Meslekler ve Maaşlar

Enformasyon Memuru Ne İş Yapar? 2024 Enformasyon Memuru Maaşı

Enformasyon Memuru Ne İş Yapar? Enformasyon Memuru Maaşı, Enformasyon Memurluğu Nedir? TÜRSAB Enformasyon Memuru, Enformasyon Memurluğu Ne Demek? Enformasyon Memuru Hangi Bölümden Alıyor? Enformasyon Memuru Nasıl Olunur? TÜRSAB Enformasyon Memuru Nedir? Turizm Enformasyon Memuru ve daha fazlası hakkındaki tüm ayrıntılar yazımızda...

Enformasyon Memuru Ne İş Yapar? Enformasyon Memuru Maaşı; Enformasyon (information) kelime anlamı olarak bilgi demektir. Enformasyon memurluğunun iş tanımı konusunda pek çok farklı görüş mevcuttur. Türkiye’de bu unvanla çalışan personeller genellikle afet yönetim merkezlerine bağlı kurumlarda çalışırlar. Bunun yanı sıra turizm sektöründe de geniş bir iş imkanına sahip olurlar.

Enformasyon Memuru Nedir ? Enformasyon Memuru Ne İş Yapar? Enformasyon Memuru Maaşı Ne Kadar? Enformasyon Memuru Olma Şartları nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Enformasyon Memuru Nedir ?

Enformasyon memuru en basit tanımla kurumlara gelen bilgilerin işlenmesini ve kurumdan-kuruma ya da kurumdan-insanlara bilgi erişimini sağlayan “iletişim” personelidir. Bu iş tanımını yerine getiren personelin her seyahat acentasında en az 1 tane bulundurulması gerekir.

Bakanlığın koymuş olduğu bu zorunlulukla enformasyon memuruna olan ihtiyaç artmıştır ve bu meslekte çalışan personellerin de çalışma alanları genişlemiştir.

Gümrük Memuru Nasıl Olunur? 2024 Gümrük Memuru Maaşı

enformasyon memuru ne i̇ş yapar?
enformasyon memuru ne i̇ş yapar?

Enformasyon Memuru Ne İş Yapar?

Turizm Bakanlığına bağlı ya da özel sektörde herhangi bir seyahat acentasında çalışan bir enformasyon memuru;

 • Turistlerle telefonda görüşür.
 • Kendisinden yardım ve rehberlik isteyen turistlere yardım eder.
 • Gerekirse turist rehberinin yanında bulunup gezilere katılır.
 • Rezervasyonlarla ilgilenir.

Afet Yönetim Merkezine bağlı bir kurumda çalışan enformasyon memuru;

 • Çalıştığı kuruma gelen çağrılara bakar, çözüm üretir ve yönlendirir.
 • Görevli olduğu şehirdeki acil yardım vakalarını valiye ve bakanlığa bildirir.
 • Yaşanan doğal afetlerde ölü ve yaralı sayısını tespit eder ve gerekli kurumlara bildirir.
 • Afetlerde meydana gelen mal kaybını tespit eder.
 • Acil durumlarda müdahale edilecek yerler hakkında tutanak tutar.
 • Nadir de olsa ihtiyaç duyulması halinde arama kurtarma çalışmalarına katılır.

Şunu da söylemekte fayda var; bu işte “zaman” çok büyük bir karmaşadır. Çalışma saatleri her kuruma ve duruma göre farklılık gösterebilir. Sekiz saat çalışan personel olduğu gibi çalışma saatleri esnek personeller de mevcuttur.

Enformasyon Memuru Olma Şartları

Kadro sayısının çok yüksek olmadığı bu alanda, KPSS’den alınması gereken puan yıllara göre 78-80 arasında değişmektedir. Gerekli şartları taşıyan adaylar Turizm Bakanlığının açmış olduğu kadrolara yerleşip devlet memuru olma şansını yakalar.

Bu meslekte başarılı olabilmenin altın kuralı en az bir yabancı dile hakim olmaktır çünkü ilgilenilen insanlar sadece Türk vatandaşlarından oluşmamaktadır. Gerektiğinde yabancı insanlarla kontak kurulabilmeli ve sağlıklı bir şekilde iletişim yürütülmelidir.

Bilirkişi Nasıl Olunur? 2024 Hangi Meslekler Bilirkişi Olabilir?

Enformasyon Memuru İş İmkanları

TÜRSAB’ın (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) her yıl 2 defa düzenlemiş olduğu sınavlara girerek enformasyon memurluğu yapmaya hak kazanabilirsiniz. Bu sınav için belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

Her seyahat acentasının en az bir tane enformasyon memuru çalıştırma zorunluluğu olduğu için her daim bu alanda çalışacak personele ihtiyaç duyulmaktadır. Devletin sizi enformasyon memuru olarak tanıması için TÜRSAB’ın sınavına girip belgenizi almanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu belgeye sahip olduktan sonra Türkiye’nin dört bir yanındaki seyahat acentalarına ve afet yönetim merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

enformasyon memuru maaşı
enformasyon memuru maaşı

Enformasyon Memuru Maaşı

Bu işe ilgi duyanların en çok merak ettiği konu; “enformasyon memuru maaşı ne kadar?” Kamu personeli enformasyon memurlarının diğer kamu personellerine göre maaşları daha farklı.

4 yıllık lisans mezunu oldukları için memuriyete başladıkları an itibarıyla alacakları maaş 20-35 bin Türk Lirası civarındadır. Alacakları ücret kıdemlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu meslekte çalışan birçok insan aldıkları ücretten şikayet etseler de özel sektörde çalışanlar için durum biraz daha vahimdir.

Özel Sektörde Çalışan Enformasyon Memurlarının Maaşı

Seyahat acentalarında çalışan enformasyon memurları gerek çalışma şartları gerekse aldıkları ücret bakımından daha ağır şartlara sahiptir. Peki nedir bu çalışma şartları? Tamamen çalışılan kurumdaki müdürün insiyatifine bağlı bir çalışma programı mevcuttur. Çoğu işletmelerde hafta sonu tatili yoktur, bazılarında ise gerekli durumlarda 24 saat çalışılması beklenebilir.

Yıllık izinler, primler, mesai ücretleri belki de meslek hayatı boyunca nadiren işitilecek konulardandır. Özellikle turizm sezonunun yoğun olduğu dönemlerde sizden daha çok çalışmanız fakat bunun karşılığında daha az karşılık beklemeniz istenecektir. Çünkü bu iş devlet memurluğu gibi sabit bir meslek değildir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bu sınava girmek için,eğer üniversiteyi bitirmemiş ve anadilinden giriyor ve Türkiye vatandaşı değilse saçma ve eşitsizliktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu