enflasyonemeklilikötvdöviz

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu Yakacak yardımı almak isteyen kişiler kömür yardımına nasıl başvurabilir gelin birlikte bakalım. Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, Belediye kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımı başvurusu, kömür yardımı kimlere verilir, kömür yardımı için gerekli belgeler, kömür yardımı başvurusu ne zaman, kömür yardımı kaç torba gibi daha pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu

Soğuk kış ayların vatandaşın özellikle zorlandığı konulardan biri de ısınmadır. Artan zamlarla birlikte ısınma ihtiyaçlarını karşılayamayan yoksul kişilere kömür yardımı yapılmaktadır. Bu yardım sayesinde yardıma muhtaç olan kişiler soğuk kış şartlarında bir nebzede olsa rahatlamaktadırlar.

Kömür yardımı almak isteyen ve temel ihtiyaçlarının yanı sıra ısınma ihtiyacını da karşılayamayan vatandaşların yanı sıra sigortalı bir işte olup ve asgari ücretin 1/3 ün altında kalan ailelerde kömür yardımına başvurabilir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanı sıra belediyelerin de dağıtmış olduğu kömür yardımı ile pek çok yoksul vatandaş evlerinde ısınabiliyor ve kış şartlarını bir nebzede olsa hafif atlatıyor.

Kömür Yardımı Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Yardıma muhtaç temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yoksul vatandaşlar için yapılan yardımlardan biri de kömür yardımıdır. Vatandaş kömür yardımı için belediyelere, sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına ya da dernek ve vakıflara başvuruda bulunabilir.

Belediye Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelere kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaş bulunduğu il ya da ilçedeki belediyelere giderek başvuruda bulunabilir. Belediyeye giden vatandaş kömür yardımı için bir başvuru formu doldurur ve bu form yetkililer tarafından işleme alınır.

Kömür yardımı için belediyelere gidemeyen kişiler bulundukları yerin belediyelerini arayarak da başvuruda bulunabilir. Ayrıca vatandaş ALO 153 beyaz masa hattını da arayarak da detaylı bilgi öğrenebilir ve başvuruda bulunabilir.

Diğer bir başvuru yöntemi ise e-devlet üzerindendir. e-Devlet üzerinden başvurmak isteyen vatandaş https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak ön başvuruda bulunabilirler.

Kömür yardımı dışında başka yardımlar almak isteyen yoksul ve muhtaç olan vatandaşlar e-devlet üzerindeki formda diğer yardım seçeneklerini işaretleyerek de başvuruda bulunabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yoksul vatandaşlara kömür yardımı dışında başka yardımlarda da bulunmaktadır. Giyimden erzak yardıma kadar pek çok yardım imkanı sağlayan bakanlık ailelerin yardımına her daim koşmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımına başvurmak isteyen kişiler bulundukları yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunabilir. Ayrıca başvuru belgeleri ve ayrıntılı bilgiler için ALO 183 hattını da arayabilirsiniz.

Kömür yardımı almak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yardımına başvuruda bulunamaz. Burada ALO 144 sosyal destek hattını arayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Dernek ya da Vakıf Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dernek ya da Vakıf kömür yardımı için vatandaşların öncelikle başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Burada vatandaş başvurusunun kabul edilmesi durumunda kömür yardımı alabilir. Bazen kömür yardımı yerine kömür alınabilmesi için vatandaşa para yardımı da verilebilmektedir.

Yardıma ihtiyacı olan özellikle kış aylarında çok zorluk çeken vatandaşlar yakacak yardımı yapan dernek ve vakıfları merak etmektedir.

Özellikle; Vuslat Derneği, Nef Vakfı, Anadolu Vakfı, Dost Eli Derneği, İyilik Derneği, Beşir Derneği, Çare Derneği, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Rüştü Akın Vakfı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı bazı önemli vakıf ve derneklerdir.

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu 2023

e-Devlet üzerinden kömür yardımına başvuruda bulunmak isteyen yoksul vatandaşlar belediyelerin kömür yardımına başvuruda bulunabilir. Bunun için e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu için eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulmak istiyorsanız e-Devlet üzerinden başvuru yapamazsınız.

Kömür Yardımı Başvuru Formu 2023

Kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen yardıma muhtaç vatandaşlar öncelikle yardım için bir form doldurmaları gerekmektedir. Bu formu dolduracak olan vatandaş bilgilerini eksiksiz ve doğru doldurmalıdır.

Formu doğru doldurmayan kendini muhtaç gibi gösterip yardımı alan kişilerin daha sonra yaptıkları bu davranışları tespit edilirse yardım için verilen kömürün para karşılığı olarak vatandaştan geri alınır. Faizi ile geri alınan parayı vatandaş ödemezse kurum mahkeme hakkını kullanır.

Başvuru formunda gelir, gider ve meslek bilgisine kadar sorular yer almaktadır. Vatandaş bu formu doldurduktan sonra ilgili kuruma teslim eder. Teslim edilen formlar kurum tarafından incelenir ve yardım edilecek kişiler belirlenir. Kişilerin belirlenmesi sonucunda yardım ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya başlar.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

Belediye Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyelerin vermiş olduğu kömür yardımlarını sorgulamak için farklı yollar vardır. Bunlardan ilki başvurmuş olduğunuz belediyeye giderek öğrenmektedir. İkinci olarak belediyeyi arayarak da öğrenebilirsiniz.

Diğer bir sorgulama yöntemi ise e-Devlet üzerinden öğrenme ya da ALO 153 beyaz masa hattını arayarak bilgi alma yöntemidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Belediye Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Kömür yardımı için başvurmuş olduğunuz vakıfa giderek ya da vakıfı arayarak sonucu öğrenebilirsiniz. Bunların dışında ALO 183 veya ALO 144hatlarını arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Yardıma muhtaç vatandaşların başvuruda bulunduğu ve başvurusu kabul edilen kişilerin aldığı kömür yardımını e-Devlet üzerinden sorgulamak isteyen vatandaş https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirler.

Dernek ya da Vakıf Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Burada başvuruda bulunduğunuz dernek ya da vakıfı arayarak iletişime geçip sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Kömür Yardımı Kimlere Verilir 2023

Kömür yardımı muhtaç olan, herhangi bir geliri olmayan, kimsesiz, gelirsiz dul kadınlar, kronik hastalar, engelliler ve afetzedelere verilir. Ayrıca geliri asgari ücretin 1/3 ün altında kalan kişilere de kömür yardımı verilir.

Kömür yardımı almak isteyen kişilerin üzerine herhangi bir gayrimenkul kayıtlı ise bu kişilere kömür yardımı yapılmaz.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Belgeler 2023

Kimlik kartı fotokopisi, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, ikametgah belgesi, işsiz olan kişilerin SGK dan alınan işsizlik belgesi, gelir belgesi ve kişinin özel durumuna bağlı olarak ek belgelerde talep edilmektedir.

Gerekli belgelerini hazırlayan vatandaş başvurusunu gerçekleştirebilir.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı almak isteyen vatandaş öncelikle yardım almak istediği kuruma başvuruda bulunuyor. Burada başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli evrakları hazırlıyor. Hazırlanan evraklar kuruma teslim edildikten sonra sonuçların açıklanması bekleniliyor.

Teslim edilen belgeleri inceleyen kurum ayrıca yerinde bir değerlendirme yapma için kişinin beyan ettiği ikametgah adresine bir komisyon gönderiyor. Komisyon ailenin durumunu inceledikten sonra bir rapor hazırlıyor ve bu raporu kuruma teslim ediyor. Raporu teslim alan kurum daha sonra komisyonun raporunu da göz önünde bulundurarak yardımı alacak olan kişilere karar veriyor.

Kömür yardımının ne zaman açıklanacağını merak eden kişiler için şunu söyleyebiliriz ki yoğunluktan ötürü sonuçların açıklanması bazen bir ayı geçmektedir.

Kömür Yardımı Başvurusu Ne Zaman?

Kömür yardımına vatandaş istediği zaman başvuruda bulunabiliyor. Fakat kış öncesi biraz daha erkenden başvuru yapmak isteyen kişiler için Temmuz, Ağustos ya da Eylül aylarında başvurmaları önerilmektedir.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Kömür yardımı Türkiye Kömür İşletmeleri ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu genel müdürlüklerince belirlenen programa göre dağıtılmaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ise dağıtım kriterleri belirlenmektedir.

Kömür Yardımı Kaç Torba?

Kömür yardımı almak isteyen vatandaşların bir diğer merak ettiği konu kömür yardımın kaç torba olduğudur. Torba sayısı başvurulan kuruma göre ve hanedeki kişi sayışana göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle torba sayısı 30 tanedir.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru İçin Gerekli Şartlar Neler?

 

Kömür Yardımı Çıktı mı Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

SED Yardımı Nedir?

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımıdır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Abdülbaki dedi ki:

    Askeri ucret altında calıştığım icin yardıma ihtiyacı var teşekküler