Meslekler ve Maaşlar

2024 Sunucu ve Spiker Maaşları Ne Kadar?

Sunucu ve Spiker Maaşları Ne Kadar? Sunucu Nedir? Spiker Nedir? Sunucu Maaşları, Spiker Maaşları, Televizyon Sunucuları Ne Kadar Maaş Alıyor? Haber Spikeri Ne Kadar Maaş Alır? Futbol Spikeri Maaşları Ne Kadar? Televizyon Sunucuları Ne Kadar Maaş Alıyor ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Sunucu ve Spiker Maaşları Ne Kadar? Meslekler hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğimiz yazılarımıza bugün spikerlik mesleğini ele alarak devam ediyoruz… Muhabir ve gazetecilik maaşları, haber spikeri, futbol spikeri, televizyon sunucuları ve radyo sunucu ne kadar maaş alır hepsi yazımızda.

Sunucu ve spiker maaşları iletişim alanında kariyer yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı noktalardan biri. Sonuçta herkes yaşamını sürdürmek için çalışıyor. Dolayısıyla hayallerindeki mesleğin onlara kazandıracaklarını merak etmeleri oldukça normal. Ayrıca söz konusu televizyon gibi medyatik bir yerde çalışmak olduğunda aylık gelir oranı fazlasıyla değişken olabiliyor. Bu da spiker ve sunucu maaşları üzerine duyulan ilgiyi artırıyor diyebiliriz.

Gazete, dergi, televizyon ve radyo hayatımızın vazgeçilmez kitle iletişim araçlarından. Son yıllarda telefon, tablet ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla kolaylaşan internet kullanımı da artık bu araçlara çok daha kolay ulaşmamızı sağlıyor ve haber alma hızımızı arttırıyor. Bizlerin dilediği zaman ulaşabildiği her türlü bilgi ve program belli meslekteki insanların emek ve çabaları sayesinde ortaya çıkıyor. Televizyon ekranlarında her gün belirli saatlerde günün haberlerini sunan spikerler, insanların neşesini arttıran program sunucuları, tartışma bülteni sunucuları, radyo spikerleri, sokak haberciliği muhabirleri, her şeyi derinlemesine inceleyen gazeteciler, spor sunucuları her gün binlerce insanla etkileşime giriyorlar. Karşılığında da yaptıkları işin tanımına göre belirlenen kimi zaman düşük kimi zamansa oldukça yüksek maaşlar alıyorlar.

Biz sizlerle bu yazımızda yukarıda görev tanımlarına kısaca değindiğimiz meslek gruplarının maaş bilgilerini paylaşacağız. Gazeteci, sunucu ve spiker maaşı hakkında merak edilenleri açıklayacağız. İlk olarak yazı içerisinde değineceğimiz konuların bir listesini yapalım:

 • Spikerler ne kadar kazanıyor?
 • Haber sunucuları ne kadar kazanıyor?
 • Futbol, maç spikerleri ne kadar kazanıyor?
 • Sunucular ne kadar kazanıyor?
 • Televizyon program sunucusu maaşları ne kadar?
 • Radyo sunucusu ne kadar kazanıyor?
 • Muhabir ve gazeteci maaşları ne kadar?

Metin içerisinde tüm bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Böylece sizde futbol ve haber sunucuları maaşları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

Artık detayları paylaşmaya başlayalım. Haber spikeri maaşı, sunucu ve futbol spiker maaşları hakkında konuşalım.

Tahmin Ettiğinizden Erken Emekli Olabileceğinizi Biliyor Muydunuz? Bu Yöntemlerle Emekliliğinizi Öne Çekebilmeniz Mümkün. İşte Detaylar…

Sunucu ve Spiker Maaşları Ne Kadar?

Sunucu ve spiker maaşı konusuna başlamadan önce açıklamamız gereken bir nokta var. Çünkü bu iki meslek arasında bir kavram karmaşası yaşanıyor. İlk olarak bu konuyu netleştirelim ki maaşlar konusu daha net otursun.

Spikerlik ve sunuculuk meslekleri sık sık birbirine karıştırılır. Genel olarak ayrım spikerin önceden hazırlanmış metni okuması sunucunun ise programa ve metne yorum katması olarak tanımlanabilir. Fakat sosyal etkileşimin her geçen gün hızla arttığı dünyamızda iki meslek arasındaki sınırların kalkmaya başladığını söyleyebiliriz. Örneğin, önceden haber programlarında spikerler sadece haber metnini okumakla görevliydiler. Fakat günümüzde haber sunan kişiler ilgili haberle ilgili tarafsız yorumlarını da seyirciyle paylaşabiliyor ve metni belirli sınırlar çerçevesinde yorumlayabiliyorlar. 

Gördüğünüz gibi sunucu ve spiker birbirinden farklı iki meslek grubu. Bu noktayı aydınlattığımıza göre haber spikerlerinin maaşları konusuna geçebiliriz. 

sunucu ve spiker maaşları ne kadar?
sunucu ve spiker maaşları ne kadar?

1. Haber Spikerleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Haber spikeri televizyon haber merkezlerinin görünen yüzüdür. Prompter üzerinden haberlerin okunması ve gerekli yerlerde canlı telefon bağlantıları ve stüdyo konuklarıyla karşılıklı diyalog kurma işlerini kapsar.

 • Haber spikeri maaşları yayın yapan kanalın reyting oranı, spikerin sahip olduğu şöhret ve haberin yayınlandığı saat gibi birçok parametreye bağlı olarak değişiklik gösterir.
 • Tematik yayın yapan haber kanalları ve televizyon kanallarında çalışan haber spikerleri maaş olarak ortalama 6.000 – 10.000 TL alır. Yerel kanallarda görev yapan spikerlerin pek çoğunun ise asgari ücretin biraz üstünde maaş aldıkları söylenebilir.
 • Haber kategorisinde ana haber bülteni sunmak, yani İngilizce ismiyle “Anchorman” (enkırmen) seviyesine ulaşmak spikerlik mesleğinin zirvesini ifade eder. Fakat elbette bu seviyede bir sunucunun aldığı maaş genel olarak mesleğin maaş düzeyini göstermez. Anchorman maaşları ulusal bir kanal için 25. 000 – 100.000 TL arasındadır. Ana haber bülteni sunucularının maaşlarını resmi olarak bilebilmek pek mümkün değildir. Bu alandaki ücretler yükseklikleri nedeniyle Türk medyasında sürekli tartışma konusu olmuştur.

Maaşlar bu şekilde. Biraz da mesleğin tanımını yapalım:

 • Spiker kelimesi dilimize İngilizce “speaker” (konuşmacı) kelimesinden revize edilerek girmiştir.
 • Spikerlik; kendisine sunulan metni ideal biçimde radyo, televizyon gibi iletişim araçları vasıtasıyla aktaran, okuyan kişidir. Metni seslendiren, ona hayat veren kişi olarak da tanımlanabilir.
 • Görüldüğünün aksine çok da kolay olmayan bir meslektir ve ciddi bir eğitim sürecine tabi olmayı gerektirir.
 • Eğitimin yanı sıra, doğal bir sunum yeteneğine ve ses fonetiğine de sahip olmanız gerekir.
 • Spikerlerin iş alanları radyo ve televizyonda olarak iki ana bölümde düşünülebilir.

Haber sunan spikerler ne kadar maaş alıyor sorusuna yanıt verdik. Şimdi spor spikerleri ne kadar kazanıyor, ona bakalım.

2. Futbol Spikeri Maaşları Ne Kadar?

Futbol spikeri müsabakaları dakika dakika izleyiciye (televizyon) veya dinleyiciye (radyo) aktaran kişidir. Stadyumlarda kurulan canlı yayın sistemleriyle sesli olarak maç öncesinde ve sonrasında, maç esnasında, kimi zaman konuklara da söz vererek maçın anlatılmasını kapsar.

Futbol spikerleri ne kadar kazanıyor sorusuna yanıt vermek için bu işi başlı başına değerlendirmek gerekir. Çünkü futbol spikerliği haber sunmaktan oldukça farklıdır. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler futbol kurallarını hakemlik yapabilecek düzeyde bilmelidir. Yani futbol spikeri olmak için çok iyi bir futbol bilgisine ve genel kültürüne sahip olunmalıdır. Ayrıca futbol spikerlerinin seri bir artikülâsyon ve düzgün bir diksiyona sahip olması şarttır.

 • Maç spiker maaşları ise ortalama olarak 13-30 bin TL civarında ve çalışılan kanalın reyting oranına, sunulan maçın seviyesine ve spikerin ünlülük durumuna göre maaş alır.
 • Herhangi bir kanalda spor programını sunan spor spikeri maaşları ise kanalın büyüklüğüne ve reytingine göre değişir. Spor spiker maaşları asgari ücretten başlar ve artış gösterir.
 • Burada hızlıca spor yorumcuları maaşları hakkında da konuşalım. Spor yorumcuları genelde ünlü isimler oldukları için programlardan aldıkları maaş oldukça yüksektir. Ünlü spor yorumcularının yıllık geliri 500.000 USD’yi bulabilir. 

Futbol ve spor spikerlerini de konuştuk. Şimdi televizyon sunucularının gelirlerinden bahsedelim. 

futbol spikeri maaşları
futbol spikeri maaşları

Hakem Nasıl Olunur?

3. Televizyon Sunucuları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Televizyon sunucuları sektörün en ön planda olan isimleridir. Gün boyunca kanallarda yayınlanan; kültür, sanat, magazin, yarışma, tartışma, sohbet gibi programların ekran yüzüdür. Programını izleyiciyle sohbet havasında gerçekleştirir. Programların pek çoğu konuklarla gerçekleştirilen diyaloglar ve aralara girilen VTR’lerin (bant görüntü) anons edilmesini kapsar.

Her tür programın kendine has bir sunucu profili vardır. Gündüz kuşağı sunucuları daha sıcak ve samimi karakterler arasından seçilirken, tartışma programı sunucuları daha resmi ve politik kişiler olarak karşımıza çıkar. Magazin programlarında ister ulusal ister yerel kanal olsun, çoğunlukla o bölgenin halkı tarafından tanınan yüzler görev alır. Yarışma, yemek ve gezi programlarında ise sık sık herkesçe tanınan isimleri görürüz. Bu isimlerin maaşları ise şu şekildedir:

 • Televizyon sunucularının maaşları da popülerliklerine göre değişiklik gösterir. Günümüzde tanınan birçok sunucu bu işe en alttan başlayıp yükselerek gelen başarılı kişilerdir.
 • Ülkemizde yayın yapan ulusal kanallar esas alınarak ifade edilirse televizyon program sunucularının maaşlarının ortalama olarak 13.000 TL’den başladığını söyleyebiliriz.

Televizyon sunucularını konuştuk. Sırada radyo sunucuları var. 

4. Radyo Sunucusu Maaşları Ne Kadar?

Eskiden her evde bulunan ve düzenli olarak dinlenen radyo, gelişen teknolojiyle beraber popülerliğini kaybetti. Artık her evde bir televizyon, herkesin elinde tablet ve telefon olduğunu düşünülünce, radyoya duyulan ilginin azaldığı net bir şekilde görülebilir. Fakat elbette radyo sunuculuğu mesleği tamamen bitmedi ve birçok kanal yayın yapmaya devam ediyor. Özellikle uzun yollarda kişilere eşlik eden radyolar eskisi kadar olmasa da hala dinleniyor. Sunucuların maaş detaylarıysa şöyle:

 • Radyo sunucuları televizyon spikerlerine göre daha düşük ücretler alır.
 • Alınan ücretler çalışılan kurumun ulusal bir radyo ya da yerel bir radyo olmasına, özel sektör ya da devlet radyolarından birisi olmasına göre değişiklik gösterir.
 • Ortalama bir radyo sunucusu kariyerine 6.000 – 10.000 TL maaş alarak başlar.

Spiker ve sunucu maaşlarını açıkladık. Sırada muhabir ve gazetecilik maaşları var. 

Muhabir ve Gazetecilik Maaşları

Gazeteci haber niteliği taşıyan bilgileri derleyen, toparlayan ve haber diline dönüştürerek halkla paylaşan kişilere denir. En göz önünde olanları televizyon kanallarında çalışan muhabirler olsa da aslında gazetecilik mesleğini icra eden kişiler radyo, gazete, dergi gibi bütün kitle iletişim araçlarında görev yapabilirler.

Bu meslek grubuna dahil kişiler yaptıkları işler sonucunda çıkardıkları haberleri kamuoyuyla paylaşırlar. Bu nedenle gazetecilerin haber hazırlarken doğruluk ve tarafsızlık ilkelerine bağlı olmaları gerekmektedir.

Muhabirlik ve gazetecilik mesleğinin çalışma saatleri oldukça esnektir ve beklenmedik anlarda göreve çağrılabilirler. Bu da bu mesleği icra etmek isteyenlerin işlerini gerçekten sevmelerini gerektiren bir durumdur. Maaşlarsa şöyledir:

 • Gazeteci ve muhabir maaşları çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir.
 • Özel sektörde işe yeni başlayan bir muhabir genel olarak 5 – 6 bin TL maaş alır. Zaman içerisinde yükselen özel sektör çalışanlarının maaşları görev yapılan yayın organına göre 10.000 TL’ye kadar çıkabilir.
 • Devlet kurumlarında çalışan gazeteci ve muhabirlerin başlangıç şartları özel kurumlara göre çok daha iyidir. Burada maaşlar ortalama olarak 6.000 – 9.000 TL’den başlar ve yıllar içerisinde 15.000 TL’ye kadar yükselebilir.

Spiker, sunucu ve gazeteci maaşlarını sizlerle paylaştık. Bitirmeden hızlıca bir özet yapalım ve konuyu toparlayalım:

 • Spiker ve sunucuların kazançları yaptıkları işin niteliğine ve popülerliklerine göre değişiklik gösterir.
 • Haber spikeri maaşları 6.000 TL’den başlayarak artar. Ana haber sunucularında bu miktar 100.000 TL’ye kadar çıkabilir. 
 • Futbol spikerleri 13.000 TL’den başlayarak artan maaşlar alır.
 • Spor haberi sunucularının maaşları asgari ücret seviyesinden başlar ve artar.
 • Spor yorumcuları ünleri doğrultusunda artan, çok ciddi meblağlar kazanır.
 • Televizyon sunucularının maaşları ortalama 13.000 TL’den başlar ve artar. 
 • Radyo sunucusu maaşları başlangıçta 6.000 – 10.000 TL seviyesindedir. 
 • Gazeteci ve muhabir maaşları çalışılan sektöre göre değişir. Maaşlar 5.000 TL’den başlar ve 15.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Siz spiker ve sunucu maaş miktarlarını yeterli buluyor musunuz? Bahsettiğimiz meslekler arasında gelir adaletsizliği olduğunu düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi paylaşmak için yazının altındaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. 

İletişim sayfamızdan ya da herhangi bir yazı altında yer alan yorum alanından bizlere önerilerinizi iletebilirsiniz. 

Yönetmen Nasıl Olunur?

Futbolcu Nasıl Olunur?

Boksör Nasıl Olunur?

Barista Nasıl Olunur?

 

Futbol Spiker Maaşı Ne Kadar?

Ortalama 13 bin TL dir.

Radyo Sunucusu Maaşı Ne Kadar?

6.000-10.000 TL arasında başlangıç maaşı değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu