Edevlet.net

BAĞ-KUR GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA

26.09.2014
BAĞ-KUR GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA

Ülkemizde BAĞ-KUR’ a bağlı pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. BAĞ-KUR geriye dönük borçlanma ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. BAĞ-KUR geriye dönük borçlanmada 4 Ekim 2000 tarihine kadar tescili olmayanları ilgilendiren bir konudur. Bu yazımızda BAĞ-KUR geriye dönük borçlanma konusunu anlatacağız.

BAĞ-KUR Geriye Dönük Borçlanma Nedir?

BAĞ-KUR kanunlarına göre sigortalılık niteliği taşıyan ve aynı zamanda 4 Ekim 2000 tarihine kadar kaydını ve tescilini yaptırmamış olan BAĞ-KUR’ lu kişilerin sigorta süresi bu tarihten itibaren başlamaktadır. Yani 4 Ekim 2000 tarihine kadar BAĞ-KUR’ a giriş yaptırmamış kişilerin hizmet süreleri bu tarihten itibaren başlamaktadır. Bu şekilde atladıkları prim borçlarını birtakım şartlar ile ödeyerek emekli olabilmektedirler.

BAĞ-KUR geriye dönük borçlanmayı yapabilmek için, kanunun yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru işleminden sonra BAĞ-KUR’ lular, 4 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıtlarını belgeleyerek prim borçlarını ödemeleri gerekir. Bu şekilde yaparak emeklilik tarihlerini öne çekebilme olanağına sahip olurlar.

BAĞ-KUR geriye dönük borçlanma 4 Ekim 2000 tarihine kadar kayıt yaptırmamış kişiler arada kalan süreyi belgelerle ispatlamaları halinde ve bu prim borçlarını ödemeleri durumunda emekli olabilmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.