Trafik

Ruhsata Lpg İşletmeme Cezası Nedir? 2024

Ruhsata Lpg İşletmeme Cezası Nedir? LPG yi Ruhsata İşletmeden Muayene Olur Mu? LPG yi Ruhsata İşletme Nerede Yapılır? Araca LPG Taktırdıktan Kaç Gün Sonra Bildirilir? LPG Ruhsata İşletme Süresi Geçerse Ne Olur? LPG'li Araç Muayeneden Nasıl Geçer?

Ruhsata Lpg İşletmeme Cezası Nedir? LPG ruhsata işletmeme cezası var mıdır varsa ne kadar gelin birlikte bakalım. Son yıllarda benzin fiyatlarının hızlı bir şekilde artmasıyla sürücüler farklı yakıt alternatiflerine yönelmeye başladı. Bu alternatiflerin başında ise LPG geliyor. Benzine oranla çok daha uygun fiyatla yolculuk imkanı tanıyan LPG’ye aracınızı dönüştürebilmek için bazı kurallar bulunuyor. Bu kuralların en başında ise araca LPG taktırdıktan sonra 1 ay içinde ruhsata işlenmesi geliyor. LPG ruhsata işletme 1 ayı geçerse kanunen ceza ile karşı karşıya kalırsınız. Bu sebeple LPG taktırdıktan sonra yapılması gerekenlerin bilinerek herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması son derece önemlidir.

Ruhsata Lpg İşletmeme Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre araçta yapılan teknik değişikliklerin 30 gün içerisinde ruhsata işletilmesi gereklidir. LPG taktırma ve LPG çıkartma işlemleri de ruhsatta belirtilmesi gereken işlemler olduğundan LPG ile ilgili yapılan işlemler de buna dahildir.

LPG’nin ruhsata işletilmesi için ödenmesi gereken birkaç farklı tutar vardır.

 • Araç Muayene Ücreti: 1.130,44 TL
 • Ruhsat İşleme Ücreti (Araç Tescil Belgesi Yenileme): 557 TL
 • Sızdırmazlık Raporu

LPG Ruhsata İşletme

 • LPG dönüşümü yapılan yerden yapılan işlemle alakalı proje, fatura ve garanti belgesi alınmalıdır.
 • Sızdırmazlık için Makine Mühendisleri Odası tarafından verilen “Sızdırmazlık Raporu” alınmalıdır.
 • Aracın borcunun olmadığına dair belge, vergi dairesinden alınmalıdır.
 • Aracın trafik sigortası yaptırılmalıdır.
 • Tüvtürk istasyonlarının herhangi birinde araç muayenesi yaptırılmalıdır.
 • Aracın LPG’ye dönüştürüldüğüne dair İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesine giderek dilekçe verilmelidir.
 • LPG dönüşümü, 30 gün içerisinde ruhsata işlenmediği takdirde 132 TL cezası vardır. Bunun yanında 10 ceza puanı işlenir.

LPG Ruhsata Geç İşletme Cezası Nedir?

LPG dönüşümü yapan ancak ruhsatına işletmeyen kişilerin aklına en çok takılanlar: Lpg işli değil cezası ne kadar? ve Lpg ruhsata işli değil ne olur? gibi sorulardır. LPG dönüşümü ruhsata işletilmediği takdirde aracın trafikten men edilme durumu söz konusu olabilir. Dolayısıyla bu durum ciddi mağduriyetlere yol açabilir. Ayrıca araç sahibine çekici ücreti ve aracın bağlanma ücreti de ek olarak fatura edilir.

LPG dönüşümü yapıldıktan sonra ertesi yıl ruhsata işletme yapılamaz. Bu tarihler LPG tankının üzerinde yer alan seri numarasına bakıldığında kolaylıkla tespit edilebilir.

ruhsata lpg i̇şletmeme cezası
ruhsata lpg i̇şletmeme cezası

Araçtan Takılı LPG’yi Çıkartmak

Nasıl ki LPG takıldığında ruhsata işletmek zorunluysa LPG çıkartıldığında da ruhsata işletmek zorunludur. Dolayısıyla herhangi bir sebepten dolayı LPG sisteminden memnun olmayanların LPG söküm işlemini de ruhsata işletmeleri gerekir. Bu amaçla LPG söküm işleminin yapıldığı servisten alınan işçilik faturası ile birlikte Makine Mühendisleri Odasına giderek LPG söküm projesi çizdirilmelidir. Burada çizilen proje ile Tüvtürk istasyonlarına müracaat ederek araç muayene ettirilir ve ardından Trafik Tescil Şubeye gidilerek ruhsat tekrardan düzenlenir.

LPG Sızdırmazlık Raporu Ne Kadar? Sızdırmazlık Randevu Alma

LPG Dönüşümünde Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

 • Araç sahibi olarak aracın yakıt sisteminde meydana gelen değişikliği ruhsata işletme dışında yapılacak bazı önemli noktalar da vardır. Bunlardan en önemlisi yakıt sisteminde meydana gelen değişikliğin sigorta şirketine bildirilmesidir. Bu değişiklik bildirilmediği takdirde LPG dolayısıyla meydana gelecek sorunlarda kasko, araçla alakalı maddi hasarları karşılamaz.
 • Genellikle birçok LPG tankının tavsiye edilen ömrü 10 senedir. 10 yaşından büyük tankları kullanmak bazı sorun ve tehlikeleri beraberinde getirir. Dolayısıyla özellikle 10 yaşından büyük tanklarda herhangi bir yıpranma söz konusu ise mutlaka değişikliğe gidilmesi gereklidir.
 • LPG takılı araçların bakımlarının zamanında ve LPG konusunda uzmanlığı olan servislerde yaptırılması oldukça önemlidir. LPG konusunda uzman servislerde araç motorunun LPG sistemine verdiği tepki iyi bir şekilde yorumlanmalıdır.
 • LPG sistemlerinde karşılaşılabilecek en tehlikeli durumlardan biri kaçaktır. Kaçak olduğundan şüphelenildiğinde hızlı bir şekilde en yakın yetkili servise giderek tüm kontrollerin yaptırılması gerekir. Ayrıca alınan gazın kaliteli olmasına dikkat edilmeli ve bu alanda kendini kanıtlamış markaların gazları tercih edilmelidir.
 • Özellikle ikinci el araç satın alırken LPG’nin ruhsata işli olup olmadığına dikkat edilmesi ileride karşılaşılabilecek birçok sorunun önüne geçecektir.
 • Son yıllarda LPG’ye gösterilen ilgiden dolayı dönüşüm istasyonları sayısında ciddi bir artış meydana geldi. Artık birçok LPG dönüşüm istasyonu aracın dönüşüm işlemini aynı gün tamamlayıp sahibine teslim ediyor. Bu aşamada araç sahibi kullanacağı yeni sistem konusunda iyice bilgilendirilmeli. Aracın yıllık periyodik bakım işleminde LPG sistemi de gözden geçirilmeli ve bir sorun olup olmadığı kontrol edilmeli. Araçların trafikte yer almalarının bir sorun teşkil edip etmediğinin tespit edebilmesi amaçlı olan muayenelerde, LPG ile ilgili bir sorun varsa araç muayeneyi geçemeyeceği için aracın trafikte olması mümkün olmayacaktır. Bu da araç sahipleri için birçok sorunu beraberinde getirecektir. Araç sahiplerinin LPG’nin takılıp ruhsata işletilmesi adımından bakım ve muayene adımlarına kadar çok dikkatli olmaları ve hem kendi güvenlikleri hem de trafikte yer alan diğer kişilerin güvenlikleri için her türlü bakımı yapmaları gereklidir.

LPG Sisteminde Avantaj ve Dezavantajlar

Günümüzde artan benzin fiyatları ile kıyaslandığında LPG sistemlerinin en önemli avantajı sunmuş olduğu düşük maliyetli yolculuktur. En uygun yakıt tipi olan LPG’ye sahip olan araçların motor ömrü diğer araçlara göre daha uzun olmaktadır. Dolayısıyla bu durum motorla alakalı yapılacak bakım masraflarının da azalmasını sağlar. Bununla birlikte LPG diğer yakıt türlerine oranla daha az karbon salınımı yaptığından çevreye zararı da daha azdır. Ayrıca LPG ile çalışan araçların istenildiği zaman benzinle çalışmasına olanak sağlayan bir sistemi vardır.

Sahip olduğu tüm bu avantajların yanı sıra LPG tankı aracın bagajına takıldığı için bagajda bir hacim kaybı meydana gelmektedir. Ayrıca montaj işlemi sırasında araç manifoldu delindiğinden aracın orjinalliği de zarar görür. Bazı LPG kullanıcıları araç performasında düşüşler olduğunu da söylemektedir. LPG’li araçların karşılaştığı problemlerden biri de araç sahiplerinin kapalı otoparkları kullanamamasıdır.

Trafikte kurallar, herkesin can güvenliğini sağlayacak ve rahat yolculuk yapmalarına olanak sağlayacak şekilde oluşturulur. Dolayısıyla yakıt sistemi gibi aracın en önemli kısımları arasında yer alan bir sistemde yapılacak değişikliklerin kurallara uygun şekilde yapılması gerekir.

LPG Araç Ruhsatına İşletme Nasıl Yapılır?

 

LPG Kaç Gün İçinde Ruhsata İşletilmelidir?

30 gün içinde.

TÜVTÜRK Sızdırmazlık Raporu İster mi?

İstemiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu