Engelli

Evde Bakım Maaşı Hesaplama 2024

Evde Bakım Maaşı Hesaplama, Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Maaşı Başvuru e-Devlet, Engelli Evde Bakım Maaşı, Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir? Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir, Evde Bakım Maaşı Kişi Başı Gelir Ne Kadar? gibi tüm soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda...

Evde Bakım Maaşı Hesaplama; Sıkça sorulan ve araştırılan konuların başında, evde bakım maaşı hesaplaması yani kişi başına düşen gelir hesaplama durumu vardır. Ülkemizde her yıl bu yardımdan yararlanan binlerce vatandaş bulunmaktadır.

Devlet tarafından yapılan yardımlar, sadece nakdi yani para olarak yapılmamaktadır. Aynı zamanda ayni olarak yapılan da birçok yardım söz konusudur. Genellikle yardım çeşidi, kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda planlanmaktadır.

Yardımları devlet eliyle alan ihtiyaç sahipleri için bu maaş ne kadar önemli ise, devlet için de bu yardımı en doğru kişilere vermek önemli bir husustur. Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir? Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar 2024, Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplama Nasıl Yapılır ve daha birçok sorunun cevabını, yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2024 Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde Bakım Maaşı Hesaplama

Evde bakım maaşına başvuran ve gerekli şartları taşıyan kimseler, başvurusu onaylandıktan sonra PTT hesaplarına yatan evde bakım aylığını alabilirler. Evde bakım maaşını alabilmek için aranan şartların başında, hane içinde kişi başına düşen gelir gelmektedir.

Asgari ücretin yenilenmesi ile birlikte güncellenen evde bakım maaşı hakkında, hesaplama yapmak isteyen kişilere aşağıda örnek vererek hesaplamanın nasıl yapılacağını gösterdik…

evde bakım maaşı hesaplama
evde bakım maaşı hesaplama

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşını almak için en önemli kriter, kişi başına düşen gelirdir. Bunun yanı sıra belli başlı başka şartlar da aranmaktadır. Evde bakım maaşını almak için;

  • Engelli olan kimsenin tam teşekkülü hastaneden rapor alması
  • Hastane raporunda “TAM BAĞIMLI” ibaresinin yer alması
  • Engelli birey çocuk ise “Çok İleri Düzey”, “Belirgin Düzey” ve “Özel Koşul” ibaresinin yer alması
  • Hane gelirinin 3/2 oranından az olması
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bakıma muhtaç olduğuna dair karar verilmesi

Yukarıdaki belgelere sahip olan kimseler, başvuru yaptıktan sonra başvuruları incelemeye alınır ve karara bağlanır. Başvuru şartlarını taşıyan ve başvurusu onaylanan kimseler evde bakım maaşını alabilirler.

Evde bakım maaşı almak için yalan yanlış beyanlarda bulunmak ve bu durumun fark edilmesi halinde, alınan maaş faizi ile birlikte geri alınır ve cezai yaptırım uygulanır.

Engelli Raporu Yenileme 2024 Süresiz Engelli Raporu Yenilenir mi?

evde bakım maaşını kimler alabilir?
evde bakım maaşını kimler alabilir?

2024 Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar?

Evde bakım maaşı başvurusu olumlu sonuçlanan kimseler, aylık olarak maaşlarını alabilirler. Aylık, kişi başına düşen gelir 11.334,75 TL’dir. Bu gelir asgari ücret değiştikçe güncellenmektedir. Böylece ihtiyaç sahipleri de mağdur edilmemeye çalışılmaktadır.

Her sene evde bakım maaşı, asgari ücretin değişmesine bağlı olarak değişim göstermektedir. Yani evde bakım maaşı sürekli güncellenebilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplama Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı, asgari ücretin değişmesine bağlı olarak değişmektedir. Hesaplama işlemi yaparken haneye giren toplam gelir ile birlikte hanede yaşayan kişi sayısı da önemlidir. Hanede yaşayan kişi başına gelirin, asgari ücretin üçte ikisini geçmemesi gerekmektedir.

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir hesaplama şu şekilde yapılır;

Örnek verecek olursak; 2024 yılı asgari ücret 17.002 TL olmuştur. Buna ek olarak asgari geçim indirimi AGI kaldırılmıştır. İşlemi şu şekilde yapabilirsiniz; Asgari ücret net rakam / 3 x 2 = Kişi başına düşen gelir yani (17.002 TL / 3 x 2) = 11.334,66 TL.

evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir
evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı için, ikametgah adresinizin bulunduğu yerde Sosyal Hizmet Merkezi ya da il müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra, istenilen evrakları kuruma teslim etmeniz gerekmektedir. Teslim edilen evrakların doğruluğu tespit edildikten sonra, muhtaç durumunun tespit edilmesi için beyan edilen adrese gidilip inceleme komisyonu tarafından bir rapor hazırlanır.

Hazırlanan rapor, komisyon tarafından değerlendirildikten sonra başvuru sonuçları açıklanır. Başvuru esnasında önemli olan bir nokta ise güncel iletişim bilgilerinizin formda yer almasıdır. Yani başvuru sonucunuzu rahatça öğrenebilmek istiyorsanız ve size daha rahat geri dönüş sağlanabilmesini arzu ediyorsanız, iletişim bilgileriniz doğru ve güncel olmalıdır.

Başvuru sonuçlarınızı e-Devlet sistemi üzerinden de öğrenebilirsiniz. Bunun için e-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. e-Devlet şifresi olmayan kimseler en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirler.

Başvuru sonucu kişilere SMS ile de bildirilmektedir. Başvuru sonuçları açıklanan kimseler, olumlu sonuçlanması durumunda her ay düzenli olarak PTT şubelerinden aylıklarını çekebilirler. PTTKart sahibi olan kimseler PTTMatiklerden aylıklarını çekebilirler.

Evde Bakım Maaşı Neden Yatmadı? 2024 Ne Zaman Yatar?

PTT Engelli Kredisi 2024 PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu