Edevlet.net

BAĞ-KUR GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA

26.09.2014

Ülkemizde BAĞ-KUR’ a bağlı pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. BAĞ-KUR geriye dönük borçlanma ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. BAĞ-KUR geriye dönük borçlanmada 4 Ekim 2000 tarihine kadar tescili olmayanları ilgilendiren bir konudur. Bu yazımızda BAĞ-KUR geriye dönük borçlanma konusunu anlatacağız.

BAĞ-KUR Geriye Dönük Borçlanma Nedir?

BAĞ-KUR kanunlarına göre sigortalılık niteliği taşıyan ve aynı zamanda 4 Ekim 2000 tarihine kadar kaydını ve tescilini yaptırmamış olan BAĞ-KUR’ lu kişilerin sigorta süresi bu tarihten itibaren başlamaktadır. Yani 4 Ekim 2000 tarihine kadar BAĞ-KUR’ a giriş yaptırmamış kişilerin hizmet süreleri bu tarihten itibaren başlamaktadır. Bu şekilde atladıkları prim borçlarını birtakım şartlar ile ödeyerek emekli olabilmektedirler.

BAĞ-KUR geriye dönük borçlanmayı yapabilmek için, kanunun yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru işleminden sonra BAĞ-KUR’ lular, 4 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıtlarını belgeleyerek prim borçlarını ödemeleri gerekir. Bu şekilde yaparak emeklilik tarihlerini öne çekebilme olanağına sahip olurlar.

BAĞ-KUR geriye dönük borçlanma 4 Ekim 2000 tarihine kadar kayıt yaptırmamış kişiler arada kalan süreyi belgelerle ispatlamaları halinde ve bu prim borçlarını ödemeleri durumunda emekli olabilmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.