Meslekler ve Maaşlar

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur? 2024 Polis Özel Harekat Maaşı

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur? Polis Özel Harekat Maaşı, PÖH Nasıl Olunur Boy-Kilo, PÖH Başvuru Nasıl Yapılır? PÖH Nasıl Olunur? Kadın Özel Harekat Olmak İçin Boy-Kilo, PÖH Olmak İçin Üniversite Şart mı ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur? Polis Özel Harekat Maaşı; Polislik günümüzde sıkça tercih edilen popüler meslek gruplarındandır. Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur? Özel Harekat Polisi Olmak İçin Gereken Fiziki Şartlar? Özel Harekat Polisi Ne Kadar Maaş Alır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Özel hareket polisleri ülkemiz için her zaman önemli bir güvenlik kuvveti olmak beraber 15 Temmuz darbe girişiminden sonra daha da bir önem kazanmışlardır. Bu tarihten sonra devlet daha fazla özel hareket polisine ihtiyaç duymuş ve alımları artırmıştır. Daha önceden sadece üniversite mezunlarının yerleşebildiği özel hareket kadrolarına yerleşebilmek için gerekli kriterler esnetilmiştir.

Bu esnetmelerin ardından başvurularda büyük bir patlama yaşanmıştır. Buna rağmen devlet özel hareket kadrolarına alımları hala daha devam ettiriyor. Bu konu özel harekat polisi olmak isteyen birçok kişiyi heyecanlandırmakta ve konu hakkında daha fazla araştırma yapmaya sevk etmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Polis Özel Harekat (PÖH) Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi olmak için öncelikle aranan şartlara uymanız gerekmektedir. Bu şartları sıralayacak olursak;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans veya YÖK tarafından denkliği kabul edilmiş yurt dışı eğitim programlarından birinden mezun olmak
  • Alım yapılan yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almamış olmak
  • Emniyet Teşkilatı tarafından daha önceden belirtilen sağlık şartlarına uygun bulunmak

Bu şartları taşıyan adayla POMEM tarafından yapılan fiziki yeterlilik sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu sınavı başarıyla tamamlayan adaylar mülakatlara girmeye hak kazanırlar. Her bir aşama farklı tarihlerde gerçekleşmektedir ve her aşamaya sadece bir önceki aşamayı başarıyla tamamlamış adaylar çağrılmaktadır. Bu nedenle mülakat ve fiziki yeterlilik sınavına eşit şekilde ağırlık verilmelidir.

polis özel harekat (pöh) nasıl olunur?
polis özel harekat (pöh) nasıl olunur?

Polis Özel Harekat (PÖH) Olmak İçin Ne Yapılmalı ?

Bir amaç için uğraşmak her zaman büyük bedeller ödemeyi gerektirir. Merdivenleri sürünerek çıkmak önemli değil, önemli olan nasıl olduğu fark etmeksizin en tepeye ulaşabilmektir. Bu düşünce doğrultusunda kendinize planlı bir çalışma programı yapar ve mental olarak kendinize bu mesleğe hazırlarsanız hedefe ulaşmakta zorlanmazsınız. Bu konudaki istek ve arzunuz bir gün değil, her gün var olmalı.

Özel harekat polisi görevini yaparken ülkesini de temsil eder. Bu nedenle sahip olduğunuz milli bilinci kuvvetlendirmelisiniz. Ülkemizin geçmişte yaptığı ve şu an yapmakta olduğu tüm operasyonlar hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmalı ve bu operasyonların amaçlarını iyi kavramalısınız. Kuvvetle muhtemel bu konularla alakalı mülakatta bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Karşılaşılması muhtemel olan sorulara daha önceden hazırlıklı olmak yararınıza olacaktır.

Fiziksel Olarak İyi Konuma Gelin

Her ne kadar yazılı bir koşul olarak belirtilmemiş olsa da güçlü ve büyük cüsseli olmanız her zaman için hanenizde artı puan olarak yer alır. Unutmayın; biri hakkında yapılacak ilk değerlendirmenin baş kriteri dış görünüştür. Bunun için sınava hazırlık aşamasında profesyonel bir yardım alarak kendinize bir beslenme ve çalışma programı oluşturabilirsiniz. Kendinizi fiziksel olarak iyi duruma getirmek POMEM’in düzenleyeceği özel harekat sınav parkurunda size yardımcı olacaktır.

polis özel harekat fiziksel yeterlilik
polis özel harekat fiziksel yeterlilik

Güncel Olayları Takip Edin

Adayların belki de en çok görmezden geldikleri nokta mülakattır. Mülakata gerekli önemi göstermeyen adaylar, mülakat esnasında kendilerine yöneltilebilecek sorular hakkında bilgi edinmemektedir. Bu sınavı daha önce deneyimlemiş kişilerin söylediklerine göre mülakatlarda güncel siyasi gelişmeler hakkında fikir sahibi olup olmadığınız ve bu olaylar hakkındaki kişisel yorumunuz sorulur. Bu aşamada söylenenler, adayların ayrıştırılabilmesi için önemli birer kriter. Güncel olayları takip edebilmek için düzenli olarak her gün gazete okumanızda yarar var.

Bayan Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

“Vatan sevgisinin cinsiyeti olmaz” parolasıyla başlanan bu değişim konusunda yapılan açıklamada cinsiyet farkı gözetmeksizin binlerce özel harekat polisi alınacağı açıklandı. Kadınlara ne kadar kontenjan ayrılacağı net bir şekilde açıklanmasa da özel harekat mensubu olma hayali kuran binlerce kadına umut ışığı doğdu. Dışarıdan alımların yeni başlamasına rağmen kurum içi sınavlarla bayan özel harekatçı alımı daha eskilere dayanır. Normal polis memurluğundan özel harekata geçmek için Polis Akademisi tarafından düzenlenen sınavlara bayanların da katılma hakkı bulunmaktadır.

bayan özel harekat polisi
bayan özel harekat polisi

Özel Harekat Polisi Olmak İçin Gereken Fiziki Şartlar

  • Özel harekat polisi olmak için boy kilo endeksi çok önemlidir ve adayların büyük bir çoğunluğu bu şartı sağlayamadığı için daha ilk etaptan elenmektedir. Özel harekat polislerinin sahip olması gereken fiziki özellikler sağlık yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir.
  • En az 1,67 cm uzunluğunda ve vücut kitle endeksi 18-27 arasında olan adaylar özel harekat polisi olabilir. Bu şartların dışında topluma yayılmış bir algı olan kaslı olmak, geniş omuzlu olmak gibi fiziki şartlar yoktur.
  • Bunların yanı sıra sağlık durumu da özel harekat polisi olabilmek için önem taşır. Örneğin ; gözünüzde şaşılık , astigmat , katarakt ve benzeri bir rahatsızlık varsa bu iş için uygun değilsinizdir. Sağlık yönetmeliğinde bu konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Akciğer hastalığı, HIV virüsü, beyinde ya da vücudun farklı bir bölgesinde tümör bulunması gibi ağır sağlık problemleri özel harekat polisi olmak için ciddi birer engel niteliğindedir. Yunus Polis Nasıl Olunur?

Bayan Özel Harekat Polisi Olmak İçin Aranan Şartlar

Özel harekatçı olmak isteyen kadınlar için henüz yetkili kurumlar tarafından net bir açıklama yapılmadı. Otoriteler sağlık ve eğitim şartlarının erkeklerle aynı olacağı yönünde görüş belirtse de boy ve kilo endeksinde farklılıklar olması muhtemel.

Polis Özel Harekat Maaşı

Özel hareket polislerinin maaşı birçok değişkene göre farklılık gösterir. Antalya’da görev yapan bir özel harekatçı ile Hakkari’de görev yapan özel harekatçının kazançları arasında ciddi bir fark vardır. Bu fark icra edilen görevin zorluğunu neticesinde yaşanan yıpranma payı olarak görülmektedir. Batı’da görev yapan özel harekatçının silahından çıkan kurşun sayısıyla bile Doğu’da görev yapan özel harekatçının silahından çıkan kurşun sayısı arasında ciddi bir fark vardır.

PÖH, ülkemizde her ilde bulunmaz. Sadece büyük şehirler ve güvenlik açısından riskli bölgelerde yer alır. Alınan maaşlar ülkenin batısından doğusuna doğru gidildikçe yükselişte, istisnai durumlar da mevcuttur. Örneğin; İçişleri Bakanlığını koruyan özel harekat polisleri çalıştığı ile yakın bir ilde görev yapan özel harekat polisiyle aynı maaşı olmaz.

Özel hareket polislerinin maaşı 17.000  TL- 20.000 TL arasındadır. 

Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

 

Özel Harekat Kadın Boy Sınırı Kaçtır?

162 cm

Özel Harekat Erkek Boy Sınırı Kaçtır?

167 cm

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu