekler öneri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Siz de Türkiye’de okuyorsanız ancak mesleğinizi yurt dışında icra etmek istiyorsanız mesleğinizin içeriğimizde yer alıp almadığına bakarak yurt dışında iş imkânı var mı ya da yok mu diye öğrenebilirsiniz.

Ayrıca yurt dışında iş imkânı bulunan mesleklere eklemek istedikleriniz varsa yorumlar kısmından bildirebilirsiniz.

200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 2024 Ne İş Kurabilirim?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu