Edevlet.net

Egzos Emisyon Muayenesi Ücreti ve Cezası Ne Kadar?

28.04.2018

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı sona erdirildi. Egzoz emisyon ölçümleri online olarak sistemlere kaydedildi ve ekstra belge taşıma gerekliliği ortadan kaldırıldı. Önceleri araç sahiplerinin belirli dönemlerde egzoz muayenesi yaptırarak egzoz pulu almaları gerekiyordu. Artık pul taşıma gerekliliği kalmadı ve yeni sisteme geçildi. Bu yeni sistemle birlikte yanlış ölçümlerin ve gecikmelerin önlenmesi planlandı.

Egzoz Emisyon Muayenesi Nedir?

Çevre kirliliğini önlemek ve canlıları korumak amacıyla araç sahiplerinin iki yılda bir araçlarını denetimden geçirmesi gerekiyor. Bu denetim sonucunda çevre kirliliğine sebep olan araçların tamir edilmesi için vakit tanınıyor ve tekrar egzoz emisyon muayenesine girmeleri gerekiyor. Bu muayeneyi yaptırmayan kişiler için trafik denetimlerinde her yıl binlerce ceza kesiliyor. Otomobillerde her iki yılda bir yaptırılması gereken egzoz emisyon ölçümü, sıfır kilometre satın alınan araçlar için ilk 3 yılın sonunda, sonraki yıllarda ise her iki yılda bir tekrarlanmalı. Diğer motorlu taşıtlar ise her yıl egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorundalar. Hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen ile çalışan araçlar, 1979 model yılı ve daha eski dizel motorlu araçlar, motosikletler ve mopedler ise egzoz muayenesinden muaftırlar.

Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

1 Ocak 2018 itibariyle TÜVTÜRK muayene istasyonlarında yapılacak egzoz emisyon muayenesi ücreti katma değer vergisi dahil olmak üzere 55 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Egzoz muayenesinde sadece:

  • Muayene yapılacak aracın tescil belgesi,
  • T.C. Kimlik Numarasını gösteren herhangi bir resmi kimlik (ehliyet, pasaport ya da nüfus cüzdanı) gereklidir.

Son dönemlerde sistemin değişmesini fırsat bilen dolandırıcılar vesilesiyle ekstra ücret istenmesi gibi durumlar söz konusu değildir. Sizleri arayıp ekstra ücret isteyenlere ya da üzerinize borç olduğunu iddia eden kişilere inanmayın. Egzoz emisyon muayenesi için sadece 55 Türk Lirası ödemeniz yeterlidir.

Egzoz Muayenesinden Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Egzoz muayenesinden önce egzoz sistemi üzerindeki delikleri, çatlakları ve pasları kontrol etmeli, kusurları onarmalısınız.
  • Katalitik konvertöre sahip araçlarda parçanın sağlam durumda olması azami önem taşıyor. Katalitik konvertörü bozuk araçlarda emisyon değerleri çok yüksek çıktığı için muayeneyi geçememe ihtimali çok yüksek. Bunun yanında aracın periyodik bakımlarının yapılmış olması da egzoz emisyon değerlerini doğrudan etkiler.
  • Motor yağı, hava filtresi ve mazot filtresi eskimiş araçlarda emisyon değerleri çok yüksek çıkabilir. Yeni nesil dizel otomobillerde yer alan dizel partikül filtresi, kısa adıyla DPF’nin tıkanık olması, son susturucunun çatlak ya da tıkalı olması gibi faktörler emisyon ölçümlerini doğrudan olumsuz etkileyerek muayeneden kalmanıza sebep olabilir. Bu sebeple aracınızı muayeneye götürmeden önce mutlaka kontrollerini sağlamalısınız. Eğer aracınızın egzoz ölçümleri yüksek çıktıysa ve muayeneyi geçemediyseniz endişelenmeyin. Verdiğiniz ücrete dahil olarak, aracınızı tamir ettirdikten sonra iki kere daha muayeneye girebilirsiniz.

Egzoz Muayene İstasyonları

Aracınızı egzoz muayenesine götürmeniz gerekiyorsa yaşadığınız bölgedeki istasyonları araştırmanız gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü bütün sabit TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleştirebilirsiniz. 1 Ocak 2018 tarihinden önce egzoz muayenesi yaptırmış araç sahipleri, muayene geçerlilik tarihine kadar egzoz muayene pulunu ve ruhsatını yanlarında taşımalılar. Ancak Ocak 2018’den itibaren Egzoz Gazı Kontrolü Yönetmeliği’ne göre egzoz pulu ve egzoz muayene ruhsatı yürürlükten kaldırıldı. Artık muayeneden sonra araç sahiplerine rapor verilecek ve araç bilgileri sunucular üzerine kaydedilerek online olarak bakanlık tarafından takip edilebilecek. Aynı zamanda kullanıcılar da egzoz emisyon ölçümlerinin geçerlilik tarihini e-Devlet üzerinden kontrol edebilecekler. Bu sayede yanlış ölçümlerin, ölçüm yapmadan verilen belgelerin, sahte emisyon pulu ve ruhsatının kullanılmasının, kullanıcı kaynaklı gecikmelerin önüne geçilmesi planlanıyor.

Çevre kirliliğinin önlenmesi ve canlıların hayatı için azami öneme sahip egzoz sistemlerinin denetlenmesi gereklidir. Bu sebeple sizlere de düzenli olarak araçlarınızın bakımlarını yaptırmanızı, egzoz sisteminizi kontrol ederek yola çıkmanızı, olası cezalardan kaçınmak adına muayene geçerlilik tarihinizi kontrol etmenizi öneriyoruz.

Egzoz Muayenesi Gecikme Cezası Ne Kadar?

Egzoz emisyon ölçümünü gerekli periyotlarda yaptırmayan sürücülere 4.000 Türk Lirasına varan cezalar kesilebiliyor. Yapılan denetimler sonucunda egzoz emisyon muayenesi yaptırdığına dair belgesi bulunmayan aracın sahibine egzoz muayenesi cezası adı altında 1.206 Türk Lirası ceza kesilir. Ayrıca sınır değerlere sahip olmayan araçların sahiplerine egzoz emisyon ölçümü cezası kapsamında 2.423 Türk Lirası ceza kesilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.