Edevlet.net

Garson, Komi, Şef Garson Ne Kadar Maaş Alır?

Hizmet sektörünün önemli kollarından birini de garsonlar ve komiler oluşturuyor. Günümüzde servis elemanlığı olarak da adlandırılan garsonluk ve komilik, sanıldığı kadar kolay değildir. Çoğu insan garsonluğu müşterinin önüne siparişi koymak olarak görse de garsonluk bunun çok daha ötesinde bir iştir. İyi bir garson olmak için izlenmesi gereken adımlar ve aşılması gereken yollar vardır. Çoğu garson işe ilk başta komi olarak başlar, zamanla tecrübe edindikçe garsonluğa yükselir. Ne kadar her yönüyle özen isteyen bir iş olsa da özellikle üniversite öğrencilerine part time olarak çalışma imkanı sunduğu için revaçtadır.

Garson Nasıl Olunur?

Garson olmak için izlenebilecek üç yol var. Bunlardan birincisi üniversitelerin ve liselerin turizm otelcilik bölümlerinde okumak. Bu bölümlerde servis yapmanın bütün incelikleri öğretilir. Eğitim sırasında yapılan stajlar arasında restoranda çalışmak da vardır. Mezun olduktan sonra tercih edenler, servis elemanlığı alanında çalışmaya devam edebilirler. Tabii bir de alaylı garsonlar var. Alaylı garsonlar eğitimlerini çalıştıkları süre içerisinde alırlar. Bir diğer yol ise özel garsonluk kurslarından eğitim almak.

Garsonluk yorucu bir iştir ve bu sebepten ötürü garsonlar kaç saat çalışır sorusu mesleğe başlamak isteyenlerin aklını kurcalar. Günlük çalışma saatleri ortalama olarak 8-10 saat arasından değişen garsonlar, çalışma alanı içinde posta başı ve şef garson gibi çeşitli şekillerde kademelendirilirler.

Garsonların bilmesi gereken en önemli konu servis kurallarıdır. Masada servise kimden başlanacağı, servisin hangi taraftan yapılacağı, boşların hangi taraftan alınacağı gibi ayrıntılar vardır. Tepsinin taşınma şeklinden, masaya yaklaşma adabına kadar yıllar içerisinde oluşmuş kurallar garsonluk mesleğinin temelini oluşturur. İyi bir garsonun özellikleri arasında beden ve duygu dilini okuyabilmek de vardır. Böylece müşterisinin hoşnut olup olmadığının farkına varabilir. Ayrıca garsonlar kendi bedenlerini kullanma konusunda da dikkatli olmalıdır. Müşterinin karşısında aşırı laubali, vurdum duymaz bir tavır içerisinde olmak garsonun çalışma kalitesini doğrudan ortaya koyar.

Garson Ne İş Yapar?

 • Salonun servis düzenini sağlar. Masaların hazırlanması, boşalan masaların kontrol edilmesi garsonların iş alanındadır.
 • Müşterilerden sipariş alırlar.
 • Aldıkları siparişleri gerekli birimlere ileterek hazırlanmasını sağlarlar.
 • Siparişlerin kontrolünü yaparlar, eksik ya da hatalı ürünlerin servis edilmemesini sağlarlar.
 • Alınan siparişleri adisyon ya da kullanılıyorsa garson yazılımlarına işlerler.
 • Müşterilerden hesaplarını alırlar.
 • İşletmeye müşterilerden aldıkları önerileri ve siparişleri ileterek, işletmenin gelişmesini sağlarlar.
 • Şef garsonlar ise müşteri ile ilişki kurulmasını sağlarlar. Diğer garsonları kontrol etmek ve çalışma düzenini sağlamak da şef garsonun görevleri arasındadır.

Komi Nasıl Olunur?

Komi olmak ise daha basittir. Çoğu işletme komilerin çok tecrübeli olmasını istemez. Komiler salon personelleri arasında en altta olan kişilerdir. Eğer iyi bir gözlemci ve meraklı bir kişiliğe sahipse, bir komi kısa sürede birlikte çalıştığı garsonu takip ederek, yavaş yavaş servis yapmaya başlayabilir. Peki komi kaç saat çalışır? Kurumsal bir işletmede komilerin çalışma saati günde sekiz ya da dokuz saattir. Ancak bunun aşıldığı durumların da olduğu bilinir.

Komi Ne İş Yapar?

 • Garsonların aldıkları siparişleri baristadan ya da mutfaktan teslim alarak, masaya ulaştırırlar. Servis yapması için garsonu beklerler.
 • Salonun hazırlanması, masaların düzenlenmesi, servantların doldurulması komilerin görevleri arasındadır.
 • Salonun temizliğini komiler yapar. Örneğin yere dökülenler garson değil, komi tarafından temizlenir.
 • Komiler, garsonların en büyük yardımcıları, neredeyse elleri ayaklarıdır. Gerektiği her yerde garsonları desteklerler.

Garsonlar Ne Kadar Kazanır?

Garsonların aylık kazançları tamamen çalıştıkları işletmelere bağlıdır. Garsonlar sabit bir maaş ve bahşişler karşılığında çalışabilecekleri gibi, işletmenin cirosundan alacakları belirli bir yüzde karşılığında da çalışabilirler. Bu sistemde genellikle garsonlar bir puantaj sistemine tabi tutulurlar. Garsonun puanı ne kadar yüksekse kazancı da o kadar fazla olur.

Şef garson maaşları yüksektir. İyi bir şef garsonun ortalama ayda 5.000-7.000 TL arasında kazanç elde etme imkanı vardır. Tabii çalışılan müessesenin müşteri kapasitesi, aylık cirosu, müşterilerin bıraktığı bahşişler ile bu rakam artabileceği gibi azalabilir de. Bazı işletmelerde bu rakamlar standart garsonların aldığı rakamlardır. Part time garson maaşları daha düşüktür. Part time garsonluk yaparak günlük 70-100 TL arasında bir kazanca ulaşmak mümkündür. Otelde garson maaşları da değişiklik gösterir. Beş yıldızlı bir otelde çalışan garsonla, daha düşük kapasiteli otellerde çalışan garsonların maaşları arasında fark vardır.

Komiler Ne Kadar Kazanır?

Komilerin kazançları garsonlara göre daha azdır. Büyük bir çoğunluğu asgari ücret karşılığında çalışır. Peki komi bahşiş alır mı? Tabii ki komiler bahşiş alır. Ancak bahşiş miktarı işletmeye göre değişir. Bazı işletmeler garsonlar ve komilere eşit bahşiş verirken, genelde komi bahşişleri garsonlara göre daha düşük olur. Düşük bir maaş karşılığı çalışan komilerin kazancı bahşiş sayesinde bir parça yükselir. Çok lüks bir işletmede bahşişler fazla olacağı için komiler daha fazla kazanç elde edebilirler. Komi kazançları 1.500 TL ile 3.000 TL arasında değişiklik gösterir.

Garsonlarda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Garsonların dış görünüşlerine dikkat etmeleri önemlidir. Kirli kıyafetler, uzun sakal veya tırnak, ter kokusu gibi olumsuz özellikler müşterilerin kötü bir izlenim edinmesine sebep olur.
 • Garsonlar sabırlı ve güler yüzlü olmalıdır.
 • Müşteri ile tartışma yaşamadan sorunları çözme yetisi garsonların en önemli özellikleri arasındadır.
 • Yabancı dil bilgisi garsonlar için avantajdır. Özellikle turistik bölgelerde çalışan garsonların birden fazla dile hakim olması tercih edilme sebebidir.
 • İletişim becerilerinin yüksek olması gerekir.
 • Çalıştıkları işletmenin menüsü hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Müşteriler ürünlerin içeriklerini sordukları zaman yanıt verebilmelidirler.
 • Grup çalışmasına uygun olmalıdırlar.
 • Şef garsonlar, diğer garsonların çalışmalarını da yönettiği içim liderlik özelliklerinin bulunması gerekir.

Komilerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Komiler de tıpkı garsonlar gibi dış görünüşlerine özen göstermeli, kişisel hijyen kurallarına eksiksiz uymalıdır.
 • Hızlı olmaları, masa düzenlerine dikkat etmeleri gerekir.
 • Birlikte çalıştıkları garsonun yönlendirmelerini sıkı sıkı takip etmeleri ve uygulamaları işin aksamaması açısından önemlidir.
 • Öğrenmeye hevesli ve güler yüzlü olmaları ise taşmaları gereken özellikler arasındadır.
 • Ekip çalışmasına uygun kişilikler iyi birer komi olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Emre can dedi ki:

  Bende tecrubeli sef komiyim allahin izniyle sef garsonluga kadar gidicem .saygılar😍😍

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.