Sorgulamalar

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024 Vergi Levhası Sorgulama

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? Vergi Levhası Sorgulama, T.C ile Vergi Borcu Sorgulama, e-Devlet Vergi Borcu Ödeme, Araç Vergi Borcu Sorgulama, Plakadan MTV Sorgulama, MTV Sorgulama, MTV Ödeme, Vergi Levhası Oluşturma, Vergi Levhası Çıkarma, Vergi Numarası Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? Vergi Levhası Sorgulama; Devlete vergi verme yükümlülüğüne sahip olduğumuz için vergi borcu durumumuzu bazen sorgulama ve gözden kaçan bir durumun olup olmadığını kontrol etme gereği duymaktayız. Vergi levhası sorgulama, araç vergi borcu sorgulama hakkında merak edilenleri sizler için yazımızda paylaştık.

Barınma, ulaşım, eğitim ve sağlık hizmetleri, sosyal haklar.. Devletin bizlere sağladığı bu imkanları kullandığımız zaman bunun karşılığında devlete vergi vermekle yükümlüyüz. Her vatandaş kazandığı maaş miktarına göre devlete vergi vermekle yükümlüdür. Vergiler yılın belli dönemlerinde ödenmek üzere vergi dairelerine gidilir. Ülkemizde gelir düzeyine göre vergi ödeme miktarı değişir. Örneğin düşük gelirli kişiler düşük miktarlarda vergi öderken, yüksek gelirli kişiler ise yüksek vergi öder.

Siz ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini maaş bordrosunu alıp bir vergi dairesine gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Vergiler ödenmediği takdirde cezai işlem uygulanır. Bu cezalar faizle artan cezalardır. Her ne kadar devlet ödenmeyen vergi borçlarını taksitlendirip ödenmesini sağlasa da bazı vatandaşlar vergi borçlarını ödemeyi reddettiği için mahkeme ile karşı karşıya kalır. Peki biz herhangi bir vergi borcumuzu olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?

Araç Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nereden Yapılır?

Vergi Borcu Sorgulaması Yapmak

Devlete ödemekle yükümlü olduğumuz vergilerin zamanında ödemek önemlidir. Çünkü zamanında ödenmeyen vergiler dönemsel veya aylık olarak zamlanır. Bu zamlar fazlaca olduğundan ödemeniz gereken vergi miktarını da arttırır. Bu yüzden tam zamanında vergileri ödemek gerekir. Vergiler her yıl enflasyona göre değişir. Bu sebeple her yıl vergi hesaplaması ve vergi sorgulaması yapmak önemlidir. Vergi sorgulamaları e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet bünyesinde 300’den fazla kurum bulunduğu için hangi kurumu borcunuz var ise bunları vergi borcu sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlere e-Devlet üzerinden vergi borcunu nasıl sorgulandığından bahsedelim.

 • e-Devlet sisteminden vergi borcu sorgulamak için ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve siteye giriş yapın.
 • Buradan e-Devlet “T.C kimlik no” ve “şifresini sistem girin”. Bu sistem sizi direkt olarak vergi borcu sorgulama ekranına taşır.
vergi borcu sorgulama
vergi borcu sorgulama

Bu ekranda görüldüğü üzere eğer devlete tüm vergilerinizi ödemişseniz ya da herhangi bir borcunuz yok ise; gerekli bilgiler ekrana gelir. SGK borcu olmayan kişiler e-Devlet üzerinden vergi borcu sorgulama yaptıklarında ”Sgk Borcu Yoktur” ibaresi çıkar.

e-Devlet Sisteminden Vergi Borcu Sorgulaması Yapmak İçin https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu

Vergi Levhası Sorgulama

Şirketler kendi bünyesinde sahip oldukları vergi borçlarını e-Devlet üzerinden vergi levhası sorgulama işlemleri ile kolayca sorgulayabilirler.

 • Sizde vergi no sorgulama işlemini yapmak için ilk olarak aşağıdaki linke tıklayın ve siteye giriş yapın.
 • T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresi girilerek sisteme giriş tamamlayın. Ardından aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.
vergi levhası sorgulama
vergi levhası sorgulama
 • Burada ilk olarak kişinin veya şirketin vergi kimlik numarası girilir.
 • Daha sonra kişinin TC kimlik numarası da yazılır.
 • Bağlı olduğunuz ildeki vergi dairesinin il ve vergi dairesi isimleri de seçilir.
 • Son olarak sorgula butonuna tıkladığınızda vergi levhası sorgulaması tamamlanır.
 • Bu sorgulama ile şirkete ait vergi borcu bilgilerine erişebilirsiniz.

e-Devlet Sistemi Üzerinden Vergi Levhası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin https://www.turkiye.gov.tr/e-vergi-levhasi-sorgulama

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Ülkemizde motorlu araçların trafikte yer alması için her yıl devlete ödemek zorunda olduğu araç vergileri vardır. Bu vergilere ” Motorlu Taşıtlar Vergisi” kısaca MTV adı verilir. MTV her yıl değişen vergi ücreti ile ödenir. Yılda 1 defa ödenen MTV’ler Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit şeklinde vergi dairelerinden ödenir. MTV borçlarını ödemeyen araç sahipleri hakkında vergi vermemekten cezai işlem uygulanır. Bu cezalar ödenmediği takdirde araçlar çevirmede bağlanır ve vergi ödenmeyene kadar araç sahibi trafikten men edilir.

MTV sorgulama ve hesaplama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının online sitesinden kolayca yapılır. Her yıl MTV ücretleri değiştiği için mutlaka motorlu taşıtlar vergisi hesaplama yapmalı ve araç vergi borçlarını ödedikten sonra MTV sorgulama yapmalısınız. MTV sorgulaması yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak siteye giriş yapın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

araç vergi borcu sorgulama
araç vergi borcu sorgulama
 • Bu işleme başlarken araç plakası girilir.
 • Eğer araç plakası özel plaka ise evet seçeneği seçilir.
 • Ardından TC kimlik nosu ya da vergi kimlik nosu sisteme girilir.
 • Son olarak aracın tescil tarihi gün ay yıl şeklinde yazılır ve tamam butonuna tıklanır.
 • Bu işlem ile araç vergisi borcuna ulaşabilir. Hatta bu site üzerinden GİB ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile araç vergisi borcunu ödeyebilirsiniz.

GİB Online Sitesinden Araç Vergi Borcu Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ! 

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır? 

 

MTV Hangi Aylar da Ödenmektedir?

Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir.

Vergi İletişim Merkezine Nasıl Ulaşabilirim?

444 0 189 numarası aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu