Edevlet.net

2020 Spiker ve Sunucu Maaşları Güncel Olarak Ne Kadar?

Gazete, dergi, televizyon ve radyo hayatımızın vazgeçilmez kitle iletişim araçlarından. Son yıllarda telefon, tablet ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla kolaylaşan internet kullanımı da artık bu araçlara çok daha kolay ulaşmamızı sağlıyor ve haber alma hızımızı arttırıyor.

Bizlerin dilediği zaman ulaşabildiği her türlü bilgi ve program belli meslekteki insanların emek ve çabaları sayesinde ortaya çıkıyor. Televizyon ekranlarında her gün belirli saatlerde günün haberlerini sunan spikerler, insanların neşesini arttıran program sunucuları, tartışma bülteni sunucuları, radyo spikerleri, sokak haberciliği muhabirleri, her şeyi derinlemesine inceleyen gazeteciler, spor sunucuları her gün binlerce insanla etkileşime giriyorlar.

Hem eğitim aşamaları hem çalışma şartları hem de maaş skalaları herkesçe merak edilen spiker, sunuculuk ve habercilik meslekleri her zaman olduğu gibi günümüzde de oldukça popüler. Fakat bir mesleği yaşam boyu icra etmeye karar vermek için o işin popüler olması yetmez. Bu nedenle kimi yönleriyle çok cazip kimi yönleriyle oldukça yorucu bu tür mesleklere yönlenmeden önce genel şartlar ve koşullar hakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir.

Türlerine Göre Sunuculuk ve Spikerlik Maaşları

Spiker kelimesi dilimize İngilizce “speaker” (konuşmacı) kelimesinden revize edilerek girmiştir. Spikerlik; kendisine sunulan metni ideal biçimde radyo, televizyon gibi iletişim araçları vasıtasıyla aktaran, okuyan kişidir. Metni seslendiren, ona hayat veren kişi olarak da tanımlanabilir. Görüldüğünün aksine çok da kolay olmayan bir meslektir ve ciddi bir eğitim sürecine tabi olmayı gerektirir. Eğitimin yanı sıra, doğal bir sunum yeteneğine ve ses fonetiğine de sahip olmanız gerekir. Spikerlerin iş alanları radyo ve televizyonda olarak iki ana bölümde düşünülebilir. Spikerlerin kazançları ise yaptıkları işin niteliğine ve popülerliklerine göre değişiklik gösterir.

Sunucu ise televizyon ya da radyoda; kültür, sanat, magazin, yarışma, tartışma, sohbet gibi programların ekran yüzüdür. Programını izleyiciyle sohbet havasında gerçekleştirir. Programların pek çoğu konuklarla gerçekleştirilen diyaloglar ve aralara girilen VTR’lerin (bant görüntü) anons edilmesini kapsar.

Spikerlik ve sunuculuk meslekleri sık sık birbirine karıştırılır. Genel olarak ayrım spikerin önceden hazırlanmış metni okuması sunucunun ise programa ve metne yorum katması olarak tanımlanabilir. Fakat sosyal etkileşimin her geçen gün hızla arttığı dünyamızda iki meslek arasındaki sınırların kalkmaya başladığını söyleyebiliriz. Örneğin önceden haber programlarında spikerler sadece haber metnini okumakla görevliydiler. Fakat günümüzde haber sunan kişiler ilgili haberle ilgili tarafsız yorumlarını da seyirciliyle paylaşabiliyor ve metni belirli sınırlar çerçevesinde yorumlayabiliyorlar.

Haber Spikerleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Haber spikeri televizyon haber merkezlerinin görünen yüzüdür. Prompter üzerinden haberlerin okunması ve gerekli yerlerde canlı telefon bağlantıları ve stüdyo konuklarıyla karşılıklı diyalog kurma işlerini kapsar.

  • Haber spikeri maaşları yayın yapan kanalın reyting oranı, spikerin sahip olduğu şöhret ve haberin yayınlandığı saat gibi birçok parametreye bağlı olarak değişiklik gösterir.
  • Tematik yayın yapan haber kanalları ve televizyon kanallarında çalışan haber spikerlerinin ortalama maaşlarının 4 bin ila 7 bin Türk Lirası arasında değiştiği söylenebilir. Yerel kanallarda görev yapan spikerlerin pek çoğunun ise asgari ücretin biraz üstünde maaş aldıkları söylenebilir.
  • Haber kategorisinde ana haber bülteni sunmak yani İngilizce ismiyle “Anchorman” seviyesine ulaşmak spikerlik mesleğinin zirvesini ifade eder. Fakat elbette bu seviyede bir sunucunun aldığı maaş genel olarak mesleğin maaş düzeyini göstermez. Ana haber bülteni spikerlerinin ortalama maaşları; ulusal bir kanal için 20 bin ila 50 bin Türk Lirası arasındadır. Ana haber bülteni sunucularının maaşlarını resmi olarak bilebilmek pek mümkün değildir. Bu alandaki ücretler yükseklikleri nedeniyle Türk medyasında sürekli tartışma konusu olmuştur.

Futbol Spikeri Maaşları Ne Kadar?

Futbol spikeri müsabakaları dakika dakika izleyiciye (televizyon) veya dinleyiciye (radyo) aktaran kişidir. Stadyumlarda kurulan canlı yayın sistemleriyle sesli olarak maç öncesinde ve sonrasında, maç esnasında, kimi zaman konuklara da söz vererek maçın anlatılmasını kapsar.

Futbol spikerliği başlı başına değerlendirilmesi gereken bir alandır. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler futbol kurallarını hakemlik yapabilecek düzeyde bilmelidir. Yani futbol spikeri olmak için çok iyi bir futbol bilgisine ve genel kültürüne sahip olunmalıdır. Ayrıca futbol spikerlerinin seri bir artikülâsyon ve düzgün bir diksiyona sahip olması şarttır.

  • Futbol spikerlerinin maaşları ise ortalama olarak 8 bin TL’den başlar ve çalışılan kanalın reyting oranına, sunulan maçın seviyesine ve spikerin ünlülük durumuna göre artar.

Televizyon Sunucuları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Televizyon sunucuları sektörün en ön planda olan isimleridir. Gün boyunca kanallarda yayınlanan dizi, film veya belgesel gibi kayıtların dışında kalan programlarda bu sunucular görev yapar.

Her tür programın kendine has bir sunucu profili vardır. Gündüz kuşağı sunucuları daha sıcak ve samimi karakterler arasından seçilirken, tartışma programı sunucuları daha resmi ve politik kişiler olarak karşımıza çıkar. Magazin programlarında ister ulusal ister yerel kanal olsun, çoğunlukla o bölgenin halkı tarafından tanınan yüzler görev alır. Yarışma, yemek ve gezi programlarında ise sık sık herkesçe tanınan isimleri görürüz.

  • Televizyon sunucularının maaşları da popülerliklerine göre değişiklik gösterir. Günümüzde tanınan birçok sunucu bu işe en alttan başlayıp yükselerek gelen başarılı kişilerdir. Ülkemizde yayın yapan ulusal kanallar esas alınarak ifade edilirse televizyon program sunucularının maaşlarının ortalama olarak 5 bin Türk Lirasından başladığını söyleyebiliriz.

Radyo Sunucusu Maaşları Ne Kadar?

Eskiden her evde bulunan ve düzenli olarak dinlenen radyo, gelişen teknolojiyle beraber popülerliğini kaybetti. Artık her evde bir televizyon, herkesin elinde tablet ve telefon olduğunu düşünülünce, radyoya duyulan ilginin azaldığı net bir şekilde görülebilir. Fakat elbette radyo sunuculuğu mesleği tamamen bitmedi ve birçok kanal yayın yapmaya devam ediyor. Özellikle uzun yollarda kişilere eşlik eden radyolar eskisi kadar olmasa da hala dinleniyor.

  • Ama yine de radyo sunucuları televizyon spikerlerine göre daha düşük ücretler alır. Alınan ücretler çalışılan kurumun ulusal bir radyo ya da yerel bir radyo olmasına, özel sektör ya da devlet radyolarından birisi olmasına göre değişiklik gösterir. Ortalama bir radyo sunucusu kariyerine 3-4 bin Türk Lirası maaş alarak başlar.

Muhabir ve Gazetecilik Maaşları

Gazeteci haber niteliği taşıyan bilgileri derleyen, toparlayan ve haber diline dönüştürerek halkla paylaşan kişilere denir. En göz önünde olanları televizyon kanallarında çalışan muhabirler olsa da aslında gazetecilik mesleğini icra eden kişiler radyo, gazete, dergi gibi bütün kitle iletişim araçlarında görev yapabilirler.

Bu meslek grubuna dahil kişiler yaptıkları işler sonucunda çıkardıkları haberleri kamuoyuyla paylaşırlar. Bu nedenle gazetecilerin haber hazırlarken doğruluk ve tarafsızlık ilkelerine bağlı olmaları gerekmektedir.

Muhabirlik ve gazetecilik mesleğinin çalışma saatleri oldukça esnektir ve beklenmedik anlarda göreve çağırılabilirler. Bu da bu mesleği icra etmek isteyenlerin işlerini gerçekten sevmelerini gerektiren bir durumdur.

  • Gazeteci ve muhabir maaşları çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir. Özel sektörde işe yeni başlayan bir muhabir genel olarak 2-3 bin Türk Lirası maaş alır. Zaman içerisinde yükselen özel sektör çalışanlarının maaşları görev yapılan yayın organına göre 10 bin Türk Lirası’na kadar çıkabilir.
  • Devlet kurumlarında çalışan gazeteci ve muhabirlerin başlangıç şartları özel kurumlara göre çok daha iyidir. Burada maaşlar ortalama olarak 4-5 bin Türk Lirasından başlar ve yıllar içerisinde 10 bin Türk Lirasına kadar yükselebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.