enflasyonemeklilikötvdöviz

LPG Sızdırmazlık Raporu Ne Kadar? Sızdırmazlık Randevu Alma

LPG Sızdırmazlık Raporu Ne Kadar? Sızdırmazlık Randevu Alma
A+
A-

LPG Sızdırmazlık Raporu Ne Kadar? Sızdırmazlık Randevu Alma ve sızdırmazlık raporu için gerekli belgeleri sizler için yazımızda paylaştık.

Dünyada, enerji konusunda izlenen farklı politikalar ve ülkeden ülkeye değişkenlik gösteren alım gücü insanları kullandıkları enerji kaynaklarının alternatiflerine yöneltmiştir. Araç sahiplerini de LPG kullanımına yönelten sebep; benzin ve mazot fiyatlarının sürekli artış göstermesi ve alım gücünün üstünde seyretmesi. LPG, likit petrol gaz demektir. Petrolün çıkarılması esnasında doğal olarak meydana geldiği için elde edilebilme maliyeti oldukça düşüktür. Bu da aynı şekilde satış fiyatlarına da yansır.

LPG’ye dönüşümü yapılan araçlar çoğaldıkça hem can güvenliği için hem de havanın kirlenmemesi için LPG kullanımıyla alakalı bazı kriterler şart koşulmuştur. Bu kriterlerin başında ise araçlarda gaz sızıntısı olmadığını tescilleyen sızdırmazlık raporu geliyor. Sızdırmazlık raporu, Makine Mühendisleri Odası tarafından gerekli ölçümler yapılarak ve LPG montajları incelenerek düzenlenir. LPG’li araçların trafikte tehlike oluşturmaması için gerekli uygulamadır. Ancak yeni yapılan düzenlemeyle birlikte sızdırmazlık ağır kusur olmaktan çıkıp hafif kusur vasfı almıştır. Aynı şekilde bu düzenlemeyle LPG’li araç sahiplerinin önündeki birçok bürokratik engel kaldırıldığı gibi ödenen ek ücretlere de son verilmiştir.

Makalede Neler Var?

Sızdırmazlık Raporu Nereden Alınır?

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılan düzenleme 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla kabul görmeye başladı. Düzenleme LPG’li araçlar için bazı bürokratik işlemlerin ortadan kaldırılmasını içeriyor. Bu sayede araç sahipleri Makine Mühendisleri Odasına ya da TSE’ye başvuru yapmadan ve sızdırmazlık raporu ücreti ödemeden araçlarının muayenelerini yapıtrabiliyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte aracına LPG montajı yaptıran araç sahipleri, yetkili firmalardan almış oldukları montaj tespit raporları ile Makine Mühendisleri Odasından sızdırmazlık randevusu almadan, doğrudan araç muayene istasyonlarına gidebilirler. Daha önceden montajı yapılmış ve montajı aracın ruhsatına işletmiş araç sahipleri de LPG randevusuna gereksinim duymadan araçlarını doğrudan muayene istasyonlarına götürebilirler.

Yapılan düzenleme kapsamında LPG tankları üzerinde tank ömürlerinin yazılması zorunlu kılınmıştır. LPG araç dönüşümü yapan iş yerlerinde TSE’den alınan yeterlilik belgesi şartı aranmaktadır. LPG tankının üzerinde yazılı olan tarih 6 haneli ise hafif kusur sayılır ve sızdırmazlık raporu şartı aranmaz. Ancak tankın üzerinde yazılı olan tarih 4 haneli ise ağır kusur sayılır ve sızdırmazlık raporu şartı aranır. Bu durumda makine mühendisleri odasından gaz sızdırmazlık raporu randevusu alınır. Randevu tarih ve saatinde aracın sızdırmazlık kontrolü yapılarak rapor düzenlenir. Ancak düzenlenen rapor 1 gün için geçerlidir. Bu nedenle araç muayenesinin yapılacağı gün sızdırmazlık raporunun alınması gereklidir. Aksi halde tekrar randevu alınarak tekrar rapor için Makine Mühendisleri Odasına başvuru yapmak zorunda kalınabilir. Sızdırmazlık raporu makine mühendisleri odasından alınabildiği gibi akredite olmuş periyodik kontrol firmalarından ve TSE’ye bağlı denetim ofislerinden de alınabilir. İstanbul ve Ankara illeri için Makine Mühendisleri Odası harici sızdırmazlık raporu veren bazı yerler şu şekildedir:

  • Kumburgaz LPG/CNG Gaz Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonu – İstanbul
  • Dudullu LPG/CNG Gaz Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonu – İstanbul
  • Mimar Sinan LPG/CNG Gaz Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonu – İstanbul
  • Ostim Denetim Bürosu – Ankara
  • İvedik Denetim Bürosu – Ankara
  • Gazi Ünversitesi Tek. Eğ. Fak. Oto. ABD (LPG) – Ankara

Sızdırmazlık Raporu İçin Gerekli Belgeler

LPG araç ruhsatına işli ise araç ruhsatının aslıyla birlikte Makine Mühendisleri Odasına başvuru yapılabilir. LPG ruhsata yeni işlenecek ise araç ruhsatının aslı ile birlikte montajın yapıldığı firmadan alınan fatura, montaj tespit raporu, proje, garanti belgesi gereklidir. Sızdırmazlık raporu fiyatları Makine Mühendisleri Odası tarafınca her yıl belirleniyordu. 2022 yılı için sızdırmazlık raporu ücreti 110 TL. 2022 yılı itibarıyla yeni düzenlemeyle beraber artık ek ücret ödenmeyecek ve araç sahipleri sadece araç ruhsatıyla birlikte muayene işlemlerini yapabilecekler. Bu nedenle sızdırmazlık raporu muayene için artık şart değildir. Muayene randevusu alan araç sahipleri, muayene esnasında sızdırmazlık raporu zorunluluğu olmadığı için araç ruhsatlarıyla muayene işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ruhsata Lpg İşletmeme Cezası Nedir?

Sızdırmazlık Raporu Nedir? Nereden Alınır?

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.