Trafik

Ehliyetim Nerede? 2024 Ehliyet Başvuru Takip, Ehliyet Bilgileri Sorgulama

Ehliyetim Nerede? 2024 Ehliyet Başvuru Takip, Ehliyet Bilgileri Sorgulama, Ehliyetim Nerede e-Devlet, Ehliyetim Nerede PTT, e-Devlet Ehliyet Sorgulama, T.C ile Ehliyet Sorgulama, Ehliyetim Nerede Takip, Ehliyet Başvuru Sorgulama, e-Devlet Geçici Sürücü Belgesi, Ehliyet No Nedir? Ehliyet No Nerede Yazar ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Ehliyetim Nerede? Başvuru Takip, Ehliyet Bilgileri Sorgulama; Ülkemizde yeni tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartına geçişle birlikte Ehliyetler de yenilenmektedir. Ehliyetlerinizi yenileme tarihi 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmışken vakit kaybetmeden yenileme işlemlerinizi gerçekleştirmenizi önermekteyiz.

Ehliyet Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? Ehliyet No Nerede Yazar? Ehliyet Takip Süreci için Bilinmesi Gerekenler nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Eski sürücü belgelerinin yerini, 1 Ocak 2016 itibariyle yeni tip sürücü belgeleri almaya başladı. Edinilen yeni ehliyetler sayesinde, uluslararası ehliyet ücretini artık ödemek durumunda kalmıyor. Üstelik, bu ehliyetlerde yer alan çipin 84 ülkede geçerliliği bulunuyor. Bu yazıda, hem var olan sürücü belgesini yenilemek isteyen hem de ehliyetini yeni alan kişilerin “ehliyetim nerede?” sorusuna yanıt vererek, ehliyet durumunu sorgulama hakkında merak edilenleri inceledik.

Src Belgesi Almama Cezası Nedir?

Ehliyet Takip Süreci için Bilinmesi Gerekenler

Yürürlüğe alınan yeni düzenlemeler sonucunda, vatandaşlara yeni sürücü belgesinin edinilebilmesi için 5 yıllık bir süre verildi. Eğer geçtiğimiz bu 3 yıl içerisinde ehliyetinizi yenilememiş ve yenilemeyi düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin! Öncelikle, evraklarınızı tamamlamış ve sonrasında Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmuş olmanız gerekiyor. Nüfus Müdürlüğü’nde gerçekleştireceğiniz işlem esnasında adres bilginiz, online sisteme anında işlendiği için basım süreciniz otomatik olarak başlatılır. İşlem sürecinde beyan edeceğiniz adres, teslimat adresi olacağı için doğru ve eksiksiz bilgi olmalıdır.

Sürücü belgeleri, yaklaşık 1 hafta içerisinde sahiplerine ulaştırılır ancak bazen teslimat süreci uzayabilir. Bu durum ise kişilerin akıllarına “ehliyetim nerede?”, “sürücü sertifikası sorgulama nasıl yapılır?” gibi soruları getiriyor. Böyle bir gecikme durumunda hiç endişe etmenize gerek yok! Nüfus Müdürlüğü, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlara geçici bir ehliyet belgesi veriyor. Ehliyeti henüz eline ulaşmamış kişiler, bu süre zarfına rahatlıkla trafiğe çıkabiliyor. Bu belge, birebir ehliyet yerine geçtiği için yasaldır ve kullanım süresi yalnızca 15 gündür. Eğer arabanız varsa ya da ehliyetiniz gelinceye dek araba kullanmak istiyorsanız, başvuru sürecinizde bunu muhakkak belirtin ve geçici ehliyet belgenizi temin edin.

Geçmişte Trafik Tescil Merkezleri’nde basılan sürücü belgeleri, tek tek basılarak adreslere gönderiliyordu ve buna bağlı olarak aksamalar yaşanıyordu. Yukarıda açıkladığımız üzere belgelerin gönderimi artık Nüfus Müdürlükleri tarafından, yaklaşık 1 hafta içerisinde sağlanıyor. 15 gün geçti ve ehliyetiniz elinize ulaşmadı mı? Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi paketin size kurye tarafından ulaştırılamamış olmasıdır. Ehliyetin bulunduğu zarfı kişi bizzat kendisi almalıdır. Bu zorunluluğa bağlı olarak kurye sizi evde bulamamış ve geri dönmüş olabilir. Bu durumda PTT’nin gönderim takip sisteminden faydalanabilirsiniz. Detayları aşağıda paylaşmaya devam ediyoruz.

ehliyetim nerede?
ehliyetim nerede?

PTT Ehliyet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile pek çok değişikliğin hayata dahil edildiğinden söz ettik. Geçmişte sürücü adaylarının kendilerine verilen gün ve saatte Trafik Tescil Merkezleri’nde olması şartı, bugünlerde yerini PTT’nin yeni uygulamasına bıraktı.

Böylelikle ilgili şubelere gitmenize gerek kalmadan, başvurunuz esnasında beyan etmiş olduğunuz adrese ehliyetiniz teslim ediliyor. Bu süreci sorgulayıp, takip edebilmeniz için ise internet ortamında güvenilir bir uygulama da oluşturulmuş durumda. SMS yolu ile tarafınıza sağlanacak bilgilendirme içeriğinde yer alan takip numarası ile paket taşıma detaylarını adım adım takip edebilmeniz mümkün.

PTT Gönderi Takip Sayfasına Gitmek için TIKLAYINIZ

Ehliyet Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden ehliyet numarası sorgulama işlemi için öncelikle e-Devlet’in sistemine, T.C. kimlik numaranız ve PTT şifreniz ile giriş yapmalısınız. Eğer e-Devlet şifreniz yok ise PTT’lerde 4 TL karşılığında şifre alabilir ya da bu şifre dışında mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı giriş alternatiflerinden birini seçebilirsiniz. Bu girişi sağladıktan sonra ana sayfada yer alan arama kutusuna “sürücü belgesi” yazıp, işleminizi seçin veya “e-Hizmetler” başlığına tıklayın. Takiben Emniyet Genel Müdürlüğü bölümünde bulunan Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama işlemini seçin. Çıkan ekrandaki “sorgula” butonu ile ehliyet numaranızı ve kendinize ait ceza ile borç bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Ehliyet Sorgulama Sayfasına Gitmek için TIKLAYINIZ.

Ehliyet Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ehliyet durumu sorgulama için izlenmesi gereken adımlar çok kolay. Bu hizmeti yine e-Devlet’in resmi internet sitesi üzerinden alabiliyorsunuz. Giriş ekranından sonra karşılaşacağınız “kendim için” ya da “vasisi/velisi olduğum kişi için” seçeneklerinden birisini seçiyor ve “sorgula” butonuna basıyorsunuz. İster sürücü belgenizi yeni edinecek ister var olanı değiştirecek olun; ehliyet yenileme sorgulama sürecine dair bilmeniz gereken bilgileri de bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Başvuru Sorgulama Sayfasına Gitmek için TIKLAYINIZ.

e-Devlet Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda geçici sürücü belgesi ile trafiğe 15 gün çıkma hakkınızın bulunduğunu söyledik. Size verilecek evrakta yer alacak bilgilerin geçerliliğini dijital ortamda da teyit edebileceğiniz bir kanal bulunuyor. Geçici ehliyet belgesi sorgulama işlemini yapacağınız web sitesini aşağıda paylaştık. İzleyeceğiniz adımlar ise sırasıyla şu şekilde:

  • Paylaşmış olduğumuz adrese gittikten sonra, açılacak ekranda kimlik bilgilerinizin doğrulanması istenecek. Burada yer alan; “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın ve yeni sayfanın açılmasını bekleyin.

7vzbz0vfbjmh16gexconlbgh3sf0yykbpnsmqnbv.png

  • Bir sonraki sayfada, T.C. kimlik numaranız ile şifre bilginizi gireceğiniz alanlar gelecek. Bu kısımları doldurduktan sonra, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.

  • Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra barkodlu sürücü belgenizi oluşturmaya bir adım kalıyor. Ekranda göreceğiniz; “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve anladım” uyarısını onaylayın ve “Sorgula” butonuna basın.

wm7fii2zhluv5g01cc7vchne2isvdeqz1kiv3sfh.png

Bu sorgulama sonucunda, eğer geçici sürücü belgesi talebiniz var ise bu belgeyi kaydedebileceğiniz ekrana ulaşırsınız. Ancak böyle bir talep oluşturmadıysanız, “Sürücü Belgesi başvurusu bulunmadığından Geçici Sürücü Belgesi oluşturulamamaktadır” uyarısı ile karşılaşırsınız.

e-Devlet Üzerinden Geçici Sürücü Belgesi Sorgulamak için TIKLAYINIZ.

Ehliyet No Nerede Yazar?

Ehliyet geçerlilik süresi sorgulama için araştırma yapan vatandaşlar, belgelerinin üzerinde yer alan 6. satırdaki numarayı dikkate alabilirler. Genel hatlarıyla biraz daha detaylandıralım. Ön yüzde sol tarafta vesikalık fotoğraf alanı, sağında ise çeşitli bilgiler bulunuyor. Sol üst kısmında “TR” ibaresi, sağ üst kısmında ise Türk Bayrağı yer alıyor. Üzerinde T.C. kimlik numarası da mevcut olan yeni ehliyetin arkasında ise belge sahibinin kullanabileceği taşıtlar ve bu taşıtları hangi tarihe kadar kullanabileceği yazıyor. Ayrıca arka tarafın sol köşesindeki kare kodun taratılmasıyla, ehliyet sahibinin T.C. kimlik numarası ve eski ehliyet belgesinden yeni ehliyet belgesine aynen geçirilen ehliyet numarası çıkıyor.

Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi verildikleri tarih itibariyle; M, A1, A2, A, P1, B, BE, F ve G sınıfları için 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfları için ise 5 yıl. Yani, artık belgelerin kullanım süresi var. Böylece gözleri bozulduğu için gözlük veya lens takması gereken, yaş ya da hastalık sebebiyle fiziksel yeterliliği azalan sürücüler tespit edilecek. Bu kişiler trafik için tehdit unsuru olarak görülürlerse, değerlendirme süreçlerinden geçemeyecekler.

Ehliyetini yenileyecek kişilere son hatırlatmayı yapmak istiyoruz! 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl kadar daha sürenizin uzatıldığı unutmayın. Herkese keyifli ve kazasız sürüşler dileriz…

Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir?

Ehliyeti mi Kaybettim! Nasıl Alabilirim?

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nedir?

 

2023 B Sınıfı Ehliyet Harç Parası Ne Kadar?

2.489,90 TL olmuştur.

Nüfus Genel Müdürlüğü Danışma Hattı Numarası Nedir?

ALO 190 dır. Bu hat üzerinden ehliyet randevunuzu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu